Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Przywrócić Pamięć

Czcionka:

W styczniu 2019 roku powstało Stowarzyszenie ,,Przywrócić pamięć', które wywodzi się ze Społecznego Komitetu ,,Przywrócić pamięć''. Członkowie powstałego stowarzyszenia jako główne cele prowadzenia działalności społecznej obrali sobie następujące zadania:

-trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń, osób związanych z bogatą historią miasta i powiatu

-edukacja młodego pokolenia przez czynny udział w uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenie

-dokumentowanie tradycji i historii miasta i powiatu w formie publikacji

 

AKTUALNOŚCI:

Artur Reiske – uczestnik wojny polsko-bolszewickiej

Utworzono dnia 02.07.2020

 

 

W tym roku będziemy obchodzić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej  (1920-2020), która była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkiej boje ostatecznie powstrzymało  i zmusiło do odwrotu Armię Czerwoną.

Artur Reiske 19 sierpnia 1920 roku jako ochotnik brał udział w Bitwie pod Brodnicą i był dowódcą III batalionu 359. pułku piechoty. Pamiętając o tej ważne dacie w historii najnowszej Polski ale także naszego regionu nie zapomnieliśmy o przedwojennym burmistrzu Golubia Arturze Reiske -  bohaterze i uczestniku wojny polsko-bolszewickiej. Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” w 2016 roku było inicjatorem  ufundowania tablicy pamiątkowej, która została umieszczona w Urzędzie Miasta. Celem naszych działań jest upamiętnianie wybitnych osób mieszkańców miasta, których działalność zawodowa i społeczna na zawsze wpisała się w historię Naszej Małej Ojczyzny. Jednym z naszych już wcześniej podjętych działań jest dbanie o grób  Artura i Erny Reiske i tak w miniony weekend członkowie stowarzyszenia na cmentarzu komunalnym w Toruniu przeprowadzili prace porządkowe pomnika.

czytaj dalej na temat: Artur Reiske – uczestnik wojny polsko-bolszewickiej

Pierwsza książka Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”

Utworzono dnia 17.06.2020

   W tym roku obchodziliśmy 10. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem z tej okazji Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wydało publikację „10.04.2010 Golub-Dobrzyń Pamięta – część druga”. Autorem publikacji jest  Edward Bartkowski członek naszego stowarzyszenia. W publikacji został przedstawiony rys historycznych najnowszych  dziejów Polski,  poczynając  od agresji  Niemiec  na Polskę  - 1.09.1939 r., a kończąc na napaści Rosji Sowieckiej  17.09.1939 r.  W dalszej części opracowania przedstawiono dramat polskiej delegacji, która w 2010 r. zmierzając na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W ostatniej części publikacji opisano uroczystości z 10 kwietnia 2013 r. podczas, których został odsłonięty i poświęcony „pomnik-tablica,” upamiętniający wszystkie ofiary tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.

  Publikacja skierowana została w szczególności do młodego pokolenia Polaków, po to aby przybliżyć im prawdę historyczną o tragicznych losach polskiego narodu w najnowszych dziejach Polski.

  W ramach uroczystych obchodów  10. rocznicy  tragedii pod Smoleńskiem 10.04 2020 r. miała odbyć się promocja publikacji. Ze względu na epidemię koronawirusa COVID -19 i obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne uroczystość została odwołana.

  Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” po ustaniu epidemii przekaże po 50 egz. publikacji Urzędom Gmin z terenu Powiatu Golubsko-Dobrzynskiego, prosząc o przekazanie publikacji szkołom i bibliotekom. Starostwo  Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu otrzyma kolejne 100 egz., które także zostanie przekazane szkołom z terenu powiatu oraz część egzemplarzy będzie do własnej dyspozycji  działu promocji tegoż urzędu.

   Za pomoc i zaangażowanie przy opracowaniu tekstu publikacji nasze stowarzyszenie dziękuje: Pani Katarzynie Orłowskiej – Sekretarz Starostwa Powiatowego, Panu Piotrowi Kokoszka - Przedstawicielowi Stowarzyszenia „Smoleńsk”,  Panu Zbyszkowi Warnel – Radnemu Powiatu oraz polonistom, którzy dokonali korekty - Panu Dariuszowi Guzowskiemu i  Pani Agnieszce Brzostowskiej.

  Publikacja wydana w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji”  finansowanego przez Powiat Golubsko-Dobrzyński.

czytaj dalej na temat: Pierwsza książka Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”

69 lat wspólnej historii Golubia-Dobrzynia

Utworzono dnia 15.05.2020

Połączenie Golubia i Dobrzynia n/Drwęcą nastąpiło na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 roku (Dz.U. nr 23, poz. 200). Treść rozporządzenia brzmiała: „Miasto Dobrzyń nad Drwęcą i Golub w powiecie wąbrzeskim, województwie bydgoskim łączy się w jedno miasto Golub-Dobrzyń w tym powiecie i województwie”.
Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 15 maja 1951 roku. Dziś mija 69 lat od połączenia obu miast w jeden ośrodek miejski. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców Golubia-Dobrzynia do obejrzenia filmiku pt. „Golub-Dobrzyń w obrazach współczesności”, którego autorem jest Marian Pniewski, miłośnik lokalnej historii i przyjaciel biblioteki.

 

Film Golub-Dobrzyń w obrazach współczesności

czytaj dalej na temat: 69 lat wspólnej historii Golubia-Dobrzynia

„Ocalić od zapomnienia” – kapliczki

Utworzono dnia 04.05.2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w ramach rozpoczętego cyklu w 2010 roku wydała folder pt. „Ocalić od zapomnienia – historyczny rys zabytkowych kapliczek”.

W tym roku Biblioteka wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przywrócić pamięć” kontynuując  wcześniejsze  działania, podjęła się przeprowadzenia  prac  porządkowych kapliczki.  W akcję z ramienia stowarzyszenia włączyła się Ewa Kaźmierkiewicz, a z biblioteki Magdalena Leszczyńska. Obie panie przeprowadziły prace porządkowe kapliczki z Pietą znajdującej się przy zbiegu ul. Podmurnej i Kościelnej (obok Sądu Rejonowego).  Obecnie znajduje się ona w złym stanie technicznym i wymaga renowacji. Przeprowadzone prace porządkowe wokół kapliczki polegały na usunięciu zbędnej roślinności, która zasłaniała jej wygląd. Kolejnym etapem działań będzie pozyskanie środków finansowych umożliwiających  renowację, a tym samym przywrócenie jej pierwotnego wyglądu. Głównym celem  podjętych działań jest upamiętnianie i  dbanie o miejsca , które są cząstką naszej religii, kultury i wpisane są historię naszego miasta i regionu.

Ocalić od zapomnienia” – stare domy

Utworzono dnia 04.05.2020

dscf4661.JPGW okresie międzywojennym mieszkańcami Dobrzynia n/Drwęcą i Golubia była społeczność żydowska. Z tego okresu do dnia dzisiejszego nie zachowała się żadna synagoga oraz inne budynki związane z religią  żydowską. Oprócz kamienic, w których mieszkali  Żydzi do dziś zachowało się kilka drewnianych domów typowych dla zabudowy przedwojennego Dobrzynia n/Drwęcą. Dla zachowania pamięci o ludziach, którzy tu mieszkali i tworzyli społeczność tego miasta wykonano serię zdjęć. Dzisiaj te domy są w bardzo złym stanie technicznym i część z nich została przeznaczona do rozbiórki.  Jest to już ostatni moment, aby na fotografii zatrzymać czas i pokazać przyszłym pokoleniom obraz przedwojennego miasta naszych przodków. Domy, którym wykonano zdjęcia za kilka lat znikną z krajobrazu naszego miasta. Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wraz z Biblioteką w ramach podjętej akcji w zdjęciach chce zatrzymać w „kadrze” fotografie domów, aby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć Dobrzyń n/Drwęcą i Golub z okresu przedwojennego.

 
czytaj dalej na temat: Ocalić od zapomnienia” – stare domy

Pożegnanie Pani Kornelii

Utworzono dnia 15.01.2020

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 5 stycznia 2020 roku w wielu 89 lat zmarła Pani Kornelia Trędewicz – córka Józefa Trędewicza wywiezionego do 1945 do obozów pracy w ZSRR. W dniu 11 stycznia br delegacja z Koła Rodzin Sybiraków uczestniczyła w ceremonii pogrzebowej w Kościele pw. Św. Katarzyny i na cmentarzu w Golubiu, gdzie została pochowana. Pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, serdeczną i ciepłą osobę, która na długo pozostanie w naszych sercach. Pani Kornelia była a nami od momentu założenia 2014 r. Społecznego Komitetu „Przywrócić Pamięć”, później zamienionego na Koło Rodzin Sybiraków. Uczestniczyła w spotkaniach naszego Koła, a gdy stan jej zdrowia uległ pogorszeniu i nie wychodziła już z domu, odwiedzaliśmy Panią Kornelię w jej mieszkaniu. Wielokrotnie udzielała nam cennych informacji o jej ukochanym Golubiu, jego mieszkańcach i ważnych wydarzeniach z historii miasta. Będzie nam brakowało tych spotkań, w których zawsze wracaliśmy do wspomnień.

Sybiracy z Golubia-Dobrzynia

 
czytaj dalej na temat: Pożegnanie Pani Kornelii