Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Budynek Sądu Rejonowego i byłej willi sędziowskiej w Golubiu – Dobrzyniu. Cz.1

Utworzono dnia 27.07.2021

        Budynek Sądu Rejonowego w Golubiu – Dobrzyniu, przy obecnej ulicy Kościelnej 23/25 został zbudowany w 1883 roku, przy wsparciu finansowym rządu pruskiego. Sąsiadująca z nim piętrowa willa została zbudowana w roku 1901.

 

czytaj dalej na temat: Budynek Sądu Rejonowego i byłej willi sędziowskiej w Golubiu – Dobrzyniu. Cz.1

6. Narodowe Czytanie już za nami

Utworzono dnia 06.09.2021

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Pracownicy składają podziękowania lektorom, którzy wzięli udział w czytaniu tekstu „Moralność Pani Dulskiej”, samorządom: Urzędowi Miasta Golubia-Dobrzynia, Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Gminy Golub-Dobrzyń oraz aktorowi Krystianowi Wieczyńskiemu, który dokonał kompilacji treści utworu i poprowadził Narodowe Czytanie.

https://youtu.be/TnZGq1s-bww

czytaj dalej na temat: 6. Narodowe Czytanie już za nami

Bezpieczny wypoczynek z Komendą

Utworzono dnia 16.07.2021

Lato upływa czytelnikom Oddziału dla Dzieci i Młodzieży na wycieczkach w bardzo ciekawe i pouczające miejsca. Z każdej z nich wracają mądrzejsi o wiedzę, umiejętności i doświadczenia!

15 lipca nasi czytelnicy udali się do  Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu!

Przywitali nas Pani Małgorzata Lipińska i opiekun ślicznego, mądrego psa.

Policjanci opowiedzieli dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji – nad wodą, na rowerze, na spacerach itd., o pracy policjantów w naszej Komendzie, o zdaniach jakie wykonują poszczególni działy, o groźnych zdarzeniach na drodze itd.

Pokaz tresury psa policyjnego był bardzo ekscytujący dla naszych czytelników choć nie każdy miał odwagę wcielić się w rolę napastnika.

To była kolejna ciekawa i pouczająca wizyta naszych czytelników w instytucjach działających w naszym mieście.

Po wizycie na komendzie nasi czytelnicy udali się do parku miejskiego, który dał dzieciom możliwość wypoczynku i relaksu, zaś kurtyna wodna upragnioną ochłodę. W parku dzieci poznały historię zabytkowej figury  oraz postać lokalnego poety Jana Jogodzińskiego, upamiętnionego niedawno na parkowej ławeczce.

Jak zawsze po wycieczce czekały na dzieci upragnione lody. Pomimo upału wszyscy byli bardzo zadowoleni i chętni na kolejny spacer po naszym pięknym mieście!

czytaj dalej na temat: Bezpieczny wypoczynek z Komendą

Zaproszenie - Narodowe Czytanie 4 września 2021 r.

Utworzono dnia 31.08.2021

Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks. F. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu zapraszają do udziału w 6. edycji Narodowego Czytania. W sobotę 4 września 2021 r. będziemy wspólnie czytać "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Miejsce wydarzenia: park na Placu 1000-lecia, początek godz. 15.00. Impreza pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

czytaj dalej na temat: Zaproszenie - Narodowe Czytanie 4 września 2021 r.

Najdroższy skarb – las!

Utworzono dnia 16.07.2021

12 lipca - kolejny gorący dzień. Grupa dzieci spędzająca wakacje z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży udała się na wycieczkę do lasu, by w ten gorący dzień zrozumieć wartość lasów!

Podczas spaceru nasi młodzi czytelnicy poznali zasady zachowania się w lesie; uczyli się rozpoznawać gatunki drzew; rozważali kwestię przydatności drzew dla zdrowia człowieka i przyrody; słuchali głosu lasu i starali się go naśladować. Za pomocą zapachu, dźwięku, dotyku sprawdzali czy las to żyjące miejsce.  Drobne zadania i zagadki umilały czas. Nasi czytelnicy znaleźli także „Szlak św. Jakuba” i poznali sposób jego oznakowania.

Na koniec „Drzewoterapia”! Jak twierdzą naukowcy podczas przytulania drzew uruchamiają się hormony dopaminy i serotoniny, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. Przytulanie drzew daję energię, rozładowuje emocje. Nasi czytelnicy sprawdzali czy to działa?

Jak się okazało rzeczywiście działa! Wszyscy z wycieczki wrócili zadowoleni, uśmiechnięci i na pewno szczęśliwsi.  :)

Kino w Bibliotece

Utworzono dnia 31.08.2021

W piątkowy wieczór tj. 27 sierpnia w naszej bibliotece odbył się seans filmowy. Wspólnie z przybyłymi gośćmi obejrzeliśmy komedię francuską pt. „Klub rozwodników”.  Wiele przezabawnych scen spowodowało, że śmieliśmy się co chwilę. Przed rozpoczęciem filmu poczęstowaliśmy przybyłe osoby słodkim poczęstunkiem i potrawami z grilla.

Kolejny seans filmowy zaplanowaliśmy na jesienny piątkowy wieczór.

Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” w ramach realizowanego projektu pt. „Kultura po mieście hula”.

Historia Domu Kultury cz.2

Utworzono dnia 15.07.2021

W 1956 roku, po utworzeniu powiatu golubsko – dobrzyńskiego, na wniosek Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy w dniu 6 lutego 1956 roku odbyło się posiedzenie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Golubiu – Dobrzyniu, na którym podjęto następującą uchwałę : „Przekazać nieruchomość Golub, ul. gen. Świerczewskiego 13 zwana Dom Miejski bezpłatnie na własność Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Golubiu – Dobrzyniu z przeznaczeniem na Powiatowy Dom Kultury.

czytaj dalej na temat: Historia Domu Kultury cz.2

Dom podcieniowy

Utworzono dnia 20.08.2021

 

Obecnie drewniany, parterowy, podcieniowy budynek w Golubiu położony jest we wschodniej części rynku golubskiego pod numerem 19 i zwany jest przez mieszkańców  „Domem pod Kapturem” lub  „Dom Pod cieniami” zamiast „Podcieniowy”.

            Typ domu podcieniowego pojawia się na terytorium Polski u schyłku średniowiecza oraz w okresie nowożytnym. Rozwiązania domu z podcieniem zwano w języku staropolskim „podsieniem” i „przyłapem”. Domy z podcieniami wznosili zarówno chłopi, jak i sprowadzeni na tereny dawnej Polski, koloniści z terenów Śląska i Pomorza Przedniego oraz z Zachodniego (Meklemburgii i Nowej Marchii). Import tego typu domów nastąpił z terenów o wyższym poziomie cywilizacyjnym i większej kulturze budowlanej, czyli mamy tu do czynienia z wpływami z obszaru Europy Zachodniej, szczególnie z miast hanzeatyckich i rejonu morza Bałtyckiego.

           

czytaj dalej na temat: Dom podcieniowy

Konkurs Fotograficzny „Miasto i Powiat Golubsko-Dobrzyński w obiektywie dzieci i młodzieży”

Utworzono dnia 14.07.2021

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu zaprasza najmłodszych do wzięcia udziału w fotograficznym konkursie ekologicznym pt. „Miasto i Powiat Golubsko-Dobrzyński w obiektywie dzieci i młodzieży”

czytaj dalej na temat: Konkurs Fotograficzny „Miasto i Powiat Golubsko-Dobrzyński w obiektywie dzieci i młodzieży”

Zajęcia w DPS

Utworzono dnia 18.08.2021

Po dłuższej przerwie wznowiliśmy warsztaty edukacyjne w Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu. Zajęcia tradycyjnie prowadzili bibliotekarze p. Ewa Serkowska z Filii Osiedle Młodych i p. Piotr Jaworski z gminnej filii w Gałczewku. Uczestnicy wykonywali wianki z bibuły, którymi później zdobili ścianę Sali. Po zajęciach, przy kawce i ciasteczku potańczyliśmy trochę przy skocznej muzyczce. Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

czytaj dalej na temat: Zajęcia w DPS

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny