Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Dzień Kobiet w UTW

Utworzono dnia 13.03.2023

Kilka dni później, za to bardzo uroczyście i na wesoło, obchodziły swoje święto panie zrzeszone w Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Honorowymi gośćmi wydarzenia były: Wicestarosta Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Danuta Malecka oraz Zastępca Burmistrza Miasta Róża Kopaczewska.
Smaczny poczęstunek, chóralny śpiew biesiadnych piosenek oraz zabawne dowcipy, wprowadziły uczestniczki w doskonały nastrój.

 

czytaj dalej na temat: Dzień Kobiet w UTW

Kurs komputerowy

Utworzono dnia 09.03.2023

W czwartkowe przedpołudnia grupa 15 osób spotyka się aby poznawać tajniki komputerów. Uczestnicy kursu uczą się obsługi komputera oraz programów graficznych, edytorów tekstu, a z czasem przyjdzie kolej na internet i związane z tym konta poczt internetowych, serwisy streamingowe, portale społecznościowe i inne. Nie zaniedbamy też nauki obsługi tak rozpowszechnionych dziś smartfonów. Dowiemy się także o funkcjonowaniu banków internetowych. Nie zapomnimy także o kwestii bezpieczeństwa w sieci. Cieszą duże chęci kursantów do poznawania nowych technologii. Kurs jest darmowy, a prowadzi go pracownik biblioteki Zbigniew Sugalski.

Biblioteka wykorzystuje sześć komputerów, które otrzymała z dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

czytaj dalej na temat: Kurs komputerowy

Dzień Kobiet z przyjaciółmi z Domu Pomocy

Utworzono dnia 09.03.2023

W dniu wczorajszym bibliotekę odwiedziła kolejna grupa podopiecznych z Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy w Golubiu-Dobrzyniu. Nasi goście również po raz pierwszy odwiedzili naszą bibliotekę. Po przywitaniu naszych gości i po zwiedzeniu biblioteki rozpoczęły się zajęcia plastyczne, polegające na pokolorowaniu laurki z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie przebiegło w bardzo miłe atmosferze i już za dwa tygodnie zaplanowano kolejną wizytę nawiązującą do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

czytaj dalej na temat: Dzień Kobiet z przyjaciółmi z Domu Pomocy

Dzień Kobiet

Utworzono dnia 08.03.2023

Miłości po kres i radości do łez,
promyków słońca i bukietów róż bez końca.
Mnóstwo wrażeń i spełnienia marzeń,
wiele szczęścia i trafnych decyzji podjęcia.
...a w portfelu i na koncie -
grube miliony, lub chociaż tysiące!

oraz

spełnienia wszystkich marzeń.

 

życzą
Dyrektor i Pracownicy 
Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu

czytaj dalej na temat: Dzień Kobiet

„Papużki" przyfrunęły do Biblioteki!

Utworzono dnia 06.03.2023

1 marca grupa 5 letnich „Papużek" z Publicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej odwiedziła Oddział dla Dzieci i Młodzieży Naszej Biblioteki.

Zajęcia poprowadziła Pani Joanna, która opowiedziała dzieciom o dostępnej literaturze, bibliotece, zasadach wypożyczania książek; zapoznała z projektem „Mała książka – wielki człowiek", przeczytała dzieciom wybrane fragmenty wierszy Jana Brzechwy. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych postaciach z bajek oraz ulubionych bajkach. Kolejne spotkanie już wkrótce!

 

czytaj dalej na temat: „Papużki" przyfrunęły do Biblioteki!

Z wizytą w bibliotece

Utworzono dnia 06.03.2023

W piątkowe przedpołudnie bibliotekę odwiedziła grupa podopiecznych z Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy w Golubiu-Dobrzyniu. Nasi goście po raz pierwszy odwiedzili naszą bibliotekę, a tematem przewodnim spotkania była krótka pogadanka o życiu i działalności Mikołaja Kopernika. W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne, polegające na pokolorowaniu ilustracji związanych z omawianym tematem. W trakcie wizyty zwiedzono bibliotekę, opowiedziano o pracy biblioteki i jej działalności edukacyjno- kulturalnej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłe atmosferze i już za dwa tygodnie zaplanowano kolejną wizytę, a jej tematem przewodnim będzie wiosna.

 

 

czytaj dalej na temat: Z wizytą w bibliotece

Opowieści z życia towarzyskiego elit II RP – wykład dla UTW

Utworzono dnia 02.03.2023

Wielu ciekawostek dowiedzieliśmy się z wykładu dr Katarzyny Grysińskiej-Jarmuła o żonach ówczesnych najważniejszych polityków: między innymi Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego. Wprawdzie w okresie międzywojennym kobiety nie były mile w polityce widziane, jednak żony miały niebagatelny wpływ na to co się w kraju dzieje. Następny wykład zatytułowany „Mała retencja musimy zatrzymać deszcz” wygłosi słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku 15.03.2023 r. dr Jacek Cieściński.

 

czytaj dalej na temat: Opowieści z życia towarzyskiego elit II RP – wykład dla UTW

Emerytura – to już!!!

Utworzono dnia 02.03.2023

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece 28 lutego br. odbyło się uroczyste pożegnanie Ewy Serkowskiej – pracownika Filii Osiedle Młodych. Pani Ewa po 42 latach pracy zawodowej, w tym ponad 30 latach pracy w bibliotekarstwie odeszła na zasłużoną emeryturą. Dyrektor Barbara Wasiluk i pracownicy biblioteki pożegnali Panią Ewę kierując do niej, o takie podziękowanie:

Drogiej koleżance Ewie

       Z podziękowaniem za długoletnią pracę na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa w naszym mieście, za nieustanną gotowość i zaangażowanie w inicjatywy i działalność biblioteki, za niezwykłe ciepło i serdeczne relacje z czytelnikami, wreszcie za wiele lat współpracy z nami bibliotekarzami – za to, że mogliśmy zawsze na Ciebie liczyć i za dojrzałą przyjaźń.
      Z życzeniami, aby w nowym Etapie Życia, oprócz oczywistego zdrowia, nie zabrakło sił na spełnienie się w nowych obszarach i perspektywach.

Miłego Odpoczynku koleżanko!
Dyrektor i pracownicy MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu.

 

czytaj dalej na temat: Emerytura – to już!!!

Czytanie jest w modzie!

Utworzono dnia 02.03.2023

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się spotkanie miłośników literatury, tym razem mieliśmy do omówienie 2 pozycje książkowe: Piotra Pytlakowskiego – „Ich matki, nasi ojcowie: niewygodna historia powojennej Polski” i Weroniki Gogola - „Po trochu”.  Oto krótka recenzja obu przeczytanych książek. Pierwsza z nich to:” Reportaż o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzanego Polakom”. Druga pozycja Weroniki Gogola – „Po trochu”  - „ To jest pełna życia książka o śmierci. Przejmująca i śmieszna, bo to się przeplata jak w życiu. Śmierć jest tu oswajana jak to na wsi, bo przy zmarłych się czuwa. I jest to opowieść o dorastaniu: nie jest łatwo być dziewczynką w dodatku taką, która miota klątwy….””. Dyskusja nad omawianymi książkami była burzliwa i zdania klubowiczów były jak zawsz podzielone. Należy też nadmienić, że  grono klubowiczów liczy obecnie 26 osób i książki, które mamy w czytaniu, to dwa tytuły tak, aby każdy z klubowiczów mógł przeczytać daną pozycję.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 27marca br. o godz. 11.00. (poniedziałek). Zapraszamy

 

czytaj dalej na temat: Czytanie jest w modzie!

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 27.02.2023

Uprzejmie informujemy, że Filia Osiedle Młodych przy ul. Mickiewicza 6
​od 1 marca br. do odwołania będzie czynna w następujących godzinach:

Poniedziałek    10.00 – 15.00
Wtorek            10.00 – 15.00
Środa              Nieczynne
Czwartek          11.00 – 16.00
Piątek               11.00 -  16.00
Sobota            Nieczynne

czytaj dalej na temat: UWAGA CZYTELNICY

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2023 9 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny