Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Książka, którą warto przeczytać !!!

Utworzono dnia 27.04.2022

​„Byłam królewną” Teresy Bojarskiej to książka wydana w 1977 roku przez Wydawnictwo Morskie w Gdańsku. W tamtych okresie była to chyba jedyna biografia szwedzkiej królewny Anny Wazówny, siostry polskiego króla Zygmunta III Wazy, napisana jako powieść w dość ciekawej, łączącej wątek historyczny ze współczesnym.

Pierwszoosobową narratorką tej powieści  jest młoda lekarka Dagmara Snopek, która w połowie lat 1970. trafia po studiach do szpitala powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. Dagmara jest po przejściach. Ma za sobą dramatyczne przeżycia i właściwie jest na rozdrożu życia osobistego. Dagmara mieszka w hotelu dla młodego personelu medycznego, a po pracy zajmuje się studiowaniem książek historycznych i różnych dokumentów o królewnie Annie Wazównie. Zainteresowała się tą postacią, gdyż w rodzinie jej ojca istniał przekaz, że nazwisko Snopek i herb rodzinny (ze snopkiem) wiążą się z tym, że pra, pra, pradziadkowie Dagmary otrzymali je właśnie od królewny z rodu Wazów. Im bardziej Dagmara poznaje losy Anny, tym bardziej szwedzka królewna staje się jej bliska pod względem psychicznym i osobowościowym. Na początku książki jest więcej współczesności, ale im dalej czyta się tę powieść, tym robi się więcej Anny Wazówny, a pod koniec to właśnie ona i jej losy dominują treść książki. Ciekawe jest też wspomnienie o kustoszu zamku golubskiego czyli o panu Zygmuncie Kwiatkowskim oraz o tym, jak rodził się ruch rycerski, rekonstrukcje historyczne, bale kostiumowe i konkursy krasomówcze. W książce znajdziecie też państwo legendy zamku golubskiego. Książka warta polecenia szczególnie dla nas mieszkańców Golubia-Dobrzynia, gdyż można w niej odnaleźć miejsca z lat 70. XX wieku, dobrze znane starszemu pokoleniu mieszkańców miasta. Książka jest do wypożyczenia w MiPBP przy ul. Żeromskiego 11.

Gorąco polecam

Ewa Kaźmierkiewicz

czytaj dalej na temat: Książka, którą warto przeczytać !!!

Śląski świat kobiet w DKK

Utworzono dnia 11.04.2022

Dzisiejsze spotkanie klubowiczów rozpoczęło się od recenzji książki „Od jednego Lucypera” Anny Dziewitt- Meller. Dyskusja wokół poruszonych tematów w książce była wielowątkowa, bo zresztą taka jest książka, w której nie brakuje rodzinnych tajemnic, sekretów, sporów o mniej lub bardziej ważne rzeczy. Historia rodzinna Marijki i Kasi to losy kobiet z 4 pokoleń, w którym prawie nie ma mężczyzn. Anna Dziewit-Meller opowiada o surowych, twardych i silnych Ślązaczkach. Kobietach znoszących więcej niż powinny. Buntujących się, ale tylko wewnętrznie, a na co dzień głęboko zakorzenionych w swoich społecznych rolach. W „Od jednego Lucypera” to co jest  ważne zostało przemilczane. Nie rozmawia się tu o uczuciach, kłopotach, nie ma miejsca na miłość i czułość. Z prababki na babkę, z babki na matkę, przechodzą zadawnione urazy i nieporozumienia.

Bardzo ciekawa książka, zwłaszcza jeśli ktoś jest zainteresowany kulturą i historią Śląska, ale nie tylko. Dobrze opowiedziana historia, w szczegółach oddająca problemy, z jakimi borykały się bohaterki, opisy są bardzo bogate, dobrze pokazujące ówczesną rzeczywistość (czasy powojenne) - narodziny Polski Ludowej.

Poszukującym ciekawej lektury – Polecamy!!!

Na zakończenie spotkania z okazji zbliżających świąt, koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła  klubowiczom życzenia – życząc, miłych, pogodnych  i rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Kolejne spotkanie DKK odbędzie si 16 maja o stałej godzinie.

 

czytaj dalej na temat: Śląski świat kobiet w DKK

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 25.04.2022

Tym razem, dla odmiany, trochę klasyki…
Chcemy w ten sposób przypomnieć Państwu, że w naszych zbiorach można znaleźć również takie książki, które należą do niekwestionowanych bestsellerów literatury światowej
„Grona gniewu” Johna Steinbecka to historia rodziny Joadów, która wybiera się w podróż z Oklahomy do Kalifornii, w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Trudy podróży i stan, jaki zastają po przybyciu na miejsce sprawiają, że doznają wielu rozczarowań, a przeciwności losu zamiast zniknąć piętrzą się, jedna po drugiej. Bezrobocie, bieda, wyzysk i liczne niepowodzenia doprowadzają do wielu dramatów.
Akcja powieści osadzona jest w latach 30. XX wieku, w czasie wielkiego kryzysu światowego wzbudziła falę politycznej krytyki do tego stopnia, że książkę uznano za zakazaną w USA. Mimo wielu kontrowersji została wielokrotnie nagrodzona, a w 1940 roku – zekranizowana.
Gdyby ktoś chciał przeczytać – zapraszamy !

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Wielkanocny zajączek

Utworzono dnia 08.04.2022

Przed świętami grupę „Wędrowców” odwiedzili zaprzyjaźnieni bibliotekarze. Stałym punktem wizyty u przedszkolaków jest głośne czytanie. Tym razem Pani Ewa Serkowska czytała znane i lubiane przez dzieci wiersze. W dalszej części wizyty pod bacznym okiem Pana Piotra Jaworskiego, dzieci wykonały wielkanocnego zajączka. Następne spotkanie zaplanowano w maju, a będzie ono  związane ze świętem bibliotek i bibliotekarzy. Do miłego zobaczenia.

 

czytaj dalej na temat: Wielkanocny zajączek

„Zbrodnia Pomorska” wykład dla słuchaczy UTW

Utworzono dnia 21.04.2022

20.04.2022  roku mgr Grzegorz Banaś przedstawił temat „Zbrodnia Pomorska”, w którym omówił m.in. eksterminację polskiej inteligencji, mordy sąsiedzkie na polskich obywatelach,, eksterminację pomorskich Żydów, zbrodnie Wehrmachtu.

Następne spotkanie już 11.05.2022 roku o godz. 15.00,  na którym nastąpi podsumowanie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Golubiu-Dobrzyniu w roku poprzednim. Po zebraniu zapraszamy na wykład zatytułowany „Wstęp do fizjoterapii geriatrycznej”, który wygłosi dr n. med. Piotr Czynsz.

 

czytaj dalej na temat: „Zbrodnia Pomorska” wykład dla słuchaczy UTW

Książki od czytelników już na półce!!!

Utworzono dnia 06.04.2022

Nasza biblioteka chętnie przyjmuje dary książkowe od czytelników. W ten sposób poszerzamy swoją ofertę czytelniczą. Możemy się poszczycić niezwykłą ofiarnością ze strony czytelników.

W ostatnich miesiącach trafiła do nas duża ilość książek o różnej tematyce, które ubogacają nasze księgozbiory. Są to między innymi kryminały, powieści obyczajowe, książki popularnonaukowe, czy też bardzo ciekawe opracowania historyczne. Wiele egzemplarzy nowych tytułów zostało zainwentaryzowanych, opracowanych i już czekają na półkach na swoich czytelników, którzy z pewnością znajdą wśród nich coś ciekawego dla siebie. Książki prezentowane na zdjęciach to tylko część z przyjętych darów. Mamy nadzieję, że zachęcą czytelników do odwiedzenia naszej placówki.

 

czytaj dalej na temat: Książki od czytelników już na półce!!!

WIELKANOC

Utworzono dnia 06.04.2022

Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu: Pascha,  na Mazowszu: Wielki Dzień.

Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa, jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, obchodzone przez kościoły chrześcijańskie zachowując Nicejskie wyznanie wiary (325 r.). Rozwinęło się od święta obchodzonego w duchu  i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Pesach. Następnie, po oddzielenia Kościoła od Synagogi, stało się prostym dorocznym świętem poprzedzonym jednym lub kilkoma dniami postu, sprawowanym jako całonocne czuwanie (Wigilia Paschalna), w czasie którego opowiadano historie zbawienia, zwieńczoną w wydarzeniach paschalnych z udziałem Jezusa Chrystusa i składano eucharystyczną ofiarę prawdziwego Baranka (Orędzie paschalne) – Syna Chrystusa. A ostatecznie przybrało formę trzydniową obchodu tzw. Triduum Paschalnego, poprzedzonego czterdziestodniowym okresem przygotowania (wielki post) i kontynuowanego radosną celebracją pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego, aż do święta Zesłania Ducha Świętego.

czytaj dalej na temat: WIELKANOC

Wielkanoc tuż tuż!!!

Utworzono dnia 05.04.2022

Przed świętami wielkanocnymi odwiedziliśmy podpieczonych Domu Pomocy Społecznej w naszym mieście. Celem dzisiejszej wizyty było przygotowaniu ozdób świątecznych. Bibliotekarze, pensjonariusze i pracownicy ośrodka wspólnymi siłami malowali  farbkami wydmuszki z jajek przygotowując tym samym dekorację wielkanocną.- pisanki. W dalszej części  zajęć wykonaliśmy palemki wielkanocne. Na zakończenie spotkania złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Na miesiąc maju z pensjonariuszami ośrodka zaplanowaliśmy wspólne sprzątanie lasku miejskiego.

czytaj dalej na temat: Wielkanoc tuż tuż!!!

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 01.04.2022

W „Dziewczynie z gór” Małgorzaty Wardy, dwutomowej powieści, którą dzisiaj Państwu proponujemy, znajdziemy to, co potrzebne dobrej książce: ciekawą, nieprzewidywalną akcję, skomplikowane losy bohaterów, szeroką gamę emocji – miłość rodzicielską, strach, samotność, podziw, ogromną potrzebę akceptacji… Wszystko to na tle dzikich Bieszczad o różnych porach roku.

Czyta się tak, że trudno się oderwać… Po prostu jednym tchem !

 

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Z książką w przedszkolu

Utworzono dnia 01.04.2022

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci ( 2 kwietnia) -  to jedno z najważniejszych czytelniczych wydarzeń, które przypadają w ciągu roku, a są kierowane do najmłodszego i młodego pokolenia Czytelnika. Święto książki obchodzone jest od 1967 roku, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Z okazji tego święta bibliotekarze odwiedzili grupę „Wędrowców”,  i jak jest to już przyjęte Pani Ewa Serkowska przeczytała baśń „Księżniczka na ziarnku grochu” - H. Ch. Andersena, a Pan  Piotr Jaworski poprowadził zajęcia, w których dzieci wykonały okładkę do ulubionej bajki. Kolejne zajęcia w tej grupie już za tydzień.

czytaj dalej na temat: Z książką w przedszkolu

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2022 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny