Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Konkurs Recytatorski "Idzie jesień przez park"

Utworzono dnia 25.11.2016

24 listopada 2016 r uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z miasta i powiatu mogli zaprezentować sztukę pięknego mówienia w XI Powiatowym Konkursie Recytatorskim pt „Idzie jesień przez park”. Celem konkursu było popularyzacja twórczości poetów polskich, upowszechnianie kultury języka polskiego i kształtowanie wrażliwości na piękno żywego słowa. Zaproszenia wysłaliśmy do szkół podstawowych i gimnazjów w terenu miasta Golubia-Dobrzynia oraz Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego. Na eliminacje końcowe w MiPBP swoich kandydatów wyłoniło 9 szkół: Zespół Szkół Miejskich – Szkoła Podstawowa Nr 2 i9m. Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa w Klonowie, Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Lisewie, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie, Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, Zespół Szkół w Zbójnie – Szkoła Podstawowa, Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie, Zespół Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu – Ogólnokształcąca Sztuk Pięknych. Swoje zdolności recytatorskie prezentowało 25 uczestników, których oceniała komisja w składzie: Lidia Krzyżek, Danuta Malecka, Katarzyna Orłowska, Krzysztof Pieczka.

Po wysłuchaniu uczestników wyłoniono laureatów:

W kategorii szkół podstawowych 1. miejsce zajęła Alicja Foksińska reprezentująca Zespół Szkół Miejskich – Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu, 2. miejsce przyznano Jakubowi Górskiemu – ucznowi Szkoły Podstawowej im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, 3. miejsce przypadło Alicji Zamorowskiej ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Lisewie.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Magdalena Chmielewska – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Golubiu-Dobrzyniu, Iwo Goszka – Szkoła Podstawowa im. Józefa Sołtykiewicza w Węgiersku, Magdalena Kończalska – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Nowogrodzie, Aleksandra Makowska  - Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Lisewie, Oliwia Rykaczewska – Zespół Szkół w Zbójnie – Szkoła Podstawowa, Dominika Stacherska - Zespół Szkół w Zbójnie – Szkoła Podstawowa.

W kategorii Szkół Gimnazjalnych laureatami zostali: 1. miejsce Małgorzata Skrzyniecka z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Gałczewie, 2. miejsce Zofia Gołębiewska z Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu, 3. miejsce Ewa Cipkowska również z Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu.

MiPBP dziękuje członkom jury w pracach komisji konkursowej oraz Staroście Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego Panu Andrzejowi Okrucińskiemu i Burmistrzowi Miasta Golubia-Dobrzynia za ufundowanie nagród i wyróżnień dla uczestników konkursu.

Podziękowania i gratulacje składamy też uczestnikom oraz opiekunom. Dzięki ich zaangażowaniu możemy pokazywać piękno języka polskiego, kształtować wrażliwość literacką i poetycką i promować żywe słowo przekazywane bezpośrednio innym osobom.

czytaj dalej na temat: Konkurs Recytatorski "Idzie jesień przez park"

Edukacja teatralna w Bibliotece

Utworzono dnia 25.11.2016

MiPBP im. Ks. F.K. Malinowskiego  w Golubiu-Dobrzyniu nawiązała współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Toruniu. Dzięki kontaktom tych dwóch instytucji możliwe jest wprowadzenie edukacji kulturalnej przez bibliotekę na większą skalę.

Skorzystają z tego młodzi mieszkańcy miasta i powiatu. Organizowane spotkania z fachowcami, którzy aktywnie działają w kulturze i propagują różne jej obszary na pewno poszerzą horyzonty myślowe, dostarczą wiedzy i nauczą właściwego odbioru kultury przez naszych najmłodszych mieszkańców.

Od 7 grudnia w bibliotece, w każdą pierwszą środę miesiąca odbywać się będą warsztaty teatralne . O godz. 1100 uczestniczyć w nich będą grupy przedszkolne (dzieci w wieku od 3 do 5 roku życia), po godz. 1200 zajęcia przeniesiemy na „Oddział dziecięcy” do Szpitala Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu. Chcemy chorym dzieciom dać odrobinę radości, żeby mogły chociaż na moment zapomnieć o chorobie i związanymi z tym przykrymi doznaniami.

Warsztaty teatralne będzie prowadził Krystian Wieczyński – aktor, mim, happener, animator kultury, instruktor ds. teatru w WOAK, związany z Teatrem Wiczy. Laureat wielu nagród w dziedzinie teatru alternatywnego i popularyzator form parateatralnych. Dzięki zorganizowanym zajęciom możemy zainteresować małe dzieci trudną sztuką sceniczną. Bawiąc się będą poznawały tajniki sztuki teatralnej, zainteresujemy ich też bajkami i książkami. Mamy nadzieję, że nasi milusińscy odkryją w sobie aktorów. Wprowadzając nowe zajęci do biblioteki będziemy uczyć konsumpcji kultury naszych najmłodszych. Mamy nadzieję, że dzięki kontaktom z aktorem i sztuką sceniczną w przyszłości zainteresują się widowiskami teatralnymi i innymi imprezami kulturalnymi.

Stare powiedzenie mówi”… czym skorupka za młodu nasiąknie …”, jeżeli wzbudzimy w młodych ludziach zainteresowanie sztuką i kulturą, będą oni kontynuować je również w dorosłym życiu. 

czytaj dalej na temat: Edukacja teatralna w Bibliotece

Jak to ze zwierzętami bywa?

Utworzono dnia 25.11.2016

17.11.2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu - Literacko-edukacyjne spotkania z dziećmi. Joanna Metel-Peplińska z grupą „Żabki” z Publicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej omawiała temat – Jak to ze zwierzętami bywa? Dzieci poznały postać i utwory Jana Grabowskiego. Wysłuchały opowiadania o  „Czarnej Owieczce”. Za pomocą zagadek uczyły się rozpoznawać zwierzęta żyjące na świecie, a także wydawane przez nie dźwięki. Obejrzały przygotowane albumy ze zwierzętami, wysłuchały wierszyka J. Brzechwy – ZOO. Dzięki muzyce i tańcom dzieci przeniosły się w klimat afrykańskiej dżungli.

J. Metel-Peplińska

czytaj dalej na temat: Jak to ze zwierzętami bywa?

Andrzejki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Utworzono dnia 25.11.2016

22.11.2016 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się Andrzejki.

Jak zawsze przybyło bardzo dużo dzieci, dzięki czemu zabawa była bardzo udana. Oprócz tradycyjnych wróżb nie zabrakło konkursów oraz tańców. Oprócz dzieci do zabawy włączyli się także rodzice. Na uśmiechniętych buziach widać było zadowolenie i radość.

Kolejne tego typu spotkanie już w ferie.

czytaj dalej na temat: Andrzejki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży

Spotkanie z autorem książki „Moje dole i niedole”

Utworzono dnia 25.11.2016

MiPBP gościła w ubiegłym tygodniu Pana Henryka Rozwadowskiego, autora książki „Moje dole i niedole”. W czwartek młodzież z Gimnazjum im. M. Kopernika w Gałczewie zorganizowała z okazji przyjazdu Pana Henryka uroczystą akademię. Młodzi ludzie przygotowali i recytowali fragmenty książki „Moje dole i niedole”, wiersze związane z II wojną światową, śpiewali piosenki. Gość z kolei opowiedział o tragicznych dniach września 1939r., o tym jak wyglądał początek wojny w Golubiu. Dzielił się swoimi przeżyciami, wspomnieniami z tamtych dni. Dla młodzieży spotkanie z człowiekiem, który jako dziecko przeżył gehennę wojny jest lekcją historii, która na pewno na długo zapadnie w ich pamięć.

Spotkanie było również zorganizowane dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu. W piątkowe popołudnie do Biblioteki przyszli mieszkańcy Golubia-Dobrzynia, którzy interesują się historią naszego miasta, historią ludzi, którzy żyli i tworzyli naszą małą ojczyznę.

Pan Henryk w Bibliotece spotkał koleżankę ze szkolnej ławy. Snuły się wspomnienia, opowieści, wróciła wojenna przeszłość. Mało jest ludzi, którzy przeżyli i pamiętają II wojnę światową, dlatego bardzo cenne są spotkania ich z młodzieżą i dzielenie się historia „na żywo”.

czytaj dalej na temat: Spotkanie z autorem książki „Moje dole i niedole”

Andrzejki

Utworzono dnia 17.11.2016

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Utworzono dnia 17.11.2016

W ramach projektu „Literacko-edukacyjne spotkania z dziećmi w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej” 14 listopada Oddział odwiedziły „Pszczółki” z Publicznego Przedszkola im. Marii Konopnickiej.

Podczas zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, ustanowionego na cześć urodzin Walta Disney'a, dzieci poznały jego sylwetkę i dorobek filmowy. Bibliotekarka Joanna Metel-Peplińska przeczytała dzieciom kilka bajek i zaprosiła do wspólnej zabawy, podczas której poznawały one różne postacie literackie. 

czytaj dalej na temat: Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Zaproszenie

Utworzono dnia 14.11.2016

"Kobiety wokół Stalina" - Kolejna pozycja DKK

Utworzono dnia 10.11.2016

Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w poniedziałek (7.11.2016) aby omówić kolejną pozycję książkową. Tym razem z gatunku literatury faktu mieliśmy do przeczytania książkę Elwiry Watała "Kobiety wokół Stalina - Kochanki Katorżniczki". Pozycja książkowa ta została podzielona na trzy kategorie dotyczące kolejno luksusowego życia kochanek Wodza Narodu, późniejszego zesłania ich na katorgę do łagrów, a także samego życia w obozach w których kobiety te najczęściej umierały. Po omówieniu książki wywiązała się burzliwa dyskusja dotycząca życia radzieckich prominentów okresu czystek stalinowskich i wstrząsających obrazów życia w łagrach stalinowskich. Książkę można polecić miłośnikom historii XX wieku. Przedświąteczne spotkanie DKK odbędzie się 12.12.2016 r. o godz. 16.00.

czytaj dalej na temat: "Kobiety wokół Stalina" - Kolejna pozycja DKK

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny