AKTUALNOŚCI:
Gratulujemy
Gratulujemy Oliwce Przybyszewskiej zajęcia I miejsca w Konkursie Poezji zorganizowanym w Oddziale dla Dzieci I Młodzieży p.t. "Młodzi - twórczy". Konkurs polegał na napisaniu własnego wiersza o tematyce wiosennej. Gratulujemy talentu!
Z bibliotecznej półki
Książka, która dzisiaj „wypadła” nam z bibliotecznej półki to piękna i poruszająca opowieść o polskim bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim. Zasłynął on nie tylko jako przedwojenny mistrz wagi koguciej, ale przede wszystkim jako bohaterski bokser z Auschwitz, gdzie wśród codziennego koszmaru obozowego niósł nadzieję tysiącom współwięźniów uczestnicząc i wygrywając w walkach z niemieckimi nadzorcami obozu lub strażnikami kapo. O jego szlachetnej postawie, skromności i pogodzie ducha, którymi dodawał sił więziennym współbraciom, opowiada córka boksera Eleonora Szafran-Pietrzykowska.
Zapraszamy do biblioteki. Książka dostępna w naszych zbiorach.
Książka, którą warto przeczytać !!!
„Byłam królewną” Teresy Bojarskiej to książka wydana w 1977 roku przez Wydawnictwo Morskie w Gdańsku. W tamtych okresie była to chyba jedyna biografia szwedzkiej królewny Anny Wazówny, siostry polskiego króla Zygmunta III Wazy, napisana jako powieść w dość ciekawej, łączącej wątek historyczny ze współczesnym.
Pierwszoosobową narratorką tej powieści jest młoda lekarka Dagmara Snopek, która w połowie lat 1970. trafia po studiach do szpitala powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. Dagmara jest po przejściach. Ma za sobą dramatyczne przeżycia i właściwie jest na rozdrożu życia osobistego. Dagmara mieszka w hotelu dla młodego personelu medycznego, a po pracy zajmuje się studiowaniem książek historycznych i różnych dokumentów o królewnie Annie Wazównie. Zainteresowała się tą postacią, gdyż w rodzinie jej ojca istniał przekaz, że nazwisko Snopek i herb rodzinny (ze snopkiem) wiążą się z tym, że pra, pra, pradziadkowie Dagmary otrzymali je właśnie od królewny z rodu Wazów. Im bardziej Dagmara poznaje losy Anny, tym bardziej szwedzka królewna staje się jej bliska pod względem psychicznym i osobowościowym. Na początku książki jest więcej współczesności, ale im dalej czyta się tę powieść, tym robi się więcej Anny Wazówny, a pod koniec to właśnie ona i jej losy dominują treść książki. Ciekawe jest też wspomnienie o kustoszu zamku golubskiego czyli o panu Zygmuncie Kwiatkowskim oraz o tym, jak rodził się ruch rycerski, rekonstrukcje historyczne, bale kostiumowe i konkursy krasomówcze. W książce znajdziecie też państwo legendy zamku golubskiego. Książka warta polecenia szczególnie dla nas mieszkańców Golubia-Dobrzynia, gdyż można w niej odnaleźć miejsca z lat 70. XX wieku, dobrze znane starszemu pokoleniu mieszkańców miasta. Książka jest do wypożyczenia w MiPBP przy ul. Żeromskiego 11.
Gorąco polecam
Ewa Kaźmierkiewicz
czytaj dalej na temat: Książka, którą warto przeczytać !!!Święto Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja– uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.
Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie podwóyney naród Polski reprezentującemi. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
źródło: Wikipedia.pl
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy okolicznościowej w Bibliotece przy ul. Żeromskiego 11
Wystawę przygotowała Starszy Kustosz Ewa Kaźmierkiewicz
czytaj dalej na temat: Święto Konstytucji 3 Maja
Ciekawy wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Jednego z największych i najbardziej wszechstronnych polskich uczonych, w wykładzie zatytułowanym „Mikołaj Kopernik człowiek Renesansu” przedstawił Rektor prof. WSG dr Marek Chamot. Następne spotkanie 24.05.2023 r., którego tytuł brzmi „Jak utrzymać dobre relacje rodzinne” wygłosi mgr Barbara Gwizdała.
czytaj dalej na temat: Ciekawy wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Czwartek z komputerem
Jak zwykle czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy ucząc się obsługi komputera. Żądna wiedzy grupa zapaleńców wkroczyła w świat internetu, gdzie dzielnie "wędrowała" po zakamarkach cyfrowego świata. Wiemy dużo, a chcemy wiedzieć jeszcze więcej. Do zobaczenia w następny czwartek.
czytaj dalej na temat: Czwartek z komputerem
Uwaga!
Informujemy, że
29.04.2023 r. (sobota)
BIBLIOTEKA NIECZYNNA
2.05.2023 r. (wtorek)
BIBLIOTEKA
czynna w godz. 8.00 - 16.00
Krasnoludki są na świecie!
Dziś Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły 3 letnie „Krasnale” z Publicznego Przedszkola nr 2 im. Marii Konopnickiej.
By wkroczyć do fantastycznej krainy literatury dzieci musiały wysłuchać (zamykając oczy) opowiadania o dzielnym pingwinku. Następnie pod fachowym okiem p. bibliotekarki dzieci zapoznały się z biblioteką, jej zbiorami. Dowiedziały się co to znaczy wypożyczać książki, jak o nie dbać; czym się różni biblioteka od księgarni. Na końcu „pisały” własną książkę.
Bardzo się cieszymy z wizyty przesympatycznych „Krasnali” :).
czytaj dalej na temat: Krasnoludki są na świecie!