Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Pożegnanie Henryka Holza

Utworzono dnia 21.04.2020

Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci kolejnej osoby z Koła Rodzin Sybiraków. Z głębokim żalem żegnamy Henryka Holza, który zmarł 12.04.2020 roku w wieku 91 lat w Toruniu. Urodził się w 1929 roku, maturę zdał w 1948 r. i rozpoczął studia w Warszawie. Rodzina Pana Holza w latach 50 wyprowadziła się do Torunia. Po założeniu Społecznego Komitetu „Przywrócić pamięć” został jednym z jego pierwszych członków. Był synem Franciszka Holza, przedwojennego dentysty z Golubia, który w styczniu 1945 roku został aresztowany przez NKWD i podczas transporty do ZSRR zmarł w Ciechanowie. Henryk Holz przez wszystkie lata naszej działalności dzielił się z nami cennymi wiadomościami z przedwojennej historii Golubia i jego mieszkańców. W czerwcu 2019 brał udział w otwarciu wystawy zdjęć z obchodów 700-lecia Golubia z 1939 roku, na którym podzielił się swoimi wspomnieniami z tego okresu. W imieniu Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu ze smutkiem pragniemy pożegnać naszego przyjaciela – Pana Henryka, który mieszkając w Toruniu serce swoje zostawił w Golubiu. Wyrazy współczucia przekazujemy córce Pana Holza – Pani Maryli Holz.

„A myśmy szli, szli - dziesiątkami…”

Utworzono dnia 30.01.2020

W 75 rocznicę deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR Koło Rodzin Sybiraków i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu 23 stycznia br zorganizowały uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Podczas wizyty w Urzędzie Miasta Wiceprezes Związku Sybiraków Józef Mackiewicz  z okazji 30-lecia Reaktywacji Związku Sybiraków wręczył podziękowanie za udzielaną pomoc na rzecz Sybirakó Burmistrzowi Miasta – Mariuszowi Piątkowskiemu i Prezes Koła Rodzin Sybiraków Ewie Kaźmierkiewicz. W godzinach popołudniowych zaproszeni goście wraz z deklegacją Koła pod pomnikiem osób wywiezionych do ZSRR, znajdującego się przy Kościele pw. św. Katarzyny w Golubiu, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. W bibliotece głównej o godz. 16.00 odbyło się spotkanie z Ludmiłą i Pawłem Ośnickimi oraz Józefem Mackiewiczem, który opowiedział o osobistych przeżyciach związanych z wywiezieniem ich rodzin do Kazachstanu i na Syberię. Spotkaniu towarzyszyła wystawa czasowa pt „Sybiracy”. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom i przybyłym członkom rodzin Sybiraków oraz mieszkańcom miasta za udział w spotkaniu i wspólne wysłuchanie wspomnień.

Spotkanie noworoczne

Utworzono dnia 30.01.2020

24 stycznia 2020 członkowie Koła Rodzin Sybiraków wzięli udział w uroczystych obchodach 75.rocznicy deportacji Polaków do ZSRR połączonej z Noworocznym spotkaniem. Prezes Koła – Pani Ewa Kaźmierkiewicz, Pan Edward Bartkowski oraz Barbara Wasiluk – dyrektor MiPBP na zaproszenie Oddziału Toruńskiego Koła Sybiraków mieli zaszczyt uczestniczyć w Noworocznym Spotkaniu. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, następnie przy pomniku Zesłańców Sybiru złożono kwiaty i zapalono znicze. Młodzież  VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru przygotowało dla zaproszonych gości przedstawienie mówiące o odzyskaniu wolności, trudnych czasach wojny i o rozumieniu patriotyzmu przez współczesne pokolenie. Spotkanie zakończyło się przy tradycyjnej kawie i herbacie i rozmowach o sprawach bieżących.

Odznaczenie dla Pani Kornelii

Utworzono dnia 27.09.2019

Postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków została nadana Odznaka Honorowa Sybiraka córce Józefa Trędewicz – Kornelii Trędewicz. Uroczyste wręczenie odznaczenia z udziałem Burmistrza Miasta – Mariusza Piątkowskiego i Prezes Koła Rodzin Sybiraków – Ewą Kaźmierkiewicz, odbyło się 22 września 2019 r.  w mieszkaniu Pani Kornelii. W trakcie spotkania Pani Trędewicz wspominała tragiczną historię wywiezienia jej ojca do sowieckich łagrów w 1945 roku. Oprócz wspomnień rodzinnych rozmowy toczyły się wokół międzywojennej historii Golubia i jego mieszkańców. Życzymy Pani Kornelii dużo zdrowia i wielu spotkań w gronie Koła Rodzin Sybiraków.

Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 20.09.2019

Koło Rodzin Sybiraków w 80 rocznicę agresji ZSRR na Polskę i 74 rocznicę deportowania mieszkańców miasta i okolic do ZSRR zorganizowało II Marsz Pamięci Sybiru. W dniu 17.09.2019 r. obchody Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych i delegacji spod pomnika Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu do kościoła pw. Św. Katarzyny w Golubiu. Mszę św. W intencji osób wywiezionych odprawił ks. Kan. Andrzej Zblewski. Kolejnym punktem obchodów były uroczystości pod pomnikiem osób deportowanych. W imieniu Sybiraków głos zabrali: Józef Mackiewicz – Wiceprezes Zarządu Oddziału Sybiraków w Toruniu oraz Zygmunt Mikosza – Prezes Koła Sybiraków w Chełmży. Podczas uroczystości zostały wręczone Odznaki Honorowego Sybiraka dla wnuczki Adama Sztym – Alicji Szymańskiej i wnuczki Władysława Kocińskiego – Haliny Wiśniewskiej. Przybyłe delegacje pod pomnikiem złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Ostatnim punktem uroczystości było zwiedzanie wystawy pt. „Polacy na Syberii” w Domu Kultury. Koło Rodzin Sybiraków składa serdeczne podziękowania: władzom samorządowym miasta i powiatu, pocztom sztandarowym, delegacjom, harcerzom, klasie mundurowej, uczniom ze szkół miejskich za udział w tej doniosłej i ważnej uroczystości nierozerwalnie związanej z historią Naszej Małej Ojczyzny.

Tablica pamiątkowa

Utworzono dnia 20.09.2019

13 września 2019 r. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Toruniu, została odprawiona msza św. W intencji matek Polek. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Matki-Polki-Sybiraczki. Podczas uroczystości Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, za upamiętnienie historii o zesłańcach Sybiru wręczył podziękowania m.in. dla Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu. Nasze miasto na uroczystości reprezentował Mariusz Piątkowski – Burmistrz Miasta, Barbara Wasiluk – Dyrektor MiPBP, a z Koła, Ewa Kaźmierkiewicz i Edmund Bartkowski. Organizatorem uroczystości odsłonięta tablicy był Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu

czytaj dalej na temat: Tablica pamiątkowa

Zegar

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny