Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

„Z uśmiechem Ci do twarzy, dobry humor, lepsze życie”

Utworzono dnia 13.10.2022

O tym przekonywał w swoim wykładzie wygłoszonym 12.10.2022 r. dr Jacek Łapiński. Słuchacze Golubsko Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymali też propozycje udziału w wycieczkach: Lubelszczyzna – Świętokrzyskie – program ramowy 5 dni  09.05 - 13.05.2023 r., obejmuje zwiedzanie: Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Lublina, Kozłówki, Chełma, Zamościa, Sandomierza, Baranowa Sandomierskiego, Kielc i Chęcina. Propozycje dotyczą też wycieczek zagranicznych: Bułgaria i Rumunia 23.06. - 02.07.2023 r. i Albania, Macedonia, Czarnogóra

13 – 21.09.2023 r. W wycieczkach mogą uczestniczyć również, na tych samych warunkach, osoby spoza uniwersytetu. Następne spotkanie odbędzie się 26.10.2022 r. o godz. 16.00, wykład zatytułowany „Konformizm, dezinformacja i wpływ społeczny” wygłosi mgr Bartosz Gwizdała.

 

czytaj dalej na temat: „Z uśmiechem Ci do twarzy, dobry humor, lepsze życie”

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 11.10.2022

Trzy kobiety związane z jednym mężczyzną. Jest miłość, nienawiść, zazdrość… Historia niby banalna, jednak gdy bliżej się temu przyjrzymy…
Zobaczymy w „Sile kobiet” nie tylko wachlarz uczuć, ale głębsze przesłanie-determinacje i konsekwencję w walce o miejsce  kobiet w życiu społecznym i obyczajowym dwudziestolecia międzywojennego.
Ciekawostką jest, iż od tamtego czasu tak niewiele się w tej kwestii zmieniło…
Zapraszamy do czytania ! Naprawdę warto !
Barbara Wysoczańska ”Siła kobiet”

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Jesienne porządki w DPS

Utworzono dnia 07.10.2022

W słoneczny czwartkowy dzień bibliotekarze wspólnie, z podopiecznymi i pracownikami ośrodka przeprowadzili prace ogrodniczo-porządkowe. W pierwszej kolejności nasadziliśmy kilkanaście tui oraz kilka drzewek, następnie posprzątaliśmy część ogrodową i plac wokół ośrodka. W dalszej części prowadzonych prac porządkowych udaliśmy się na tzw. „czarną drogę” gdzie zbieraliśmy śmieci. Przeprowadzone prace upiększyły teren, a my razem mogliśmy spędzić czas na świeżym powietrzu. Po zakończeniu prac porządkowych, czekał na nas słodki poczęstunek.

czytaj dalej na temat: Jesienne porządki w DPS

Komputery dla Biblioteki.

Utworzono dnia 06.10.2022

​Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczyła w realizacji  projektu „Sieć na kulturę” organizowanego przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju.

Realizacja programu polegała na przeprowadzeniu przez dwóch pracowników Biblioteki szkoleń dla młodzieży w trybie on-line na platformie TEAMS, których celem było rozwijanie kompetencji cyfrowych poprzez prowadzenie atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć. Projekt był w 100% dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

Wymiernym efektem realizacji programu jest przekazanie nieodpłatnie na własność naszej Bibliotece 6 nowych Laptopów wartości 11 tysięcy złotych.

czytaj dalej na temat: Komputery dla Biblioteki.

Zakup książek zakończony!

Utworzono dnia 03.10.2022

Drodzy czytelnicy miło nam poinformować, że pierwszy etap zakupu książek został zrealizowany. Niebawem do Czytelni i Oddziały dla Dzieci i Młodzieży MiPBP trafią nowości książkowe. Pierwszym krokiem będzie zainwentaryzowanie, opracowanie i wprowadzenie do bazy komputerowej MAK+ zakupionych pozycji książkowych. Po wykonaniu tych czynności nowości  trafią na półki biblioteczne, a będzie to z pewnością w przyszłym tygodniu.

Jednocześnie informujemy, że pozycje książkowe zakupione do Czytelni MiPBP zostały sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. 

czytaj dalej na temat: Zakup książek zakończony!

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Utworzono dnia 30.09.2022

Przy udziale zaproszonych gości słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli, już po raz 16-ty, swoje kolejne zajęcia edukacyjne.
Wykład inauguracyjny „Skąd woda w rzekach i jeziorach?” wygłosił dr inż. Jacek Cieściński.
Następne zajęcia już za 2 tygodnie 12.10.2022 r. o godz. 15.30, a wykład pod tytułem „Migracje ludności we współczesnym świecie – o konsekwencjach słów kilka” wygłosi mgr Lidia Shahbazyan.

 

czytaj dalej na temat: Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Komputery od Kraszewskiego

Utworzono dnia 28.09.2022

Pragniemy poinformować mieszkańców naszego miasta i powiatu, że MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu  przystąpiła do projektu „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek” i w jego ramach pozyskała 24.750,00 zł. ze środków Ministerstwa Kultury. Wkład własny do projektu wynosi 4600,00 zł. Całkowita wartość projektu to suma 29.350,00 zł.
Zgodnie z zawartą umową za wyżej wymienioną kwotę zostanie zakupiony sprzęt dla osób niedowidzących w tym: komputer z monitorem dla niedowidzących i specjalna klawiaturą oraz program powiększający ekran; czytaki dla osób niedowidzących, czytniki e-book i pozostały sprzęt komputerowy.
O zakupie sprzętu i możliwości korzystania z niego poinformujemy mieszkańców po załatwieniu formalności związanych z projektem.

 

czytaj dalej na temat: Komputery od Kraszewskiego

Narodowe Czytanie w Golubiu – Dobrzyniu

Utworzono dnia 26.09.2022

24 września o godzinie 15 na sali konferencyjnej Urzędu Miasta odbyło się Narodowe Czytanie 2022 , którego tematem były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Sugerowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę termin do czytania - to 3.09. 2022. Jednak biblioteki robiły to w różnych terminach, u nas z przyczyn niezależnych utwory naszego wieszcza czytaliśmy 24.09.2022.

Do czytania przystąpiły trzy samorządy, które wystawiły swoich  przedstawicieli. Miasto Golub – Dobrzyń było reprezentowane przez: Mariusza Piątkowskiego – Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia, Różę Kopaczewską – Zastępcę Burmistrza Miasta Golubia – Dobrzynia, Jusynę Bestry – Radną Rady Miasta Golubia – Dobrzynia, Renatę Rozłonowską – Nauczycielkę i bibliotekarza w Szkole Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu – Dobrzyniu, Katię Melerską – Uczennicę Szkoły Podstawowej  nr 1 w Golubiu –Dobrzyniu, Dominika Topolewskiego – Ucznia Szkoły Podstawowej nr1 w Golubiu – Dobrzyniu, Agatę Klejszmit – Uczennicę Szkoły Podstawowej  nr 1 w Golubiu –Dobrzyniu, Hannę Pieczkę – Nauczycielkę Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu, Zofię Kornacką – Uczennicę Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu –Dobrzyniu, Zofię Pieczkę - Uczennicę Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu – Dobrzyniu, Michała Kropkowskiego – Ucznia Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu –Dobrzyniu, Ewelinę Kacprzykowską – Nauczycielkę z Przedszkola im M. Konopnickiej w Golubiu – Dobrzyniu, Martę Dyrkę – Nauczycielkę z Przedszkola im. M. Konopnickiej w Golubiu – Dobrzyniu, Ewę Dąbrowską – Nauczycielkę z Przedszkola im. M. Konopnickiej w Golubiu –Dobrzyniu, Bożenę Kalinowska – Nauczycielkę z Przedszkola im. M. Konopnickiej w Golubiu –Dobrzyniu, Janinę Tuszyńska – Prezesa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golubiu –Dobrzyniu, Kamilę Kornacką – Bibliotekarkę MiPBP w Golubiu – Dobrzyniu, Barbarę Dec – Przewodniczącą Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Golubiu – Dobrzyniu, Pana Romana Rydzyńskiego.

Starostwo reprezentowali: Agnieszka Molon – Kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia, Zbigniew Blomkowski – Naczelnik Prewencji i Ruchu Drogowego ( Komenda Powiatowa Policji), Lidia Talkowska – Samodzielne Stanowisko Pracy ds. Kadrowych (Komenda Państwowa Straży Pożarnej), Agnieszka Brzostowska      – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu – Dobrzyniu, Wiesław Dąbek – Nauczyciel, bibliotekarz Zespół Szkół nr 2 w Golubiu Dobrzyniu, Monika Szarszewska – Pracownik socjalny Domu Pomocy Społecznej w Golubiu – Dobrzyniu, Iwona Cyluś i Ilona Pawlewicz – Nauczycielki z Powiatowej Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej, Marta Wiwatowska i Tomasz Tykałowski – Nauczyciele wychowawcy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego

Gmina była reprezentowana przez: Panią Elżbietę Czarnecką, Panią Ewę Napolską, Pani Barbarę Knyszyńską, Panią Bożenę Drożdzę, Piotra Jaworskiego - Bibliotekarza – Filii Gminnej Biblioteki Gałczewko, Panią Magdalenę Krawczyk, Joannę Bawoł - Bibliotekarkę Filii Gminnej Biblioteki Wrocki, Sławomirę Rumińską - Bibliotekarkę – Filia Gminnej Biblioteki Ostrowite

Chcielibyśmy podziękować wszystkim , którzy wzięli udział w tak doniosłym kulturalnym wydarzeniu. Dziękujemy czytającym, wśród których były osoby biorące udział od samego początku  w Narodowym Czytaniu.

Zapraszamy w przyszłym roku do lektury narodowej : „ Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

  

czytaj dalej na temat: Narodowe Czytanie w Golubiu – Dobrzyniu

Jesień w DPS

Utworzono dnia 20.09.2022

To były powakacyjne zajęcia z pensjonariuszami i pracownikami ośrodka. Na tych zajęciach z masy solnej, kasztanów i jarzębiny wykonano jeże, a w dalszej części grano w gry edukacyjne. Na kolejne spotkanie zaplanowano sprzątanie lasku wokół budynku ośrodka.

 

czytaj dalej na temat: Jesień w DPS

Dyskusyjny Klub Książki w działaniu

Utworzono dnia 20.09.2022

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się powakacyjne spotkanie klubowiczów. Na okres wakacji były do przeczytania dwie pozycje książkowe autorstwa J. Burton – Wyznanie, A. - Jarniewski: Nie mieszkam w igloo. Obie książki od naszych klubowiczów otrzymały dobre recenzje. Na październikowe (24.10. br.) spotkanie DKK wybrano do przeczytania i omówienia pozycję autorstwa Emmy Stonex – Latarnicy.

czytaj dalej na temat: Dyskusyjny Klub Książki w działaniu

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny