Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Nasz kraj jest bardzo ciekawy i uroczy …

Utworzono dnia 18.11.2022

Dowodził w swoim wykładzie mgr Tomasz Kędziorski przedstawiając 16.11.2022 r. temat „Piękno Polski – cudze chwalimy, swego nie znamy”.

12.11.2022 r. grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła w koncercie pieśni patriotycznych w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.
Następne spotkanie 23.11.2022 r. na którym „Festiwalowe opowieści” przedstawi mgr Jarosław Jagodziński.

czytaj dalej na temat: Nasz kraj jest bardzo ciekawy i uroczy …

Z wizytą w RODM w Toruniu

Utworzono dnia 15.11.2022

Dzięki współpracy MiPBP w Golubiu – Dobrzyniu z Zespołem Szkół Miejskich uczniowie klasy ósmej „e” i pierwszej LSP mogły wyjechać na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej na wykłady do siedziby Ośrodka w Toruniu.  Młodzież miała  możliwość zobaczyć, jak wygląda praca w studiu telewizyjnym, wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez dr Jana Wiśniewskiego, które dotyczyły sytuacji geopolitycznej Polski w kontekście konfliktu rosyjsko – ukraińskiego. Wysłuchali też dr Krystiana  Chołaszczyńskiego, który mówił na temat aplikacji dyplomatyczno – konsularnej w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Uczestnicy brali aktywny udział w zajęciach, uważnie słuchali, odpowiadali na pytania i sami też zadawali dużo pytań.  Najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali nagrody. Bardzo dziękujemy zaproszenie i za to, że nasza młodzież mogła uczestniczyć w wykładach i pogłębiać swoje wiadomości.

O Niepodległej w Bibliotece

Utworzono dnia 15.11.2022

Przedszkolaki z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Golubiu-Dobrzyniu gościły w MiPBP, aby obejrzeć wystawę tematycznie związaną z odzyskaniem niepodległości. Najmłodsi przyszli przygotowani, wiedzieli co to jest godło, hymn, flaga. Wykazali się znajomością barw narodowych  i z zaciekawieniem słuchali opowieści o najważniejszych Polakach mających wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Za wizytę bardzo dziękujemy i zapraszamy na następne wystawy organizowane przez naszą instytucję.

 

czytaj dalej na temat: O Niepodległej w Bibliotece

Test o 11 Listopada

Utworzono dnia 10.11.2022

Zapraszamy do rozwiązania testu historycznego dotyczącego Rocznicy Odzyskania Niepodległości - 11 Listopad.
Test zawiera 25 pytań. Wygra osoba z największą ilością prawidłowych odpowiedzi. Przy równej ilości prawidłowych odpowiedzi decydować będzie czas rozwiązanania testu. Przy logowaniu trzeba podać imię i nazwisko oraz nr telefonu. Test będzie dostępny 10 listopada od godz. 9.00. Ogłoszenie wyników odbędzie się 14 listopada. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda. ZAPRASZAMY

LINK DO TESTU

czytaj dalej na temat: Test o 11 Listopada

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 10.11.2022

Dnia 12 listopada 2022 r. (sobota)
BIBLIOTEKA
NIECZYNNA

czytaj dalej na temat: UWAGA CZYTELNICY

Z wizytą w „zerówce”

Utworzono dnia 10.11.2022

10 listopada br. grupa bibliotekarzy odwiedziła Oddział Przedszkolny przy ul. Szkolnej. W grupie „0b”, której wychowawczynią jest Pani Renata Dąbek, przeprowadzono zajęcia plastyczne.

11 listopada mamy okazję do opowiadania dzieciom o historii naszego kraju, i dlatego z okazji Narodowego Święta  Niepodległości w tej grupie przeczytano kilka wierszy patriotycznych przeznaczonych dla dzieci, które idealnie pasujące na 11 listopada. W dalszej części zajęć dzieci malowały flagę oraz wykonały biało-czerwone chorągiewki. Natomiast kolejne  mikołajkowe spotkanie odbędzie się 6 grudnia br. 

 

czytaj dalej na temat: Z wizytą w „zerówce”

O zdrowiu w UTW

Utworzono dnia 10.11.2022

To już czwarte spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2022/2023.  09.11.2022 r. dr n. med. Piotr Czynsz w wykładzie „Wstęp do Fizjoterapii geriatrycznej cz. III”, w ciekawy sposób i przystępny sposób przedstawił zakres możliwości i ograniczeń, w tak potrzebnej seniorom aktywności fizycznej. 04.11.2002 r. 20-to osobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w koncercie „10 Tenorów” w Toruniu, w programie, którego znalazły się najbardziej popularne polskie i zagraniczne utwory. Najbliższe spotkanie już za tydzień tj. 16.11.2022 r., a wykład „ Piękno Polski – cudze chwalimy swego nie znamy” wygłosi mgr Tomasz Kądziorski.

czytaj dalej na temat: O zdrowiu w UTW

Barwy ojczyste

Utworzono dnia 09.11.2022

W środowe przedpołudnie, po raz kolejny odwiedziliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości  przygotowaliśmy zajęcia plastyczne polegające, na pokolorowaniu naszej flagi w jej barwach narodowych. Podczas wykonywania tych prac przeczytano kilka wierszy związanych ze Świętem 11 Listopada : Janczarski Cz. „ Barwy ojczyste”, „Co to jest Polska”, Bełza Wł. „Katechizm polskiego dziecka”. Natomiast 29 listopada zostaliśmy zaproszeni na „Andrzejkowe zabawy”.

 

czytaj dalej na temat: Barwy ojczyste

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Utworzono dnia 08.11.2022

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę zwierzchnią nad polskim wojskiem oraz został mianowany jego naczelnym dowódcą. Tego samego dnia we francuskim Compiègne przedstawiciele stron uczestniczących w I wojnie światowej podpisali rozejm. Porażka państw centralnych stała się faktem. Polska po 123 latach odzyskiwała niepodległość. Chociaż proces ten trwał wiele dni, a jeszcze więcej czasu zajęło ostatecznie ukształtowanie granic nowo powstałego państwa, ze względu na te dwa doniosłe wydarzenia właśnie dzień 11 listopada uznano za datę symbolizującą powrót Polski do grona niepodległych państw.  W ty dniu nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”

 Z tej okazji w bibliotece przygotowano wystawę czasową „Od niewoli do Niepodległości” do obejrzenia, której zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki głównej.

czytaj dalej na temat: 11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

10 Tenorów – Aula UMK w Toruniu

Utworzono dnia 08.11.2022

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działających przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, został zorganizowany 4 listopada br. wyjazd na koncert. Udział w tym wyjątkowym koncercie wzięło 20 osób.

Koncert 10 Tenorów to wyjątkowy koncert artystów z Odessy i Kijowa, którzy potrafią wszystko - śpiewać piosenkę podczas deszczu, martwić się ostatnią niedzielą, czarować głosem pojedynczo i w grupie. Co więcej - dobierają sobie repertuar w taki sposób, że są w stanie wcielić się nie tylko we Franka Sinatrę z jego ciepłym barytonem, ale nawet w Edith Piaf. Śpiewają o kobietach, o miłości, o poranku, o wieczorze, o mamie, o zakrętach w biografii, nie boją się żadnych wyzwań wokalnych - wszystko po to, aby udowodnić na koniec, że "We Are The Champions". Ten wyjątkowy repertuar spowodował, że niektóre utwory muzyczne razem z artystami śpiewała cała sala. Kolejny koncert, w którym będziemy chcieli wziąć udział to „ABBA Symfonicznie” (02.02.2023 r. godz. 19.00 - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu).

 

 

czytaj dalej na temat: 10 Tenorów – Aula UMK w Toruniu

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny