Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Harmonogram wykładów dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku semestr II 2022 r.

Utworzono dnia 31.03.2022

20.04.2022

środa

16:00

GOLUB-DOBRZYŃ

mgr Grzegorz Banaś - Zbrodnia pomorska

11.05.2022

środa

16:00

GOLUB-DOBRZYŃ

dr n. med. Piotr Czynsz - Wstęp do fizjoterapii cz. 2

25.05.2022

środa

16:00

GOLUB-DOBRZYŃ

REKTOR Prof. WSG dr Marek Chamot – Tajemnice Generała Grota-Roweckiego

30.06.2022

środa

15:00

GOLUB-DOBRZYŃ

Prof. dr inż. Cezary Kościelak – zakończenie roku

 

czytaj dalej na temat: Harmonogram wykładów dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku semestr II 2022 r.

Wycieczka do Włoch

Utworzono dnia 28.03.2022

Najnowsze zajęcia słuchaczy Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dniach 11.03-18.03.2022 roku odbyła się wycieczka do Włoch w programie, której była audiencja u Ojca Świętego, zwiedzanie Bazyliki św. Piotra oraz Muzeów Watykańskich, zwiedzanie Rzymu, Neapolu, Salerno, Sorento, Wenecji. Bardzo cenna była też obecność w Pompejach, na Monte Cassino i na półwyspie Amalfi, słynącego z upraw cytryn.  23.03.2022 roku odbył się wykład „Holandia – mały, wielki kraj”, który wygłosił mgr Tomasz Kądziorski.. Zaraz po Świętach Wielkanocnych 20.04.2022 roku odbędzie się kolejne spotkanie, na którym wykład zatytułowany „Zbrodnia Pomorska” wygłosi mgr Grzegorz Banas.

czytaj dalej na temat: Wycieczka do Włoch

Topienie Marzanny!!!

Utworzono dnia 25.03.2022

Topienie Marzanny to tradycja powszechnie znana i lubiana, szczególnie wśród najmłodszych. Zgodnie ze staropolskim obyczajem żegnania zimy, dzieci z grupy „Wędrowców” postanowiły  utopić Marzannę. W pierwszej kolejności dzieci w przedszkolu wraz z opiekunami i bibliotekarzami wykonały kukłę Marzanny. Następnie spod Oddziału Przedszkolnego przy ul. Szkolnej orszak dziecięcy ruszył w kierunku Muszli Koncertowej, aby tam zejść ze zbocza i  wrzucić Marzannę w nurt wijącej się rzeki Drwęcy. W ten  oto tradycyjny i znany obrzęd dzieci pożegnały zimę i przywitały wiosnę.

czytaj dalej na temat: Topienie Marzanny!!!

Marsz z kijkami rozpoczęty !

Utworzono dnia 24.03.2022

W piękny słoneczny dzień rozpoczęliśmy wiosenny marsz z kijkami. Spod biblioteki przy ul. Mickiewicz 6, kilkuosobowa grupa po wstępnym wytyczeniu trasy wyruszyła na spacer z kijkami. Trasa marszu wiodła od ujścia Ruźca do Drwęcy, maszerując podziwialiśmy piękne krajobrazy oraz wijącą się jak wstęga Drwęcę. Marsz z kijkami trwał 1,5 godziny i przeszliśmy ponad 5 kilometrów. Kolejny marsz zaplanowaliśmy na 6 kwietnia, miejsce i godzina wymarszu to: Filia Osiedle Młodych, ul. Mickiewicz 6 – godz. 13.00. Zapraszamy 

Przyjdź i spędzaj z nami aktywnie czas !!!

 

czytaj dalej na temat: Marsz z kijkami rozpoczęty !

Wiosennie w DPS

Utworzono dnia 21.03.2022

Po długiej przerwie spowodowanej sytuacją pandemiczną, rozpoczęliśmy kontynuację zajęć z pensjonariuszami ośrodka. Grupa bibliotekarzy, podopiecznych i pracowników ośrodka wykonała wiosenny plakat zatytułowany „Pani Wiosna”. W trakcie zajęć część podopiecznych układała klocki, grała w gry, a część bawiła się przy muzyce. Miły akcentem spotkania było świętowanie imienin Pana Zbyszka. Dziękujemy za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek. Kolejne spotkania zaplanowaliśmy w kwietniu.

 

 

czytaj dalej na temat: Wiosennie w DPS

Dla dzieci po ukraińsku

Utworzono dnia 16.03.2022

70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim do pobrania

Drukowanie książek nie jest dozwolone.

E-booki można pobrać całkowicie za darmo.

Pełne treści książek są udostępniane dzięki Stowarzyszeniu Osvitoria, które pomaga zmieniać i rozwijać edukację na Ukrainie. Książki są dostępne dzięki porozumieniu z ukraińskimi wydawcami.

https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/

Zobacz też specjalny serwis #SolidarnizUkrainą, w którym prezentowane są ważne treści, przydatne materiały, pomysły na działania i oczywiście źródła nieodpłatnych książek w języku ukraińskim.

 

czytaj dalej na temat: Dla dzieci po ukraińsku

Wiosenny marsz z kijkami

Utworzono dnia 16.03.2022

Witamy miłośników spaceru z kijkami. Już wokół nas widać, że wiosna zbliża się do nas dużymi krokami. A może tak wyjść jej naprzeciw? Na przykład biorąc udział w marszu z kijkami -  Nordic Walking. Wiadomo, że regularne spacery z kijkami pozwalają zwiększyć ruchomość stawów i kręgosłupa, eliminują bóle, wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie i ogólną wydolność organizmu. Są też dobrą receptą na odchudzanie, bo dzięki kijkom podczas spaceru zużywamy o 25% więcej energii. W minionym roku pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”,  rozpoczęliśmy akcję promującą aktywność fizyczną wśród naszych czytelników. Przy Filii Osiedle Młodych zawiązała się grupa osób, które uczestniczą w Nordic Walking. Pierwszy marsz z kijkami planujemy zorganizować 23 marca, zainteresowane osoby zapraszamy o godz 13.00 do siedziby biblioteki przy ul. Mickiewicza 6. Będzie to stałe miejsce naszych spotkań, skąd co dwa tygodnie ruszą kolejne marsze, w różne ciekawe miejsca wokół naszego miasta.

 

czytaj dalej na temat: Wiosenny marsz z kijkami

Uwalniamy książki !

Utworzono dnia 15.03.2022

To już druga propozycja ze strony naszej biblioteki zabrania książek do domu. Tym razem są to książki z literatury niebeletrystycznej. Zapraszamy do biblioteki głównej przy ulicy Żeromskiego 11.  Przyjdź ! Wybierz! Czytaj!

czytaj dalej na temat: Uwalniamy książki !

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 15.03.2022

​Historia młodej Amerykanki, która zafascynowana jest życiem angielskiej podróżniczki z XIX w. - Mary Kingsley. Lily posuwa się nawet do tego, żeby napisać sztukę o swojej bohaterce. W miarę zgłębiania losów dziewiętnastowiecznej badaczki Afryki, dziewczyna odkrywa, że mimo wielu różnic, bardzo dużo ich łączy – talent, walka o siebie, i swoje miejsce w życiu, niespełnione marzenia, samotność i krótkotrwałe szczęście, którego obie doświadczyły tylko przez moment. Książka tym ciekawsza, że snuje się tutaj również opowieść o Afryce właśnie, dzikiej, nieznanej jeszcze i pełnej tajemnic...

Gorąco polecam !!!  Richard Bausch - „Dwa życia, dwie miłości”

 

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Dzień Kobiet w DKK

Utworzono dnia 08.03.2022

To było w tym roku pierwsze spotkanie klubowiczów z DKK. Koordynator Ewa Kaźmierkiewicz przywitała panią Agnieszkę, która na tym spotkaniu dołączyła do grona naszych klubowiczów. Samo spotkanie rozpoczęto recenzją książki R. Postorino pt. „Przy stole z Hitlerem”. Jest to historia prawdziwa, której nikt wcześniej nie zdecydował się opowiedzieć. Inspirowana życiem Margot Wölk, degustatorki posiłków Hitlera, wstrząsająca powieść, która prowokuje pytania o współudział zwykłych ludzi w zbrodniach. Drugą pozycją książkowa, którą recenzowali klubowicze to pozycja autorstwa  A. Dziewit-Meller pt. „Od jednego Lucypera”. To pełna bolesnych wspomnień historia pewnej śląskiej rodziny, naznaczonej czymś na kształt klątwy, przeżywanej i opowiadanej przez kobiety. Przy recenzowaniu książek klubowicze mieli podzielone zdania, a wokół tematów poruszonych w książkach toczyła się burzliwa dyskusja, Miłym akcentem kończącym spotkanie, były życzenia złożone z okazji Dnia Kobiet od męskiego grona naszego klubu, kawa i ciasto dopełniły ten miły gest. Kolejne spotkania DKK zaplanowano na 11 kwietnia br.

czytaj dalej na temat: Dzień Kobiet w DKK

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2022 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny