Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

„A myśmy szli, szli - dziesiątkami…”

Utworzono dnia 30.01.2020

W 75 rocznicę deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR Koło Rodzin Sybiraków i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu 23 stycznia br zorganizowały uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Podczas wizyty w Urzędzie Miasta Wiceprezes Związku Sybiraków Józef Mackiewicz  z okazji 30-lecia Reaktywacji Związku Sybiraków wręczył podziękowanie za udzielaną pomoc na rzecz Sybirakó Burmistrzowi Miasta – Mariuszowi Piątkowskiemu i Prezes Koła Rodzin Sybiraków Ewie Kaźmierkiewicz. W godzinach popołudniowych zaproszeni goście wraz z deklegacją Koła pod pomnikiem osób wywiezionych do ZSRR, znajdującego się przy Kościele pw. św. Katarzyny w Golubiu, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. W bibliotece głównej o godz. 16.00 odbyło się spotkanie z Ludmiłą i Pawłem Ośnickimi oraz Józefem Mackiewiczem, który opowiedział o osobistych przeżyciach związanych z wywiezieniem ich rodzin do Kazachstanu i na Syberię. Spotkaniu towarzyszyła wystawa czasowa pt „Sybiracy”. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom i przybyłym członkom rodzin Sybiraków oraz mieszkańcom miasta za udział w spotkaniu i wspólne wysłuchanie wspomnień.

czytaj dalej na temat: „A myśmy szli, szli - dziesiątkami…”

Spotkanie noworoczne

Utworzono dnia 30.01.2020

24 stycznia 2020 członkowie Koła Rodzin Sybiraków wzięli udział w uroczystych obchodach 75.rocznicy deportacji Polaków do ZSRR połączonej z Noworocznym spotkaniem. Prezes Koła – Pani Ewa Kaźmierkiewicz, Pan Edward Bartkowski oraz Barbara Wasiluk – dyrektor MiPBP na zaproszenie Oddziału Toruńskiego Koła Sybiraków mieli zaszczyt uczestniczyć w Noworocznym Spotkaniu. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, następnie przy pomniku Zesłańców Sybiru złożono kwiaty i zapalono znicze. Młodzież  VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru przygotowało dla zaproszonych gości przedstawienie mówiące o odzyskaniu wolności, trudnych czasach wojny i o rozumieniu patriotyzmu przez współczesne pokolenie. Spotkanie zakończyło się przy tradycyjnej kawie i herbacie i rozmowach o sprawach bieżących.

Mistrzyni kryminału w DKK

Utworzono dnia 30.01.2020

W poniedziałek 27.01.2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawialiśmy książkę Camili Lackberg „Morderstwa i woń migdałów”. Ten zbiór tekstów szwedzkiej pisarki, uważanej już za mistrzynię kryminału, zawiera kilka opowiadań, kurs pisania powieści oraz krótki portret autobiograficzny. Nie wszystkim czytelnikom jednak odpowiadał tak zaproponowany utwór. Klubowicze uznali, że zdecydowanie lepiej czytuje się im jej kryminalne powieści, aniżeli te krótkie formy prozatorskie, które zaserwowała w „Morderstwach…” Była to ostatnia pozycja z „pakietu”, przygotowanych na II półrocze 2019 roku książek, do wspólnego omawiania. Teraz, z niecierpliwością, czekamy na następne !

Ferie2020

Utworzono dnia 28.01.2020

Karnawałowo

Utworzono dnia 22.01.2020

W czwartkowe popołudnie, 16.01.2020 r. odbył się w Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu bal karnawałowy, na który zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni bibliotekarze z MiPBP, p. Ewa Serkowska i p. Piotr Jaworski. Wśród gości byli też podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wielgiem, którzy przywieźli ze sobą wiele różnych akcesoriów karnawałowych. Przebierankom nie było końca !!! Przy wesołej zabawie, skocznej muzyce, smacznym poczęstunku, konkursach i tańcach miło upłynął czas.

Z przedszkolakami zawsze jest fajnie

Utworzono dnia 22.01.2020

9 stycznia 2020 r. pracownicy MiPBP, p. Ewa Serkowska i p. Piotr Jaworski odwiedzili grupę pięciolatków i ich opiekunkę p. Olę Mirowską w Przedszkolu Publicznym nr 2. Razem z dziećmi wykonywali maskotki – misie z gąbek i przygotowywali prezenty na Dzień Babci i Dziadka: Kolorowe krawaty z kartki, usztywnione przy pomocy laminarki oraz świeczniki z masy solnej.

 

We wtorek 14.01.2020 r. filię Osiedle Młodych po raz pierwszy odwiedziła grupa czterolatków pod opieką p. Marzeny Jabłońskiej. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści pani bibliotekarki o bibliotece i pracy bibliotekarza i obejrzały księgozbiór. Z ciekawością wysłuchały też wierszy Jana Brzechwy, które czytała im p. Ewa Serkowska. Wizyta w bibliotece była na tyle owocna, że „przybył” filii nowy, czteroletni czytelnik, który, zachęcony przez p. bibliotekarkę, jeszcze tego samego dnia przyszedł z Mamą, żeby się zapisać.

Belgia – niewielki, ciekawy kraj

Utworzono dnia 22.01.2020

Belgia to kraj, który w swoim wykładzie, pod zagadkowym tytułem „Diamenty, praliny, frytki, piwo i … smerfy” mgr Jarosław Jagodziński przedstawił 15.01.2020 r. licznie zebranym słuchaczom Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Na zakończenie spotkania odśpiewaniem 100 lat i życzeniami uczczono kolejne urodziny koordynator UTW Janiny Tuszyńskiej. W najbliższym czasie 22.012020 wyjazd grupy słuchaczy na kolejne zajęcia w ramach projektu „Seniorzy na WSRSiM w Toruniu, a 29.01.2020 r. kolejny wyjazd tym razem na koncert „Pod dachami Paryża”. Następny wykład 19.02.2020 r. pt. „80 rocznica wybuchu II wojny światowej” wygłosi prof. dr hab. Adam Sudoł.

W 75. Rocznicę deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia do ZSRR

Utworzono dnia 21.01.2020

Koło Rodzin Sybiraków oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zapraszają osoby zainteresowane na spotkanie z Państwem Ludmiłą i Pawłem Ośnickimi oraz z Panem Józefem Mackiewiczem ze Związku Sybiraków Oddział w Toruniu, które odbędzie się 23.01.2020 o godz. 16.00 w siedzibie Biblioteki, przy ul. Żeromskiego 11.
Przed spotkaniem zaproszeni goście i członkowie Koła Rodzin Sybiraków złożą kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary deportacji do ZSRR w 1945 roku
Tematyka spotkania będzie nawiązywała do osobistych wspomnień osób wywiezionych do Kazachstanu i Syberii.

czytaj dalej na temat: W 75. Rocznicę deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia do ZSRR

Biblioteka z Sercem

Utworzono dnia 15.01.2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu jak co roku włączyła się w wir wydarzeń związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Pomagaliśmy w dniu Finału w zbieraniu pieniędzy na szczytne cele, które mają ratować życie ludzkie, bo przecież nie ma nic bardziej cennego na tym świecie. Pracownicy biblioteki zbierali, liczyli pieniądze. Sprzedawaliśmy też książki, które mogliśmy przeznaczyć na kiermasz. Zebrane pieniądze przekazaliśmy do tych zebranych w naszym mieście.

 
 
 
czytaj dalej na temat: Biblioteka z Sercem

Noworoczne spotkanie 8.01.2020 r.

Utworzono dnia 10.01.2020

Słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wesoło uczcili początek Nowego 2020 roku. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele władz Powiatu i Miasta na czele ze Starostą Franciszkiem Gutowskim i Burmistrzem Miasta – Mariuszem Piątkowskim. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów reprezentowała Przewodnicząca – Barbara Dec. W dobry nastrój wprowadził zebranych zespół „Wesoła Harmonia” grając i śpiewając kolędy oraz skoczne, łatwo wpadające w ucho melodie. Nie obyło się więc bez tańców. W programie spotkania znalazły się również życzenia dla jubilata Wiesława Kuskowskiego, który obchodził 80-te urodziny. Następne spotkanie już 15.01.2020 r na którym wykład „Diamenty, praliny, frytki, piwo i … smerfy” wygłosi mgr Jarosław Jagodziński.

Zegar

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny