Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Uwaga!

Utworzono dnia 21.04.2023

Filia Osiedle Młodych
do dnia 2.05.2023 r. 
NIECZYNNA

Zapraszamy do Biblioteki Głównej
przy ul. Żeromskiego 11
(Budynek Szkoły Podstawowej nr 2)

czytaj dalej na temat: Uwaga!

Wszystkie moje domy - kolejna książka w DKK

Utworzono dnia 24.04.2023

W ciepłe kwietniowe przedpołudnie odbyło się spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Pierwszą pozycją, którą rozpoczęliśmy spotkanie, było omówienie książki Grażyny Jagielskiej „Wszystkie moje domy”. Bohaterka tej powieści po przejściu męża na emeryturę i wyprowadzeniu się syna, postanawia zacząć wszystko od nowa, a rozpoczyna to od znalezienia domu, który stanie się jej bezpieczną przystanią. Jednak nie wszystko idzie, tak jakby sobie życzyła  tego główna bohaterka. Ta pozycja zyskała pozytywne recenzje naszych klubowiczów. Natomiast druga z omawianych dziś książek, to pozycja autorstwa Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”. Oto krótka recenzja  tej książki „Jaku Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci - przywraca im ludzki wymiar”. Głównym postaciami tej książki są Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz. Już na początku omawiana tej pozycji wybuchła burzliwa dyskusja, którą dokończymy na następnym spotkaniu, a odbędzie się ono 29 maja br.

 

czytaj dalej na temat: Wszystkie moje domy - kolejna książka w DKK

Kotylion na 3 Maja

Utworzono dnia 20.04.2023

Po dłużej przerwie odwiedziliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej. Dzisiejsze zajęcie  polegały na wykonaniu kotylionów na święto 3 Maja. Kotylion, czyli tak zwana kokarda narodowa jest głównie kojarzona z Dniem Niepodległości, Dniem Flagi Rzeczypospolitej i Świętem Konstytucji 3 Maja To właśnie wtedy sięgamy po ten symbol patriotyzmu i przypinamy go po prawej stronie. Na majowe spotkanie z pensjonariuszami zaplanowaliśmy sprzątanie lasku wokół ośrodka.

 

czytaj dalej na temat: Kotylion na 3 Maja

Żydzi Dobrzynia/Drwęca i Golubia - wystawa

Utworzono dnia 18.04.2023

"Musimy uczyć w szkołach, w przedszkolach, na uniwersytetach, że zło jest złem, że nienawiść jest złem i że miłość jest obowiązkiem.
Musimy walczyć ze złem tak, żeby ten, który czyni zło, zrozumiał, że nie będzie dla niego litości."

Marek Edelman

Powstanie w getcie warszawskim – zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie warszawskiego getta od 19 kwietnia do 16 maja 1943. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów. W tym roku mija 80. rocznica powstanie w getcie warszawskim. Z tej okazji w siedzibie biblioteki głównej przygotowano wystawę czasową, do której obejrzenia zapraszamy w godzinach otwarcia placówki.

 

czytaj dalej na temat: Żydzi Dobrzynia/Drwęca i Golubia - wystawa

Wybitni Polscy Dyplomaci Okresu Międzywojennego – wystawa

Utworzono dnia 14.04.2023

W siedzibie biblioteki głównej można obejrzeć wystawę, która prezentuje sylwetki wybitnych dyplomatów takich jak: Roman Dmowski, Władysław Skrzyński, Erazm Plitz, Józef Lipski, Tadeusz Romer, Jan Szembek, Władysław Baranowski, Stanisław Patek oraz Ignacy Jan Paderewski. Do obejrzenia wystawy zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

Wystawa została wypożyczona z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

 

czytaj dalej na temat: Wybitni Polscy Dyplomaci Okresu Międzywojennego – wystawa

Wstęp do fizjoterapii osób starszych cz. 6 – wykład dla UTW

Utworzono dnia 13.04.2023

W temacie jak wyżej, dr n med. Piotr Czynsz bardzo ciekawie opowiadał o sprawach dotyczących snu osób starszych. Pozyskaliśmy cenne informacje, niektóre przypomnieliśmy sobie, o przyczynach uniemożliwiających zaśnięcie o odpowiedniej porze, o skutkach niedospania oraz o sposobach poprawy ilości i jakości snu. Następne spotkanie już za dwa tygodnie 26.04.2023 r., a wykład zatytułowany „Mikołaj Kopernik człowiek Renesansu” wygłosi Rektor WSG dr Marek Chamot.

 

 

czytaj dalej na temat: Wstęp do fizjoterapii osób starszych cz. 6 – wykład dla UTW

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 07.04.2023

Dziś z naszej bibliotecznej półki „Spadła” kolejna książka – propozycja, którą Państwu w ten przedświąteczny czas przedstawiamy. „Lepsza połowa” Izabeli Pietrzyk to utrzymana w humorystycznym tonie opowieść o kobiecie z problemami małżeńskimi, która próbuje mierzyć się z sytuacją w dość zabawny sposób. Jaki jest rezultat tych zmagań ? Przeczytajcie Państwo sami ! Polecamy…

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Wielkanocny zajączek

Utworzono dnia 05.04.2023

Ponowne spotkanie z podopiecznymi Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy odbyło się w  środę w bibliotece. Tematem przewodnim przeprowadzonych zajęć były Święta Wielkanocne  i związane z nimi zwyczaje. Dzisiejsze zajęcia polegały na pokolorowaniu zajączka wielkanocnego z koszyczkiem jajek. Nasi goście wraz z opiekunami zaprosili Nas do odwiedzenia w kwietniu swojej siedziby. Na zakończenie zajęć złożyliśmy sobie świąteczne życzenia – Zdrowych, Radosnych Świąt Wielkanocnych.

 

czytaj dalej na temat: Wielkanocny zajączek

WIELKANOC

Utworzono dnia 03.04.2023

Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela, Zmartwychwstanie Pańskie, w prawosławiu: Pascha,  na Mazowszu: Wielki Dzień.

Najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa, jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, obchodzone przez kościoły chrześcijańskie zachowując Nicejskie wyznanie wiary (325 r.). Rozwinęło się od święta obchodzonego w duchu  i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Pesach. Następnie, po oddzielenia Kościoła od Synagogi, stało się prostym dorocznym świętem poprzedzonym jednym lub kilkoma dniami postu, sprawowanym jako całonocne czuwanie (Wigilia Paschalna), w czasie którego opowiadano historie zbawienia, zwieńczoną w wydarzeniach paschalnych z udziałem Jezusa Chrystusa i składano eucharystyczną ofiarę prawdziwego Baranka (Orędzie paschalne) – Syna Chrystusa. A ostatecznie przybrało formę trzydniową obchodu tzw. Triduum Paschalnego, poprzedzonego czterdziestodniowym okresem przygotowania (wielki post) i kontynuowanego radosną celebracją pięćdziesięciu dni okresu wielkanocnego, aż do święta Zesłania Ducha Świętego.


 

czytaj dalej na temat: WIELKANOC

„Jedynka” w Bibliotece

Utworzono dnia 31.03.2023

​W środę 22 marca 2022 r. Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili uczniowie klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu. Głównym tematem lekcji bibliotecznej była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie - czy warto czytać książki ? Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z naszą biblioteką – poznali zasady korzystania, jej księgozbiór, układ itd. Rozważali pożytek płynący z czytania książek i korzystania z bibliotek, a także trenowali koncentrację. Uczniowie aktywnie włączyli się w prowadzone zajęcia. Atmosfera była bardzo sympatyczna. Mamy nadzieję, że pomimo odległości coraz częściej będziemy gościć uczniów „Jedynki” w naszej bibliotece. :)
J.M.

czytaj dalej na temat: „Jedynka” w Bibliotece

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2023 9 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny