Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Wizyta Zarządu Oddziału Związku Sybiraków z Torunia

Utworzono dnia 30.06.2017

Na zaproszenie Społecznego Komitetu „Przywrócić pamięć” odwiedził nas Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu – Jan Myrcha wraz z członkami zarządu. Gości z Torunia przyjęliśmy w siedzibie biblioteki głównej. Na wstępie naszego spotkania rozmawialiśmy o założeniu Koła Rodzin Sybiraków oraz o przygotowaniu uroczystości związanych z obchodami Światowego Dnia Sybiraka w dniu 16.09.2017 r.  Kolejnym etapem wizyty było spotkanie z władzami samorządowymi miasta i powiatu. W Urzędzie Miasta gości przywitał Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Pan Andrzej Okruciński i Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Pan Mariusz Piątkowski. Rozmowy Prezesa ZS z władzami samorządowymi dotyczyły założenia Koła Rodzin Sybiraków w naszym mieście i udzielenie wsparcia przy organizacji Święta Sybiraków. Po wizycie w Urzędzie Miasta udaliśmy się do Golubia pod pomnik poświęcony osobom wywiezionym w 1945 roku do ZSRR. Przy pomniku Zarząd Oddziału ZS złożył wiązanki kwiatów i zapalił symboliczny znicz. Prezes ZS wraz z Zarządem zaprosił nasz komitet do odwiedzenia ich siedziby w Toruniu. Komitet Społeczny „Przywrócić pamięć” reprezentowały: Ewa Kaźmierkiewicz, Szymon Wiśniewski, Edward Bartkowski i Krzysztof Witkowski.

czytaj dalej na temat: Wizyta Zarządu Oddziału Związku Sybiraków z Torunia

Przedwakacyjne spotkanie DKK

Utworzono dnia 30.06.2017

W poniedziałkowe przedpołudnie (26.06.2017 r.) odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. Na wstępie animator prowadzący Pani Ewa Kaźmierkiewicz podziękowania klubowiczom z DKK za udział w studyjnym wyjeździe do Warszawy. Na koniec sierpnia zaplanowano pieszy rajd z książką do Nowogrodu. Po omówieniu spraw organizacyjnych przystąpiono do omówienia  książki N. Wood „Wszystkie żony Hemingwaya”. Ożywiona dyskusja, którą prowadzili klubowicze dotyczyła burzliwego życia osobistego jednego z najsłynniejszych pisarzy. Na okres wakacji do przeczytania wybrano książki L. Olejniczuk „Hanka”, „Wiktoria” z cyklu kobiety z ulicy Grodzkiej. Powakacyjne spotkanie DKK zaplanowano na 18.09.2017 o godz. 11.00.

czytaj dalej na temat: Przedwakacyjne spotkanie DKK

Bookcrossing

Utworzono dnia 30.06.2017

W dniu Święta Wolnych Książek Joanna Metel-Peplińska, starszy kustosz Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP po raz 8 przeprowadziła akcję Bookcrossing. Tym razem większość zgromadzonych książek trafiło wprost do rąk mieszkańców naszego powiatu. 

Część książek, odpowiednio oznakowana i opisana została pozostawiona w miejscach publicznych do dalszego rozpowszechniania.

Akcja została przyjęta życzliwie, aczkolwiek nie wszyscy chcieli przyjąć „uwolnione książki” Dowodzi to, że podobne akcje czytelnicze są bardzo potrzebne.  

czytaj dalej na temat: Bookcrossing

"Co to znaczy?" i inne opowiastki Grzegorza Kasdepke

Utworzono dnia 30.06.2017

Przedszkolaki z Publicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej, grupy Pszczółki” i „Papugi” uczestniczyły w literacko-edukacyjnym spotkaniu dla szkół podstawowych i przedszkoli, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Tematem lekcji bibliotecznej było: „Co to znaczy? i inne odpowiedzi na trudne pytania" – Grzegorza Kasdepke. Dzieci poznały niektóre powiedzonka i określenia oraz poznały odpowiedzi na inne trudne pytania. Dowiedziały się co to znaczy „biec jak na skrzydłach”, „leżeć brzuchem do góry”, „maczać w czymś palce”. Lekcję biblioteczną połączoną z wesołymi i ciekawymi animacjami przeprowadziła starszy kustosz Oddziału Joanna Metel-Peplińska.

--

J.M.

czytaj dalej na temat: "Co to znaczy?" i inne opowiastki Grzegorza Kasdepke

Piękne czytanie o Wiśle

Utworzono dnia 19.06.2017

Przegląd Pięknego Czytania pt. „Rzeka Wisła – Królowa Polskich Rzek” dla klas II Szkół Podstawowych odbył się 14.06.2017 w MiPBP przy ul. Żeromskiego 11. Do organizowanego przez Bibliotekę Przeglądu przystąpiło 9 szkół podstawowych: Szkoła Nr 1 im Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Oskara Kolberga w Ciechocinie, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pom. , Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Nowogrodzie. Zespół Szkół w Radominie – Szkoła Podstawaw Filia w Dulsku, Szkoła Podstawowa w Rużu, Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa w Zbójnie. Każdą placówkę reprezentowały trzy osoby. 27-iu uczestników rywalizowało w popisach pięknego czytania baśni, podać i legend związanych z Rzeką Wisłą i miastami, które nad nią leżą. Jurt w składzie : Danuta Malecka, Małgorzata Piaskowska, Anna Tuliszewska wyłoniły najładniej czytających uczniów i przyznały: I miejsce – Zofii Pieczce, II miejsce Nikodemowi Jarmuszewskiemu, III miejece Agacie Folsińskiej, Wyróżnienia przyznano: Szymonowi Nadachewiczowi, Kamili Jurkiewicz, Agacie Wiśniewskiej, Martynie Szpejankowskiej, Karolinie Mizikowskiej i Zuzannie Żuchowskiej. Patronat nad Przeglądem objęli i ufundowali nagrody: Starosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Andrzej Okruciński, Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski, Wójt Gminy Golub-Dobrzyń Marek Ryłowicz, a MiPBP ufundowała drobne upominki dla wszystkich, którzy wzięli udział w Przeglądzie Pięknego Czytania. We wrześniu zapraszamy klasy III do próbowania swoich sił w pięknym czytaniu.

czytaj dalej na temat: Piękne czytanie o Wiśle

Uwalnianie książek !

Utworzono dnia 14.06.2017

Szanowni Czytelnicy

Utworzono dnia 14.06.2017

Uprzejmie informujemy, że w dniach 12.06 – 16.06.2017 Filia Osiedle Młodych przy ul. Mickiewicza 6 będzie nieczynne.

Wyjazd studyjny do Warszawy

Utworzono dnia 14.06.2017

W ramach obchodów 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Zarząd Koła SBP w Golubiu-Dobrzyniu zorganizował wyjazd studyjny do Biblioteki Narodowej w Warszawie. Do udziału zaprosiliśmy bibliotekarzy z miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego oraz członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Z ramienia BN naszym przewodnikiem była Pani Ewa Bogusz. Wizytę w bibliotece rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią powstania pierwszej biblioteki publicznej w XVIII wieku, a założonej przez braci Załuskich. Biblioteka Narodowa została utworzona rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 24 lutego 1928 r. i wiąże swoje tradycje z Biblioteką Załuskich. Pani Ewa opowiedziała o cennych kolekcjach książkowych znajdujących się w zbiorach BN, mogliśmy także zobaczyć książki, które za pomocą nowych technologii przeszły proces odkwaszania papieru. Miłą niespodzianką było udostępnienie naszej grupie książek wydanych w okresie przedwojennym, a dotyczących miasta Golubia i Dobrzynia (A. Reiske – Golub na przestrzeni dziejów, ks. I. Charszewski – Dobrzyń n/Drwęcą). W drugiej części wizyty zwiedziliśmy poszczególne działy i agendy BN tj. Zakład Zbiorów Muzycznych, Zakład Zbiorów Bibliologicznych, Czytelnię Naukową i Informatorium. Spotkanie w BN zakończyliśmy wykonaniem wspólnego zdjęcia. W programie wyjazdu było także zwiedzanie Muzeum Żydów Polskich „POLIN” i Starego Miasta.

czytaj dalej na temat: Wyjazd studyjny do Warszawy

ZAPROSZENIE

Utworzono dnia 08.06.2017

Zapraszamy do udziału w
II Edycji Przeglądu Pięknego Czytania
pt. "Rzeka Wisła - Królowa Polskich Rzek"
dla klas II szkół podstawowych

w załączniku regulamin imprezy

czytaj dalej na temat: ZAPROSZENIE

O bezpieczeństwie bez tajemnic

Utworzono dnia 08.06.2017

W Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie miało miejsce spotkanie dr Jana Wiśniewskiego z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu z uczniami. Poruszany temat był trudny, ale bardzo ważny: cyberterroryzm i terroryzm a bezpieczeństwo Polski. Uczniowie mieli możliwość pogłębienia swoich wiadomości na temat bezpieczeństwa i bezpiecznych zachowań, poznanie mechanizmów przemocy terrorystycznej, a przede wszystkim wyzwań, jakie stoją przed narodami aby chronić jednostki i zbiorowości lokalne przez niebezpieczeństwem ataku terrorystycznego

czytaj dalej na temat: O bezpieczeństwie bez tajemnic

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny