Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Dzień Dziecka

Utworzono dnia 01.06.2022

Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam,
aby wszystkie fajne dni
w żółwim tempie upływały
i w przygody opiewały.
By nie było porannej pobudki,
a wiatr rozwiewał wszystkie smutki.

czytaj dalej na temat: Dzień Dziecka

„Poezja to wielka pani...” - rozstrzygnięcie konkursu

Utworzono dnia 30.05.2022

​Mamy przyjemność ogłosić wyniki III Regionalnego Konkursu Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani...”, organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu, pod patronatem Burmistrza Miasta Golubia- Dobrzynia – Mariusza Piątkowskiego. Trzecia edycja konkursu odbyła się w formie tradycyjnej, dzięki współpracy z parafią pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu n/Drwęcą  przesłuchanie uczestników odbyło się w sali parafialnej. W konkursie wzięło udział 10 uczestników z następujących szkól: Parafii Rzymsko-Katolicka w Lipnicy, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Gałczewie, Zespołu Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Zespółu Szkół w Radominie. Komisja w składzie: Krzysztof Pieczka - Zastępca Wójta Gminy Golub-Dobrzyń, Kaja Wilkosz – konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, Agnieszka Boruszkowska – Wydział Promocji Urzędu Miasta w Golubiu-Dobrzyniu, oceniła recytację uczestników biorąc pod uwagę: dobór utworu i jego pamięciowe opanowanie, prawidłową emisję głosu, dykcję, tempo, rozumienie tekstu, kulturę słowa, oryginalną interpretację i ogólne wrażenie artystyczne.

Postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce – Amelii Estery Bestry z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu,

II miejsce – Łucji Baźmirowskiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gałczewie,

III miejsce – Bartoszowi Kowalskiemu z Zespołu Szkół w Radominie.

Wyróżniono następujących uczestników:

Antonię Trawińską z Parafii Rzymsko-Katolickiej w Lipnicy,

Emilię Nartowską z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu.

Gratulujemy uczestnikom, że podjęli się recytacji pięknej, ale trudnej poezji Jana Pawła II, dziękujemy opiekunom za opiekę merytoryczną i artystyczną. Podziękowanie składamy dla ks. dziekana Jarosława Kuleszy za wieloletnią współpracę z naszą biblioteką. Fundatorami nagród byli: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowe w Toruniu, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski oraz MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu. 

 

czytaj dalej na temat: „Poezja to wielka pani...” - rozstrzygnięcie konkursu

Tajemnice Generała Grota-Roweckiego

Utworzono dnia 26.05.2022

W wykładzie 25.05.2022 r. przedstawił zebranym słuchaczom Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Rektor Prof. WSG dr Marek Chamat.
Najbliższe spotkanie, tym razem w sprawie wycieczek krajobrazowych: Lubelszczyzna-Świętokrzyskie, Kotlina Kłodzka, Ciechocinek odbędzie się 9.06.2022 r. o godz. 15.00
Zakończenie roku akademickiego, połączone z uroczystymi obchodami 15 lecia istnienia UTW 30.06.2022 r. o godz. 15.00 w Domu Kultury w Golubiu.

 

czytaj dalej na temat: Tajemnice Generała Grota-Roweckiego

Mamo, mamo – moja kochana!!!

Utworzono dnia 24.05.2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Bibliotekarze Ewa Serkowska i Piotr Jaworski wznowili wcześniej prowadzone zajęcia plastyczne w grupie, w której opiekunem jest Pani Renata Dąbek. Dzisiejsze zajęcia w grupie O B polegały na przygotowaniu według własnego pomysłu laurki dla mamy, z okazji jej święta. Dzień Matki, to święto wyjątkowe, podczas którego doceniamy mamy za trud włożony w opiekę nad nami, wsparcie w trudnych chwilach, ich troskę, pomoc i bezwarunkową miłość.

czytaj dalej na temat: Mamo, mamo – moja kochana!!!

Piknik Biało-Czerwony

Utworzono dnia 23.05.2022

Po dwóch latach przerwy - ze względu na pandemię nie organizowaliśmy wspólnie z Przedszkolem nr 2 im. Marii Konopnickiej Pikniku Biało – Czerwonego. Odbywał się on od kilkunastu lat i miał na celu uzmysłowienie przedszkolakom, że należą do wspólnej społeczności, której na imię Polska.

W tym roku nasi najmłodsi przygotowali krótki program artystyczny, jak również pokaz walk karate. Uczestników było bardzo dużo, mogli oni rodzinnie spędzić wolne piątkowe popołudnie , korzystając z wielu atrakcji, które zostały przygotowane dla przedszkolaków i ich rodziców. Były przejażdżki kucykiem, malowanie twarzy i wykonywanie tatuaży, wspólne tańczenie rumby, konkursy, loterie itp.

Na pewno najcenniejszą rzeczą był wspólnie spędzony czas w gronie rodzinnym i wspólna zabawa.

 

czytaj dalej na temat: Piknik Biało-Czerwony

„Myślę, więc nie śmiecę” - dla przyrody

Utworzono dnia 19.05.2022

To już po raz drugi, pod takim hasłem pracownicy biblioteki wspólnie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu podjęli się akcji sprzątania lasku miejskiego. W piękny słoneczny dzień nasza grupa posprzątała odcinek lasu, w bok od ul. Kościuszki, tuż za Osiedlem Królewskim. Zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. .Nadrzędnym celem naszego działania było zadbanie o środowiska wokół siebie oraz poprawienie kondycji fizycznej pensjonariuszy ośrodka.

 

czytaj dalej na temat: „Myślę, więc nie śmiecę” - dla przyrody

Majowe spotkanie z książkami

Utworzono dnia 17.05.2022

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów z DKK, który od kilkunastu lat działa przy naszej bibliotece. Na początku podzieliliśmy się wrażeniami ze spotkania z Panem Robertem Małeckim - autorem poczytnych kryminałów, którego niedawno gościliśmy w bibliotece. Kolejnym stałym już punktem spotkania było omówienie przez klubowiczów przeczytanych pozycji książkowych: W. Myśliwskiego - „Ucho igielne” M. Sthura, B. Nowickiej - „Stuhrmówka ...”.

Na tle dotychczasowych osiągnięć literackich Wiesława Myśliwskiego "Ucho Igielne" jest jego najbardziej złożoną książką. Autor jakiego jeszcze nie znaliśmy, pozostaje – paradoksalnie – wciąż ten sam. Pochylony nad ludzkim losem pisarz nieodmiennie zadaje nam kolejne, warte przemyślenia pytania. Oto jedno z nich - „Może samotność sami sobie zadajemy jako niezgodę na świat, w którym przyszło nam żyć? Może jej źródło kryje się w naszej bezbronności wobec tego świata”.

Natomiast w drugiej omawianej książce Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką wspomina rodzinny dom, czasy studenckie i początki kariery. Opowiada o kulisach pracy na estradzie, w filmie i teatrze. O pułapkach, jakie niesie za sobą znane nazwisko oraz popularność. O przekonaniach i wartościach. Należy tez nadmienić, że "Stuhrmówka : A imię jego czterdzieści i cztery" to wydanie poszerzone o rozmowy tyczące ostatnich czterech lat. W tym czasie Maciej Stuhr ponownie się ożenił, po raz drugi został ojcem, zagrał wiele ciekawych ról, zrobił doktorat. Ostanie w tym półroczu spotkanie DKK odbędzie się 20 czerwca o godz. 11.

czytaj dalej na temat: Majowe spotkanie z książkami

71 lat razem !!!

Utworzono dnia 17.05.2022

Pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu – Dobrzyniu aktywnie uczestniczyli w obchodach święta 71. rocznicy połączenia Golubia i Dobrzynia.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia plastyczne w oparciu o tekst bajki J. Tuwima „Lokomotywa”. Najmłodsi bardzo chętnie domalowywali brakujące elementy na rozłożonych planszach, niektórzy tworzyli tez swoje obrazy niekoniecznie nawiązujące tematycznie do bajki. Cieszy nas to, że dzieci lubią malować i chętnie to robią, rozwijając przy tym swoją kreatywność i wyobraźnię. Dużym zainteresowaniem cieszyło się też malowanie dzieciom twarzy przez naszych pracowników oraz wykonywanie naklejanych tatuaży, dla milusińskich zawsze jest to największa  frajda. Dopisała pogoda, dopisali mieszkańcy, dla których zorganizowano mnóstwo atrakcji. Było i coś dla ducha i dla ciała, można było posmakować regionalnych gołąbków, które były przebojem wśród obecnych. Wykonane były  w różnych wersjach smakowych przez różne osoby.

Na pewno można powiedzieć, że impreza się udała, było radośnie, gwarno i wesoło, każdy znalazł to, co go zainteresowało.

 

czytaj dalej na temat: 71 lat razem !!!

Spotkanie autorskie z mistrzem kryminałów

Utworzono dnia 13.05.2022

11.05 2022 r. pierwszy raz po długim okresie pandemii, zainaugurowaliśmy spotkania dla mieszkańców naszego miasta. Pisarzem, który zagościł w naszej bibliotece był  Robert Małecki, słynny z tworzenia literatury kryminalnej i thrillerów. Jest On uważany za jednego z najlepszych specjalistów w tej branży. Politolog, filozof i dziennikarz i – co najważniejsze – autor bestselerowych powieści kryminalnych fantastycznie opowiadał o kulisach swojego tworzenia, dzielił się  uwagami i dylematami, które napotyka, dyskutował z czytelnikami i odpowiadał na wszystkie pytania, jakie zadawali obecni na spotkaniu, które poprowadziła Pani Marta Siwicka – pracownik Biblioteki Wojewódzkiej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.  Mogło się ono odbyć  dzięki projektowi pozyskanemu przez Książnicę Kopernikańską z Instytutu Książki w ramach działalności w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy do naszej instytucji po książki Roberta Małeckiego, którego twórczość została doceniona i nagradzana: Nagrodą Wielkiego Kalibru, nagrodą Kryminalnej Piły. Pisarz jest zdobywcą „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”, otrzymał też wyróżnienie na Festiwalu Kryminalna Warszawa za powieść „Skaza” i – co jak podkreślił - dla Niego jest najważniejsze - nagrodę w plebiscycie  Czytelników Magazynu Pocisk dla najlepszego polskiego debiutu kryminalnego w 2016 roku za książkę „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Była to piękna inauguracja spotkań w naszej bibliotece i prawdziwa uczta dla dusz spragnionych wydarzeń kulturalnych i spotkań z ciekawymi ludźmi.

 

czytaj dalej na temat: Spotkanie autorskie z mistrzem kryminałów

Podsumowanie działalności UTW w 2021 roku

Utworzono dnia 13.05.2022

11.05.2022 r. słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyli Walne Zebranie Członków, na którym, między innymi, wysłuchali sprawozdania z działalności w roku 2021 oraz udzielili, jednogłośnie, absolutorium Zarządowi.

Następnym punktem zebrania był wykład „Wstęp do fizjoterapii geriatrycznej”, który wygłosił dr n. med. Piotr Czynsz.

Zaraz po Wielkanocnych Świętach kilku słuchaczy UTW wyjechało na wycieczkę do Hiszpanii i na Lazurowe Wybrzeże na której to podziwiali ciekawe, a często zabytkowe obiekty Girony, Figures, Barcelony, Cannes, Nicei, Mediolanu, Portofino, Genuy i Monaco.

Najbliższe spotkanie już 25.05.2022 r. o godz. 16.00, na którym wykład traktujący o „Tajemnicach Generała Grota” wygłosi Rektor Prof. WSG dr Marek Chamot.

 

czytaj dalej na temat: Podsumowanie działalności UTW w 2021 roku

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2022 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny