Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Z bibliotecznej półki…

Utworzono dnia 27.08.2024

Czy czytaliście Państwo „Powrót Wilka” Mirosława Tomaszewskiego? Jeśli nie, zachęcamy, abyście sięgnęli po tę książkę. Jest to historia grupki przyjaciół zaangażowanych w latach 80. ubiegłego wieku w działalność konspiracyjną. Spotkanie po latach, które ma przynieść rozwiązanie kilku niewyjaśnionych wcześniej kwestii, inicjuje jeden z dawnych konspirantów. Tytułowy Wilk przypływa z Kanady, aby zmierzyć się z duchami przeszłości…   Co zastaje? Jakie refleksje przyniesie spotkanie z dawnymi przyjaciółmi? Jakie emocje wyzwoli w głównym bohaterze stanięcie twarzą w twarz z dawną miłością?

Odpowiedzi szukajcie w książce!

Polecamy serdecznie!

 

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki…

„Nad morzem”- lekcja biblioteczna

Utworzono dnia 26.08.2024

W ubiegły piątek 23.08.2024r. odbyła się lekcja biblioteczna z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 2 im. Marii  Konopnickiej w Golubiu- Dobrzyniu.     Na początku naszego spotkania zostały krótko omówione zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Wspomniano też akcję „Mała książka- wielki człowiek”, w której miejska biblioteka bierze udział. Podczas zajęć przedszkolacy obejrzeli książeczki, przygotowane przez bibliotekarkę do prezentacji. Po krótkiej rozmowie o spędzaniu czasu wolnego w trakcie wakacji, dzieci wysłuchały książki pt. „Samochodzik Franek. Nad morzem” autorstwa Karoliny Górskiej. Potem przystąpiły do tworzenia pracy plastycznej, która polegała na wycięciu z szablonów elementów łódki i wyklejeniu obrazka.

Grupa 4-latków była bardzo zainteresowana wizytą pań bibliotekarek. Z ochotą zapowiedzieli się do odwiedzin biblioteki.  

czytaj dalej na temat: „Nad morzem”- lekcja biblioteczna

Przedszkolaki w bibliotece

Utworzono dnia 08.08.2024

W wakacje naszą bibliotekę odwiedza wielu gości, by fajnie spędzić czas. Tym razem Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 im. Marii Konopnickiej. Dzieci wysłuchały dwóch opowiadań, zapoznały się z literaturą, a także zostały zachęcone, aby stały się czytelnikami. Spotkanie z dziećmi zawsze nas bardzo cieszy. Zapraszamy!

 

czytaj dalej na temat: Przedszkolaki w bibliotece

Z bibliotecznej półki…

Utworzono dnia 07.08.2024

Wakacje w pełni, czas urlopów trwa, pogoda sprzyja, by usiąść gdzieś w cieniu i delektując się słońcem- czytać… W naszym kąciku „ Z bibliotecznej półki”, proponujemy dziś Państwu znaną już większości czytelnikom trylogię pt. „ Jeździec miedziany”, autorstwa Paulliny Simons. Mimo, że rekordy popularności książka ma już za sobą, wciąż cieszy się podziwem wśród czytelniczek. I właśnie tym, którzy jej jeszcze nie czytali polecamy szczególnie, bo warto zapoznać się z losami bohaterów, których nie oszczędziła wojna, a których miłość stała się źródłem siły i nadziei nie tylko w koszmarze wojennym, ale i w przyszłych latach.

Książka dostępna w bibliotece.

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki…

Wakacje z biblioteką

Utworzono dnia 06.08.2024

Trwa kolejny dzień  "Wakacji z Biblioteką". Dzień pełen zabawy i edukacji. Przypominamy także, że w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży trwa konkurs z nagrodami -  "Najlepszy Czytelnik Wakacji". Zapraszamy!

 

czytaj dalej na temat: Wakacje z biblioteką

W poszukiwaniu zaginionej książki

Utworzono dnia 02.08.2024

Przypominamy, że w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Żeromskiego 11 trwają "Wakacje z Biblioteką". W dniach 1- 8.08.24 odbywają się zajęcia literackie dla dzieci do lat 12. Rejestracja na zajęcia odbywa się osobiście. W przyszłym tygodniu grupa poszukiwaczy zaginionych książek uda się na golubską starówkę i do Sali Doświadczania Świata.

Szczegóły wyprawy w bibliotece. Zapraszamy!

czytaj dalej na temat: W poszukiwaniu zaginionej książki

Zabierz dziecko do biblioteki

Utworzono dnia 01.08.2024

Naszym czytelnikom przypominamy, że Oddział dla Dzieci i Młodzieży oraz Filia Osiedle Młodych biorą udział w akcji „Mała książka - wielki człowiek", kampanii społecznej Instytutu Książki propagującej czytelnictwo.

„Akcja skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców, których chcemy zachęcić do regularnego odwiedzania bibliotek i codziennego, wspólnego czytania. Przedszkolak, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każde wypożyczenie minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik dostaje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania."

Zapraszamy rodziców do zapisania swoich pociech do naszych bibliotek.

Oddział dla dzieci i Młodzieży powitał kolejnych, nowych czytelników biorących udział w akcji.

Gratulujemy rodzicom oraz dzieciom. Życzymy długiego, czytelniczego życia 

 

czytaj dalej na temat: Zabierz dziecko do biblioteki

Komiksy w bibliotece!

Utworzono dnia 01.08.2024

Naszą bibliotekę odwiedził Pan Bogdan Rukszełło-Kowalewski prezes Fundacji Ale kreska, z którym nawiązaliśmy przyjacielski kontakt. Jak już wcześniej pisaliśmy Pan Bogdan jest znawcą twórczości Janusza Christy (polskiego autora najpopularniejszej serii komiksów Kajko i Kokosz). W ramach nawiązanej współpracy biblioteka otrzymała  zestaw 52 komiksów w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim, ukraińskim, rosyjskim i włoskim oraz zestaw komiksów i puzzle z serii „Kajko i Kokosz . Wspólnie z Panem Bogdanem zaplanowaliśmy spotkanie w golubskiej książnicy, gdzie głównym bohaterem będzie Janusz Christa i  historia polskiego komiksu.

czytaj dalej na temat: Komiksy w bibliotece!

Pożegnanie Dyrektora Biblioteki

Utworzono dnia 30.07.2024

Po 21 latach pracy na stanowisku Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu Pani Barbara Wasiluk odchodzi na emeryturę. W siedzibie biblioteki głównejWicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Pan Zbigniew Warnel oraz Zastępca Wójta Gminy Golub-Dobrzyń Pan Krzysztof Pieczka podziękowali Pani Dyrektor za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa w powiecie i gminie.Pani Barbara była dyrektorem biblioteki od 1 lutego 2003 roku. Przez wszystkie lata swojej pracy z ogromną pasją i zaangażowaniem wykonywała powierzone jej zadania i obowiązki. Dbała o to, żeby biblioteka stale się rozwijała i była lokalnym centrum wartości niesionych przez książkę.Goście podziękowali Pani Dyrektor za wieloletnią współpracę, trud i zaangażowanie, które w sposób znaczący przyczyniły się do rozwoju czytelnictwa w regionie oraz upowszechniania kultury słowa poprzez organizację  działań kulturalnych. Życzono Pani Barbarze dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz realizacji planów i zamierzeń tak, aby czas emerytury przyniósł wiele nowych wyzwań.

 

czytaj dalej na temat: Pożegnanie Dyrektora Biblioteki

80. Rocznica Powstania Warszawskiego (1944-2024)

Utworzono dnia 29.07.2024

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Była to największa bitwa stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.

Wikipedia. org

W siedzibie biblioteki głównej z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego została przygotowana wystawa czasowa. Zapraszamy do jej zwiedzania w godzinach otwarcia placówki.

Wystawę przygotowała starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewicz

 

czytaj dalej na temat: 80. Rocznica Powstania Warszawskiego (1944-2024)

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 6 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny