Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Sybiracy – Pamiętamy!

Utworzono dnia 05.03.2024

29 lutego 2024 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków z Golubia–Dobrzynia wzięli udział w obchodach 79. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła oraz członkowie: Jacek Kaźmierkiewicz, Edward Bartkowski. Jak co roku  na uroczystości obecne były rodziny Sybiraków, władze samorządowe, młodzież, nauczyciele oraz mieszkańcy Chełmży. Wspólnie uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię. Uroczyste obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świętą, podczas której zebrani nie tylko modlili się w intencji tych, którzy zostali wywiezieni, ale ze względu na sytuację na Ukrainie, słowa modlitwy były kierowane za walczących o swój kraj Ukraińców. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty. Głos zabrali:  Burmistrza Chełmży – Pan Jerzy Czerwiński oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha. Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków oraz zaproszeni goście. W bibliotece wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Zraniona młodość – wspomnienia Sybiraka – Leszka Masłowskiego”. W dalszej części spotkania wspominaliśmy tych, co odeszli, oddając im w ten sposób hołd i pielęgnować o nich pamięć.

czytaj dalej na temat: Sybiracy – Pamiętamy!

Pamięci ofiar deportacji

Utworzono dnia 23.01.2024

Dzisiaj 23 stycznia br. przypada 79 rocznica aresztowań i deportacji mieszkańców miasta i okolic do łagrów w ZSRR. Uroczystość przed pomnikiem Sybiraków rozpoczęliśmy od krótkiej modlitwy za zmarłych mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic, którą odmówił ks. kanonik Andrzej Zblewski. Z tej okazji Burmistrz Miasta Mariusz Piątkowski, zastępca Burmistrza Miasta Róża Kopaczewska, Wicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Danut Malecka, Sekretarz Gminy Golub-Dobrzyń Krzysztof Pieczka wraz z delegacją Rodzin Sybiraków dla upamiętnienia masowych deportacji złożyli kwiaty i zapalili znicze. Organizatorem tej symbolicznej uroczystości była Ewa Kaźmierkiewicz Prezes Koło Rodzin Sybiraków. W ten sposób uczciliśmy tych co odeszli, oddając im hołd i pielęgnując o nich pamięć.

czytaj dalej na temat: Pamięci ofiar deportacji

17 września - Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 20.09.2023

15 września 2023 roku Związek Sybiraków Oddział w Toruniu zorganizował uroczyste obchody Dnia Sybiraka.  W intencji zmarłych i pomordowanych Sybiraków została odprawiona  mszą św. w Kościele p.w. Chrystusa Króla. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku na terenie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru. Na w/w uroczystości Burmistrza Miasta reprezentowała Agnieszka Boruszkowska – Inspektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta, natomiast Koło Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu reprezentowała Ewa Kaźmierkiewicz - Prezes Koła.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Sybiraka była realizacja projektu  pt.. „Sybiracy wczoraj i dziś”. W dniu 16 września br. został zorganizowany wyjazd do Centrum Edukacji i Rozwoju Regionu w Szymbarku, w którym udział wzięła 30 osobowa grupa. Głównym celem wyjazdu było upamiętnienie deportacji mieszkańców miasta i okolic, którzy zostali deportowani do ZSRR oraz poznanie historii wywózek Polaków do obozów pracy w sowieckiej Rosji. Dla osób, które odwiedziły to muzeum było, to duże zdumienie, wręcz niedowierzanie jak wyglądało życie w obozie. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku oraz lokomotywę i wagony, którymi wywożono Polaków do ZSRR.

Organizacja Światowego Dnia Sybiraka została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „Sybiracy wczoraj i dziś”, a otrzymane dofinansowanie z Gminy Miasto Golub-Dobrzyń, to kwota 3 500 zł.

W dniu 18 września br. przed pomnikiem Sybiraków, krótką modlitwą za Polaków pomordowanych i represjonowanych przez Rosjan, odmówił Proboszcza Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu ks. kan. Andrzeja Zblewskiego. Następnie Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski wraz z Zastępcą Burmistrza Różą Kopaczewską, Starostą Golubsko-Dobrzyńskim Franciszkiem Gutowskim, Wicestarostą Danutą Malecką, Wójtem Gminy Golub-Dobrzyń Markiem Ryłowiczem, Dyrektorem MiPBP – Barbarą Wasiluk, Radnym Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego – Zbigniewem Warnelem, złożyli wiązanki kwiatów i zapali znicze. Organizatorem uroczystości było Koło Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu.

czytaj dalej na temat: 17 września - Światowy Dzień Sybiraka

83. rocznica II Masowych Wywózek Polaków na Sybir

Utworzono dnia 25.04.2023

21 kwietnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, odbyły się  uroczyste obchody nt. 83. rocznicy Wywózek Polaków na Sybir oraz 78. rocznicy Kulminacji V Masowych Wywózek Polaków na Sybir w latach 1944-1945.

czytaj dalej na temat: 83. rocznica II Masowych Wywózek Polaków na Sybir

Pamięci chełmżyńskich Sybiraków

Utworzono dnia 02.03.2023

24 lutego 2023 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków z Golubia – Dobrzynia wzięli udział w obchodach 78. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła oraz członkowie: Jacek Kaźmierkiewicz, Edward Bartkowski, Ryszard Kowalski, Marian Pniewski. Jak co roku wspólnie z mieszkańcami Chełmży uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię, część z wywiezionych już nigdy nie wróciła do Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świętą, podczas której zebrani nie tylko modlili się w intencji tych, którzy zostali wywiezieni, ale ze względu na sytuację na Ukrainie, słowa modlitwy były kierowane za walczących o swój kraj Ukraińców.

Po mszy świętej uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty. Głos zabrali : Burmistrza Chełmży – Pan Jerzy Czerwiński oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha.

Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków i zaproszeni goście. W bibliotece obejrzeliśmy 20 minutowy film pt. :Zraniona młodość – wspomnienia Sybiraka” z 2007 roku, w którym Leszek Masłowski opowiadał o tym, co przeżył w obozie Siewierna Griwa..Miłym akcentem spotkania były nasze wystąpienia. Pani Ewa Kaźmierkiewicz - Prezes Koła omówiła działalność KRS w minionym roku, a w szczególności uroczyste obchody Dnia Sybiraka, które miału miejsce 16 września, Marian Pniewski przeczytał wiersz swojego autorstwa - „Ja czekam tato”, natomiast Edward Bartkowski przeczytał opracowanie „Sybiracy Golubia”.  W ten sposób wspominaliśmy tych co odeszli, oddając im hołd i pielęgnując o nich pamięć.

 

 

czytaj dalej na temat: Pamięci chełmżyńskich Sybiraków

83. rocznica deportacji do ZSRR

Utworzono dnia 22.02.2023

17 stycznia 2023 roku członkowie Koła Rodzin Sybiraków wzięli udział w uroczystych obchodach 83. rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Organizatorem tej doniosłej uroczystości był Związek Sybiraków Oddział i Koło Toruń. W uroczystych obchodach Koło Rodzin Sybiraków reprezentowali: Prezes Koła – Ewa Kaźmierkiewicz oraz członkowie: Edward Bartkowski, Ryszard Kowalski, Jacek Kaźmierkiewicz, Barbara Wasiluk – dyrektor MiPBP.  Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. Chrystusa Króla, a po jej zakończeniu delegacje biorące udział w uroczystościach przy pomniku Zesłańców Sybiru złożyły kwiaty i zapaliły znicze.  W części oficjalnej po przywitaniu gości i  okolicznościowych przemówieniach nastąpił koncert orkiestry wojskowej.  W dalszej części spotkania młodzież  VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru przygotowała dla zaproszonych gości przedstawienie nawiązujące do tematyki deportacji. Spotkanie zakończyło się przy tradycyjnej kawie oraz rozmowach o sprawach bieżących dotyczących działalności Związku Sybiraków.

 

czytaj dalej na temat: 83. rocznica deportacji do ZSRR

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny