Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Kwiatek dla Ewy

Utworzono dnia 08.03.2024

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w Domu Pomocy Społecznej zostały przeprowadzone zajęcia dla podopiecznych Ośrodka. Panowie pod bacznym okiem bibliotekarzy przygotowali laurkę, którą wręczą Paniom pracującym w Ośrodku. Miłym akcentem było wręczenie Paniom Bibliotekarkom, przez podopiecznych kwiatów i karki z życzeniami. Z naszej strony dziękujemy za pamięć i złożone życzenia. Spotkanie  z okazji Dnia Kobiet przebiegło w miłej atmosferze i zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

czytaj dalej na temat: Kwiatek dla Ewy

Dzień Kobiet

Utworzono dnia 08.03.2024

Dzień Kobiet - coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, został ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się 19 marca 1911 roku, ale  dopiero w 1921 roku została wyznaczona data 8 marca. W Polsce święto kobiet stało się szczególnie popularne w czasach PRL. Zarówno wtedy, jak i dziś to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami lub innymi podarunkami.

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat - to wystawa o kobietach, które na trwałe zapisały się na kartach historii, zmieniając oblicze świata. Zuchwałe, Uparte, Genialne - były pionierkami, które przecierały szlaki w świecie nauki, kultury, sportu, mody. Walczyły o prawo do równego traktowania i miejsca kobiet w życiu publicznym. Ich odwaga, siła i determinacja udowadniają, że każda kobieta, jeśli tylko zechce, może osiągnąć rzeczy wielkie - „Wznieś się wysoko niczym Amelia Earhart, rewolucjonizuj modę jak Coco Chanel, wzoruj się na estetyce Fridy Kahlo i dokonuj odkryć naukowych biorąc za przykład Marię Skłodowską–Curie”.
Do zwiedzenia wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki. Wystawę przygotowała starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewicz.

czytaj dalej na temat: Dzień Kobiet

Kurs komputerowy

Utworzono dnia 06.03.2024

Jak w każdą środę spotykają się "komputerowcy" w Bibliotece, gdzie uczą się jak bezpiecznie serwować po internecie i czerpać z tego przyjemność, a przy okazji nabywać nowe umięjętności. Oczywiście dobrze się bawiąc. 

Legimi

Utworzono dnia 05.03.2024

„Życie na plus w wieku 50 plus”

Utworzono dnia 01.03.2024

Wykładowca dr Jacek Łapiński w ciekawy, humorystyczny sposób przedstawił ten optymistycznie brzmiący temat. Była to właściwie twórcza dyskusja, z udziałem słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w której rozważano wątki aktywności fizycznej i intelektualnej, które z kolei dają możliwość odczuwania radości życia, czyli życia na plus, mimo coraz bardziej, dającej się we znaki starości. Następne spotkanie 13.03.2024 r., na którym temat „Kosmiczne podróże CDN” omówi mgr Roman Pieszyński.

 

czytaj dalej na temat: „Życie na plus w wieku 50 plus”

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 27.02.2024

Któż z nas, czytelników średniego pokolenia, nie zetknął się w dzieciństwie lub wczesnej młodości z książkami o słynnym Panu Samochodziku ? Kto nie śledził jego przygód, kto nie chciał przeżywać ich razem z nim, niezawodnym muzealnikiem-detektywem, Panem Tomaszem ? Oto przed Państwem opowieść o „ojcu” Pana Samochodzika, autorze, Zbigniewie Nienackim, bynajmniej nie takim niewinnym i skromnym jak książkowy Pan Tomasz… Okazuje się bowiem, że Zbigniew Nienacki to postać dość kontrowersyjna i przewrotna; rzec można „człowiek o wielu twarzach” Raz jawi się nam jako skromny pisarz osiadły i tworzący w mazurskiej głuszy, kiedy indziej znów mamy do czynienia z człowiekiem o mrocznej (również politycznie) przeszłości, z wyjątkowo trudną osobowością i charakterem… Jaki był Zbigniew Nienacki ? Ile w nim romantycznego Pana Samochodzika, a ile rozwiązłego skandalisty ze Skiroławek („Raz do roku w Skiroławkach”, książka, która przyniosła mu mnóstwo nieprzychylnych i niepochlebnych opinii, głównie wśród środowiska literackiego)
W tle szara peerelowska rzeczywistość, ciekawe relacje między literatami tamtej epoki i niezwykła przyroda i uroda Krainy Tysiąca Jezior. Książka dostępna w bibliotece Polecamy !!! (Nie tylko fanom i wielbicielom Pana Samochodzika)

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Gry i zabawy w bibliotece!

Utworzono dnia 26.02.2024

W ramach "Ferii z Biblioteką" w Oddziale dla  Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia, podczas których uczestnicy grali w gry planszowe, kolorowały wiosenną mandelę oraz bawiły się w zabawy integracyjne. Dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne podczas zajęć, i tak w miłej atmosferze szybko upłynął  im ostatni dzień zajęć.

czytaj dalej na temat: Gry i zabawy w bibliotece!

Ferie z Biblioteką

Utworzono dnia 19.02.2024

W Filii Osiedle Młodych przy ulicy Mickiewicza 6 odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach "Ferii z Biblioteką". Zajęcia rozpoczęliśmy od gier planszowych. Następnie w ramach warsztatów komiksowych, uczestnicy zajęć dowiedziały się co to jest komiks, poznały jego krótką historię oraz zapoznały się z tajnikami ich tworzenia. Obejrzały różne przykłady komiksów, a jednym z nich była książka Janusza Christy pt. "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", która należy do zbiorów biblioteki. Dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne podczas zajęć, wymyśliły swoje historie i narysowały własne komiks. I tak w miłej atmosferze szybko upłynął nam czas.

czytaj dalej na temat: Ferie z Biblioteką

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 16.02.2024

Dnia 17.02.2024 r. (sobota)
BIBLIOTEKA
przy ul. Żeromskiego 11

​NIECZYNNA

czytaj dalej na temat: UWAGA CZYTELNICY

Wystawa komiksów

Utworzono dnia 16.02.2024

Komiks–sekwencyjna historia obrazkowa, z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku z gazetkowej grafiki satyry. Polski wyraz „komiks” jest spolszczeniem angielskiego zwrotu comic strip, który upowszechnił się w liczbie mnogiej jako potoczny skrótowiec comics. Drugi wywód wiąże pochodzenie nazwy od satyrycznego charakteru pierwszych komiksów. Nazwa comic oznacza w języku angielskim termin komiczny czyli komediowy. Definicja pracy uznawanej za komiks nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka równoległych teorii na ten temat, z których najbardziej popularne są zazwyczaj dwie. Pierwsza rozpowszechniona głównie w USA uznaje za komiks sekwencyjną historię obrazkową, publikowaną co najmniej w dwóch odcinkach (dzięki czemu stanowi serię) z zastosowaniem kadrów oraz charakterystycznych dymków, zawierających wewnątrz tekst. W PRL nazwa „komiks” (jako jeden z atrybutów Zachodu) była niemile widziana przez władze komunistyczne. Oficjalnie używanymi nazwami na komiksy były „historyjki obrazowe” (Tytus, Romek i A’Tomek) czy wręcz „kolorowe zeszyty” (Kapitan Żbik). W czasopiśmie harcerskim „” komiksy publikowała trójka wybitnych rysowników: Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Rynek komiksowy w Polsce ulegał przeobrażeniom zwłaszcza po 1989 roku. Początkowo zdominowany przez tłumaczenia amerykańskich serii o superbohaterach, od początku XXI wieku stał się zróżnicowany. Rekordowy pod tym względem był 2015 rok, kiedy ukazało się po polsku blisko 900 komiksów. W siedzibie biblioteki głównej została przygotowana wystawa czasowa „Komiksy w bibliotece, na której zaprezentowano najpopularniejsze komiksy polskie i zagraniczne adaptujące różne treści. Do zwiedzenia wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki. Wystawę przygotowała starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewicz.

czytaj dalej na temat: Wystawa komiksów