Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Kontrola zarządcza w bibliotekach publicznych – szkolenie

Utworzono dnia 29.09.2017

W dniu 27.09.2017 r. w bibliotece odbyło się szkolenie dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych z powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Osobą prowadzącą była Pani dr Joanna Zoń – Kierownik Działu Digitalizacji Zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Celem szkolenia było wdrożenie procedur kontroli zarządczej w bibliotekach. Na przyszły rok zaplanowano szkolenie dotyczące zarządzania ryzykiem w bibliotekach publicznych.

czytaj dalej na temat: Kontrola zarządcza w bibliotekach publicznych – szkolenie

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w UTW Golub-Dobrzyń

Utworzono dnia 28.09.2017

27.09.2017 r. słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli uroczyście 11-ty już z kolei rok akademicki. Wykład inauguracyjny pod tytułem „Chiny moimi oczami – kultura i zwyczaje” wygłosiła dr Alina Matlakiewicz wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. 15.10.2017 r. słuchacze UTW wyjeżdżają do Torunia na wielką galę operetkowo-muzykalową – „Muzyczna Podróż bez granic” w wykonaniu Narodowego Teatru Opery i Baletu z Odessy.
Następny wykład zaplanowany jest na 25.10.2017 r. o godz. 15.30 pod tytułem „Bałkańskie Krajobrazy – Czarnogóra”, który wygłosi mgr Tomasz Kędzierski.

czytaj dalej na temat: Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w UTW Golub-Dobrzyń

HARMONOGRAM WYKŁADÓW W I SEMESTRZE ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018

Utworzono dnia 28.09.2017

Wielcy Polacy w kulturze – wykład

Utworzono dnia 25.09.2017

Polacy w tworzeniu kultury to temat przedstawiony przez dr Grzegorza Osińskiego pracownika RODM w Toruniu. Podczas wykładu młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu mogła poznać nazwiska Polaków, którzy zasłużyli się wybitnymi osiągnięciami w kulturze, nauce i technice światowej. Młodzież poznała sylwetki i dorobek takich Polaków jak: Stanisław Ulama, Witelon Kazimierz Siemienowicz, Napoleon Cybulski, Adam Ostaszewski, Jan Szczepanik. Spotkanie z dr Osińskim i poznanie wielkich a mało znanych Polaków pozwala na to, aby formować, wychowywać kolejne pokolenia w przekonaniu, że Polacy potrafią zarówno w sprzyjających, jak i niesprzyjających okolicznościach zewnętrznych (zabory) osiągać bardzo wiele. Mieszkańcy naszego miasta i powiatu mogą oglądać wystawę do 1.10.2017. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do MiPBP przy ulicy Żeromskiego 11.

„Sybiracy wczoraj i dziś” – wystawa

Utworzono dnia 19.09.2017

W siedzibie biblioteki można oglądać wystawę poświęconą deportacji Polaków z całego kraju do obozów pracy na terenie ZSRR w latach 1940-1945. Zapraszamy na wystawę w godz. otwarcia biblioteki do 23.09.2017 r.

czytaj dalej na temat: „Sybiracy wczoraj i dziś” – wystawa

„Kobiety z ulicy Grodzkiej” spotkanie DKK

Utworzono dnia 19.09.2017

W tym półroczu to pierwsze spotkanie klubowiczów z DKK działającego przy bibliotece. Do naszego grona miłośników książki dołączyła kolejna Pani, która została przywitana i wprowadzona w regulamin naszych spotkań. Do omówienia mieliśmy dwie pierwsze serie sagi o kobietach z ulicy Grodzkiej czyli Hankę i Wiktorię. . Przeczytane książki bardzo przypadły paniom do gustu i już z niecierpliwością oczekują kontynuacji dalszych losów bohaterek. Do przeczytania na kolejne październikowe spotkanie DKK (23.10.2017 r.) wybraliśmy książkę K. Grocholi „Przeznaczenie”

czytaj dalej na temat: „Kobiety z ulicy Grodzkiej” spotkanie DKK

Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 19.09.2017

W tym roku minęły 72 lat od deportacji mieszkańców miasta i okolic do obozów pracy w ZSRR. Z inicjatywy Społecznego Komitetu „Przywrócić Pamięć” po raz pierwszy w Golubiu-Dobrzyniu zostały zorganizowane obchody Światowego Dnia Sybiraka. Uroczystości odbyły się 16.09.2017 r, a rozpoczęła je msza święta w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu. Druga część z udziałem władz samorządowych miasta, powiatu i Gminy Golub-Dobrzyń, zaproszonych gości i rodzin sybiraków odbyła się pod pomnikiem wywiezionych. Prelekcję nt „Pamięci mieszkańców miasta i okolic wywiezionych do ZSRR” wygłosił Pan Edward Bartkowski. Następnie głos zabrali: Burmistrz Miasta Pan Mariusz Piątkowski, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha oraz Pełnomocnik ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Marcin Swaczyna. Pod pomnikiem pamięci przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Kolejną częścią było wystąpienie Pana Mariana Pniewskiego – syna Sybiraka, który przeczytał wiersze „Jednego serca” (własnego autorstwa) i „Na cmentarzu” Marii Konopnickiej. W imieniu rodzin osób deportowanych podziękowanie złożyła Pani Ewa Kaźmierkiewicz dziękując wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Światowego Dnia Sybiraka. Drobne słowa podziękowania otrzymali uczniowie z klasy mundurowej Gimnazjum im. I. działyńskiego oraz harcerze za wartę przy pomniku. Po odsłuchaniu hymnu Sybiraków w MiPBP przy ul. Żeromskiego 11 odbyło się spotkanie z zaproszonymi osobami i rodzinami Sybiraków.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Sybiraka

Zaproszenie

Utworzono dnia 13.09.2017

Wycieczka do Koronowa

Utworzono dnia 13.09.2017

Drodzy Mieszkańcy Golubia-Dobrzynia i okolic! Nasze województwo ma wiele pięknych zakątków. Żyjecie w jednym z nich. Czasem jednak warto ruszyć w podróż i poznać inne zakamarki regionu. Specjalnie dla Was Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przygotowała wycieczkę po „Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc”. Dzięki akcji „W Konstelacjach po wakacjach” poznacie jedną z ciekawszych konstelacji naszego województwa – Koronowo!

Wycieczki są dofinansowane przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i organizowane przy wsparciu samorządów członkowskich K-POT oraz Lokalnych Organizacji Turystycznych.

Więcej informacji w rozwinięciu

czytaj dalej na temat: Wycieczka do Koronowa

Czytamy arcydzieła literatury polskiej

Utworzono dnia 13.09.2017

10 września w Sali Urzędu Miasta miało miejsce Narodowe Czytanie „Wesela” S. Wyspiańskiego, na które zaprosił mieszkańców miasta i powiatu Burmistrz Miasta, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Dom Kultury. Narodowe czytanie w naszym mieście odbyło się po raz drugi, w poprzednim roku mieszkańcy mogli wysłuchać fragmentów „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Tekst „Wesela” został skompilowany przez Pana Krystiana Wieczyńskiego i Barbarę Wasiluk. Zostały w nim ujęte najważniejsze wydarzenia historyczne Polski, elementy patriotyczne, społeczne, obyczajowe, kulturowe. Aktorami byli samorządowcy, pracownicy jednostek organizacyjnych miasta i powiatu, nauczyciele szkół, przedstawiciele parafii z Dobrzynia i Golubia, czytali również: studenci UTW oraz osoby z ZERiI. Najmłodszą aktorką była Zosia Pieczka, która razem z tatą – Krzysztofem Pieczką wcieliła się w postać Dziennikarza.

 
Więcej informacji w rozwinięciu

 
czytaj dalej na temat: Czytamy arcydzieła literatury polskiej

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny