Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Archiwum artykułów DKK

Czcionka:

 

Czytanie nas nie nudzi

Dnia 21.01.2019 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiano pozycję Donny Leon „Gra pozorów”. Jest to kryminał, którego akcja rozgrywa się w jednej z weneckich bibliotek, w której dochodzi do kradzieży starodruków. Śledztwo prowadzone przez specyficznego komisarza Brunetti, klimat książek, a jednocześnie opisy niepowtarzalnego krajobrazu Wenecji i jej urokliwych zakątków sprawiły, że książka się wszystkim bardzo podobała. Następne spotkanie – 11.03.2019 r.

 

 

 

 

Świątecznie w DKK

 

To już ostatnie w tym roku spotkanie DKK. W świątecznej atmosferze klubowicze recenzowali książkę autorstwa Małgorzaty Szejnert pt. „Usypać góry: historia z Polesia”. Omawiana książka dała klubowiczom możliwość wielowątkowej dyskusji o historii Kresów. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku prowadząca spotkanie Ewa Kaźmierkiewicz złożyła świąteczne życzenia i podziękowała klubowiczom za aktywne włączanie się w działalność DKK. Kolejne spotkanie odbędzie się 21.01.2019 r. o godz. 11.00.





 


W poniedziałek 5.11.2018 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze omawiali pozycję Przemysława Semczuka „Wampir z Zagłębia”. Książka opowiada o jednym z najtrudniejszych śledztw w historii polskich organów ścigania, bowiem do dziś pojawiają się wątpliwości, czy człowiek, którego uznano za rzekomego „Wampira” i skazano na karę śmierci, rzeczywiście nim był. Książka wywołała wiele kontrowersji, przez co dyskusja była burzliwa i emocjonalna. Następne spotkanie – 10.12.2018 r.

 

 

A My czytamy

Po wakacyjnej przerwie wznowił swoją aktywność Dyskusyjny Klub Książki. Na poniedziałkowym spotkaniu, 24 września 2018 r., omawialiśmy „Skandalistów” Sławomira Kopera i „Farbowaną blondynkę” Danuty Noszczyńskiej. Wszyscy klubowicze zgodnie uznali, że Sławomir Koper po mistrzowsku wprowadził nas w fascynujący świat polskich celebrytów epoki PRL-u i znakomicie oddał klimat towarzyszący ich życiu. Książka przypadła do gustu wszystkim, którzy ją przeczytali. „Farbowaną blondynkę” zaś, opowieść o młodej kobiecie „ustawionej” życiowo, ale poszukującej miłości, polecamy wszystkim, którzy lubią literaturę lekką, łatwą, poruszającą problemy uczuciowe młodych ludzi. Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 5 listopada 2018 r.

 

 

Przedwakacyjne spotkanie DKK

Dnia 18 czerwca odbyło się kolejne spotkanie DKK. Tym razem przy kawce, herbatce i ciasteczku – omawialiśmy książkę Anny Klejzerowicz „Sąd Ostateczny”. Ta powieść kryminalna przypadła do gustu większości uczestników z zainteresowaniem sięgnęli po inne pozycje Młodej Gdańszczanki, które mamy w bibliotece. Była to ostatnia propozycja książkowa z pierwszej , półrocznej, tury, którą przygotowaliśmy dla naszych klubowiczów. Na wakacje – już z nowej puli zaproponowałyśmy dwie książki: powieść Danuty Noszczyńskiej „Farbowana blondynka” i bestseller Sławomira Kopra o życiu elit PRL-u „Skandaliści”. Do następnego spotkania, po wakacjach ! (24.09.2018 r.)

 

Halina Poświatowska dla przyjaciół Haśka

Dnia 23.04.2018 odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Tym razem omawiano książkę autorstwa Marioli Pryzwan pt. „Haśka we wspomnieniach i listach”. Jest to zapis wspomnień rodziny i przyjaciół poetki Haliny Poświatowskiej, a także jej listów, które pisała do najbliższych z pobytu w szpitalach, sanatoriach i ze Stanów Zjednoczonych, w których w 1958 r. przeszła pierwszą skomplikowaną operację serca. Wspomnienia snują m.in. matka Haśki (Stanisława Myga) oraz jej przyjaciel – adresat słynnej „Opowieści dla przyjaciela”, a także prof. Jerzy Aleksandrowicz, słynny psychiatra, pod opieką którego poetka przebywała i który spierał ją przez cały czas choroby. Z kart książki jawi się nam kobieta młoda, eteryczna, głodna życia i pełna marzeń, a jednak skażona piętnem śmierci, które towarzyszyło jej od najmłodszych lat. Choroba jakiej nabawiła się w wojennym dzieciństwie, pozostawiła trwały ślad w postaci wady serca, która w konsekwencji stała się jej przyczyną śmierci. Stało się to w październiku 1967 r., po drugiej operacji w jednym ze szpitali warszawskich. Klubowicze rozmawiali o poezji Haliny Poświatowskiej, jej tematyce i przesłaniu, podziwiali upór i wytrwałość w jej codziennej walce z chorobą, ale też w zdobywaniu wiedzy i ciekawości świata. Wywiązała się również ogólna dyskusja na temat kruchości i ulotności życia, przemijania i tęsknoty za tym co niedoścignione. Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca.

 

A my czytamy

Było to drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiliśmy książkę Alice Hoffman pt. „Muzeum Osobliwości”. To druga książka w/w autorki, którą przeczytani nasi klubowicze, wcześniej omawialiśmy książkę „Gołębiarki”. W nowej powieści pisarka dokładnie oddała realia panujące na początku XX wieku w Coney Island. Pokazała też niełatwe życie emigrantów-robotników oraz działanie związków zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz pracujących mężczyzn i kobiet. W ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce w nowo rodzącym się Nowym Jorku pisarka włączyła wątek miłosny – miłość dziewczyny syreny i młodego fotografa. Książka warta polecenia czytelnikom. Następne spotkanie DKK odbędzie się 23.04.2018 o godz. 11.00. Do przeczytania wybraliśmy książkę Pryzwan „Haśka” – Poświatowska we wspomnieniach i listach.

 

„A my czytamy” – spotkanie DKK

Po raz pierwszy w 2018 roku odbyło się cykliczne spotkanie Klubowiczów z DKK. Powieść Alfonso Signorini pt. „Zbyt dumna, zbyt krucha” to pasjonująca książka, ukazująca Marię Callas jako kobietę samotną. Powieść napisana na motywach listów i pamiętników M. Callas do przyjaciół. W ocenie klubowiczów powieść dobrze skonstruowana, lekka w czytaniu i do polecenia czytelnikom, którzy lubią zbeletryzowane biografie. Udział w spotkaniu wzięło 12 osób. Na kolejne spotkanie z „książką” zapraszamy 12.03.2018 r. (poniedziałek) o godz. 11.00. Do omówienia będzie książka Alice Hoffman „Muzeum Osobliwości”.

Galeria

 

UWAGA KLUBOWICZE

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 29.01.2018 r (poniedziałek) o godz. 11.00
ZAPRASZAMY

 

Świąteczne czytanie

To było ostatnie w tym roku spotkanie Klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Pierwszym punktem spotkania było dokończenie omawiania książki Katarzyny Grocholi „Przeznaczeni”. Następnie rozpoczęto dyskusje nad książką autorstwa Sophie Hannah „Błąd w zeznaniach”. Pomimo dobrych recenzji na okładce książki, to nowa powieść autorki bestsellera „Inicjał zbrodni” niezbyt przypadła do gustu naszym klubowiczom. W dalszej części spotkania z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, koordynatorzy klubu złożyli świąteczne życzenia, obdarowując przybyłych na spotkanie klubowiczów świątecznym stroikiem. Na kolejne spotkania DKK wybrano do przeczytania książkę Alfonso Signoroni 

„Zbyt dumna, zbyt krucha” które zaplanowano na drugą połowę stycznia 2018.

 

 

„Kobiety z ulicy Grodzkiej” spotkanie DKK

W tym półroczu to pierwsze spotkanie klubowiczów z DKK działającego przy bibliotece. Do naszego grona miłośników książki dołączyła kolejna Pani, która została przywitana i wprowadzona w regulamin naszych spotkań. Do omówienia mieliśmy dwie pierwsze serie sagi o kobietach z ulicy Grodzkiej czyli Hankę i Wiktorię. . Przeczytane książki bardzo przypadły paniom do gustu i już z niecierpliwością oczekują kontynuacji dalszych losów bohaterek. Do przeczytania na kolejne październikowe spotkanie DKK (23.10.2017 r.) wybraliśmy książkę K. Grocholi „Przeznaczenie”.

Galeria

 

 

Przedwakacyjne spotkanie DKK

W poniedziałkowe przedpołudnie (26.06.2017 r.) odbyło się kolejne spotkanie naszego klubu. Na wstępie animator prowadzący Pani Ewa Kaźmierkiewicz podziękowania klubowiczom z DKK za udział w studyjnym wyjeździe do Warszawy. Na koniec sierpnia zaplanowano pieszy rajd z książką do Nowogrodu. Po omówieniu spraw organizacyjnych przystąpiono do omówienia  książki N. Wood „Wszystkie żony Hemingwaya”. Ożywiona dyskusja, którą prowadzili klubowicze dotyczyła burzliwego życia osobistego jednego z najsłynniejszych pisarzy. Na okres wakacji do przeczytania wybrano książki L. Olejniczuk „Hanka”, „Wiktoria” z cyklu kobiety z ulicy Grodzkiej. Powakacyjne spotkanie DKK zaplanowano na 18.09.2017 o godz. 11.00.

 

 

„Między światami” – Marzena Filipczak

W majowe popołudnie (17.05.2017 r.) gościem naszej biblioteki była Marzena Filipczak – podróżniczka, dziennikarka i pisarka. Do tej pory ukazały się następujące pozycje książkowe tej autorki: „Jadę sobie. Azja. Przewodnik podróżujących kobiet”, „Lecę taniej. Tanie podniebne podróże”. Ostatnie z wydanych książek „Między światami” była wiodącym tematem spotkania z czytelnikami biblioteki. Pani Marzena z przesłanie, że podróżować może każdy, opowiadała o egzotycznych i malowniczych krajobrazach i gościnności mieszkańców od Kurdystanu do Turkmenistanu. Spotkanie z Marzeną Filipczuk odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu. Dziękujemy za spotkanie autorskie Książnicy Kopernikańskiej z Torunia.

Nowości w Dyskusyjnym Klubie Książki

W naszym DKK są już nowe pozycje książkowe, które klubowicze mają w czytaniu. Są to książki autorstwa: Grochola K. - "Przeznaczeni", Zawadzka M. - "Taka już jestem", Wood N. - "Wszystkie żony Hemingwaya", Olejniczuk L. - "Wiktoria i Hanka", Gutowska-Adamczyk - "Zemsta" T.2. Na poniedziałkowym spotkaniu DKK omówiliśmy książkę Gutowskiej-Adamczyk z cyklu Fortuna i Namiętność "Zemsta" T.2 Pierwszy tom z tego cyklu pt "Klątwa" przeczytaliśmy w 2016 r. Powieść została pozytywnie oceniona, wartka akcja, miłosne przygody głównych bohaterów, dobrze dobrane wątki historyczne to główne zalety tej powieści. "Klątwę" i "Zemstę" polecamy miłośnikom książej historycznych. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 22.05.2017 r. o godz. 11.00.

 

Świąteczne spotkanie DKK

W miniony poniedziałek tj. 12.12.2016 r. w Czytelni MiPBP odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z DKK. Tym razem omawialiśmy książkę Michaela Cunninghama „Dom na końcu świata”. Skomplikowana relacja między trójką głównych bohaterów, nie potrafiących znaleźć szczęścia w rodzinnym domu wywołała ożywioną dyskusję wśród osób recenzujących książkę. W świątecznej atmosferze z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożyliśmy sobie życzenia. 

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na początek lutego 2017 r.

 

 

 

 

 

Kobiety wokół Stalina

Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w poniedziałek (7.11.2016) aby omówić kolejną pozycję książkową. Tym razem z gatunku literatury faktu mieliśmy do przeczytania książkę Elwiry Watała "Kobiety wokół Stalina - Kochanki Katorżniczki". Pozycja książkowa ta została podzielona na trzy kategorie dotyczące kolejno luksusowego życia kochanek Wodza Narodu, późniejszego zesłania ich na katorgę do łagrów, a także samego życia w obozach w których kobiety te najczęściej umierały. Po omówieniu książki wywiązała się burzliwa dyskusja dotycząca życia radzieckich prominentów okresu czystek stalinowskich i wstrząsających obrazów życia w łagrach stalinowskich. Książkę można polecić miłośnikom historii XX wieku. Przedświąteczne spotkanie DKK odbędzie się 12.12.2016 r. o godz. 16.00.

 

Zbrodniarz i dziewczyna

W poniedziałek tj. 19.09.2016r. odbyło się spotkanie klubowiczów z DKK, na którym omówiliśmy książkę Michała Witkowskiego pt. "Zbrodniarz i dziewczyna". Autor książki jeden z najgłośniejszych polskich pisarzy, który otrzymał już kilka prestiżowych nagród. Jednak najnowsza jego powieść naszym klubowiczom nie przypadła do gustu. W trakcie dyskusji nad powieścią stwierdzono, iż sama fabuła została dobrze skonstruowana, niestety język, którym się pisarz posługuje jest zbyt dosadny, a sceny morderstw zbyt obscenicznie opisane. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 7.11.2016r. (poniedziałek).

 

 

Przedwakacyjne spotkanie DKK

W poniedziałkowe przedpołudnie w Bibliotece odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie z DKK. Tym razem do omówienia mieliśmy książkę autorstwa Erika Larsona „W ogrodzie bestii”. Dyskusje nad książką wywołały burzę różnorodnych wypowiedzi, w których nasi klubowicze wyrazili swoje zdanie o przeczytanej lekturze. Erik Larson na podstawie listów i pamiętników odsłania nam kulisy polityki USA i Krajów europejskich, które nie potrafiły w odpowiedni sposób zareagować na prześladowanie żydów w Niemczech i dążenia Hitlera do panowania nad światem. W konsekwencji doprowadziło to do roku 1939 i wybuchu II wojny światowej. Książka warta polecenia! Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19.09.2016r. o godz. 11:00 w siedzibie Biblioteki głównej.

 

 

Maj z książką

 

W dniu 16.05.2016r. w Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie DKK, na której omówiliśmy książkę autorstwa Misha Defonseca pt. „Przeżyć z wilkami”. Książka fascynująca, wzruszająca i do końca trzymająca w napięciu. Niektórzy klubowicze po przeczytaniu książki uważali, że opowiedziana historia jest prawdziwa, a nie fikcją literacką. Dopiero uważne przeczytanie krótkiej informacji na odwrocie książki spowodowało zmianę zdania i duże rozczarowanie. Książka warta polecenia.

Na spotkanie czerwcowe DKK wybraliśmy do przeczytania książkę E. Larsona pt. „W ogrodzie bestii”.

 

 

Wiosenne spotkanie

 

 

Po raz kolejny w tym roku klubowicze z DKK spotkali się w siedzibie Biblioteki, aby wspólnie omówić wcześniej przeczytaną książkę Marii Nurowskiej pt. „Zabójca”. Większość rozmówców, która zna twórczość Nurowskiej stwierdziła, że ta powieść jest najsłabszą w jej dorobku literackim. Omawiając książkę stwierdziliśmy, że wiele wątków tej powieści nie zostało do końca wyjaśnionych i czytelnik sam musi sobie na nie udzielić odpowiedzi. Ogólnie powieść czytało się dobrze, ale niestety pewien dysonans zostaje. Na majowe spotkanie DKK wybraliśmy do omówienia książkę Misha Defonseca „Przeżyć z wilkami”.

 

Więcej zdjęć

 

 

 

Czytam bo lubię

 

 

 

Już po raz kolejny w bibliotece w poniedziałkowe przedpołudnie (tj. 7.03.2016r.) odbyło się spotkanie klubowiczów z DKK. Na spotkanie przybyła liczna grupa (14 osób) miłośników dobrej literatury, która podzieliła się własną opinią na temat przeczytanej książki w tym przypadku była to pozycja autorstwa D. Balducciego pt. „Niewinny”. Książka w opinii naszych klubowiczów została oceniona w kanonie dobrej literatury sensacyjnej. Dyskusje przy omawianiu książki odnosiła się też do wielu filmów o podobnej tematyce związanej ze spiskiem międzynarodowym i globalnym terroryzmie. Obecnie nastąpiła wymiana książek i nowych pozycji książkowych wybraliśmy do przeczytania i omówienia na kwietniowe spotkanie książkę M. Nurowskiej pt. „Zabójca”.

Więcej zdjęć 

 

 

 

Zelda

 

 W poniedziałkowe przedpołudnie (1.02.2016r.) w siedzibie biblioteki odbyło się drugie spotkanie klubowiczów z DKK. W gronie miłośników książek omówiliśmy książkę autorstwa Nancy Milford „Zelda – wielka miłość Scotta Fitzgeralda”. Biografię, która wymagała siedmiu lat przygotowań przez autorkę uznaną jako jedną z lepszych biografek słynnych Amerykanek wywołała ożywioną dyskusję. Były słowa Krytyczne, że książka zawiera zbyt dużo niepotrzebnych szczegółów ale i takie, które wyraziły zachwyt nad starannością, dokładnością w uchwyceniu osobowości Zeldy. Kolejne pozycje wybrane do przeczytania na nasze spotkanie (7.03.2016r.) to książka Davida Beldacciego „Niewinny”.

Więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedświąteczne spotkanie DKK

  

 W miniony poniedziałek (14.12.2015r) odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK w naszej bibliotece, na którym omówiono dwie książki. Pierwszą z nich była pozycja autorstwa Kariny Obary „Dwa światy Zofii”, a druga książka Henninga Menkella „Mózg Kennedy’ego”. Obie pozycje książkowe zostały dobrze ocenione przez klubowiczów z DKK. Książki te warte są polecenia do przeczytania jako dobra powieść obyczajowa i kryminalna. Na zakończenie animator prowadzący spotkanie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia złożył życzenia świąteczne. Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na 25.01.2016r.

 

 Więcej zdjęć

 

 

Książki, które warto przeczytać 

We wrześniowy poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów z DKK. W czytaniu na wakacje mieliśmy trzy pozycje książkowe tj. A. Pacholski – „Niemra”. J. Opiat-Bojarska – „Słodkich snów Anno”, M. Gutowska-Adamczyk – „Klątwa T.1”. Nasi miłośnicy książek wysoko ocenili pierwszą z wyżej wymienionych pozycji. Dyskusja o tej książce była okazją do głębszego spojrzenia na losy Polaków w kończącej się II Wojny Światowej. Drugą z kolei książką to powieść kryminalna gdzie dziennikarka wpada na trop afery lekarskiej i prowadzi własne śledztwo, dążąc tym samym do odkrycia prawdy. Ostatnia z omawianych książek to powieść historyczna doskonale napisana w której losy dwóch bohaterek przedstawione są na tle wydarzeń z początku XVII wieku. Wszystkie trzy powieści są godne polecenia do przeczytania w nadchodzące jesienne wieczory. 

Kolejna spotkanie DKK, odbędzie się 19.10.2015 (poniedziałek) o g. 11.00 w siedzibie biblioteki głównej przy ul. Żeromskiego 11. Tym razem omawiać będziemy książkę M. Niezabitowskiej – „Składana wanna”.

 

 

Więcej zdjęć

 

 

 Nowości w Dyskusyjnym Klubie Książki

 

 

 

W dniu 25 maja odbyło się ostatnie w tym półroczu spotkanie klubowiczów z DDK. W czytaniu mamy osiem nowych pozycji książkowych, z których wybrano trzy książki do przeczytania i omówienia na spotkaniu we wrześniu: A. Pacholski „Niemra”, J. Opiat-Bojarska „Słodkich snów Anno”, M. Gutowska-Adamczyk „Klątwa.

Więcej zdjęć 

 

 

 

 

 

 Książki w czytaniu

 

Klubowicze DKK po raz kolejny spotkali się w naszej bibliotece, aby omówić przeczytane książki. Miłośnicy literatury podzielili się swoimi opiniami. Pierwszą książkę, którą omawiano była pozycja autorstwa Stefanii Grodzieńskiej „Kłania się PRL”. Teksty Pani Stefanii w postaci felietonów i skeczy wzbudziły i ożywiły wspomnienia z PRL-u. Przedstawione w sposób humorystyczny szarej rzeczywistości przeciętnych obywateli czyli kolejki w sklepach, urzędach to prawdziwy smak tamtych czasów. Drugą omawianą lekturą była książka Magdaleny Samozwaniec „Kartki z pamiętnika młodej mężatki”, gdzie autorka w sposób groteskowy opisała z okien hotelu „Bristol” przewrót majowy z 1926 roku. Tutaj klubowicze z ożywieniem dyskutowali nie tylko o książce, ale także wymieniali swoje poglądy związane z historią tamtych czasów i postacią jaką odegrał w niej Józef Piłsudski. Ostatnią z omawianych była książka Andrzeja Stasiuka „Dojczland”, w której autor opowiada o podróżach po krajach niemieckojęzycznych i snuje refleksje o współczesnych Niemczech. Następne spotkania Klubu DKK zaplanowano na 25.05.2015 rok.
       
 

 

Rozmowy o książkach

 

W dniu 3.03.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie miłośników książki z DDK działającego przy naszej bibliotece. Z proponowanych książek klubowicze wybrali trzy pozycje książkowe, które będą we wspólnym czytaniu tj. S. Grodzińska „Kłania się PRL”, M. Samozwaniec „Kartki z pamiętnika…”, A.Stasiuk „Dojczland”. Wybrane pozycje będą omawiane na spotkaniu 20.04.2015 r. Osoby, które nie były na ostatnim spotkaniu podzieliły się swoimi opiniami na temat przeczytanych książek A. Hoffmana „Gołębiarki”, J. Krakauer „Wszystko za życie”, S. Chutnik „W krainie czasu” 

          

 

Miłośnicy dobrej literatury po raz pierwszy w tym roku spotkali się aby omówić przeczytane książki z DKK. Dyskusja dotyczyła książek autorstwa; A. Hoffman „Gołębiarki”, S. Chutnik

„W krainie czarów”, H. Cobena „Zaginiona”, J. Krakauera „Wszystko za życie”. Pierwsza z wymienionych książek zachwyciła klubowiczów szczegółowością opisanych wydarzeń, wnikliwą analizą kobiecych uczuć. Kolejna książka z twórczości Sylwii. Chutnik  to zbiór opowiadań  pozornie banalnych historii o codzienności naszego życia. Czytając te opowiadania trzeba sięgnąć w  głąb samego siebie i odkryć prawdę o sobie. Zwykli ludzie, zwyczajne problemy ale opowiedziane w niebanalny sposób na pewno poruszą czytelnika. Natomiast zwolennicy literatury sensacyjnej na pewno sięgną po  książkę  H. Cobena, który potrafi precyzyjnie skonstruować intrygę, stopniować napięcie aby w zaskakujący sposób powikłać losy bohaterów i zaskoczyć czytelnika  zakończeniem powieści. Kolejna pozycja książkowa omawiana na dzisiejszym spotkaniu oparta została na faktach i  zaskakuje swą autentycznością napisana jest na podstawie wspomnień i zapisków z dziennika podróży Chrisa  McCandlessa. Jon Krakauer opowiada historię młodego amerykanina, którego  poszukiwanie wolności i kilkuletnia podróż w głąb Ameryki doprowadza do tragicznego końca. Naszym czytelnikom polecamy książki przeczytane w DKK. Jednocześnie zapraszamy osoby lubiące czytać do wstąpienia do naszego klubu. Spotkania klubowiczów odbywają się przynajmniej raz w miesiącu w poniedziałki o godz. 11.

    

       

Porozmawiajmy o książkach – DKK w Czytelni

 

W poniedziałkowe przedpołudnie miłośnicy książek spotkali się po to, aby wspólnie porozmawiać o przeczytanych książkach z  naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy trzy pozycje książkowe : A. Kuźniak „Papusza”, N. Lilin „Syberyjskie wychowanie” i  M. Miziuro „matka i córka” – M. Nurowska-T. Raczyńska. W czasie ożywionej dyskusji wymieniono się własnymi opiniami m.in. o głośnej książce „papusza” i jej filmowej adaptacji. Bardzo pozytywnie oceniono książkę pt. „Matka i córka”, w której M. Nurowska wspólnie z córką opowiadają o trudnych relacjach między obiema kobietami i najbliższą rodziną. Również książka „Syberyjskie wychowanie” poruszająca tematykę gangów ze Wschodu oraz brutalności we współczesnym świecie wzbudziła wśród klubowiczów głęboką dyskusję. Kończąc spotkanie złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego narodzenia i Nowego Roku

     

 

Jesienią o książkach

To już piąty raz w tym roku klubowicze z naszego Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się, aby podyskutować o przeczytanych książkach. Własne opinie o książkach dotyczyły utworów J. Gregorczyka „Puszczyk”, E. Gilberta „Jedź, módl się i kochaj” W dalszej części spotkania animatorka zaprezentowała nowe pozycje książkowe, które będą dostępne w czytelni, są to następujące tytuły : S. Chutnik „W krainie czarów”, H. Coben „Zaginiona”, A. Hoffman „Gołębiarki”, J. Krakauer „Wszystko za życie”, M. Nurowska „Matka i córka”, A. Kuźniar „Papusza”, N. Lilin „Syberyjskie wychowanie”. W trakcie krótkiej prezentacji wywiązała się dyskusja o książce A. Kuźniara – „Papusza”. Część klubowiczów wcześniej oglądała film pod tym samym tytułem, którego premiera odbyła się w zeszłym roku.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 8.12.2014 (poniedziałek) o godz. 11.00 w siedzibie biblioteki głównej.

 

    

    

 

 Jesiennie o książkach

  

W miniony poniedziałek odbyło się powakacyjne spotkanie członków Dyskusyjnego  Klubu Książki. Już w jesiennej scenografii rozmawialiśmy o książkach Ewy Kujawskiej „Dom Małgorzaty” i Romy Ligockiej.
Obie powieści zostały dobrze ocenione przez klubowiczów. W pierwszej z nich urzekł nas bardzo realistyczny, a zarazem poetycki opis życia codziennego i osobistego dwóch kobiet – Niemki i Polki. Losy kobiet przedstawione są na tle wydarzeń wojennych i powojennych.
W drugiej powieści autorstwa Romy Ligockiej pokazany jest wewnętrzny świat nastolatki, która w świecie dorosłych czuje się samotna i nie kochana. Więzi łączące córkę i matkę mają różne odcienie samotności i świadczą o trudnych relacjach między bohaterkami powieści. Dorastanie to bolesny okres, w którym młoda dziewczyna czuje się osamotniona, a jako osoba dorosła nie może uporać się z widmem dzieciństwa i dorastania. Ta samotność towarzyszy jej przez całe życie. Warto tę książkę przeczytać.

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 3.11.2014 r. o godz. 11.00 w głównej siedzibie biblioteki przy ul. Żeromskiego 11.

     

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 Spotkanie autorskie

 

W ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki do naszej biblioteki została zaproszona Barbara Kosmowska.
Spotkanie z pisarką odbyło się w dniu 9.09.2014 w siedzibie biblioteki głównej. O spotkaniu z autorką książek dla młodzieży i dorosłych można dowiedzieć się wchodząc TU . 
Następne spotkanie członków DKK planowane jest na 22.09.2014 r o godz. 11.00 w Czytelni Biblioteki (ul. Żeromskiego 11)

 

 

 

 

 

  

 

 Ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

W dniu 30.06.2014 odbyło się przedwakacyjne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Słuchacze dokończyli omawianie książek autorstwa R. Ziemkiewicza „Zgred”, A. Libery „Madame”, O. Tokarczuk „Moment niedźwiedzia”. Na okres wakacyjny klubowicze otrzymali do przeczytania następujące tytuły książek: E. Gilbert „Jedz, módl się i kochaj”, J. Grzegorczyk „Puszczyk”, K. Lacbery „Latarnik”, S. Larsson „Zamek z piasku, który runął”, E. Kujawska „Dom Małgorzaty”, R. Ligocka „Dobre dziecko”. Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na wrzesień. Zainteresowane osoby, które chciałyby zostać członkiem DKK zapraszamy na spotkanie po wakacjach. Bliższych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 56 683 24 05 u Ewy Kaźmierkiewicz.

 

 

 

 

 

 Rozmowy o książce

 

W miniony poniedziałek w bibliotece odbyło się drugie w tym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Animator prowadzący spotkanie poinformował, że w ramach działalności Klubu na początku września br. odbędzie się spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską, autorką powieści dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży. W dalszej części spotkania członkowie DKK podzielili się swoimi refleksjami nad przeczytanymi książkami : J. Picoult "Tam gdzie Ty", M. Szczepkowskiej "Zagrać Marią", A. Libara "Madame", A. Ficner-Ogonowska "Szczęście w cichą noc". Kolejne spotkanie zaplanowano na 26.05.2014 r., na którym zostaną omówione pozostałe książki, które są obecnie dostępne w naszym DKK

 

 

 

 

 

Nowe książki w nowym roku 

 Kolejne spotkanie klubowiczów z DKK odbyło się 24 lutego 2014 r w siedzibie biblioteki głównej. Animator prowadzący DKK poinformował , że w tym roku prawdopodobnie w bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Kosmowską, która w ramach projektu ma być zaproszona do golubskiej książnicy. Nastąpiła wymiana książek.  Z WBP-KK w Toruniu otrzymaliśmy dziesięć tytułów książek tj. : Nepomucha K. – Cień wspomnień, Szczepkowska J. – Zagrać Marię, Myśliwski T. – Traktat o łuskaniu fasoli, Ziemkiewicz R. – Zgred,  Tokarczuk O. – Moment niedżwiedzia, Larsson S. – Dziewczyna, która igrała z ogniem, Picoult J. – Tam, gdzie Ty, Libera A. – Madame, Ficner-Ogonowska – Szczęście w cichą noc. Po krótkiej prezentacji książek, rozpoczęto dyskusję nad książkami z poprzedniego spotkania i dokończono omawianie skiążek autorstwa Larssona S. Mężczyzna, który…, Evansa R-P. – Stokrotki w śniegu i Piąteka T. – Wąż w kaplicy. Z tych trzech utworów pozytywnie oceniono pierwszy tom trylogii Milenium Larsona – Mężczyźni, którzy… oraz powieść Evansa R.P – Stokrotki w śniegu.

 

 

Ostatnie Spotkanie w 2013 roku

Ostatnie spotkanie w 2013 roku członków DKK odbyło się 4 listopada w Czytelni naszej biblioteki. Z WBK-KK w Toruniu otrzymaliśmy sześć nowych tytułów, które zostały zaprezentowane i krótko omówione przez animatora z ramienia biblioteki. W kolejnej części spotkania dokończono dyskusję na temat wcześniej przeczytanych pozycji książkowych.

Pierwsze spotkanie klubowiczów z DKK w nowym roku odbyło się 20 stycznia jak zawsze w Czytelni biblioteki głównej. Tym razem członkowie Klubu dyskutowali nad książkami Stachniek E. – Katarzyna Wielka, Eram R.P. – Stokrotki w śniegu, Kosmowska B. – Hermańce, Larsson S. – Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Wojciechowska M. – Zapiski (pod)różne, Piątek T. – Wąż w kaplicy. Najlepsze notowania z proponowanych książek od klubowiczów otrzymała książka Ewy Stachniek – Katarzyna Wielka, którą oceniono z punktu szczegółowości wiedzy historycznej i przedstawionych realiów panujących na dworze carskim. Drugą książką, która również była wysoko oceniana to pozycja napisana przez M. Wojciechowską. Najmniej podobała się książka Barbary Kosmowskiej – Hermańce, którą skrytykowano za płytką i niespójną fabułę i ilość wulgaryzmów występujących w powieści 

 

 Piszą o nas w Kurierze Golubsko-Dobrzyńskim
nr 8(2) z 22 stycznia 2014, s.8

  

 

Czytelnia 
ul. Żeromskiego 11
tel. 56 683 24 05

 W nowej siedzibie biblioteki 30 września spotkali się członkowie DKK. Prowadząca spotkanie w krótkim  zarysie opowiedziała o trwającej trzy miesiące przeprowadzce i pracach związanych z przeniesieniem biblioteki. Następnie goście spotkania mogli zobaczyć nowe pomieszczenia Czytelni, Filii dla dzieci i Młodzieży, Magazyn, Salę Konferencyjną, biura i gabinet Dyrektora. Wszystkim bardzo się podobało nowoczesne zaadoptowanie pomieszczeń biblioteki dla potrzeb czytelniczych. W dalszej części klubowicze omawiali przeczytane książki, wysoko oceniając twórczość D. Terakowskiej i jej felietony zawarte w książce „Dobry adres to człowiek”, niemniej oceniono książkę J. Nesbo „Karaluchy”, który w mistrzowski sposób trzyma w napięciu, aż do ostatniej strony lektury. Książka autorstwa M. Gutowskiej-Adamczyk „Rżóa z Wolskich – Podróż do miasta światła” tworzy niezwykły klimat Paryża lat minionych, wplątując barwne postacie i ich losy w tło epoki. We wrześniowym spotkaniu wzięło udział 12 osób. Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na 4.11.2013 na godzinę 11.00. Zapraszamy.

 

  

więcej zdjęć  

 

W dniu 27 maja jeszcze w starej siedzibie biblioteki odbyło się kolejne spotkanie DKK. Członkowie klubu zostali poinformowani o przeprowadzce biblioteki do nowej siedziby w Miejskim Zespole Szkół – Szkoła Podstawowa przy ulicy Żeromskiego 11. Prowadząca spotkanie w kilku zdaniach poleciła nowe propozycje książkowe, które obecnie będą omawiane przez klubowiczów, a są to następujące książki: J. Nesbo – „Karaluchy”, D. Tenekowska -  „Dobry adres to człowiek”, M. Czubej – „Kołysanka dla mordercy”, M. Gutowska-Adamczyk – „Róża z Wolskich – Podróż do miasta świateł”, K. Grochola -  „Trzepot skrzydeł”. Jednocześnie członkowie DKK zostali poinformowani, że następne spotkanie odbędzie się za 3 miesiące, czyli we wrześniu już w nowym lokalu biblioteki. Udział w spotkaniu wzięło 14 osób. 

  

 "Poza światem" i Gorączka - W poszukiwaniu skarbów" tematem spotkania Klubu Książki

W dniu 16.03.2013 r.  Czytelni biblioteki głównej odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki, który po reaktywacji działa przy naszej bibliotece. Wspólnie z klubowiczami ustaliliśmy terminy naszych spotkań, które odbywać się będą w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 11.00 w siedzibie biblioteki głównej. W spotkaniu Klubu wzięło udział 18 osób i tym razem omawialiśmy dwie pozycje książkowe autorstwa W. Kuczoka "Poza światłem" i T. Michniewicza "Gorączka-W poszukiwaniu skarbów". Na kolejne majowe spotkanie zaproponujemy nowe tytuły książkowe do przeczytania i omówienia przez członków DKK.

     

      

 

 

Dyskusyjny Klub Książki już działa

W dniu 30.01.2013 w Uniwersytecie III Wieku reaktywowano działalność Dyskusyjnego Klubu Książki. Osoba prowadząca spotkanie przedstawiła zadanie i zasady działania DKK oraz omówiła książki, które obecnie są do czytania w klubie. Nowi i starzy członkowie DKK z 5 tytułów książek wybrali 2 książki do przeczytania i omówienia tj. „Ostatni dzień lipca” – Bartłomieja Rychtera i „Cichy wielbiciel” Olgi Rudnickiej. Kolejne spotkanie DKK zaplanowano na 27.02.2013 w siedzibie uniwersytetu.
Następne spotkanie propagujące ideę DKK odbyło się w Demokratycznej Unii Kobiet w dniu 7.02.2013 r. Zostało one poprowadzone na tych samych zasadach jak w Uniwersytecie III wieku. Osoby, które wstąpiły w szeregi Klubowiczów równieżwybrały książki, tych samych autorów. W siedzibie Demokratycznej Unii Kobiet spotkamy się pod koniec marca br.
Dyskusyjny Klub Książki w Golubiu-Dobrzyniu działający przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej prowadzą: Ewa Kaźmierkiewicz i Magdalena Leszczyńska.

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece w Golubiu-Dobrzyniu reaktywuje swoją działalność i zaprasza na spotkanie organizacyjne. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Uniwerytecie Trzeciego Wieku w dniu 30.01.2013 o godz 16.00 (Szkoła Podstawowa Nr 2,ul.S.Żeromskiego 11),kolejnew Demokratycznej Unii Kobiet w dniu 7.02.2013 o godz. 17.00 (przy ul.M. Konopnickiej 1e)
W DKK polecamy książki do przeczytania:
Kołodziejczyk Tomasz - Głowobójcy
Kuczok Wojciech - Poza światłem
Michniewicz Tomek - Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów
Rudnicka Olga - Cichy wielbiciel
Rychter Bartłomiej - Ostatni dzień lipca

W siedzibie Uniwersytetu III Wieku w dniu 27.02.2013 r odbyło się spotkanie Klubowiczów z DKK. W spotkaniu brały również udział panie z Demokratycznej Unii Kobiet. Tematem dyskusji były dwie powieści tj. „Cichy wielbiciel” Olgi Rudnickiej i „Ostatni dzień lipca” Bartłomieja Rychtera. Obie książki stały się dla klubowiczów tematem wielowątkowej rozmowy o sprawach społecznych i historii Polski. Dużą uwagę zwrócono na powieść B. Rychtera „Ostatni dzień lipca” w której to akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach i bardzo intryguje czytelnika. Prowadząca spotkanie zaproponowała, aby kolejne spotkanie DKK odbyło się w bibliotece głównej przy ul. Sienkiewicza 6. Kolejny termin spotkania ustalono na 16.04.2013 r. Książkę, którą będziemy omawiać na kwietniowym spotkaniu to powieść Tomka Michniewicza „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów” Dyskusyjny Klub Książki działający przy MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu po reaktywowaniu liczy obecnie 16 osób.   

28 kwietnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyło się kolejne spotkanie. Dyskutowano na temat książki Wojciecha Tochmana "Jakbyś kamień jadła". Klubowicze docenili reportażowy charakter książki, zwracali uwagę na autentyzm zawartej w nim relacji opisującej dramatyczne skutki wojny w byłej Jugosławii. Uznali utwór za niezwykle ważny głos dotyczący kwestii zła we współczesnej Europie. 

  

2.02 bieżącego roku w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dyskutowano na temat powieści K. Kofty „Pawilon małych drapieżców”. Uczestnicy spotkania zwracali szczególną uwagę na realia powieści (czasy PRL-u), bohaterów i ich konstrukcje psychologiczne, przemianę głównej postaci i gatunek literacki, jaki reprezentuje utwór. Powieść stała się impulsem do szerokiej dyskusji nad przeszłością (realia czasów komunizmu) i jak często bywa, w pewien sposób podzieliła dyskutantów. Część z sentymentem wspominała realia lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, część je krytykowała. Klubowicze dociekali też kobiecego „punktu widzenia” obecnego niewątpliwie w utworze, kobiecej wrażliwości i intuicji tak charakterystycznej dla bohaterów Kofty.

    

    

Prowadzący: Zbigniew Modrzyński

Dyskusyjny Klub Książki działa w naszej bibliotece od maja 2007 roku. Liczy obecnie 17 członków: młodzież szkół średnich, studentów, nauczycieli, emerytów. W ciągu ponad trzech lat działalności miało miejsce wiele spotkań poświęconych polskiej literaturze współczesnej. Dyskutowaliśmy o książkach Jerzego Pilcha, Andrzeja Stasiuka, Olgi Tokarczuk, Marii Nurowskiej, Jacka Dehnala, Wojciecha Kuczoka i wielu innych. Dzięki naszej działalności (w ramach ogólnopolskiego projektu) stworzyliśmy wielu uczestnikom spotkań okazję do poznania dzieł interesujących i oryginalnych. Nasze spotkania przebiegają w miłej, kameralnej atmosferze. Każdy klubowicz ma prawo do prezentowania swoich poglądów nie tylko na literaturę, ale też na życie. Wychodzimy bowiem z założenia, iż książka, o której rozmawiamy, ma stać się przede wszystkim impulsem do dyskusji na wiele różnych tematów. Nie oczekujemy od siebie ściśle analitycznych, naukowych, skostniałych poglądów, cenimy każdy głos. Bowiem dopiero ta „wielogłosowość” jest warunkiem interesującego funkcjonowania Klubu. Spontaniczność klubowiczów, brak formalnych ograniczeń członkowskich (różny wiek, zawód) powodują, iż wiele dyskusji ma twórczy, niepowtarzalny charakter. Dodatkową atrakcją Dyskusyjnego Klubu Książki są spotkania autorskie z pisarzami, o których twórczości rozmawiamy. W progach naszej biblioteki gościliśmy już Wojciecha Kuczoka, Jacka Dehnala, Karinę Obarę. Każde z tych spotkań miało swój oryginalny „klimat”, z pewnością dało uczestnikom wiele intelektualnej satysfakcji i estetycznych przeżyć.

Spotkania Klubu odbywają się najczęściej co dwa miesiące. Praktycznie może w nim uczestniczyć każda dorosła osoba. Jesteśmy otwarci na nowych uczestników i chętnie przyjmiemy ich do naszego grona.

Spotkanie DKK

27.02.2011 roku miało miejsce kolejne spotkanie Członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem poświęcone książce „Kieszonkowy Atlas Kobiet” Sylwii Chutnik. Powieść zwróciła uwagę dyskutantów  na twórczość mało znanej jeszcze autorki. Wyraźnie podzieliła klubowiczów. Część skłaniała się ku opinii o nowatorstwie i oryginalności prozy Chutnik, część krytykowała pisarkę za nadmierne używanie wulgaryzmów i słabe sylwetki bohaterów. Wszyscy zgodzili się jednak co do tego, że ten błyskotliwy debiut literacki wpisuje się na pewno w szeroko rozumiany „nurt literatury kobiecej”, a także sygnalizuje pojawienie się nowego pisarskiego spojrzenia na współczesność.

Spotkanie DKK

Dnia 30 czerwca bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Poświęcone było ono powieści Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje". Spotkaniu towarzyszyła gorąca dyskusja dotycząca zarówno tej książki, jak i całej twórczości pisarza. Zwrócono uwagę na niezwykle interesujący obraz Kresów obecnych w wielu powieściach Odojewskiego. Interesujące dla dyskutantów były zwłaszcza sylwetki bohaterów tej prozy, ich złożone, niejednoznaczne charaktery, a także pełen plastycznych szczegułów obraz środowiska, w którym żyją i działają. Wszyscy zgodzili się, że jest to niezwykle oryginalny obraz świata, który bezpowrotnie przeminął.

Spotkanie DKK

23 listopada miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tym razem przedmiotem dyskusji stały się dwie powieści „Zasypie wszystko, zawieje” Włodzimierza Odojewskiego i „Pawilon małych drapieżców” Krystyny Kofty. Obie skłoniły klubowiczów do gorącej wymiany poglądów i opinii. Powieść Odojewskiego przemówiła do czytelników zwłaszcza plastycznym, pełnym szczegółów obrazem kresów. Zwracano też uwagę na wiarygodne i oryginalne portrety psychologiczne bohaterów pisarza. Podkreślano ich wielkie emocje, kompleksy i ambicje.

Książka Kofty ujęła czytelników (zwłaszcza czytelniczki) subtelnym portretem młodej kobiety, która dokonuje przewartościowania swojego życia. Czytelnicy zauważyli, iż w utworze Kofty ważniejszą rolę odgrywa psychologia postaci niż zarysowane dość ogólnie realia. Pozwala to niewątpliwie na umieszczenie powieści w nurcie kobiecej prozy psychologicznej. Obie książki stały się dla klubowiczów inspiracją nie tylko do dyskusji o literaturze, ale też o sprawach społecznych, historii i codziennym życiu.

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny