Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 24.09.2021

W tym roku mija 76 lat od deportacji mieszkańców miasta i okolic do obozów pracy w ZSRR. Uroczyste obchody upamiętniające to zdarzenia odbyły się w naszym mieście 22 września br. Zainaugurowano je  mszą św. w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu pod przewodnictwem ks. kanonika Andrzeja Zblewskiego. Następnie przybyłe na uroczystości delegacje pod pomnikiem Sybiraków  złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Druga część uroczystości  Światowego Dnia Sybiraka odbyła się w Domu Kultury.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka w Toruniu

Utworzono dnia 14.09.2021

Związek Sybiraków Koło i  Oddział w Toruniu, 10 września br. zorganizowały uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Główne uroczystości odbyły się w Ratuszu Staromiejskim. W trakcie spotkania zostały wręczone medale i odznaczenia dla osób, które ofiarnie i...

czytaj dalej na temat: Dzień Sybiraka w Toruniu

Zasłużeni odznaczeni

Utworzono dnia 09.06.2021

15 września 2020 roku obchodziliśmy 5. rocznicę powstania i poświecenia pomnika Sybiraka. Wówczas, na tej uroczystości zasłużonym członkom Koła Rodzin Sybiraków i osobom wspierającym działalność koła została wręczona Odznaka Honorowego Sybiraka. Postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, taką odznakę otrzymał również Pan Edward Bartkowski -  emerytowany nauczyciel historii. Niestety z powodu epidemii koronowirusa Pan Edward w wyznaczonym dniu z przyczyn zdrowotnych nie mógł odebrać tego odznaczenia. W środę br. (02.06.2021 w Urzędzie Miasta odbyło się wręczenie Odznaki Honorowego Sybiraka. Aktu wręczenia odznaczenia dokonał Burmistrz Miasta Mariusz Piątkowski, a Prezes Koła Rodzin Sybiraków – Ewa Kaźmierkiewicz, wręczyła Panu Bartkowskiemu medal okolicznościowy upamiętniający 5. rocznicę ufundowania pomnika, dziękując za wspólne upamiętniania powojennej historii Naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie spotkania Burmistrz Miasta - Mariusz Piątkowski wspólnie z Prezes Koła Rodzin Sybiraków – Ewa Kaźmierkiewicz wręczyli książkę Ryszarda Kowalskiego pt. „Administracja Golubia i Dobrzynia n/Drwęcą w okresie międzywojennym”, dziękując za propagowanie lokalnej historii wśród  mieszkańców Golubia-Dobrzynia.

Panu Edwardowi Bartkowskiemu gratulujemy tak zaszczytnego odznaczenia.

czytaj dalej na temat: Zasłużeni odznaczeni

Marian Wąsewicz (1948-2021)

Utworzono dnia 23.03.2021

W dniu dzisiejszym dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Mariana Wąsewicza. Był on naszym przyjacielem, który wspierał działalność Koła Rodzin Sybiraków. W 2014 roku wspólnie z nami zakładał Społeczny Komitet „Przywrócić pamięć”, którego celem było upamiętnienie deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR. Efektem tych prac było ufundowanie pomnika. Nieoceniona jest jego praca w zdobywaniu informacji od rodzin o osobach wywiezionych do obozów pracy. Dzięki tym informacjom mogliśmy stworzyć listę nazwisk osób wywiezionych i umieścić te nazwiska na pomniku. Za wkład pracy w upamiętnianiu deportacji, kolega Marian w 2019 roku został odznaczony Odznaką Honorowego Sybiraka. Przez te wszystkie lata naszej działalności wspierał działania naszego kola, dostarczając dużo cennych informacji. Bardzo ceniliśmy jego wiedzę o historii Golubia i jego mieszkańcach. W swoich prywatnych zbiorach, które tak pieczołowicie zbierał można było odnaleźć dużo cennych i ważnych informacji, z których nie raz korzystaliśmy. Nigdy nie odmówił pomocy, zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą na tematy związane z miastem i jego historią. Bardzo będzie nam brakowała naszych spotkań, na których rozmawialiśmy o naszym Golubiu, tym dzisiejszym ale też tym z lat minionych. W imieniu Koła Rodzin Sybiraków żonie Janinie  i synom Markowi i Krzysztofowi składamy wyrazy współczucia z powodu straty tak bliskiej osoby. W naszej pamięci kolega Marian pozostanie jako koleżeński i życzliwy człowiek, który tak bardzo był związany z miastem Golubiem-Dobrzyniem.

                                                                                                 Prezes Koła Rodzin Sybiraków

                                                                                                        Ewa Kaźmierkiewicz

Pamięci ofiar - styczeń 1945 roku

Utworzono dnia 26.01.2021

23 stycznia br. minęła 76 rocznica wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. Niestety już w nocy z 23/24 stycznia rozpoczęły się pierwsze aresztowania mieszkańców miasta przez NKWD, które zakończyły się wywiezieniem kilkuset osób z miasta i okolic do obozów pracy w ZSRR.

Dla upamiętnienia deportacji, Prezes Koła Rodzin Sybiraków Ewa Kaźmierkiewicz w imieniu rodzin osób wywiezionych przed pomnikiem „Sybiraków” zapaliła znicze.

W tym roku, też w styczniu (30.01.2016) minie 5 rocznica postawienia przy pomniku „Sybiraków” urny z ziemią z łagru Siewierna Griwa. W uroczystości odsłonięcia urny brał udział m. in. Pan Henryk Masłowski – chełmżanin, który jako 17 letni chłopiec został aresztowany i wywieziony do łagru.  Z tej okazji  w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Panem Henrykiem, który rodzinom osób wywiezionych opowiedział o swoim tragicznym pobycie w łagrze Sewierna Griwa.  (pan Henryk Masłowski zmarł w styczniu 2019 roku). Zapraszamy państwa do obejrzenia filmu z tego spotkania, którego autorem jest Marian Pniewski.

https://www.youtube.com/watch?v=lmIqPHEP9vw
https://www.youtube.com/watch?v=CZHmcaSS3d8
https://www.youtube.com/watch?v=_-HiXcNnwqQ
https://www.youtube.com/watch?v=jkivkj6EOfA

5.rocznica odsłonięcia pomnika "Sybiraków"

Utworzono dnia 23.10.2020

Zapraszamy do obejrzenia filmiku pt. "Przywrócić pamięć", którego autorem jest Marian Pniewski.


https://fb.watch/1irDJK6VvV/

czytaj dalej na temat: 5.rocznica odsłonięcia pomnika "Sybiraków"

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny