Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

WIELKANOC

Utworzono dnia 06.04.2022
Czcionka:

Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu: Pascha,  na Mazowszu: Wielki Dzień.

Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa, jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, obchodzone przez kościoły chrześcijańskie zachowując Nicejskie wyznanie wiary (325 r.). Rozwinęło się od święta obchodzonego w duchu  i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Pesach. Następnie, po oddzielenia Kościoła od Synagogi, stało się prostym dorocznym świętem poprzedzonym jednym lub kilkoma dniami postu, sprawowanym jako całonocne czuwanie (Wigilia Paschalna), w czasie którego opowiadano historie zbawienia, zwieńczoną w wydarzeniach paschalnych z udziałem Jezusa Chrystusa i składano eucharystyczną ofiarę prawdziwego Baranka (Orędzie paschalne) – Syna Chrystusa. A ostatecznie przybrało formę trzydniową obchodu tzw. Triduum Paschalnego, poprzedzonego czterdziestodniowym okresem przygotowania (wielki post) i kontynuowanego radosną celebracją pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego, aż do święta Zesłania Ducha Świętego.

Wiosenne porządki
Okres przed świąteczny kojarzy nam się zawsze z wielkimi porządkami w domu. Mycie okien, trzepanie dywanów, szorowanie podług to typowe czynności, które wykonuje się przed Wielkanocą. Jednak świąteczne porządki mają także charakter symboliczny, gdyż wymiatając brud wymiatamy tym samym wszelkie zło i pozostałości zimy według tradycji wielkanocnej.

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa to święto rozpoczynające Wielki Tydzień - ustanowiono je na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W Polsce obchodzone jest od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z wierzby, która zgodnie z tradycją jest symbolem nieśmiertelności duszy. Obecnie wielkanocne palemki ozdabiane są suszonymi kwiatami, ziołami czy piórkami różnych kolorów. Święcenie palmy wielkanocnej to piękna tradycja według, której palmy chronią domowników przed nieszczęściem.

Środa Popielcowa
Rytuał posypywania głowy popiołem w Środę Popielcową to bardzo stara tradycja wielkanocna, która stała się symbolem pokuty uczestników nabożeństwa.

Wielkanocny koszyczek
Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu Zmartwychwstania, wędlin – symbolu kończącego się postu, jajka – symbolu narodzenia, czy masła – symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól i pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki.

Potrawy na Wielkanoc
Kolejną tradycją wielkanocną są oczywiście tradycyjne potrawy na Wielkanoc. Według tradycji wielkanocnej na stole podczas świąt muszą pojawić się wszystkie te potrawy, których nam brakowało podczas trwania Wielkiego Postu. Świętując okres Wielkanocy na stołach nie może zabraknąć żurku wielkanocnego z białą kiełbasą i kawałkami jajka. Jajka są symbolem nowego życia i tradycja głosi, że im więcej potraw z jajek na wielkanocnym stole tym większa będzie pomyślność domowników. Do tradycji wielkanocnej należy także pieczenie babek wielkanocnych oraz mazurków.

Mazurek „Pan Podkomorzy”

Składniki:

15 dag cukru

15 dag mąki pszennej

15 dag masła lub margaryny

4 jajka

garść migdałów lub wiórków kokosowych, garść orzechów arachidowych

cynamon

tłuszcz do formy

Przepis:

Masło stopić i lekko ostudzić. Migdały obrać ze skórki i drobniutko posiekać. Trzy jajka utrzeć z cukrem do białości, dodać stopniowo masło i posiekane migdały, albo wiórki oraz szczyptę cynamonu, a następnie po łyżce dodawać przesianą mąkę. Dokładnie wyrobione ciasto odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Formę natłuścić i rozciągnąć na niej ciasto. Pozostałe jajka lekko ubić i posmarować ciasto. Posypać posiekanymi orzechami. Wstawić do nagrzanego piekarnika (180 C) na 30 minut.

Caprari Małgorzata : Kuchnia Polska : 1500 przepisów.

                                                                                              Życzymy smacznego !

 

Śniadanie
Tradycją wielkanocną jest świąteczne śniadanie w Wielką Niedzielę, gdzie dzielimy się uroczyście jajkiem z domownikami, po czym zasiadamy do śniadania i cieszymy się suto zastawionym stołem.

Pisanki
Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna, gdzie ozdabiamy i kolorujemy skorupki jajek. Tworzyć pisanki można na wiele sposobów, najprostszym z nich jest zanurzanie jajek w wodzie w której został zanurzony barwnik. Pisanki można także oklejać, malować lakierem do paznokci bądź wyskrobywać koronkowe wzory ostrym narzędziem na skorupce.

Śmigus Dyngus
Śmigus Dyngus to także bardzo znana tradycja wielkanocna obchodzona w tzw. lany poniedziałek. To zabawa polegająca na oblewaniu wodą wszystkich i wszędzie przez cały dzień. Według tradycji wszystkie panny oblane w Śmigus Dyngus miały większe szanse na zamążpójście.
Wielkanoc to święto pełne tradycji i obyczajów. Tradycje wielkanocne sprawiają, że to święto staje się wyjątkowe, a świąteczne dni są bardziej radosne.