Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Odznaczenie dla Pani Kornelii

Utworzono dnia 27.09.2019

Postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków została nadana Odznaka Honorowa Sybiraka córce Józefa Trędewicz – Kornelii Trędewicz. Uroczyste wręczenie odznaczenia z udziałem Burmistrza Miasta – Mariusza Piątkowskiego i Prezes Koła Rodzin Sybiraków – Ewą Kaźmierkiewicz, odbyło się 22 września 2019 r.  w mieszkaniu Pani Kornelii. W trakcie spotkania Pani Trędewicz wspominała tragiczną historię wywiezienia jej ojca do sowieckich łagrów w 1945 roku. Oprócz wspomnień rodzinnych rozmowy toczyły się wokół międzywojennej historii Golubia i jego mieszkańców. Życzymy Pani Kornelii dużo zdrowia i wielu spotkań w gronie Koła Rodzin Sybiraków.

Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 20.09.2019

Koło Rodzin Sybiraków w 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę i 74 rocznicę deportowania mieszkańców miasta i okolic do ZSRR zorganizowało II Marsz Pamięci Sybiru. W dniu 17.09.2019 r. obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych i delegacji spod pomnika Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu do kościoła pw. Św. Katarzyny w Golubiu. Mszę św. W intencji osób wywiezionych odprawił ks. Kan. Andrzej Zblewski. Kolejnym punktem obchodów były uroczystości pod pomnikiem osób deportowanych. W imieniu Sybiraków głos zabrali: Józef Mackiewicz – Wiceprezes Zarządu Oddziału Sybiraków w Toruniu oraz Zygmunt Mikosza – Prezes Koła Sybiraków w Chełmży. Podczas uroczystości zostały wręczone Odznaki Honorowego Sybiraka dla wnuczki Adama Sztym – Alicji Szymańskiej i wnuczki Władysława Kocińskiego – Haliny Wiśniewskiej. Przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Ostatnim punktem uroczystości było zwiedzanie wystawy pt. „Polacy na Syberii” w Domu Kultury. Koło Rodzin Sybiraków składa serdeczne podziękowania: władzom samorządowym miasta i powiatu, pocztom sztandarowym, delegacjom, harcerzom, klasie mundurowej, uczniom ze szkół miejskich za udział w tej doniosłej i ważnej uroczystości nierozerwalnie związanej z historią Naszej Małej Ojczyzny.

Tablica pamiątkowa

Utworzono dnia 20.09.2019

13 września 2019 r. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu, została odprawiona msza św. W intencji matek Polek. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Matki-Polki-Sybiraczki. Podczas uroczystości Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, za upamiętnienie historii o zesłańcach Sybiru wręczył podziękowania m.in. dla Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu. Nasze miasto na uroczystości reprezentował Mariusz Piątkowski – Burmistrz Miasta, Barbara Wasiluk – Dyrektor MiPBP, a z Koła, Ewa Kaźmierkiewicz i Edmund Bartkowski. Organizatorem uroczystości odsłonięta tablicy był Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu

czytaj dalej na temat: Tablica pamiątkowa

Z wizytą u Pani Kornelii

Utworzono dnia 24.07.2019

Z okazji urodzin Pani Kornelii Trędewicz, delegacja z Koła Rodzin Sybiraków  odwiedziła jubilatkę w domu. Po złożeniu życzeń wręczyliśmy prezenty od Koleżanek i Kolegów z naszego Koła. Przy herbatce i ciastku rozmowa toczyła się wokół wspomnień Pani Korneli i rozmów o historii Golubia i jego mieszkańców. W miłej i serdecznej atmosferze jubilatka mogła spędzić ten szczególny dzień.

Marsz Pamięci we Wrocławiu

Utworzono dnia 27.05.2019

Delegacja z Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu zostało zaproszone przez Związek Sybiraków – Oddział w Toruniu do udziału w Marszu Pamięci Dolnośląskich Sybiraków. Dwudniowe uroczystości rozpoczęły się 25.04.2019 r., konferencją popularno-naukową podczas, której zasłużonym działaczom zostały wręczone odznaczenia związkowe. W godzinach popołudniowych uczestnicy marszu zostali zaproszeni do Narodowego Forum Muzyki na koncert skrzypcowy. Główne obchody święta sybiraków odbyły się w dniu 26.04.2019 r. rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Wrocławskiej, po której ulicami Wrocławia ruszył „Marsz Pamięci” pod pomnik Zesłańców Sybiru. W uroczystych obchodach Święta Sybiraków wzięły udział władze samorządowe województwa, miasta oraz liczne delegacje i poczty sztandarowe. Jest to już drugi Marsz Pamięci, w którym nasze Koło Rodzin Sybiraków brało udział. W ubiegłym roku we wrześniu odbył się „Marsz Pamięci” w Białymstoku z udziałem delegacji golubskich Sybiraków.

czytaj dalej na temat: Marsz Pamięci we Wrocławiu

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny