Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Uwaga

Utworzono dnia 06.05.2020

Wiersze z "Katechizmu polskiego dziecka"

Utworzono dnia 04.05.2020

Zapraszamy do obejrzenia filmów które nagrali nasi czytelnicy na apel o recytację wierszy Władysława Bełzy z cyklu „Katechizm polskiego dziecka”. Wyśmienite interpretacje można wysłuchać i obejrzeć pod linkami:

 

Kacper Bułatowicz

Zofia Pieczka

„Ocalić od zapomnienia” – kapliczki

Utworzono dnia 04.05.2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w ramach rozpoczętego cyklu w 2010 roku wydała folder pt. „Ocalić od zapomnienia – historyczny rys zabytkowych kapliczek”.

W tym roku Biblioteka wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przywrócić pamięć” kontynuując  wcześniejsze  działania, podjęła się przeprowadzenia  prac  porządkowych kapliczki.  W akcję z ramienia stowarzyszenia włączyła się Ewa Kaźmierkiewicz, a z biblioteki Magdalena Leszczyńska. Obie panie przeprowadziły prace porządkowe kapliczki z Pietą znajdującej się przy zbiegu ul. Podmurnej i Kościelnej (obok Sądu Rejonowego).  Obecnie znajduje się ona w złym stanie technicznym i wymaga renowacji. Przeprowadzone prace porządkowe wokół kapliczki polegały na usunięciu zbędnej roślinności, która zasłaniała jej wygląd. Kolejnym etapem działań będzie pozyskanie środków finansowych umożliwiających  renowację, a tym samym przywrócenie jej pierwotnego wyglądu. Głównym celem  podjętych działań jest upamiętnianie i  dbanie o miejsca , które są cząstką naszej religii, kultury i wpisane są historię naszego miasta i regionu.

„Ocalić od zapomnienia” – stare domy

Utworzono dnia 04.05.2020

W okresie międzywojennym mieszkańcami Dobrzynia n/Drwęcą i Golubia była społeczność żydowska. Z tego okresu do dnia dzisiejszego nie zachowała się żadna synagoga oraz inne budynki związane z religią  żydowską. Oprócz kamienic, w których mieszkali  Żydzi do dziś zachowało się kilka drewnianych domów typowych dla zabudowy przedwojennego Dobrzynia n/Drwęcą. Dla zachowania pamięci o ludziach, którzy tu mieszkali i tworzyli społeczność tego miasta wykonano serię zdjęć. Dzisiaj te domy są w bardzo złym stanie technicznym i część z nich została przeznaczona do rozbiórki.  Jest to już ostatni moment, aby na fotografii zatrzymać czas i pokazać przyszłym pokoleniom obraz przedwojennego miasta naszych przodków. Domy, którym wykonano zdjęcia za kilka lat znikną z krajobrazu naszego miasta. Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wraz z Biblioteką w ramach podjętej akcji w zdjęciach chce zatrzymać w „kadrze” fotografie domów, aby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć Dobrzyń n/Drwęcą i Golub z okresu przedwojennego.

Biblioteka dla przyrody

Utworzono dnia 04.05.2020

Grupa bibliotekarz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu włączyła się w ogólnopolska akcję „Dzień Ziemi”, promującą postawy proekologiczne w społeczeństwie. W ramach tej akcji w Lesie Miejskim pozbierano śmieci pozostawione przez mieszkańców naszego miasta. Zebrano kilkanaście worków, w których znajdowały się głównie butelki po piwie i butelki plastikowe po napojach. Śmieci zostały posegregowane i zabrane przez pracowników Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta. Bibliotekarze włączając się w akcję chcą podkreślić jak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Celem  tego działania było także promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

czytaj dalej na temat: Biblioteka dla przyrody

Konstytucja 3 Maja – wystawa

Utworzono dnia 04.05.2020

W tym roku mija 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji została przygotowała wystaw czasowa, którą będzie można obejrzeć na fecebooku naszej biblioteki pod
TYM ADRESEM

czytaj dalej na temat: Konstytucja 3 Maja – wystawa

Drodzy czytelnicy i użytkownicy naszej biblioteki

Utworzono dnia 04.05.2020

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 4.05.2020 r. biblioteki mają być otwierane. Niestety jeszcze sporo czasu musi upłynąć, aby biblioteka była takim miejscem, jak przed pandemią.

Abyśmy mogli otworzyć naszą instytucję konieczne będzie zachowanie wielu zasad bezpieczeństwa. Ograniczona będzie ilość osób przebywających jednocześnie w pomieszczeniach biblioteki. Tak, jak w innych przestrzeniach publicznych konieczna będzie dezynfekcja rąk, przebywanie w maseczkach i rękawiczkach oraz zachowanie odpowiedniej odległości między ludźmi. Zasady te dotyczyć będą zarówno bibliotekarzy jak i wypożyczających. Wszystkie oddawane przez czytelników zbiory będą poddawane kwarantannie. W przypadku naszej biblioteki będzie to 10 dni, aby mieć stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa. Wirus SARS-COV-2 może przetrwać poza organizmem ludzkim kilka dni, więc powierzchniowe skażenie publikacji jest możliwe. W siedzibie głównej biblioteki przy ul. Żeromskiego 11, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, w Filii Osiedle Młodych oraz w Wypożyczalni przy ul. Hallera 13 będą specjalnie wydzielone półki i miejsca, w których będą przetrzymywane książki poddane kwarantannie. Czytelnikom będziemy udzielali informacji, czy interesująca ich pozycja książkowa jest gotowa do wypożyczenia.

Bardzo prosimy czytelników aby sami nie dezynfekowali wypożyczonych książek żadnymi preparatami do dezynfekcji ani detergentami aby ich nie uszkodzić. Do odwołania nie będzie można korzystać na miejscu z czytania czasopism ani korzystania z komputerów bibliotecznych. Odbiór księgozbioru od naszych czytelników rozpoczniemy, kiedy otrzymamy zamówione wcześniej ekrany z pleksy niezbędne dla ochrony czytelnika i bibliotekarza. Prosimy o śledzenie wiadomości na naszej stronie internetowej i stronie Urzędu Miasta.

czytaj dalej na temat: Drodzy czytelnicy i użytkownicy naszej biblioteki

Rozstrzygnięcie Konkursów i Quizów

Utworzono dnia 04.05.2020

Z dużą satysfakcją odnotowaliśmy zainteresowanie naszymi internetowymi konkursami i quizami. Dziś publikujemy listę osób, które jako pierwsze odpowiedziały prawidłowo na nasze pytania:
1. Test ze znajomości historii Konstytucji 3 Maja wygrała Pani Justyna Zakierska
2. Pierwszy szybki test historyczny najszybciej rozwiązał Pan Janusz Surmacewicz
3. Drugą edycję Quizu Literackiego wygrał Pan Krystian Arciszewski.
Dla tych osób przewidzieliśmy drobne upominki, po które zapraszamy zaraz po otwarciu biblioteki.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych quizach i konkursach.

czytaj dalej na temat: Rozstrzygnięcie Konkursów i Quizów

Ojczyzna oczami dziecka

Utworzono dnia 24.04.2020

Ojczyzna oczami dziecka

Dyplomy, nagrody, upominki czekają na …

 

Drodzy czytelnicy, użytkownicy oraz osoby zainteresowane działalnością naszej biblioteki.

Chcemy zachęcić rodziców oraz dzieci do wspólnego czytania „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Prosimy o przeczytanie zamieszczonych przez nas wierszy i nagranie „wywiadów” z najmłodszymi pociechami o ojczyźnie, słowami określającymi ją, jak nasi milusińscy interpretują słowa o charakterze narodowym. A my czekamy na ciekawe „wywiady” o naszej ojczyźnie z najmłodszymi.

 Pytania znajdą Państwo bezpośrednio w treści utworów. Zachęcamy też do nagrania wspólnego filmiku z czytania wierszy przez osobę dorosłą oraz dziecko. Możliwości jest bardzo dużo.

Celem naszego działania jest:

  • popularyzacja klasyki literatury dziecięcej,
  • rozbudzenie pozytywnych postaw i uczuć wobec ojczyzny,
  • bezpośrednie zaangażowanie w obchody świąt narodowych,
  • uczenie miłości i szacunku do rodziców, dorosłych i do ojczyzny,
  • zaszczepienie umiłowania do ojczyzny, postaw patriotycznych i uświadomienie tożsamości narodowej,
  • integracja pokoleniowa,
  • wyzwalanie w najmłodszym pokoleniu inwencji twórczej,
  • uczenie odbioru kultury poprzez zabawę.

Przekonamy się wspólnie, co wymyślą dzieci, aby dać odpowiedź na zadane przez Państwa pytania.

Na nagrania czekamy do 30.04.2020 do godz. 12.00. Prosimy przesłać, je na pocztę bibliotekagd@golub-dobrzyn.pl. Organizatorem zadania jest Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Dział Promocji Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Mariusz Piątkowski.

W załączniku wiersze W. Bełzy - Katechizm Polskiego Dziecka

czytaj dalej na temat: Ojczyzna oczami dziecka

Quiz literacki odcinek 2

Utworzono dnia 04.05.2020

Zapraszamy do udziału w quizie internetowym !

Na odpowiedzi czekamy pod adresem e-mail bibliotekagd@golub-dobrzyn.pl do 11.05.2020 r. do godz. 11.00. Pierwsza osoba, która odpowie na wszystkie pytania otrzyma nagrodę.

1. Jaki staropolski poeta urodził się w roku konstytucji Nihil Novi, a zmarł w roku Unii Lubelskiej?

2. Kto kryje się pod postacią poety w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego?

3. „Zielono mam w głowie i fiołki  w niej kwitną” – deklarował …

4. Który z polskich twórców popełnił samobójstwo na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej?

czytaj dalej na temat: Quiz literacki odcinek 2

Zegar

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny