Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Koło Rodzin Sybiraków

Czcionka:

Koło Rodzin Sybiraków powstało w listopadzie 2017 roku. Większość członków nowo powstałego Koła wywodzi się ze Społecznego Komitetu "Przywrócić pamięć". Celem powstałego stowarzyszenia jest upamiętnienie deportacji mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic w 1945 r. do łagrów w ZSRR. Dużą uwagę w działalności Koła kierujemy w stronę edukacji młodego pokolenia uczącego się w szkołach różnego szczebla w naszym mieście. Obecnie Koło Rodzin Sybiraków liczy 15 osób, w tym 8 członków zwyczajnych i 7 osób wspierających. W ramach naszej działalności organizujemy w szkołach spotkania z osobami wywiezionymi do pracy w ZSRR. Dla uczczenia pamięci ofiar "Golgoty Wschodu" organizujemy w Dniu Sybiraka (17 wrzesień) Marsz Pamięci Sybiru

AKTUALNOŚCI:

Chełmża Pamięta

Utworzono dnia 01.03.2022

25 lutego 2022 roku przedstawiciele Koła Rodzin Sybiraków  z Golubia – Dobrzynia wzięli udział w obchodach 77. rocznicy wywózki chełmżan na Sybir. W skład delegacji weszli: Ewa Kaźmierkiewicz – Prezes Koła, Jacek Kaźmierkiewicz – członek Koła , Edward Bartkowski – członek Koła i Barbara Wasiluk - reprezentująca MiPBP. Jak co roku wspólnie z mieszkańcami Chełmży uczciliśmy tych, którzy zostali wywiezieni na tą nieludzką ziemię, część z wywiezionych już nigdy nie wróciła do Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w katedrze p.w. Świętej Trójcy mszą świętą, podczas której zebrani nie tylko modlili się w intencji tych, którzy zostali wywiezieni, ale ze względu na sytuację na Ukrainie, słowa modlitwy były kierowane za walczących o swój kraj Ukraińców. Ból minionych lat przeplatał się z troską, obawą i strachem o obecną sytuację w Europie.

Po mszy świętej uczestnicy udali się pod tablice upamiętniającą wywózkę chełmżan, tam złożone zostały kwiaty. Głos zabrali : Burmistrza Chełmży – Pan Marek Kuffel oraz Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Toruniu Pan Jan Myrcha. W ich wypowiedziach oprócz wspomnień o mieszkańcach Chełmży deportowanych do Rosji, znalazły się wątki nawiązujące do obecnej sytuacji na Ukrainie,

Po części oficjalnej w chełmżyńskiej bibliotece spotkały się rodziny Sybiraków i zaproszeni goście, żeby, tak jak co roku wspominać tych, co odeszli, oddając im w ten sposób hołd i pielęgnować o nich pamięć.

 

czytaj dalej na temat: Chełmża Pamięta

77 rocznica deportacji do ZSRR

Utworzono dnia 25.01.2022

W tym roku mija77 lat od  aresztowań  przez NKWD mieszkańców Golubia-Dobrzynia i okolic, które zakończyły się deportacją tych osób do obozów pracy w ZSRR. W dniu dzisiejszym Ewa Kaźmierkiewicz reprezentująca Koła Rodzin Sybiraków przed pomnikiem „Sybiraków” zapaliła symboliczny znicz pamięci.

Zapraszam państwa do przeczytania krótkiego opisy tych wydarzeń. (więcej w rozwinięciu)

czytaj dalej na temat: 77 rocznica deportacji do ZSRR

Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 24.09.2021

W tym roku mija 76 lat od deportacji mieszkańców miasta i okolic do obozów pracy w ZSRR. Uroczyste obchody upamiętniające to zdarzenia odbyły się w naszym mieście 22 września br. Zainaugurowano je  mszą św. w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu pod przewodnictwem ks. kanonika Andrzeja Zblewskiego. Następnie przybyłe na uroczystości delegacje pod pomnikiem Sybiraków  złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Druga część uroczystości  Światowego Dnia Sybiraka odbyła się w Domu Kultury.

czytaj dalej na temat: Światowy Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka w Toruniu

Utworzono dnia 14.09.2021

Związek Sybiraków Koło i  Oddział w Toruniu, 10 września br. zorganizowały uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Główne uroczystości odbyły się w Ratuszu Staromiejskim. W trakcie spotkania zostały wręczone medale i odznaczenia dla osób, które ofiarnie i...

czytaj dalej na temat: Dzień Sybiraka w Toruniu

Zasłużeni odznaczeni

Utworzono dnia 09.06.2021

15 września 2020 roku obchodziliśmy 5. rocznicę powstania i poświecenia pomnika Sybiraka. Wówczas, na tej uroczystości zasłużonym członkom Koła Rodzin Sybiraków i osobom wspierającym działalność koła została wręczona Odznaka Honorowego Sybiraka. Postanowieniem Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie, taką odznakę otrzymał również Pan Edward Bartkowski -  emerytowany nauczyciel historii. Niestety z powodu epidemii koronowirusa Pan Edward w wyznaczonym dniu z przyczyn zdrowotnych nie mógł odebrać tego odznaczenia. W środę br. (02.06.2021 w Urzędzie Miasta odbyło się wręczenie Odznaki Honorowego Sybiraka. Aktu wręczenia odznaczenia dokonał Burmistrz Miasta Mariusz Piątkowski, a Prezes Koła Rodzin Sybiraków – Ewa Kaźmierkiewicz, wręczyła Panu Bartkowskiemu medal okolicznościowy upamiętniający 5. rocznicę ufundowania pomnika, dziękując za wspólne upamiętniania powojennej historii Naszej Małej Ojczyzny. Na zakończenie spotkania Burmistrz Miasta - Mariusz Piątkowski wspólnie z Prezes Koła Rodzin Sybiraków – Ewa Kaźmierkiewicz wręczyli książkę Ryszarda Kowalskiego pt. „Administracja Golubia i Dobrzynia n/Drwęcą w okresie międzywojennym”, dziękując za propagowanie lokalnej historii wśród  mieszkańców Golubia-Dobrzynia.

Panu Edwardowi Bartkowskiemu gratulujemy tak zaszczytnego odznaczenia.

czytaj dalej na temat: Zasłużeni odznaczeni

Marian Wąsewicz (1948-2021)

Utworzono dnia 23.03.2021

W dniu dzisiejszym dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Mariana Wąsewicza. Był on naszym przyjacielem, który wspierał działalność Koła Rodzin Sybiraków. W 2014 roku wspólnie z nami zakładał Społeczny Komitet „Przywrócić pamięć”, którego celem było upamiętnienie deportacji mieszkańców miasta i okolic do ZSRR. Efektem tych prac było ufundowanie pomnika. Nieoceniona jest jego praca w zdobywaniu informacji od rodzin o osobach wywiezionych do obozów pracy. Dzięki tym informacjom mogliśmy stworzyć listę nazwisk osób wywiezionych i umieścić te nazwiska na pomniku. Za wkład pracy w upamiętnianiu deportacji, kolega Marian w 2019 roku został odznaczony Odznaką Honorowego Sybiraka. Przez te wszystkie lata naszej działalności wspierał działania naszego kola, dostarczając dużo cennych informacji. Bardzo ceniliśmy jego wiedzę o historii Golubia i jego mieszkańcach. W swoich prywatnych zbiorach, które tak pieczołowicie zbierał można było odnaleźć dużo cennych i ważnych informacji, z których nie raz korzystaliśmy. Nigdy nie odmówił pomocy, zawsze chętnie dzielił się swoją wiedzą na tematy związane z miastem i jego historią. Bardzo będzie nam brakowała naszych spotkań, na których rozmawialiśmy o naszym Golubiu, tym dzisiejszym ale też tym z lat minionych. W imieniu Koła Rodzin Sybiraków żonie Janinie  i synom Markowi i Krzysztofowi składamy wyrazy współczucia z powodu straty tak bliskiej osoby. W naszej pamięci kolega Marian pozostanie jako koleżeński i życzliwy człowiek, który tak bardzo był związany z miastem Golubiem-Dobrzyniem.

                                                                                                 Prezes Koła Rodzin Sybiraków

                                                                                                        Ewa Kaźmierkiewicz