Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

WAKACJE

Utworzono dnia 29.06.2021

Konkurs Poezji Jana Pawła II - rozstrzygnięty

Utworzono dnia 22.06.2021

                Mamy przyjemność ogłosić wyniki II Regionalnego Konkursu Internetowego Poezji Jana Pawła II „Poezja  to wielka pani...”. Organizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pod patronatem Burmistrza Miasta Golubia- Dobrzynia – Mariusza Piątkowskiego.

W konkursie wzięło udział 12 uczestników z następujących szkól:

Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu,

Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Gałczewku,

Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu,

Zespołu Szkół Miejskich – Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu,

I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.

Trzy osoby z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z Gałczewka wzięły udział poza konkursem.

Komisja w składzie :

Magdalena Leszczyńska  -  Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu,

Krzysztof Pieczka            -  Zastępca Wójta Gminy Golub-Dobrzyń,

Klaudia Rogalska             -  nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu,

Barbara Sosnowska          -  nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Nr 3 w Golubiu – Dobrzyniu

oceniła recytację uczestników biorąc pod uwagę: dobór utworu i jego pamięciowe opanowanie, prawidłową emisję głosu, dykcję, tempo, rozumienie tekstu, kulturę słowa, oryginalną interpretację i ogólne wrażenie artystyczne.

Postanowiła przyznać następujące miejsca:

I miejsce – Patrycji Kosińskiej z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu – Dobrzyniu,

II miejsce – Anieli Wróbel  z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu,

III miejsce – Marcie Rysce z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.

Wyróżniono następujących uczestników:

Julię Owsianikow ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu,

Dominikę Krzyżanowską z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Gałczewku,

Martę Lewandowską z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej Brodnicy,

Zofię Kornacką z Zespołu Szkół Miejskich – Liceum Sztuk Plastycznych w Golubiu-Dobrzyniu.

Wszystkich uczestników, również tych, którzy wzięli udział poza konkursem, i ich opiekunów zapraszamy na rozdanie nagród, które będzie miało miejsce w MiPBP przy ul.  Żeromskiego 11 24.06.2021 o godz. 11.

Gratulujemy uczestnikom, że podjęli się recytacji pięknej, ale trudnej poezji Jana Pawła II, dziękujemy opiekunom za opiekę merytoryczną i artystyczną : Pani Hannie Pieczce - nauczycielce z Zespołu Szkół Miejskich (Liceum Sztuk Plastycznych) w Golubiu-Dobrzyniu, Pani Elżbiecie Wałaszewskiej - nauczycielce z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Pani Marcie Traczykowskiej - nauczycielce z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gałczewku, Pani Renacie Rozłonkowskiej - nauczycielce Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu oraz ks. Pawłowi Lewandowskiemu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy.
Fundatorami nagród byli: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski oraz MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu.

 

 
 
czytaj dalej na temat: Konkurs Poezji Jana Pawła II - rozstrzygnięty

Biblioteka w działaniu – wizyta w DPS

Utworzono dnia 18.06.2021

Po 15 miesięcznej przerwie biblioteka wznowiła zajęcia edukacyjne w Dom Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu. Tradycyjne zajęcia poprowadzili Piotr Jaworski i Ewa Serkowska, którzy z nieukrywaną radością zostali przyjęci przez pensjonariuszy ośrodka. Uczestnicy zajęć wykonali kwiatowe stroiki. W zajęciach plastycznych uczestniczył specjalny gość – proboszcz parafii p.w. św. Katarzyny w Golubiu, ks. Andrzej Zblewski. Kolejne spotkanie z mieszkańcami DPS-u zaplanowano już za tydzień.

 

czytaj dalej na temat: Biblioteka w działaniu – wizyta w DPS

UWAGA

Utworzono dnia 17.06.2021

Informujemy, że z powodów technicznych wyniki
Konkursy Poezji Jana Pawła II "Poezja to wielka pani..."
podane będą najpóźniej we wtorek.
Za zmiany przepraszamy i zapraszamy do śledzenia strony biblioteki

czytaj dalej na temat: UWAGA

Uwaga słuchacze i sympatycy Golubsko – Dobrzyńskiego UTW.

Utworzono dnia 16.06.2021

Po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, możliwe jest wreszcie spotkanie i wysłuchanie wykładu. Zarząd Uniwersytetu Trzeciego wieku zaprasza zatem 30 czerwca 2021 r. o godz. 15:00 do stołówki Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu - Dobrzyniu przy ul. Żeromskiego 11. Pierwszym punktem będzie Walne Zebranie podsumowujące działalność w latach 2019 i 2020. Natomiast o godz. 16:00 rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy prof. WSG dr Marek Chamot wygłosi wykład zatytułowany „KOSA”: Nieznane akcje specjalne Armii Krajowej – Warszawa, Bydgoszcz.

Jubileusz 25 - lecia Domu Pomocy Społecznej

Utworzono dnia 11.06.2021

10 czerwca uczestniczyliśmy, na zaproszenie Dyrektora – Małgorzaty Kamińskiej, w obchodach 25 - lecia Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu. Nasza Biblioteka od lat współpracuje z DPS-em, realizowane są zajęcia edukacyjne i animacyjne dla pensjonariuszy, czytanie książek, wspólne obchodzenie świąt.. Z tej uroczystej okazji wydaliśmy również II tomik poezji Pana Macieja Kamińskiego – pensjonariusza : „Moje myśli...”. Życzymy mieszkańcom Domu dużo zdrowia i wiele chwil, które przynoszą radość. A Pani Dyrektor i Pracownikom Domu Pomocy Społecznej zdrowia i wytrwałości w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Dyrektor i Pracownicy MiPBP im  ks. F. K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu.

czytaj dalej na temat: Jubileusz 25 - lecia Domu Pomocy Społecznej

Moje myśli… - promocja tomiku poezji

Utworzono dnia 09.06.2021

     W dniu dzisiejszym ma miejsce promocja tomiku wierszy Pana Macieja Kamińskiego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu.

MiPBP im. ks. F.K. Malinowskiego już po raz drugi wydała wiersze Pana Kamińskiego, człowieka, który świat widzi sercem i w swoich utworach zamyka swoje przemyślenia na temat istnienia, sensu życia i miłości do drugiego człowieka.

czytaj dalej na temat: Moje myśli… - promocja tomiku poezji

Wakacyjny kiermasz książek

Utworzono dnia 02.06.2021

Drodzy użytkownicy, miło nam poinformować, że w siedzibie biblioteki głównej został przygotowany kiermasz taniej książki dla dzieci. Zapraszamy do skorzystanie z tej formy zakupu książek, które są w bardzo niskiej cenie, bo już od 3zł do 15 zł. Do odwiedzenia naszej placówki zapraszamy w czerwcu i lipcu w godzinach jej urzędowania.

 

Przyjdź – Zobacz – Kup!!!

 

Podróż po wspomnienia.....

Utworzono dnia 02.06.2021

31 maja bibliotekarki Pani Ewa Kaźmierkiewicz i Barbara Wasiluk pojechały do Pani Doroty Malik z domu Doleckiej, która pochodzi z Golubia, a od wielu lat mieszka w Bydgoszczy. Rodzina naszej rozmówczyni jest spokrewniona z rodziną Golusów. Pani Dorota ma 92 lata i dużo wspomnień z okresu międzywojennego i okresu wojny.

Ojciec naszej rozmówczyni był kierownikiem Elektrowni w Golubiu przed II wojną światową, człowiekiem wykształconym i skierowanym przez Rząd do odbudowy zrujnowanej gospodarki po I wojnie światowej. W Golubiu Pani Dorota spędziła, jak sama nam powiedziała, kilkanaście  najpiękniejszych lat swojego życia – dzieciństwo.  Opowiadała o sobie, o swojej rodzinie, sąsiadach, o ludziach których znała. Dzięki Jej wspomnieniom można odtworzyć życie społeczne i kulturalne minionych czasów. Nagraliśmy rozmowę z przesympatyczną Seniorką pochodzącą z naszego miasta. Wykorzystamy nagranie tworząc opowieści o Golubiu, jego historii, o czasie, który minął.

Zwracamy się też z prośbą do mieszkańców Golubia-Dobrzynia, tych, którzy pamiętają czasy wojny lub czasy powojenne, aby zgłaszali się do Biblioteki i dzielili wspomnieniami, będziemy je nagrywać i na ich podstawie opowiadać młodym historię naszego miasta widzianą oczami poprzedniego pokolenia.

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny