Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 27.02.2024

Któż z nas, czytelników średniego pokolenia, nie zetknął się w dzieciństwie lub wczesnej młodości z książkami o słynnym Panu Samochodziku ? Kto nie śledził jego przygód, kto nie chciał przeżywać ich razem z nim, niezawodnym muzealnikiem-detektywem, Panem Tomaszem ? Oto przed Państwem opowieść o „ojcu” Pana Samochodzika, autorze, Zbigniewie Nienackim, bynajmniej nie takim niewinnym i skromnym jak książkowy Pan Tomasz… Okazuje się bowiem, że Zbigniew Nienacki to postać dość kontrowersyjna i przewrotna; rzec można „człowiek o wielu twarzach” Raz jawi się nam jako skromny pisarz osiadły i tworzący w mazurskiej głuszy, kiedy indziej znów mamy do czynienia z człowiekiem o mrocznej (również politycznie) przeszłości, z wyjątkowo trudną osobowością i charakterem… Jaki był Zbigniew Nienacki ? Ile w nim romantycznego Pana Samochodzika, a ile rozwiązłego skandalisty ze Skiroławek („Raz do roku w Skiroławkach”, książka, która przyniosła mu mnóstwo nieprzychylnych i niepochlebnych opinii, głównie wśród środowiska literackiego)
W tle szara peerelowska rzeczywistość, ciekawe relacje między literatami tamtej epoki i niezwykła przyroda i uroda Krainy Tysiąca Jezior. Książka dostępna w bibliotece Polecamy !!! (Nie tylko fanom i wielbicielom Pana Samochodzika)

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Gry i zabawy w bibliotece!

Utworzono dnia 26.02.2024

W ramach "Ferii z Biblioteką" w Oddziale dla  Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia, podczas których uczestnicy grali w gry planszowe, kolorowały wiosenną mandelę oraz bawiły się w zabawy integracyjne. Dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne podczas zajęć, i tak w miłej atmosferze szybko upłynął  im ostatni dzień zajęć.

czytaj dalej na temat: Gry i zabawy w bibliotece!

Ferie z Biblioteką

Utworzono dnia 19.02.2024

W Filii Osiedle Młodych przy ulicy Mickiewicza 6 odbyły się zajęcia dla dzieci w ramach "Ferii z Biblioteką". Zajęcia rozpoczęliśmy od gier planszowych. Następnie w ramach warsztatów komiksowych, uczestnicy zajęć dowiedziały się co to jest komiks, poznały jego krótką historię oraz zapoznały się z tajnikami ich tworzenia. Obejrzały różne przykłady komiksów, a jednym z nich była książka Janusza Christy pt. "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", która należy do zbiorów biblioteki. Dzieci były bardzo zaangażowane i aktywne podczas zajęć, wymyśliły swoje historie i narysowały własne komiks. I tak w miłej atmosferze szybko upłynął nam czas.

czytaj dalej na temat: Ferie z Biblioteką

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 16.02.2024

Dnia 17.02.2024 r. (sobota)
BIBLIOTEKA
przy ul. Żeromskiego 11

​NIECZYNNA

czytaj dalej na temat: UWAGA CZYTELNICY

Wystawa komiksów

Utworzono dnia 16.02.2024

Komiks–sekwencyjna historia obrazkowa, z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku z gazetkowej grafiki satyry. Polski wyraz „komiks” jest spolszczeniem angielskiego zwrotu comic strip, który upowszechnił się w liczbie mnogiej jako potoczny skrótowiec comics. Drugi wywód wiąże pochodzenie nazwy od satyrycznego charakteru pierwszych komiksów. Nazwa comic oznacza w języku angielskim termin komiczny czyli komediowy. Definicja pracy uznawanej za komiks nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka równoległych teorii na ten temat, z których najbardziej popularne są zazwyczaj dwie. Pierwsza rozpowszechniona głównie w USA uznaje za komiks sekwencyjną historię obrazkową, publikowaną co najmniej w dwóch odcinkach (dzięki czemu stanowi serię) z zastosowaniem kadrów oraz charakterystycznych dymków, zawierających wewnątrz tekst. W PRL nazwa „komiks” (jako jeden z atrybutów Zachodu) była niemile widziana przez władze komunistyczne. Oficjalnie używanymi nazwami na komiksy były „historyjki obrazowe” (Tytus, Romek i A’Tomek) czy wręcz „kolorowe zeszyty” (Kapitan Żbik). W czasopiśmie harcerskim „” komiksy publikowała trójka wybitnych rysowników: Henryk Jerzy Chmielewski, Janusz Christa, Rynek komiksowy w Polsce ulegał przeobrażeniom zwłaszcza po 1989 roku. Początkowo zdominowany przez tłumaczenia amerykańskich serii o superbohaterach, od początku XXI wieku stał się zróżnicowany. Rekordowy pod tym względem był 2015 rok, kiedy ukazało się po polsku blisko 900 komiksów. W siedzibie biblioteki głównej została przygotowana wystawa czasowa „Komiksy w bibliotece, na której zaprezentowano najpopularniejsze komiksy polskie i zagraniczne adaptujące różne treści. Do zwiedzenia wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki. Wystawę przygotowała starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewicz.

czytaj dalej na temat: Wystawa komiksów

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 15.02.2024

„Dwa miasta”, to cykl powieściowy Moniki Kowalskiej opowiadający o losach pewnej lwowskiej rodziny. Historia zaczyna się w przedwojennym Lwowie, toczy się tamże w czasie II wojny światowej, a kończy we Wrocławiu, dokąd w wyniku repatriacji wojennych przenoszą się bohaterowie. Powieść jest o tyle niezwykła, że oprócz losów bohaterów, pokazuje stosunki społeczne, relacje międzyludzkie, ukochanie swych rodzinnych stron, a także, już później, ogromną tęsknotę za Lwowem, nie tylko podczas zakorzeniania się na Ziemiach Odzyskanych, ale przekazaną również na kolejne pokolenia. Jest też bardzo ciepła opowieść o sile rodzinny, o poczuciu wspólnoty i o szacunku do tradycji, do wspomnień. Gorąco polecam !

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Nowe formy kontaktu

Utworzono dnia 14.02.2024

Miejska i Powiatowa Biblioteki Publicznej realizuje projekt „Kultura w zasięgu 2.0” przygotowywanego do realizacji w ramach „Cyfrowy Region” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014- Projekt trwa już od 2017r. Szacunkowy łączny koszt udziału w planowanym projekcie wynosi 64.700 zł, z czego szacunkowy wkład własny (w formie dotacji celowej z Budżetu Miasta Golubia-Dobrzynia) wynosi 9.705 zł - 15% wartości całego projektu.

W ramach tego projektu Biblioteka uczestniczy w następujących działaniach: Elektroniczny plakat w ramach którego otrzymaliśmy 3 wyświetlacze typowe wewnętrzne dotykowe TOTEM umieszczone w Biblioteka, Urząd Miasta, Dom „Pod Kapturkiem” - (do zakończenia remontu znajduję się w Bibliotece). Będzie on miał funkcję wirtualnej prezentacji wybranych treści w formie plakatów dotyczących wydarzeń i informacji. Możliwe jest uruchomienie również wersji dotykowej. W ramach tego obszaru mamy dostęp do centralnej bazy danych, interfejsów programistycznych oraz szkolenia z obsługi. Instytucje zostały poproszone o dostarczanie informacji o wydarzeniach.

Kolejnym obszarem jest „Platforma wirtualnego przewodnictwa i gier terenowych” W ramach tego obszaru dostarczono Bibliotece 3 tablety do prezentowania działania przewodnika, produkcja i dostarczenie cyfrowych materiałów multimedialnych. Trwają prace nad aplikacją przewodnika na urządzenia przenośne: tablet, komórka; Będzie istniała możliwość wykonania gier terenowych (tu jest możliwość oznaczania lokalizacji miejsc w mieście, w postaci tzw. pinesek lub/oraz oznaczanie ich tzw. kodami QR).

 

czytaj dalej na temat: Nowe formy kontaktu

Kryminalnie w DKK

Utworzono dnia 13.02.2024

Lutowe spotkanie (12.02.2024) klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od przywitania dwóch Pań: Aldony i Urszuli, które dołączyły do naszego klubu. W dalszej części spotkania omówiliśmy książkę autorstwa Ryszarda Ćwirleja „Tęczowa dolina”. „W tym kryminale są trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy, trzy śledztwa i tylko jedno rozwiązanie”, oto krótka recenzja tej książki. „San Francisco – dziki brzeg wolności”, to pozycja książkowa Magdy Działoszyńskiej-Kossow, którą będziemy omawiać 18 marca br.

 

czytaj dalej na temat: Kryminalnie w DKK

Ostatki – co to?

Utworzono dnia 12.02.2024

"Jakże Cię nie żałować, miły Mięsopuście, jedna spyra w gruchu była, a druga w kapuście !"

Ostatki – zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”. Inaczej Mięsopust – trzy ostatnie dni karnawału. Szczyt zabawy następował w ostatki, czyli w tak zwane zapusty, a inaczej kuse dni. Pod koniec zabawy stawiano tak zwany podkurek, to jest posiłek składający się z jaj, mleka i śledzi, który miał symbolizować przejście od mięsopustnych do prostych potraw. Najważniejszym z dni jest wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W Wielkopolsce i na Kujawach nazywano ten dzień podkoziołkiem.

Osoby, które chciałyby więcej dowiedzieć się o zwyczajach i obyczajach związanych z zapustami, zapraszamy po lekturę do biblioteki.

Śledź w oleju z cebulką

Składniki:

50 dag matiasów solonych
5-6 łyżek mleka
5 łyżek oliwy z oliwek( może być olej np. słonecznikowy lub rzepakowy)
2 duże cebule

Sposób przyrządzenia:

Cebulkę posiekać na drobno. Filety za śledzi wymoczyć w mleku przez godzinę. Opłukać, osuszyć na ręczniku papierowym, włożyć do słoika warstwami na przemian z cebulą. Zalać śledzie oliwą lub olejem i włożyć do lodówki. Najlepiej przygotować 2-3 dni przed podaniem, aby śledzie się dobrze zamarynowały. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Małgorzata Caprari – „Kuchnia Polska : 1500 przepisów”

Życzymy smacznego!

czytaj dalej na temat: Ostatki – co to?

Zabawa karnowałowa w DPS

Utworzono dnia 09.02.2024

W czwartkowe przedpołudnie 7 lutego br. w Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu odbył się bal karnawałowy, na który zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni bibliotekarze z MiPBP.

Wśród zaproszonych gości byli też podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy i Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez Stowarzyszenie ”Szansa na zdrowie”, którzy w strojach karnawałowych przy skocznej muzyce bawili się wyśmienicie. W trakcie zabawy można było także brać udział w konkursach. Zabawa karnawałowa odbyła się w tłusty czwartek, a tradycją tego dnia jest spożywanie pączków, faworków lub chruścików, bo  jak wiadomo dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom ośrodka za super zabawę, poczęstunek i mile spędzony czas.

czytaj dalej na temat: Zabawa karnowałowa w DPS

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny