Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 04.11.2022

W latach 80. Ubiegłego wieku serial pt. „Ptaki ciernistych krzewów” bił rekordy oglądalności w Polsce. Nie było chyba telewidza, który nie obejrzałby choć jednego odcinka.
My, dzisiaj, proponujemy Państwu tę zapomnianą książkę Coleen McCullough, na podstawie której powstał ten popularny serial
Zapewniamy jednocześnie, że oprócz ognistego romansu, który-jak się okazuje wcale nie jest aż tak wiodący w powieści, znajdziecie tutaj Państwo dużo ciekawych wątków z życia na australijskiej farmie i mnóstwo opisów piękna przyrody tego niezwykłego kontynentu.
Zapraszamy do biblioteki !!!

 

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Ministerialny zakup książek rozpoczęty!

Utworzono dnia 04.11.2022

Jak już wcześniej informowaliśmy nasza biblioteka otrzymała 5 385,00 zł. dofinansowania na zakup nowości wydawniczych. W listopadzie w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 1.1 - Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, rozpoczęliśmy zakup z otrzymanej dotacji. W pierwszej kolejności zakupiono książki do Filii Osiedle Młodych i Wypożyczalni MiPBP. Po zainwentaryzowaniu pozycji książkowych i wprowadzeniu do systemu bibliotecznego MAK+, zapraszamy czytelników do odwiedzenia bibliotek i skorzystanie z nowej oferty nowości wydawniczych, jaką dla państwa przygotowali bibliotekarze.

Zakupione pozycje książkowe są płatne ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego.

„Chmury przeminą, Niebo zostanie” - finał konkursu

Utworzono dnia 28.10.2022

27.10.2022 roku w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą miały miejsce końcowe eliminacje XVIII Regionalnego Konkursu Poezji Religijnej „Chmury przeminą, Niebo zostanie”. Rywalizowało z sobą o miejsce najlepszych 19 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta Golubia- Dobrzynia i powiatu golubsko – dobrzyńskiego. W eliminacjach udział wzięły następujące szkoły: Zespół Szklono Przedszkolny w Gałczewie, Zespół Szkół Miejskich - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Golubiu – Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Klonowie, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Lisewie, Zespół Szkół w Radominie, Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu – Dobrzyniu, Zespół Szkół Miejskich – Liceum Sztuk Pięknych w Golubiu – Dobrzyniu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Konkursu i ich opiekunom, gratulujemy, że chcą recytować poezję piękną i jednocześnie bardzo trudną. Poziom recytujących był bardzo wysoki, więc jury miało trudne zadanie, żeby spośród nich wyłonić najlepszych. W składzie jury byli: Agnieszka Boruszkowska – inspektor z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta, dr Zbigniew Modrzyński – nauczyciel, Kaja Wilgosz – konstultant Regionlnego Ośrodka Debaty Miedzynarodowej w Toruniu.

Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w następujących kategoriach:

Kategoria szkół podstawowych:

1 miejsce Oliwia Machlińska – Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Lisewie,

2 miejsce Zofia Pieczka -  Zespół Szkół Miejskich - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu,

3 miejsce Mateusz Niburski -  Zespół Szkół Miejskich - Szkoła Podstawowa im Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu.

Wyróżnienia przyznano:

Łucji Baźmirowskiej ze Zespołu Szkolno Przedszkolnegow Gałczewie.

Kategoria szkół ponadpodstawowych:

1 miejsce Zofia Kornacka – Zespół Szkół Miejskich – Liceum Sztuk Pieknych w Golubiu-Dobrzyniu,

2 miejsce Julia Nowak – Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu,

3 miejsce Emilia Pawłowska – Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu.

Patronat nad Konkursem objął:

Burmistrz Miasta Golubia – Dobrzynia – Mariusz Piątkowski.

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali: Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu.

Wszystkim biorącym udział jeszcze raz gratulujemy i dziękujemy.

Zapraszamy za rok do udziału w XIX edycji Regionalnego Konkursu Poezji Religijnej.

Więcej zdjęć na Facebooku Biblioteki

 

czytaj dalej na temat: „Chmury przeminą, Niebo zostanie” - finał konkursu

„Konformizm, dezinformacja i wpływ społeczny”

Utworzono dnia 28.10.2022

Temat, jak wyżej w wykładzie 26. 10.20022 r. przedstawił słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku mgr Bartosz Gwizdała. Następne spotkanie odbędzie się 09.11.2022 r. o godz. 16.00, a temat, który omówi dr n. med. Piotr Czynsz to: „Wstęp do Fizjoterapii geriatrycznej cz. III”.

W dniu 04.11.2022 r. grupa słuchaczy UTW wyjedzie do Torunia na koncert „10 Tenorów”.

czytaj dalej na temat: „Konformizm, dezinformacja i wpływ społeczny”

Jesienią o książkach w DKK

Utworzono dnia 24.10.2022

To już drugie w tym półroczu cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. W pierwszej kolejności dokończyliśmy omówienie, z poprzedniego wrześniowego spotkania książki autorstwa Jessie Burton „Wyznanie”. Następnym punktem było zrecenzowanie książki Emmy Stonex „Latarnicy”.  Oto jej krótki opis: Kornwalia, rok 1972. Trzech mężczyzn znika z latarni morskiej odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, a zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z nich opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura.

Co tak naprawdę się tam wydarzyło? -  Na to pytanie każdy czytający powieść E. Stonex sam będzie musiał znaleźć odpowiedź. Nasi klubowicze też mieli podzielone zdanie i różne znaleźli odpowiedzi. Tak,  książkę recenzowali publicyści:

Marta Górna -  Gazeta Wyborcza - „Znakomita książka, która pochłania uwagę czytelnika bez reszty”.

Jarosław Czechowicz  - Krytycznym okiem - „Nie przeczytacie w tym roku bardziej sugestywnej książki o ludzkiej samotności. To opowieść o końcu, który nie nastąpił. Emma Stonex z całą mocą swojej pisarskiej wrażliwości ukazuje, czym jest eskapizm. Bo często uciekamy, zamiast być naprawdę blisko siebie. Zwłaszcza gdy, musimy dzielić smutek i rozczarowania. Piękna powieść”.

Następne spotkanie klubowiczów odbędzie się 21 listopada (poniedziałek) o godz. 11.

 

czytaj dalej na temat: Jesienią o książkach w DKK

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 21.10.2022

Andrzeja Wajdę znają wszyscy, co do tego nie mamy żadnej wątpliwości. Był zdecydowanie najjaśniejszą gwiazdą na polskim firmamencie filmowym. Ma na swoim koncie Oscara za całokształt twórczości i rozliczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych.
W „Kronice wypadków filmowych” znajdziemy dość dokładny przegląd jego wszystkich znaczących filmów, począwszy od „Pokolenia” przez „Popiół i diament”, „Wszystko na sprzedaż”, „Ziemię obiecaną”, „Człowieka z marmuru” po „Pana Tadeusza” czy „Katyń”.
Jest to zapis wspomnień producentów, współreżyserów, scenarzystów, a przede wszystkim aktorów, którzy współtworzyli owe dzieła filmowe i, którzy z wielkim szacunkiem opowiadają o pracy z Wielkim Reżyserem.
W tle wspomnień – wiele ciekawostek ze świata filmowego, które zapewne „okraszą” tę nietypową kronikę „wypadków” filmowych, jakie „przydarzyły” się Andrzejowi Wajdzie.
Zapraszamy do Biblioteki !!!

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Z wizytą u „Biedronek”

Utworzono dnia 20.10.2022

W czwartkowe przedpołudnie odwiedziliśmy przedszkolaków z grupy Biedronki. W pierwszej kolejności Pani Ewa Serkowska z Elementarza Mariana Falskiego przeczytała trzy utwory „Bambo”, „Dyzio” i „Nieudane zagadki”. W części plastycznej dzieci na papierowych talerzykach z liści wykleiły głowę misia. Kolejne zajęcia u przedszkolaków zaplanowano w listopadzie.

 

czytaj dalej na temat: Z wizytą u „Biedronek”

Wydarzenia w nadchodzącym tygodniu:

Utworzono dnia 19.10.2022

24.10.2022  -   cykliczne spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klub Książki – godz. 11.00 – miejsce – sala konferencyjna MiPBP

26.10.2022  -  „Konformizm, dezinformacja i wpływ społeczny”- prowadzący mgr Bartosz Gwizdała – wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – godz. 16.00 – miejsce – sala konferencyjna MiBPP

27.10.2022  -  „Chmury przeminą, Niebo zostanie” - XVIII Regionalny Konkurs Poezji Religijnej – uczestnicy – uczniowie szkół podstawowych i średnich - godz. 11.00 – miejsce -  Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu n/Drwęca

czytaj dalej na temat: Wydarzenia w nadchodzącym tygodniu:

16.10.1978 – Pamiętamy !

Utworzono dnia 14.10.2022

„Habemus Papam – Karola Wojtyłę” Pamiętamy te słowa, które 44 lat temu obwieściły całemu światu o wyborze Papieża-Polaka na Stolicę Apostolską. W czytelni MiPBP zorganizowano okolicznościową wystawę pt. „Jan Paweł II – Polski papież”. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach otwarcia biblioteki.

 

czytaj dalej na temat: 16.10.1978 – Pamiętamy !

Zajęcia w przedszkolu rozpoczęte!

Utworzono dnia 13.10.2022

Wizytą w Przedszkolu nr 2 przy ul. Sienkiewicza 6, rozpoczęliśmy kontynuację cyklicznych zajęć edukacyjno-plastycznych. Tym razem odwiedziliśmy czterolatków z grup : „Żabki” i „Sowy”. Tradycyjnie zajęcia rozpoczęliśmy od przeczytania bajki „Zabawa w chowanego”, a w dalszej części dzieci na kartce papieru z narysowanym drzewem, plasteliną wyklejały kolorowe jesienne barwy. Kolejne spotkanie u przedszkolaków w grupie „Biedronki” zaplanowano za tydzień.

 

 

czytaj dalej na temat: Zajęcia w przedszkolu rozpoczęte!

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny