Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

Piszą o nas

Utworzono dnia 23.11.2022

Listopadowe spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono dnia 22.11.2022

Tkanki miękkie – Zyta Rudzka

Listopadowe spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy, od dokończenia omówienia poprzedniej (październikowej) pozycji autorstwa Emmy Stonex „Latarnicy”. Kolejną książką, którą recenzowaliśmy, to nowa powieść głośnej i znakomicie przyjętej przez krytykę „Krótkiej wymiany ognia” - Zyty Rudzkiej.

 „Tkani miękkie”, bo taki właśnie tytuł nosi ta książka, została ona wydana w serii „archipelagi”. Oto krótka recenzja Wojciecha Szota „...Rudzka w fascynujący sposób analizuje relacje syna i ojca, przyglądając się temu, co patriarchalnie dziedziczne, a co zmienne. To opowieść o mężczyznach, którzy łakną miłości, choć nie za bardzo potrafią ją sobie wyobrazić. A jak już kochają, to obsesyjnie, bezładnie i nieładnie, po omacku. I o tym, że może najważniejszą miłością naszego życia są nasi rodzice?...”

Omawiana powieść dała nam powód do długiej i dość burzliwej dyskusji. Ale, jak zawsze, było miło i sympatycznie. Miło nam też poinformować, że do naszego grona dołączyły dwie osoby, i tym samym na dzień dzisiejszy Dyskusyjny Klub Książki skupia 26 miłośników dobrej literatury. Na ostatnie w tym roku spotkanie zapraszamy 12 grudnia br., na którym to podsumujemy naszą roczną działalność oraz złożymy sobie życzenia świąteczne.

 

czytaj dalej na temat: Listopadowe spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki

10 Tenorów – Aula UMK w Toruniu

Utworzono dnia 08.11.2022

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działających przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, został zorganizowany 4 listopada br. wyjazd na koncert. Udział w tym wyjątkowym koncercie wzięło 20 osób.

Koncert 10 Tenorów to wyjątkowy koncert artystów z Odessy i Kijowa, którzy potrafią wszystko - śpiewać piosenkę podczas deszczu, martwić się ostatnią niedzielą, czarować głosem pojedynczo i w grupie. Co więcej - dobierają sobie repertuar w taki sposób, że są w stanie wcielić się nie tylko we Franka Sinatrę z jego ciepłym barytonem, ale nawet w Edith Piaf. Śpiewają o kobietach, o miłości, o poranku, o wieczorze, o mamie, o zakrętach w biografii, nie boją się żadnych wyzwań wokalnych - wszystko po to, aby udowodnić na koniec, że "We Are The Champions". Ten wyjątkowy repertuar spowodował, że niektóre utwory muzyczne razem z artystami śpiewała cała sala. Kolejny koncert, w którym będziemy chcieli wziąć udział to „ABBA Symfonicznie” (02.02.2023 r. godz. 19.00 - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu).

 

czytaj dalej na temat: 10 Tenorów – Aula UMK w Toruniu

Jesienią o książkach w DKK

Utworzono dnia 24.10.2022

​To już drugie w tym półroczu cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. W pierwszej kolejności dokończyliśmy omówienie, z poprzedniego wrześniowego spotkania książki autorstwa Jessie Burton „Wyznanie”. Następnym punktem było zrecenzowanie książki Emmy Stonex „Latarnicy”.  Oto jej krótki opis: Kornwalia, rok 1972. Trzech mężczyzn znika z latarni morskiej odległej o mile od brzegu. Drzwi wejściowe są zamknięte od wewnątrz, a zegary zatrzymały się o godzinie 8:45. Dziennik jednego z nich opisuje potężną burzę, ale przez cały tydzień na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura.

Co tak naprawdę się tam wydarzyło? -  Na to pytanie każdy czytający powieść E. Stonex sam będzie musiał znaleźć odpowiedź. Nasi klubowicze też mieli podzielone zdanie i różne znaleźli odpowiedzi. Tak,  książkę recenzowali publicyści:

Marta Górna -  Gazeta Wyborcza - „Znakomita książka, która pochłania uwagę czytelnika bez reszty”.

Jarosław Czechowicz  - Krytycznym okiem - „Nie przeczytacie w tym roku bardziej sugestywnej książki o ludzkiej samotności. To opowieść o końcu, który nie nastąpił. Emma Stonex z całą mocą swojej pisarskiej wrażliwości ukazuje, czym jest eskapizm. Bo często uciekamy, zamiast być naprawdę blisko siebie. Zwłaszcza gdy, musimy dzielić smutek i rozczarowania. Piękna powieść”.

Następne spotkanie klubowiczów odbędzie się 21 listopada (poniedziałek) o godz. 11.

 

czytaj dalej na temat: Jesienią o książkach w DKK

Dyskusyjny Klub Książki w działaniu

Utworzono dnia 20.09.2022

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się powakacyjne spotkanie klubowiczów. Na okres wakacji były do przeczytania dwie pozycje książkowe autorstwa J. Burton – Wyznanie, A. - Jarniewski: Nie mieszkam w igloo. Obie książki od naszych klubowiczów otrzymały dobre recenzje. Na październikowe (24.10. br.) spotkanie DKK wybrano do przeczytania i omówienia pozycję autorstwa Emmy Stonex – Latarnicy.

czytaj dalej na temat: Dyskusyjny Klub Książki w działaniu

Przedwakacyjne spotkanie DKK

Utworzono dnia 22.06.2022

To było już ostanie w tym półroczu spotkanie klubowiczów z DKK. Na tym spotkaniu dokończyliśmy omawianie książki Wiesława Myśliwskiego „Ucho igielne” oraz jednomyślnie wybraliśmy tę właśnie powieść, za numer jeden z ostatnio przeczytanych i recenzowanych książek w naszym DKK. Na wrześniowe spotkanie, które odbędzie się 19 września br. do omówienia wybraliśmy dwie pozycje książkowe J. Burton – „Wyznanie” i A. Jarniewski – „Nie mieszkam w igloo”. Na zakończenie spotkania koordynator klubu  Ewa Kaźmierkiewicz życzyła klubowiczom mile spędzonych wakacji, wyjątkowych podróży oraz wakacyjnego odpoczynku i relaksu.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny