AKTUALNOŚCI:
Dzień Matki
Z okazji Dnia Mamy życzymy Wam zdrowia, szczęścia i miłości, nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia. Dziękujemy Wam za wszystko, jesteście niesamowite. Przyjmijcie te oto z serca płynące życzenia: dużo zdrowia, szczęścia i uśmiechu wiele, niech Wam się spełni każde skryte marzenie!
czytaj dalej na temat: Dzień Matki
„Profilaktyka zdrowotna”
Tak zatytułowała swój wykład mgr Marta Bielińska, który wygłosiła słuchaczom Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 24.05.2023 r. W bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawiła w nim przyczyny najczęściej występujących nowotworów, objawy rozwijającej się choroby oraz sposoby obrony przed tym, dalej bardzo groźnym, schorzeniem.
Następne spotkanie 07.06.2023 r., tym razem o godz. 15.00, bowiem wykład poprzedzi doroczne Walne Zebranie Członków UTW. Intelektualną sylwetkę księdza Twardowskiego, w wykładzie „Śpieszmy się czytać wiersze” przedstawi dr Adam Raszewski.
czytaj dalej na temat: „Profilaktyka zdrowotna”
Z wizytą w bibliotece
18 maja Bibliotekę odwiedziła Komisja Certyfikująca Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Cittaslow. Po powitaniu i omówieniu naszej działalności, goście zwiedzili pomieszczenia biblioteki. W dalszej części spotkania przedstawiciele organizacji pozarządowych omówili działalność swoich stowarzyszeń. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów reprezentowała Halina Kamińska, Golubsko-Dobrzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali: Wiesław Kuskowski i Stanisław Rumuński, natomiast Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” i Koło Rodzin Sybiraków reprezentowała Ewa Kaźmierkiewicz. Na zakończenie spotkania Nasi gości otrzymali drobne upominki.
czytaj dalej na temat: Z wizytą w biblioteceTydzień Bibliotek - „Dwójka” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży
„Tydzień Bibliotek” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zakończył się wizytą klasy II ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu.
Pod opieką pracownicy Oddziału p. Joanny uczniowie poznali Bibliotekę, gromadzone zbiory, wysłuchali opowiadania p.t. „Wilk i pies” Felixa Marii Samaniego. Dzieci żywo interesowały się zbiorami i Biblioteką czego efektem było zyskanie przez Oddział dla Dzieci i Młodzieży aż 5 nowych czytelników! Bardzo się cieszymy gdy nasza praca przynosi tak fantastyczne efekty!
Zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki placówki edukacyjne z terenu miasta i powiatu! :)
Jubileusz Biblioteki
W ubiegły piątek – 12 maja 2023 r. , w Kowalewie Pomorskim, odbyła się uroczystość obchodów 75-lecia tamtejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Z tej okazji zaproszeni goście mogli usłyszeć rys historyczny o bibliotece kowalewskiej, w której my, jako biblioteka nadzorująca przez długie lata, również zostawiliśmy swój trwały ślad; o ludziach z nią związanych; o księgozbiorze gromadzonym przez lata; o pracy pokoleń bibliotekarzy. Był występ dwojga młodych Kowalewian, były kwiaty, prezenty, podziękowania i listy gratulacyjne. No, i jak przystało na bibliotekę – przepyszny tort (a właściwie dwa) w kształcie książki.
Uroczystość uświetnił występ bydgoskiego Kabaretu Trójka… Przy wtórze muzyki i dowcipu, przy kawce i torcie, snuły się wspomnienia z dawnych lat…
czytaj dalej na temat: Jubileusz Biblioteki
Z bibliotecznej półki
O Kossakach napisano już wiele książek. Szerokiemu ogółowi znane są losy tej artystycznej, krakowskiej rodziny. Myśmy też kiedyś proponowali jedną z nich.
Jest jednak kobieta z tego rodu, o której do tej pory niewiele było wiadomo. To prawnuczka Juliusza, wnuczka Wojciecha, córka Jerzego-Simona. Pozostająca całe życie w cieniu swoich słynnych cioć, Marii i Magdaleny, całkowicie „odstająca” od swych krewnych, skromna, a jednocześnie niezwykła…
Simona długo szukała swojego miejsca w życiu. Znalazła je na obrzeżach Białowieży, w leśniczówce Dziedzinka, gdzie przez długie lata prowadziła badania naukowe nad zwierzętami i roślinnością Puszczy Białowieskiej. W książce Anny Kamieńskiej, która opowiada o tej niezwyczajnej kobiecie, znajdziecie Państwo nie tylko opis jej zmagań z surowym życiem w Puszczy, ale ujrzycie kobietę piękną duchem, wrażliwą, a zarazem odważną, pozostającą w ścisłym kontakcie z przyrodą.
Książkę polecamy gorąco – wzrusza, uszlachetnia i uwrażliwia !!!
Do wypożyczenia w naszych zbiorach…
Książki, które warto zobaczyć – wystawa
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w swoich zbiorach posiada cenną kolekcję książek wydanych na przełomie XIX i XX wieku. Większość książek została zakupiona w latach 50. XX wieku, w toruńskim antykwariacie przez ówczesną kierownik biblioteki panią Irenę Jordan. Do tej kolekcję zalicza się również reprinty, czyli książki będące wierną kopią oryginału.
Z okazji majowego święta bibliotekarzy i bibliotek, w siedzibie biblioteki głównej została przygotowana wystawa czasowa pt. „Cenne Zbiory Biblioteki”, na której prezentujemy tylko część zbiorów, które posiadamy w naszych zasobach bibliotecznych. Do zwiedzenia wystawy zapraszamy do biblioteki w godzinach jej urzędowania. Wystawę przygotowała starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewicz.
czytaj dalej na temat: Książki, które warto zobaczyć – wystawa
Lubelszczyzna – Świętokrzyskie
Słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniach 09-13.05.2023 r. zwiedzili, coraz piękniejsze tereny południowo-wschodniej Polski. W programie wycieczki znalazły się: Kazimierz Dolny – perła polskiego Renesansu, Nałęczów – ważne uzdrowisko o profilu klimatyczno-kardiologicznym, Lublin, a w nim między innymi zamek królewski i Rynek Starego Miasta. Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiła doskonale zachowana rezydencja Zmoyskich w Kozłówce oraz jedyna w swoim rodzaju Galeria Sztuki Socrealizmu. Wśród zwiedzanych miast znalazł też Chełm, w którym obejrzeliśmy Bazylikę Narodzenia NMP oraz Stare Miasto i Zamość – unikatowy zabytek architektoniczny okresu Odrodzenia, wpisany na listę UNESCO. W kolejnych dniach wycieczki zwiedziliśmy też Sandomierz – malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie oraz stolicę województwa – Kielce. Kolejne podziwiane obiekty, to jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Baranowie Sandomierskim oraz wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku zamek w Chęcinach.
czytaj dalej na temat: Lubelszczyzna – ŚwiętokrzyskieTydzień Bibliotek 2023 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży!
W ramach Tygodnia Bibliotek w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży trwają zajęcia edukacji kulturalnej.
Dzieci poznają bibliotekę, literaturę, wartości jakie niesie książka i czytanie. W ramach zajęć mogę także tworzyć własną książkę, wcielić się w rolę pisarza, poety, ilustratora, wydawcy.
W czwartek 11 maja Oddział odwiedziła klasa 2 z wychowawcą p. Jolantą Klewicz.
Zajęcia poprowadziła bibliotekarka - pracownica Oddziału p. Joanna.
czytaj dalej na temat: Tydzień Bibliotek 2023 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży!
Tydzień Bibliotek 2023 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży!
Tegoroczny Tydzień Bibliotek przebiega pod hasłem – „Moja Twoja Nasza Biblioteka!”
Z tej okazji w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbywają się lekcje biblioteczne promujące bibliotekę, czytelnictwo, książkę. W środę 10 maja Oddział dla Dzieci i Młodzieży odwiedziła klasa Ic z Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu z wychowawcą p. Adrianną Kremer.
Lekcję poprowadziła bibliotekarka - pracownica Oddziału p. Joanna.
Wierzymy, że edukacja kulturalna dzieci zaowocuje w przyszłości!
czytaj dalej na temat: Tydzień Bibliotek 2023 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży!