Dyskusyjny Klub Książki
AKTUALNOŚCI:
Co lubimy recytować ?
20 maja 2024 r. , w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, odbył się wieczór poezji, podczas którego uczestnicy recytowali wiersze swoich ulubionych poetów.
Jako, że dużymi krokami zbliża się Dzień Matki, Pani Danka Sołtys przygotowała przepiękną prezentację o motywie matki w poezji i literaturze. Nie obyło się bez wzruszeń – usłyszeliśmy wiersze i piosenki znanych poetów, takich jak m.in. Mickiewicz, Gałczyński i Młynarski. Swoje wiersze zaprezentowała również nasza klubowiczka Pani Hania Lewandowska.
Potem wywiązała się gorąca dyskusja na temat miejsca poezji w dzisiejszym zabieganym świecie, i tak – nie wiedzieć kiedy – przy kawie i ciasteczkach upłynęło nam prawie dwugodzinne spotkanie.
„Chłopiec z lasu” - H. Coben
Poniedziałkowe spotkanie klubowiczów z DKK rozpoczęliśmy od omówienia kilku spraw organizacyjnych m.in. związanych nowo otrzymaną dostawą nowych pozycji książkowych od wojewódzkiego koordynatora klubu. Tym razem skupiliśmy się na zrecenzowaniu powieści „Chłopiec z lasu” H. Cobena, która jest połączeniem sensacji i thrillera psychologicznego super wciągającego i okraszone świetnymi postaciami. W recenzji Marty Górnej z Gazety Wyborczej czytamy „Harlan Coben znowu napisał kryminał, od którego nie sposób się oderwać. Ucierpią na tym nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi, obowiązki domowe zostaną odłożone na później. Bo „Chłopca z lasu” trzeba pochłonąć od razu w całości. Już po przeczytaniu pierwszego zdania nie da się odłożyć książki”.
Kryminał warty polecenia naszym czytelnikom, a dostępny jest w siedzibie biblioteki głównej. Na 20 maja br. na godz. 17.00 zaplanowaliśmy zorganizowanie wieczoru literackiego z repertuarem przygotowanego przez samych klubowiczów.
czytaj dalej na temat: „Chłopiec z lasu” - H. CobenSan Francisco – Dziki brzeg wolności
Taki tytuł miała dzisiaj omawiana w dyskusyjnym klubie, książka dziennikarki Magdy Działoszyńskiej-Kossow. Autorka zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni: pisze o barwnej historii i bogatym pejzażu kulturowym, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta przez ponad sto pięćdziesiąt lat. Mówi o artystach, wizjonerach i milionerach, ale też o epidemii HIV/AIDS, narkomanii i tysiącach bezdomnych. Zbudowane w połowie XIX wieku dzięki gorączce złota, San Francisco od początku przyciągało ludzi poszukujących wolności, bogactwa, możliwości zaczęcia od nowa. To miasto marzeń, kontrkultury, ruchu LGBT, muzyki, sztuki i wina. Mekka artystów i niebieskich ptaków. Dom Janis Joplin i Grateful Dead. Intelektualne zaplecze Doliny Krzemowej, centrum startupów i najnowszych technologii. W San Francisco jak w soczewce skupiają się problemy współczesnej Ameryki, kraju ostrych kontrastów i pogłębiających się różnic ekonomicznych. Dyskusja wokół przeczytanej książki była ożywiona i podzieliła klubowiczów w jej ocenie. Kolejne spotkanie odbędzie się 22 kwietnia br., a omawiać będziemy książkę H. Cobena – „Chłopiec z lasu”. Na zakończenie spotkania Ewa Kaźmierkiewicz koordynator DKK z okazji zbliżających się świąt, życzyła klubowiczom - Pełnych miłości i radości Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych.
czytaj dalej na temat: San Francisco – Dziki brzeg wolnościKryminalnie w DKK
Lutowe spotkanie (12.02.2024) klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od przywitania dwóch Pań: Aldony i Urszuli, które dołączyły do naszego klubu. W dalszej części spotkania omówiliśmy książkę autorstwa Ryszarda Ćwirleja „Tęczowa dolina”. „W tym kryminale są trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy, trzy śledztwa i tylko jedno rozwiązanie”, oto krótka recenzja tej książki. „San Francisco – dziki brzeg wolności”, to pozycja książkowa Magdy Działoszyńskiej-Kossow, którą będziemy omawiać 18 marca br.
czytaj dalej na temat: Kryminalnie w DKK„Polarniczki” Dagmary Bożek w DKK
To pierwsze w tym roku spotkanie klubowiczów z naszego klubu, na którym pomimo niesprzyjającej pogody przybyło 17 osób. I tak rozpoczęliśmy kolejny rok naszej działalności. Pierwszym punktem było omówienie spraw organizacyjnych dotyczących bieżącej pracy klubu. Natomiast w dalszej części omówiliśmy książkę autorstwa Dagmary Bożek „Polarniczki: zdobywczynie podbiegunowego świata”. Autorka w książce oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych, są to badaczki, podróżniczki, żony, córki, siostry, poszukiwaczki. To one opowiadają o ekstremalnych przygodach życia. Historie tych kobiet pokazują również ich moc, determinację i fakt, że niemożliwe dla nich nie istnieje. Na kolejne spotkanie DKK do przeczytania i omówienia wybraliśmy kryminał Ryszarda Ćwirleja „Tęczowa Dolina”, a odbędzie się ono 12 lutego o godz. 11.00.
czytaj dalej na temat: „Polarniczki” Dagmary Bożek w DKK
Świąteczna wizyta św. Mikołaja
11 grudnia br. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne oraz podziękowała za aktywne uczestnictwo na spotkaniach klubu. Miłą niespodzianką przygotowaną przez prowadzących klub była wizyta Św. Mikołaja, który wręczał klubowiczom upominki świąteczne. Na spotkaniu podsumowano także działalność DKK i wstępnie zaplanowano nowe działania. Końcowym punktem spotkania było śpiewanie kolęd, i w tak w miłej świątecznej atmosferze zakończyliśmy kolejny rok działalności DKK.
W Nowym Roku zapraszamy klubowiczów na spotkanie 15 stycznia 2024 r.
czytaj dalej na temat: Świąteczna wizyta św. Mikołaja