Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Wspomnienie o Marianie Wąsewiczu

Utworzono dnia 24.03.2022

22 marca br. minęła pierwsza rocznica śmierci Mariana Wąsewicza, nieodżałowanego przyjaciela Koła Rodzin Sybiraków i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”. Tak trudno pisać w czasie przeszłym o Marianie. Brakuje nam jego obecności w działalności naszych stowarzyszeń, był nieocenionym źródłem informacji o historii Golubia, jego mieszkańcach oraz wydarzeniach mających miejsce w życiu naszego miasta. Niejednokrotnie korzystaliśmy z jego materiałów, opracowań oraz zdjęć przy organizacji uroczystości związanych z lokalną historią Golubia-Dobrzynia. Szczególnie kolega Marian zaangażowany był w przygotowanie materiałów do wydania książki o deportacjach mieszkańców miasta i okolic w 1945 roku do ZSRR. My Rodziny Sybiraków zawsze będziemy mu wdzięczni za wkład pracy włożony w powstanie pomnika osób deportowanych  do obozów pracy w Związku Radzieckim. Pamiętając o tej rocznicy w imieniu Rodzin Sybiraków i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” na grobie kolegi zapalono znicz z napisem „Pamiętamy”. Zawsze zostanie on w naszych sercach i pamięci jako pasjonat historii miasta oraz życzliwy i serdeczny kolega.

czytaj dalej na temat: Wspomnienie o Marianie Wąsewiczu

Walne Zgromadzenia Delegatów Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu

Utworzono dnia 16.03.2022

W dniu 10 marca br. w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Toruniu obyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Związku Sybiraków Oddziału w Toruniu. Miło nam poinformować członków Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu, że prezesem Zarządu Oddziały Sybiraków w Toruniu na następną kadencje został Pan Jan Myrcha. Gratulujemy ponownego wyboru i życzymy dalszej satysfakcjonującej i owocnej pracy na rzecz środowiska Sybiraków.  Protokół ze zebrania  znajdziecie państwo w załączniku.

 

czytaj dalej na temat: Walne Zgromadzenia Delegatów Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu

Chełmża Pamięta

Utworzono dnia 01.03.2022

25 lutego 2022 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków  z Golubia – Dobrzynia wzięli udział w obchodach 77. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła, Jacek Kaźmierkiewicz – członek Koła , Edward Bartkowski – członek Koła i Barbara Wasiluk - reprezentująca MiPBP. Jak co roku wspólnie z mieszkańcami Chełmży uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię, część z wywiezionych już nigdy nie wróciła do Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świętą, podczas której zebrani nie tylko modlili się w intencji tych, którzy zostali wywiezieni, ale ze względu na sytuację na Ukrainie, słowa modlitwy były kierowane za walczących o swój kraj Ukraińców. Ból minionych lat przeplatał się z troską, obawą i strachem o obecną sytuację w Europie.

Po mszy świętej uczestnicy udali się pod tablice upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty. Głos zabrali : Burmistrza Chełmży – Pan Marek Kuffel oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha. W ich wypowiedziach oprócz wspomnień o mieszkańcach Chełmży deportowanych do Rosji, znalazły się wątki nawiązujące do obecnej sytuacji na Ukrainie,

Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków i zaproszeni goście, żeby, tak jak co roku wspominać tych, co odeszli, oddając im w ten sposób hołd i pielęgnować o nich pamięć.

 

czytaj dalej na temat: Chełmża Pamięta

77 rocznica deportacji do ZSRR

Utworzono dnia 25.01.2022

W tym roku mija77 lat od  aresztowań  przez NKWD mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic, które zakończyły się deportacją tych osób do obozów pracy w ZSRR. W dniu dzisiejszym Ewa Kaźmierkiewicz reprezentująca Koła Rodzin Sybiraków przed pomnikiem „Sybiraków” zapaliła symboliczny znicz pamięci.

Zapraszam państwa do przeczytania krótkiego opisy tych wydarzeń. (więcej w rozwinięciu)

czytaj dalej na temat: 77 rocznica deportacji do ZSRR

Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 24.09.2021

W tym roku mija 76 lat od deportacji mieszkańców miasta i okolic do obozów pracy w ZSRR. Uroczyste obchody upamiętniające to zdarzenia odbyły się w naszym mieście 22 września br. Zainaugurowano je  mszą św. w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu pod przewodnictwem ks. kanonika Andrzeja Zblewskiego. Następnie przybyłe na uroczystości delegacje pod pomnikiem Sybiraków  złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Druga część uroczystości  Światowego Dnia Sybiraka odbyła się w Domu Kultury.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka w Toruniu

Utworzono dnia 14.09.2021

Związek Sybiraków Koło i  Oddział w Toruniu, 10 września br. zorganizowały uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Główne uroczystości odbyły się w Ratuszu Staromiejskim. W trakcie spotkania zostały wręczone medale i odznaczenia dla osób, które ofiarnie i...

czytaj dalej na temat: Dzień Sybiraka w Toruniu

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2022 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny