Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Uwaga

Utworzono dnia 22.11.2019

Dnia 22.11.2019 r.
w godz. 10.30 – 13.30
BIBLIOTEKA

NIECZYNNA

Słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego UTW żądni wiedzy

Utworzono dnia 15.11.2019

Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy wykładu wygłoszonego przez mgr Tomasza Kędziorskiego, w którym przedstawił temat: „Włoskie Dolomity – światowe dziedzictwo UNESCO”. Grupa słuchaczy uniwersytetu uczestniczy w ciekawym, kształcącym projekcie „Seniorzy na WSKSiM w Toruniu, w ramach którego zorganizowane są szkolenia z zakresu nowych technologii, warsztaty rozwijające sprawność umysłową oraz aktywność kulturową i edukacyjną. Przewidziane są wizyty w muzeach, wykłady z zakresu historii, polityki ogólnej i senioralnej oraz osiągnięć polskich naukowców.
Następne spotkanie 18.12.2019 r., a wykład „Seksualność osób starszych” wygłosi dr n. med. Piotr Czynsz.

Półka z nowościami

Utworzono dnia 15.11.2019

W ramach Narodowego Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych z Biblioteki Narodowej w Warszawie na 2019 r. otrzymaliśmy dotację w kwocie 5 752 zł. Zakup nowości podzieliliśmy na dwie transze, pierwsze pozycje książkowe trafiły do bibliotek już w październiku. W bibliotekach można wypożyczyć książki głównie z literatury polskiej i obcej poczytnych autorów. Po kolejne pozycje książkowe z literatury pięknej, dziecięcej i niebeletrystycznej (podręczniki akademickie), zapraszamy w drugiej połowie listopada.

Artur Reiske – Pamiętamy

Utworzono dnia 15.11.2019

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” przed Święte, Wszystkich Świętych został uporządkowany grób Artura i Erny Reiske, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Toruniu. W pracach porządkowych udział wzięły: Ewa Kaźmierkiewicz (Stowarzyszenie „Przywrócić Pamięć”, Agnieszka Błażejewska (Urząd Miasta – Wydział Promocji), Barbara Wasiluk (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna)
W imieniu naszego Stowarzyszenia dziękuję Burmistrzowi Miasta Panu Mariuszowi Piątkowskiemu za transport i oddelegowanie pracownika.

czytaj dalej na temat: Artur Reiske – Pamiętamy

XV jubileuszowy Konkurs Poezji Religijnej już za nami

Utworzono dnia 07.11.2019

Już po raz piętnasty młodzi ludzie z Województwa Kujawsko-Pomorskiego mogli wziąć udział w Konkursie Poezji Religijnej „Chmury przeminą, Niebo zostanie”. Cieszy nas fakt, że zawsze są chętni do recytowania tej trudnej, a jednocześnie pięknej poezji. Opiekunowie i uczestnicy wyszukują teksty mniej znane, aby jak najlepiej i najoryginalniej zaprezentować się. W tym roku zaskakiwali „nowościami” poetyckimi. Poziom jak prezentują uczestnicy jest bardzo wysoki i powołane przez MiPBP jury ma trudną rolę jak wybrać tych najlepszych.
Patronat nad tegoroczną imprezą kulturalną objęli: Biskup Diecezji Płockiej Mirosław Milewski oraz Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski. Współorganizatorem jak zawsze była Parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu n/Drwęcą.
W skład jury weszli: Magdalena Kowalczyk – nauczyciel polonista ze Szkoły Podstawowej w Lisewie. Małgorzata Piaskowska – Kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego, Barbara Sosnowska – zastępca Dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Golubiu-Dobrzyniu, Krzysztof Pieczka – sekretarz Gminy Golub-Dobrzyń. Młodzież recytowała utwory m.in. : Jana Pawła II. Księdza Twardowskiego, Juliana Tuwima, Juliusza Słowackiego, List do Koryntian. 
Młodzież oczekując na wyniki jury wysłuchała prelekcji dr Roberta Zadury dotyczącej życia, działalności i śmierci błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Ksiądz Frelichowski wsławił się niosąc bezinteresowną pomoc bliźnim w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. Niezwykła postawa, ofiarność mogą być przykładem do naśladowania przez współczesne pokolenie.
Jury wyłoniło zwycięzców, którymi zostali: w kategorii szkół podstawowych: I miejsce – Lidia Orłowska – ZSP Radziejów, II miejsce – Klaudia Topij – ZSP Ostrowite Golubskie, III miejsce – Sandra Tułodziecka – ZS Zbójno. W kategorii szkół średnich: I miejsce – Patrycja Grabowska – ZSP Radziejów, II miejsce – Zofia Niklewicz ZSM Golub-Dobrzyń, III miejsce – Ewa Cipkowska – ZS nr 2 Golub-Dobrzyń. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymują: Natalia Pokorowska – ZSM Golub-Dobrzyń i Agata Kaniewska – ZSP Radziejów.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na następne konkursy poezji organizowane przez naszą bibliotekę.

czytaj dalej na temat: XV jubileuszowy Konkurs Poezji Religijnej już za nami

Jesienne czytanie w DKK

Utworzono dnia 07.11.2019

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze omawiali publikację z bestsellerowej serii „Prawdziwe historie”, o „Damach polskiego imperium”. Autor – Kamil Janicki po raz kolejny sięga do niezwykłych życiorysów kobiet, które wiodły żywot u boku, a nierzadko w cieniu swoich mężów, Piastów, pierwszych władców państwa polskiego. Próbuje przedstawić je jako kobiety, które zbudowały mocarstwo, ale też ukazuje ich przyziemną historię i codzienność – były wszakże matkami, damami dworu, kochankami; miały swoje troski, radości, ba nawet marzenia… Co spowodowało, że niektóre z nich zaznaczyły się tak mocno w historii Polski, a niektóre historia całkowicie pominęła ? Zainteresowanych odsyłamy do książki. Poszukującym ciekawej lektury – polecamy. Nie będą się nudzić !

Z wizytą u przedszkolaków

Utworzono dnia 07.11.2019

Dnia 29.10.2019 r. para bibliotekarzy z MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu ponownie wybrała się do Przedszkola Publicznego nr 2. Tym razem p. Ewa Serkowska i p. Piotr Jaworski „zawitali” do grupy 5-6 latków zwanych „Odkrywcami”, aby zaproponować im zabawę w plastelinowe wyklejanki. Jesień sprzyja magicznej kolorystyce, toteż dzieciaki z ochotą i radością zabrały się do wytężonej pracy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Fantazyjne plastelinowe liście na kartkach papieru powstawały jak grzyby po deszczu… „Odkrywcy” mieli się czym pochwalić.

Uwaga

Utworzono dnia 31.10.2019

2 listopada 2019 r.
(sobota)
BIBLIOTEKA
NIECZYNNA

czytaj dalej na temat: Uwaga

Zajęcia słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golubiu-Dobrzyniu

Utworzono dnia 31.10.2019

14.10.2019 r. wyjazd z Torunia na występ zespołu „Narodowa Perła Gruzji”, który zaprezentował bogactwo folkloru gruzińskiego oraz innych narodów kaukaskich.
23.10.2019 r. spotkanie na którym wykład pod tytułem „Samorząd terytorialny – zagadnienia administracyjno-prawne” wygłosił mgr Krzysztof Lewandowski.
„Włoskie Dolomity – światowe dziedzictwo UNESCO” – tak brzmi temat wykładu, który wygłosi 13.11.2019 mgr Tomasz Kądziorski.

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny