Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 15.02.2024

„Dwa miasta”, to cykl powieściowy Moniki Kowalskiej opowiadający o losach pewnej lwowskiej rodziny. Historia zaczyna się w przedwojennym Lwowie, toczy się tamże w czasie II wojny światowej, a kończy we Wrocławiu, dokąd w wyniku repatriacji wojennych przenoszą się bohaterowie. Powieść jest o tyle niezwykła, że oprócz losów bohaterów, pokazuje stosunki społeczne, relacje międzyludzkie, ukochanie swych rodzinnych stron, a także, już później, ogromną tęsknotę za Lwowem, nie tylko podczas zakorzeniania się na Ziemiach Odzyskanych, ale przekazaną również na kolejne pokolenia. Jest też bardzo ciepła opowieść o sile rodzinny, o poczuciu wspólnoty i o szacunku do tradycji, do wspomnień. Gorąco polecam !

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Nowe formy kontaktu

Utworzono dnia 14.02.2024

Miejska i Powiatowa Biblioteki Publicznej realizuje projekt „Kultura w zasięgu 2.0” przygotowywanego do realizacji w ramach „Cyfrowy Region” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014- Projekt trwa już od 2017r. Szacunkowy łączny koszt udziału w planowanym projekcie wynosi 64.700 zł, z czego szacunkowy wkład własny (w formie dotacji celowej z Budżetu Miasta Golubia-Dobrzynia) wynosi 9.705 zł - 15% wartości całego projektu.

W ramach tego projektu Biblioteka uczestniczy w następujących działaniach: Elektroniczny plakat w ramach którego otrzymaliśmy 3 wyświetlacze typowe wewnętrzne dotykowe TOTEM umieszczone w Biblioteka, Urząd Miasta, Dom „Pod Kapturkiem” - (do zakończenia remontu znajduję się w Bibliotece). Będzie on miał funkcję wirtualnej prezentacji wybranych treści w formie plakatów dotyczących wydarzeń i informacji. Możliwe jest uruchomienie również wersji dotykowej. W ramach tego obszaru mamy dostęp do centralnej bazy danych, interfejsów programistycznych oraz szkolenia z obsługi. Instytucje zostały poproszone o dostarczanie informacji o wydarzeniach.

Kolejnym obszarem jest „Platforma wirtualnego przewodnictwa i gier terenowych” W ramach tego obszaru dostarczono Bibliotece 3 tablety do prezentowania działania przewodnika, produkcja i dostarczenie cyfrowych materiałów multimedialnych. Trwają prace nad aplikacją przewodnika na urządzenia przenośne: tablet, komórka; Będzie istniała możliwość wykonania gier terenowych (tu jest możliwość oznaczania lokalizacji miejsc w mieście, w postaci tzw. pinesek lub/oraz oznaczanie ich tzw. kodami QR).

 

czytaj dalej na temat: Nowe formy kontaktu

Kryminalnie w DKK

Utworzono dnia 13.02.2024

Lutowe spotkanie (12.02.2024) klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od przywitania dwóch Pań: Aldony i Urszuli, które dołączyły do naszego klubu. W dalszej części spotkania omówiliśmy książkę autorstwa Ryszarda Ćwirleja „Tęczowa dolina”. „W tym kryminale są trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy, trzy śledztwa i tylko jedno rozwiązanie”, oto krótka recenzja tej książki. „San Francisco – dziki brzeg wolności”, to pozycja książkowa Magdy Działoszyńskiej-Kossow, którą będziemy omawiać 18 marca br.

 

czytaj dalej na temat: Kryminalnie w DKK

Ostatki – co to?

Utworzono dnia 12.02.2024

"Jakże Cię nie żałować, miły Mięsopuście, jedna spyra w gruchu była, a druga w kapuście !"

Ostatki – zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”. Inaczej Mięsopust – trzy ostatnie dni karnawału. Szczyt zabawy następował w ostatki, czyli w tak zwane zapusty, a inaczej kuse dni. Pod koniec zabawy stawiano tak zwany podkurek, to jest posiłek składający się z jaj, mleka i śledzi, który miał symbolizować przejście od mięsopustnych do prostych potraw. Najważniejszym z dni jest wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W Wielkopolsce i na Kujawach nazywano ten dzień podkoziołkiem.

Osoby, które chciałyby więcej dowiedzieć się o zwyczajach i obyczajach związanych z zapustami, zapraszamy po lekturę do biblioteki.

Śledź w oleju z cebulką

Składniki:

50 dag matiasów solonych
5-6 łyżek mleka
5 łyżek oliwy z oliwek( może być olej np. słonecznikowy lub rzepakowy)
2 duże cebule

Sposób przyrządzenia:

Cebulkę posiekać na drobno. Filety za śledzi wymoczyć w mleku przez godzinę. Opłukać, osuszyć na ręczniku papierowym, włożyć do słoika warstwami na przemian z cebulą. Zalać śledzie oliwą lub olejem i włożyć do lodówki. Najlepiej przygotować 2-3 dni przed podaniem, aby śledzie się dobrze zamarynowały. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Małgorzata Caprari – „Kuchnia Polska : 1500 przepisów”

Życzymy smacznego!

czytaj dalej na temat: Ostatki – co to?

Zabawa karnowałowa w DPS

Utworzono dnia 09.02.2024

W czwartkowe przedpołudnie 7 lutego br. w Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu odbył się bal karnawałowy, na który zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni bibliotekarze z MiPBP.

Wśród zaproszonych gości byli też podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy i Środowiskowego Domu Samopomocy prowadzonego przez Stowarzyszenie ”Szansa na zdrowie”, którzy w strojach karnawałowych przy skocznej muzyce bawili się wyśmienicie. W trakcie zabawy można było także brać udział w konkursach. Zabawa karnawałowa odbyła się w tłusty czwartek, a tradycją tego dnia jest spożywanie pączków, faworków lub chruścików, bo  jak wiadomo dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Dziękujemy Pani Dyrektor i pracownikom ośrodka za super zabawę, poczęstunek i mile spędzony czas.

czytaj dalej na temat: Zabawa karnowałowa w DPS

Czwartkowe wypieki!

Utworzono dnia 07.02.2024

Według kalendarza chrześcijańskiego ostatni czwartek przed wielkim postem, zwany jest tłustym czwartkiem, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W ten dzień dozwolone jest objadanie się pączkami i faworkami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Staropolskie przysłowie mówi „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i dobrych pączków nasmażyła”.

My podajemy naszym czytelnikom przepis na najlepsze pączki na świecie, z książki Małgorzaty Caprari „Kuchnia polska : 1500 przepisów”.

Według kalendarza chrześcijańskiego ostatni czwartek przed wielkim postem, zwany jest tłustym czwartkiem, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W ten dzień dozwolone jest objadanie się pączkami i faworkami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem. Staropolskie przysłowie mówi „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i dobrych pączków nasmażyła”.

My podajemy naszym czytelnikom przepis na najlepsze pączki na świecie, z książki Małgorzaty Caprari „Kuchnia polska : 1500 przepisów”.

 

Pączki tradycyjne

składniki:

4 szklanki mąki pszennej
5 żółtek
1 szklanka gęstej śmietany
1 porcja drożdży instant
1 łyżka cukru
2 łyżki margaryny lub masła
1 kieliszek spirytusu
15 dag cukru pudru
cukier waniliowy lub szczypta mielonego cynamonu
konfitury lub dżem do nadziewania
tłuszcz do smażenia (najlepiej smalec)

Sposób przyrządzenia: żółtka lekko ubić ze śmietaną, dodać mąkę ze szczyptą soli, stopiony tłuszcz i drożdże. Wyrobić elastyczne ciasto i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Natłuszczonymi rękami odrywać kawałki wyrośniętego ciasta, formować placuszki i kłaść na nich po łyżce konfitur, a następnie formować niewielkie okrągłe pączki. Gotowe pączki ułożyć na wysypanej mąką stolnicy i pozostawić na pół godziny, aby wyrosły. Smażyć na złoty kolor z obu stron w głębokim tłuszczu z dodatkiem spirytusu. Odsączyć z tłuszczu najlepiej na papierowych ręcznikach i przez sitko posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.

Życzymy smacznego !!!

czytaj dalej na temat: Czwartkowe wypieki!

Uwaga!

Utworzono dnia 07.02.2024

Uwaga!

Utworzono dnia 06.02.2024

Uprzejmie informujemy, że w dniach
6.02.2024 r. - 9.02.2024 r.
Wypożyczalnia MiPBP przy ul. Hallera 13 (Dom Kultury) będzie
NIECZYNNA
Za utrudnienia przepraszamy

Kurs komputerowy

Utworzono dnia 01.02.2024

Po przerwie świąteczno-noworocznej kontynuujemy kurs komputerowy w Bibliotece. Tym razem zakładaliśmy sobie skrzynkę e-mail i uczyliśmy się wysyłać pocztę. Do zobaczenia za tydzień.

czytaj dalej na temat: Kurs komputerowy

„Konflikty w życiu i rodzinie – jak je rozwiązywać i jaki mają wpływ na nasze życie”

Utworzono dnia 01.02.2024

Z ogromnym zainteresowaniem słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu, zatytułowanego jak wyżej, wygłoszonego przez mgr Dominika Nowaka, w którym rozważał relacje międzyludzkie dawniej i dzisiaj. Jak bardzo zmieniamy się wszyscy, szczególnie młodzież, pod wpływem wszechogarniającej techniki. Wirtualny świat często zastępuje ten rzeczywisty, wywołując konflikty w życiu i rodzinie. Można jednak, co wyraźnie podkreślał wykładowca, korzystając z dobrodziejstw współczesnego świata, zachować wartości najbardziej istotne. Następne spotkanie już za tydzień 7.02.2024, na którym wykład zatytułowany „Świat oszalał. Czy zawsze tak było?” wygłosi dr Katarzyna Grysińska-Jarmuła.

 

 

czytaj dalej na temat: „Konflikty w życiu i rodzinie – jak je rozwiązywać i jaki mają wpływ na nasze życie”