Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Dawne Ratusze miasta Golubia – Dobrzynia

Utworzono dnia 22.09.2021

         Jedną z cech charakterystycznych miast lokowanych na prawie niemieckim było budowanie siedziby władz miejskich i sądowych w odrębnych budynkach usytuowanych  na środku największego placu miejskiego, czyli Rynku. Tą sytuację, możemy zaobserwować również w Golubiu, gdzie ratusz został wybudowany wzorem innych miast pośrodku Rynku.

czytaj dalej na temat: Dawne Ratusze miasta Golubia – Dobrzynia

Mała książka Wielki Człowiek

Utworzono dnia 20.09.2021

Miło nam was poinformować, że rodzeństwo Ilona i Marcin Zalewscy otrzymali dyplomy Małego Czytelnika. Oboje są czytelnikami Filii Osiedle Młodych i biorąc udział w tej akcji przeczytali po 10 książek.

czytaj dalej na temat: Mała książka Wielki Człowiek

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 20.09.2021

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego uaktywnia się nasza biblioteczna półka z książkami, które chcielibyśmy Państwu zaproponować.
W tym tygodniu mamy dla Was dwie propozycje – książki Szczepana Twardocha: „Król” i jego kontynuację „Królestwo”.
Pewnie większość z Państwa spotkała się już z obiema propozycjami; tych jednak, którzy nie czytali, zapraszamy do naszej biblioteki…
Ta opowieść o międzywojennym półświatku warszawskim, targani emocjami i namiętnościami bohaterowie, zaskakujące zwroty akcji, i przede wszystkim- pasjonujący obraz Warszawy lat 30, jej przekrój społeczny i polityczny na pewno zainteresuje niejednego czytelnika…

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Konkurs literacki pamięci "Dokty"

Utworzono dnia 14.09.2021

Rok 2021 r. został ogłoszony Rokiem Wandy Błeńskiej w województwie kujawsko-pomorskim. Z inicjatywy Pani Elżbiety Piniewskiej, Przewodniczącej Sejmiku, oraz Pana Marszałka Piotra Całbeckiego Książnica Kopernikańska w Toruniu podjęła się organizacji konkursu literackiego, włączając się tym samym w wojewódzkie obchody poświęcone Misjonarce.

Wspólnie z Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszamy wszystkich twórców z Pomorza i Kujaw, którzy ukończyli 15. rok życia, do udziału 
Wojewódzkim Konkursie Literackim Pamięci Dokty. Wanda Błeńska: działaczka Armii Krajowej, lekarka, misjonarka.

 

czytaj dalej na temat: Konkurs literacki pamięci "Dokty"

„Myślę, więc nie śmiecę” - Sprzątanie Świata.

Utworzono dnia 09.09.2021

Pod takim hasłem pracownicy biblioteki wspólnie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu podjęli się akcji sprzątania lasku miejskiego. W czwartkowe przedpołudnie w piękną słoneczną pogodę posprzątaliśmy odcinek lasu przy Straży Pożarnej. Zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Dziękujemy pracownikom służb porządkowych Urzędu Miasta, za wywiezienie śmieci z lasku.

Podopieczni DPS z bibliotekarzami włączyli się w 26 akcję sprzątania świata, która jest wspólną lekcją poszanowania naszego środowiska..

Dyskusyjny Klub Książki już działa !

Utworzono dnia 08.09.2021

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się spotkanie klubowiczów naszego DKK.

Z nie ukrywaną radością spotkaliśmy w prawie kompletnym składzie. Po rocznej przerwie wznowiono działalność naszego klubu, rozpoczynając od omówienia książki autorstwa Jerzego Bralczyka i Lucyny Kirwill pt. „Pokochawszy”. Zdania na temat książki były podzielone i wywołały ożywioną dyskusję. Przerwa w naszej działalności spowodowała, że mamy kilka zaległych pozycji książkowych do przeczytania. Wspólnie zdecydowaliśmy o wybraniu następujących pozycji do przeczytania i omówienia na następnym spotkaniu tj.: Warszewski R. - „Dzikowska”, Bonda K. - „Tylko martwi nie kłamią”, Fabiani B. - „W kręgu Wazów”, Wasowscy M. i G. -” Kabaret Starszych Panów”, Lesiak J. - „Ja, Bona”.

Kolejne spotkanie zaplanowano na 18 października br. Mamy nadzieję, że spotkanie DKK odbędzie się w przewidzianym terminie.

 

Dawny dwór Fijewo w Golubiu – Dobrzyniu

Utworzono dnia 30.07.2021

Fot. Rafał Kowalski / www.rafalkowalski.pl

W XIV wieku na terenie obecnego Dworu Fijewo, był folwark hodowlany krzyżackiego komturstwa golubskiego. Zwany po niemiecku  „Viehhof”, czyli „Folwark bydlęcy”, był on położony poza zamkiem konwentualnym w Golubiu. W czasach polskich niemiecki termin został spolszczony na „Fijewo”.  W 1392 roku w folwarku było 38 sztuk bydła, 1550 starych i młodych owiec. W 1437 roku teren obejmował powierzchnię 3 „pługów”, czyli w przeliczeniu na dzisiejszą miarę -  203 ha. 

Fot. Rafał Kowalski / www.rafalkowalski.pl

czytaj dalej na temat: Dawny dwór Fijewo w Golubiu – Dobrzyniu

Słuchowiska historyczne dla dzieci

Utworzono dnia 27.07.2021

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im . ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu -Dobrzyniu podpisała umowę z Muzeum Historii Polski w Warszawie , zgodnie z nią Biblioteka otrzymała zgodę na linkowanie następujących utworów należących do zasobów Muzeum:

  1. Słuchowiska dla dzieci -piastodzieje,
  2. Historia dla najmłodszych.

W związku z tym będziemy na naszej stronie zamieszczać materiały historyczne skierowane do naszych najmłodszych mieszkańców miasta i powiatu . Są one opracowane z myślą o nich i uczą historii Polski , mamy nadzieję, że będzie zainteresowanie przekazywanymi przez nas materiałami. Życzymy miłej lektury.

czytaj dalej na temat: Słuchowiska historyczne dla dzieci

Budynek Sądu Rejonowego i byłej willi sędziowskiej w Golubiu – Dobrzyniu. Cz.2

Utworzono dnia 28.07.2021

Budynek Sądu Rejonowego w Golubiu – Dobrzyniu, przy obecnej ulicy Kościelnej 23/25 został zbudowany w 1883 roku, przy wsparciu finansowym rządu pruskiego. Sąsiadująca z nim piętrowa willa została zbudowana w roku 1901.

czytaj dalej na temat: Budynek Sądu Rejonowego i byłej willi sędziowskiej w Golubiu – Dobrzyniu. Cz.2

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

Utworzono dnia 08.09.2021

22.09.2021 r. o godz. 16.00 Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna zajęcia. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Żeromskiego 11, a wykład pod tytułem „KOSA” Nieznane akcje specjalne Armii Krajowej – Warszawa Bydgoszcz” wygłosi prof. WSG dr Marek Chamot. Wszystkich słuchaczy i sympatyków Zarząd UTW serdecznie zaprasza.

czytaj dalej na temat: Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny