Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Z świąteczną wizytą w DPS

Utworzono dnia 12.12.2023

Mikołajki to święto, które ma swoje stałe miejsce w kalendarzu. Co roku wypada ono 6 grudnia. Dzień ten kojarzy się z wręczaniem prezentów i jest wielką atrakcją dla dzieci, ale także dla dorosłych. W tym roku trochę później, bo 12 grudnia św. Mikołaj odwiedził podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, przygotowując im niespodziankę. W tym dniu oprócz bibliotekarzy  gościem ośrodka była Pani Janina Tuszyńska - prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wspólnie z nami przybył św. Mikołaj z prezentami. Po radosnym przywitaniu św. Mikołaja były rozdawane podopiecznym DPS świąteczne paczki. Radości nie było końca. Miłym akcentem było śpiewanie kolęd i złożenie sobie nawzajem życzeń świątecznych. Do przygotowania świątecznych paczek włączyli się słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wspólnie z bibliotekarzami ufundowano 12 paczek. W przygotowanie świątecznej wizyty św. Mikołaja  w DPS  włączyło się Przedszkole nr 2 im. Marii Konopnickiej. Dziękujemy pani dyrektor Małgorzacie Brzósce, za pomoc przy organizacji mikołajkowego spotkania.

czytaj dalej na temat: Z świąteczną wizytą w DPS

Świąteczny kiermasz

Utworzono dnia 12.12.2023

II Golubsko-Dobrzyński Jarmar Bożonarodzeniowy odbył się 10 grudnia br.  Specjalnie na tę okazję Nasza Biblioteka przygotowała kiermasz książek, kart świątecznych i ozdób choinkowych. Wcześniej został ogłoszony Świąteczny Konkurs Plastyczny na wykonanie kart i ozdób świątecznych dl szkół podstawowych i  te właśnie prace pokonkursowe  można było nabyć na jarmarku.

czytaj dalej na temat: Świąteczny kiermasz

Świąteczna wizyta św. Mikołaja

Utworzono dnia 12.12.2023

11 grudnia br. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne oraz podziękowała za aktywne uczestnictwo na spotkaniach klubu. Miłą niespodzianką przygotowaną przez prowadzących klub była wizyta Św. Mikołaja, który wręczał klubowiczom upominki świąteczne. Na spotkaniu podsumowano także działalność DKK i wstępnie zaplanowano nowe działania. Końcowym punktem spotkania było śpiewanie kolęd, i w tak w miłej świątecznej atmosferze zakończyliśmy kolejny rok działalności DKK.

W Nowym Roku zapraszamy klubowiczów na spotkanie 15 stycznia 2024 r.

czytaj dalej na temat: Świąteczna wizyta św. Mikołaja

„Idzie jesień przez park” - finał konkursu

Utworzono dnia 12.12.2023

W ogłoszonym przez MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu XVIII Powiatowym Konkursie Poezji „Idzie jesień przez park” wzięło udział 30 uczestników, którzy reprezentowali następujące szkoły: Zespół Szklono - Przedszkolny w Gałczewie, Towarzystwo Rozwoju Gminy Golub-Dobrzyń z siedzibą w Gałczewie, Zespół Szkół Miejskich w Golubiu – Dobrzyniu, Szkołę Podstawową im. Edukacji Narodowej we Wrockach, Parafię pw. św. Michała Archanioła w Lipnicy, Zespół Szkół w Radominie, Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II w Lisewie,
Szkołę Podstawową im. Dziewanowskich w Płonnem, Uczniowski Klub Sportowy w Gałczewie.

Organizator powołał jury w składzie: Danuta Sołtys– nauczyciel, Krzysztof Pieczka – zastępca Wójta Gminy Golub – Dobrzyń, Maria Kurpiel – nauczyciel. Utwory zostały wysłuchane przez członków jury i ocenione. Pod uwagę były brane następujące treści: zgodność tematyczna utworu z ogłoszonym Konkursem, opanowanie pamięciowe recytowanych treści, sposób przekazywania, dykcja i inwencja własna w odtwarzanym utworze. Spośród uczestników wyłoniono następujących zwycięzców:

Kategoria szkół I - IV :

1. miejsce – Amelia Dulkiewicz - Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Lisewie,
2. miejsce – Lena Trędewicz – Szkoła  Podstawowa im. Dziewanowskich w Płonnem,
3. miejsce – Marianna Marunowska - Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Lisewie.

Wyróżnienia otrzymał:

Albert Osiński – Zespół Szkól w Radominie.

Kategoria szkół V - VIII :

1. miejsce – Nadia Sarnowska – Szkoła  Podstawowa im. Dziewanowskich w Płonnem,
2. miejsce – Monika Wróblewska -Zespół Szkół Miejskich w Golubiu – Dobrzyniu,
3. miejsce – Maria Mikrut – Zespół Szkolno - Przedszkolny w Gałczewie.

Wyróżnienia otrzymał :

Michał Klugowski – Szkoła Podstawowa  im. Edukacji Narodowej we Wrockach.

Gratulujemy i dziękujemy uczestnikom oraz ich opiekunom i zapraszamy do udziału w XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim za rok.

czytaj dalej na temat: „Idzie jesień przez park” - finał konkursu

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 05.12.2023

Dziś z „Naszej Bibliotecznej Półki”, za sprawą niemieckiej pisarki Sarah Lark przenosimy się do odległej, egzotycznej i malowniczej Nowej Zelandii. Tu bowiem toczy się historia dwóch młodych kobiet z Londynu, które przybywają na tajemniczą wyspę w poszukiwaniu szczęścia.
Jaki los czeka je w tym nieznanym, ciekawym kraju? Jak potoczy się ich życie ? Przed jakimi wyborami będą musiały stawać ?
To wszystko dowiecie się Państwo z trzytomowej „Sagi nowozelandzkiej”, w której między wątki o miłości, zdradzie, trudnych wyborach są także zaskakujące zwroty akcji. Autorka pięknie wplotła piękne opisy przyrody, historię tego niezwykłego kraju i ogólny obraz życia w Nowej Zelandii.

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Wróżby ANDRZEJKOWE!

Utworzono dnia 05.12.2023

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Nieodłącznym elementem zabaw andrzejkowych są wróżby.

W dniu 30 listopada br. Bibliotekarze odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Wspólnie obchodziliśmy „Andrzejki”, uczestniczący w zabawach i wróżbach staropolskich wyszukanych i wybranych przez pracowników DPS. Wraz z mieszkańcami DPS radośnie obchodziliśmy andrzejkowe święto. MiPBP współpracuje na co dzień z Domem Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu.

czytaj dalej na temat: Wróżby ANDRZEJKOWE!

Środa z komputerem

Utworzono dnia 30.11.2023

Środowe przedpołudnie zarezerwowane jest dla cyfrowego świata. W Bibliotece spotykamy się aby zgłębiać jego tajniki. Uczymy się jak obsługiwać komputery i jak bezpiecznie korzystać z internetu. Fajni ludzie, fajnie spędzony czas.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY

Utworzono dnia 24.11.2023

Annie Ernaux-Literacki Nobel 2022

Utworzono dnia 22.11.2023

Poniedziałkowe spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od omówienia książki  „Bliscy” francuskiej noblistki Annie Ernaux. Oto krótka recenzja  Marty Strzeleckiej z czasopisma Vogue. „To nie jest biografia i oczywiście też nie powieść, może coś z pogranicza literatury, socjologii i historii” – pisze Ernaux na końcu „Pewnej kobiety”, jednego z trzech utworów w zbiorze „Bliscy”. Autorka oddala od siebie, a potem przybliża wizerunek dziewczyny, jaką była, portrety rodziców oraz siostry. Mimo kronikarskiego podejścia, starań, żeby poznać dokładniej swoich bliskich, ostatecznie i tak najbardziej wyraźnie pozostają w jej głowie, jak sama pisze, „bezczasowe obrazy”. A jednak odtwarzanie przeszłości, opisywanie z wielu stron świata pełnego niedostatku, niedopasowania, opresji, pomaga jej „wyjść z osamotnienia i mroku indywidualnej pamięci”. W tym sensie Ernaux coś zdobywa, tak jak my, czytając jej książki”. Mniej uwagi poświęciliśmy drugiej książce autorstwa Virginii Woolf „Pokój Jakuba”, która wśród klubowiczów miała słabszą ocenę. Na ostatnie w tym roku spotkanie zapraszamy 11 grudnia br., na którym to podsumujemy naszą roczną działalność oraz złożymy sobie życzenia świąteczne. W ramach działalności naszego Klubu w sobotnie popołudnie tj. 18 listopada br., 20 osobowa grupa wybrała się do Kina w Domu Kultury na nową ekranizację powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”.

czytaj dalej na temat: Annie Ernaux-Literacki Nobel 2022

Konkurs Poezji Religijnej „Chmury przeminą, Niebo zostanie”

Utworzono dnia 17.11.2023

Już po raz 19 odbył się Konkurs Poezji Religijnej „Chmury przeminą, Niebo zostanie”. Organizatorami tego wydarzenia były: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu– Dobrzyniu, Parafia pw.  św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta Golubia–Dobrzynia – Mariusz Piątkowski. W konkursie brała udział młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego. W tym roku udział wzięło 29 uczestników, którzy reprezentowali 7 szkół,  jedną parafię i towarzystwo rozwoju gminy. W kategorii szkół podstawowych uczestniczyło 7 szkół, parafia i towarzystwo rozwoju gminy które były reprezentowane przez następujące osoby: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie – Baźmirowska Łucja, Bejgier-Ostasiuk Rozalia, Mikrut Maria, Zespół Szkół Miejskich-Szkoła Podstawowa nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu – Goska-Abdulow Maria, Zglenicka Martyna, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Klonowie – Jaźwińska Wiktoria, Jurkiewicz Zuzanna, Szczepankowska Julia, Wiśniewska Weronika, Zespół Szkół w Radominie – Foksińska Liliana, Konarzewska Zofia, Prusiński Karol, Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku – Cichocki Jakub, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim -  Kamper Luiza Helena, Redman Amelia, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Michała Archanioła w Lipnicy – Czarnecka Alicja, Skrzyniecka Ewa, Cieszyńska Marta, Towarzystwo Rozwoju Gminy Golub-Dobrzyń z siedzibą w Gałczewie – Krajnik Kira, Sitkowska Marcelina. Szkoły ponadpodstawowe reprezentowali uczniowie: Zespół Szkół Miejskich-Liceum Sztuk Pięknych – Kornacka Zofia, Lewandowska Daria, Piątkowska Oliwia, Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu – Szymańska Tatiana, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu – Jabłoński Łukasz, Kiebała Maksymilian, Nowak Julia, Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim – Nadworna Magdalena. Organizatorzy powołali jury w skład którego weszli: dr Zbigniew Modrzyński, sekretarz gminy Golub–Dobrzyń Krzysztof Pieczka i prof. dr Jan Wiśniewski. Komisja konkursowa po wysłuchaniu wszystkich uczestników wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach : Kategoria szkół podstawowych: I miejsce Konarzewska Zofia, II miejsce Wiśniewska Weronika, III miejsce Cieszyńska Marta, wyróżnienia: Goska-Abdulow Maria, Redman Amelia. Kategoria szkół ponadpodstawowych: I miejsce Kornacka Zofia, II miejsce Szymańska Tatiana, III miejsce Kiebała Maksymilian. Oprócz nagrodzonych wszyscy biorący udział otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy uczestnikom i opiekunom, którzy przygotowali uczniów do występów. Cieszymy się, że w naszym konkursie bierze udział coraz więcej uczniów i w tych czasach, w których jest coraz więcej przemocy i zła, oni słowami znanych poetów przekazują miłość do drugiego człowieka, szacunek i dobro płynące z ich serc. Zapraszamy wszystkich,  którzy chcą recytować poezję za rok na jubileuszowy już XX konkurs.

czytaj dalej na temat: Konkurs Poezji Religijnej „Chmury przeminą, Niebo zostanie”