Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Obchody Dnia Sybiraka 2022

Utworzono dnia 13.10.2022

Tablica i Skwer Sybiraków

Utworzono dnia 28.09.2022

​            W ramach obchodów Światowego Dnia Sybiraka, które zostały połączone z 77. rocznicą deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR, i pięcioletnią działalnością Koła Rodzin Sybiraków, została w kościele pw. Św. Katarzyny w Golubiu odprawiona uroczysta msza św. w intencji osób wywiezionych do obozów pracy. W dalszej części pod pomnikiem Sybiraków znajdującym się przy kościele, delegacje złożyły symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliły znicz pamięci. W drugiej części uroczystości nadano nazwę Skwer Sybiraków, i w tym miejscu została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca, te wydarzenia historyczne. Kulminacyjnym punktem Dnia Sybiraka było wręczenie zasłużonym osobom Odznaki Honorowego Sybiraka. Taką odznakę otrzymało 7 osób, w tym 5 osób, to dzieci osób deportowanych, odznakę otrzymał, także Starosta Golubsko-Dobrzyński – Franciszek Gutowski i dyrektor Domu Kultury – Artur Niklewicz. Podczas tej uroczystości odbyła się promocja tomiku poezji pt. ”Chciałbym kiedyś…” syna Sybiraka Pana Mariana Pniewskiego. Uroczyste obchody Światowego Dnia Sybiraka są imprezą cykliczną, odbywającą się w naszym mieście już od 7 lat, i ma ona charakter religijno-patriotyczny.

            Patronat honorowy nad obchodami Światowego Dnia Sybiraka objęli: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Starosta Golubsko-Dobrzyński – Franciszek Gutowski, Burmistrza Miasta – Mariusz Piątkowski. Udział w uroczystościach wzięli: Prezes Oddziały Związku Sybiraków w Toruniu – Jan Myrcha wraz z członkami zarządu, reprezentanci Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, prezesi firm, dyrektorzy szkół i instytucji z terenu miasta, członkowie Koła Rodzin Sybiraków, rodziny osób deportowanych, radni powiatu oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

            Cała uroczystość została nagrana przez Telewizję Golub-Dobrzyń i można relację, z tej uroczystości zobaczyć w lokalnej telewizji kablowej Vectra.

Organizacja Światowego Dnia Sybiraka została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego  pt.: „Pięć lat działalności Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu”, a otrzymane dofinansowanie z Gminy Miasto Golub-Dobrzyń to kwota 5 000 zł.

 

czytaj dalej na temat: Tablica i Skwer Sybiraków

Upamiętnienie deportacji do ZSRR

Utworzono dnia 21.07.2022

Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” w ramach złożonego projektu otrzymało dofinansowanie w zakresie realizacji zadania publicznego pt. „ Pięć lat działalności Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu”. Kwota otrzymanej dotacji w 2022 roku wyniosła 5 000 zł. Przyznanie dotacji pozwoli na zorganizowanie uroczystych obchodów Światowego Dnia Sybiraka, połączonego z pięcioletnią  działalnością KRS. W trakcie uroczystości odbędzie się nadanie imienia placu przy zbiegu ul. Wodnej i Zamkowej „Skwer Sybiraków”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz promocja tomiku poezji Mariana Pniewskiego – syna Sybiraka. W czerwcu w Urzędzie Miasta odbyło się popisanie umowy, którą podpisali: Burmistrz Miasta – Mariusz Piątkowski i prezes Kola Rodzin Sybiraków – Ewa Kaźmierkiewicz. Uroczystości odbędą się 16 września br. (piątek), a rozpocznie je  msza św. w kościele p.w. św. Katarzyny  Aleksandryjskiej w Golubiu o godz. 10.00.

czytaj dalej na temat: Upamiętnienie deportacji do ZSRR

Wspomnienie o Marianie Wąsewiczu

Utworzono dnia 24.03.2022

22 marca br. minęła pierwsza rocznica śmierci Mariana Wąsewicza, nieodżałowanego przyjaciela Koła Rodzin Sybiraków i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”. Tak trudno pisać w czasie przeszłym o Marianie. Brakuje nam jego obecności w działalności naszych stowarzyszeń, był nieocenionym źródłem informacji o historii Golubia, jego mieszkańcach oraz wydarzeniach mających miejsce w życiu naszego miasta. Niejednokrotnie korzystaliśmy z jego materiałów, opracowań oraz zdjęć przy organizacji uroczystości związanych z lokalną historią Golubia-Dobrzynia. Szczególnie kolega Marian zaangażowany był w przygotowanie materiałów do wydania książki o deportacjach mieszkańców miasta i okolic w 1945 roku do ZSRR. My Rodziny Sybiraków zawsze będziemy mu wdzięczni za wkład pracy włożony w powstanie pomnika osób deportowanych  do obozów pracy w Związku Radzieckim. Pamiętając o tej rocznicy w imieniu Rodzin Sybiraków i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” na grobie kolegi zapalono znicz z napisem „Pamiętamy”. Zawsze zostanie on w naszych sercach i pamięci jako pasjonat historii miasta oraz życzliwy i serdeczny kolega.

czytaj dalej na temat: Wspomnienie o Marianie Wąsewiczu

Walne Zgromadzenia Delegatów Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu

Utworzono dnia 16.03.2022

W dniu 10 marca br. w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Toruniu obyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Związku Sybiraków Oddziału w Toruniu. Miło nam poinformować członków Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu, że prezesem Zarządu Oddziały Sybiraków w Toruniu na następną kadencje został Pan Jan Myrcha. Gratulujemy ponownego wyboru i życzymy dalszej satysfakcjonującej i owocnej pracy na rzecz środowiska Sybiraków.  Protokół ze zebrania  znajdziecie państwo w załączniku.

 

czytaj dalej na temat: Walne Zgromadzenia Delegatów Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu

Chełmża Pamięta

Utworzono dnia 01.03.2022

25 lutego 2022 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków  z Golubia – Dobrzynia wzięli udział w obchodach 77. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła, Jacek Kaźmierkiewicz – członek Koła , Edward Bartkowski – członek Koła i Barbara Wasiluk - reprezentująca MiPBP. Jak co roku wspólnie z mieszkańcami Chełmży uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię, część z wywiezionych już nigdy nie wróciła do Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świętą, podczas której zebrani nie tylko modlili się w intencji tych, którzy zostali wywiezieni, ale ze względu na sytuację na Ukrainie, słowa modlitwy były kierowane za walczących o swój kraj Ukraińców. Ból minionych lat przeplatał się z troską, obawą i strachem o obecną sytuację w Europie.

Po mszy świętej uczestnicy udali się pod tablice upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty. Głos zabrali : Burmistrza Chełmży – Pan Marek Kuffel oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha. W ich wypowiedziach oprócz wspomnień o mieszkańcach Chełmży deportowanych do Rosji, znalazły się wątki nawiązujące do obecnej sytuacji na Ukrainie,

Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków i zaproszeni goście, żeby, tak jak co roku wspominać tych, co odeszli, oddając im w ten sposób hołd i pielęgnować o nich pamięć.

 

czytaj dalej na temat: Chełmża Pamięta

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny