Dyskusyjny Klub Książki
AKTUALNOŚCI:
Wszystkie moje domy - kolejna książka w DKK
W ciepłe kwietniowe przedpołudnie odbyło się spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Pierwszą pozycją, którą rozpoczęliśmy spotkanie, było omówienie książki Grażyny Jagielskiej „Wszystkie moje domy”. Bohaterka tej powieści po przejściu męża na emeryturę i wyprowadzeniu się syna, postanawia zacząć wszystko od nowa, a rozpoczyna to od znalezienia domu, który stanie się jej bezpieczną przystanią. Jednak nie wszystko idzie, tak jakby sobie życzyła tego główna bohaterka. Ta pozycja zyskała pozytywne recenzje naszych klubowiczów. Natomiast druga z omawianych dziś książek, to pozycja autorstwa Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”. Oto krótka recenzja tej książki „Jaku Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci - przywraca im ludzki wymiar”. Głównym postaciami tej książki są Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz. Już na początku omawiana tej pozycji wybuchła burzliwa dyskusja, którą dokończymy na następnym spotkaniu, a odbędzie się ono 29 maja br.
czytaj dalej na temat: Wszystkie moje domy - kolejna książka w DKK
DKK w czytaniu
Kolejne spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od dokończenia omawiania książki autorstwa Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie – niewygodna historia powojennej Polski”. Oto krótka recenzja książki „Jest to historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy dokonanej przez samozwańczych milicjantów. Są losy Zygfryda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina”. Omawianą pozycję książkową zakończyliśmy podsumowaniem, iż nic nie usprawiedliwia zbrodni na niewinnych ludziach, ale na wszystko należy patrzeć przez pryzmat czasów. Warto dobrze poznać te konsekwencje, aby więcej się one nie powtórzyły. Następne spotkanie odbędzie się 24 kwietnia br.
czytaj dalej na temat: DKK w czytaniu
Czytanie jest w modzie!
W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się spotkanie miłośników literatury, tym razem mieliśmy do omówienie 2 pozycje książkowe: Piotra Pytlakowskiego – „Ich matki, nasi ojcowie: niewygodna historia powojennej Polski” i Weroniki Gogola - „Po trochu”. Oto krótka recenzja obu przeczytanych książek. Pierwsza z nich to:” Reportaż o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzanego Polakom”. Druga pozycja Weroniki Gogola – „Po trochu” - „ To jest pełna życia książka o śmierci. Przejmująca i śmieszna, bo to się przeplata jak w życiu. Śmierć jest tu oswajana jak to na wsi, bo przy zmarłych się czuwa. I jest to opowieść o dorastaniu: nie jest łatwo być dziewczynką w dodatku taką, która miota klątwy….””. Dyskusja nad omawianymi książkami była burzliwa i zdania klubowiczów były jak zawsz podzielone. Należy też nadmienić, że grono klubowiczów liczy obecnie 26 osób i książki, które mamy w czytaniu, to dwa tytuły tak, aby każdy z klubowiczów mógł przeczytać daną pozycję.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 27marca br. o godz. 11.00. (poniedziałek). Zapraszamy
czytaj dalej na temat: Czytanie jest w modzie!
ABBA symfonicznie – koncert
To już kolejny wyjazd na koncert organizowany w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem wybraliśmy koncert ABBA symfonicznie, który odbył się 02.02.2023 br. w CKK Jordanki w Toruniu. Oto krótka recenzja koncertu. „Niewiele zespołów może się pochwalić faktem, że stało się symbolem muzycznym całej dekady, było głównym towarem eksportowym swojego kraju oraz że na podstawie jego muzyki napisano musical, który potem doczekał się ekranizacji. Wszyscy, którzy bawili się przy muzyce zespołu Boney-M czy Modern Talking, również odnajdą się znakomicie w atmosferze naszego koncertu... Na scenie chór, balet, orkiestra i soliści!” Nasza 30 osobowa grupa bawiła się doskonale przy muzyce, był uśmiech, wzruszenie, powrót wspomnień i super zabawa. Kolejny wyjazd zaplanowaliśmy w kwietniu na „Wesele Sztygara” - do Górniczej Wioski w Pile Gmina Gostycyn.
Nowości w DKK
To pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek w naszej bibliotece. W styczniu w WBP-KK w Toruniu wymieniliśmy przeczytane już książki na nowe pozycje, które będziemy czytać w I półroczu br. Klubowicze otrzymali teraz do przeczytania 2 pozycje książkowe tj.: Pytlakowski Piotr – „Ich matki, ojcowie: niewygodna historia powojennej Polski”, Gogola Weronika – „Po trochu”. Po omówieniu bieżących spraw dotyczących działalności klubu, zaplanowaliśmy kolejne spotkanie na 27 lutego br.
czytaj dalej na temat: Nowości w DKK
Mikołajkowo w Klubie Książki
12 grudnia br. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne oraz podziękowała za aktywne uczestnictwo na spotkaniach klubu. Miłą niespodzianką przygotowaną przez prowadzących klub była wizyta Św. Mikołaja, który wręczał klubowiczom upominki świąteczne. Na spotkaniu podsumowano także działalność DKK i wybrano pozycje książkowe, które były ciekawe i najbardziej przypadły do gustu klubowiczom, a były to książki : Wiesława Myśliwskiego „Ucho igielne”, Adama Jarniewskiego „Nie mieszkam w igloo” oraz Emmy Stonex „Latarnicy”. Końcowym punktem spotkania było śpiewanie kolęd, i w tak w miłej świątecznej atmosferze zakończyliśmy kolejny rok działalności DKK.
Zapraszamy klubowiczów na spotkanie w lutym 2023 roku, na którym będą omawiane nowe pozycje książkowe.
czytaj dalej na temat: Mikołajkowo w Klubie Książki