Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

Świąteczne spotkanie DKK

Utworzono dnia 11.12.2019

Było to już ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Pierwszym punktem było omówienie książki autorstwa Agaty Tuszyńskiej „Narzeczona Schulza”. Dyskusja, która potem się rozwinęła dotyczyła trudnej i niespełnionej miłości Juszy (Józefiny Szelińskiej) do malarza i pisarza Brunona Szulza. W dalszej części spotkania koordynatorka Klubu złożyła życzenia Bożonarodzeniowe oraz wręczyła drobny świąteczny upominek, dziękując klubowiczom za całoroczne spotkania DKK, życząc na koniec Szczęśliwego Nowego Roku 2020. 27.01.2020 (poniedziałek) godz. 11.00 pierwsze spotkanie w Nowym Roku. Zapraszamy.

Jesienne czytanie w DKK

Utworzono dnia 07.11.2019

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze omawiali publikację z bestsellerowej serii „Prawdziwe historie”, o „Damach polskiego imperium”. Autor – Kamil Janicki po raz kolejny sięga do niezwykłych życiorysów kobiet, które wiodły żywot u boku, a nierzadko w cieniu swoich mężów, Piastów, pierwszych władców państwa polskiego. Próbuje przedstawić je jako kobiety, które zbudowały mocarstwo, ale też ukazuje ich przyziemną historię i codzienność – były wszakże matkami, damami dworu, kochankami; miały swoje troski, radości, ba nawet marzenia… Co spowodowało, że niektóre z nich zaznaczyły się tak mocno w historii Polski, a niektóre historia całkowicie pominęła ? Zainteresowanych odsyłamy do książki. Poszukującym ciekawej lektury – polecamy. Nie będą się nudzić !

Dziewczyna z pociągu – DKK

Utworzono dnia 11.09.2019

Na pierwszym, po wakacjach, spotkaniu DKK – 9.09.2019 r. – omawialiśmy thriller angielskiej pisarki Pauli Hawkins pt. „Dziewczyna z pociągu”. Książka wywołała falę dyskusji, gdyż klubowicze nie byli zgodni co do oceny jej treści. Jednym przypadła do gustu, innym mniej. Zgodnie jednak przyznali, że powieść była pełna napięcia, a zakończenie niezwykle zaskakujące. Kolejna książka do przeczytania to „Damy polskiego imperium. Prawdziwe historie”. Spotykamy się 28.10.2019 o godz. 11.00.

Kornel Makuszyński – O jednym takim, któremu ukradziono słońce – spotkanie DKK

Utworzono dnia 19.06.2019

Na ostatnim, przed wakacjami spotkaniu DKK, w poniedziałek 17 czerwca uczestnicy omawiali książkę Mariusza Urbanka pt „Makuszyński…” Jest to opowieść o życiu i twórczości pisarza niezwykłego, o wielkim sercu, tak naprawdę dość mało znanego szerokiemu odbiorcy. Zazwyczaj kojarzy się on z literaturą dziecięcą, którą wszyscy znamy (Szaleństwa Panny Ewy, Szatan z siódmej klasy czy Przygody Koziołka Matołka), mało kto jednak wie, że oprócz tego próbował swych sił Makuszyński w poezji i publicystyce. Czasy jego „świetności” przypadały na lata międzywojna – był wówczas prawdziwym mecenasem literatury, choć nie brakowało mu adwersarzy i wrogów. Książka wywołała gorącą dyskusję na temat pisarza, zwłaszcza jego powojennych losów i niesprawiedliwości jaka spotkała go ze strony władzy ludowej. Śmiało rzec można, że był pisarzem niedocenionym. Klubowicze „zatrzymali” się też na chwilę nad okresem dwudziestolecia międzywojennego, który dla literatury polskiej był czasem wyjątkowej obfitości. Książka M. Urbanka, obok innych jego pozycji znajduje się w zbiorach naszej biblioteki, gorąco zatem zachęcamy naszych czytelników do ciekawej lektury.
Na wrześniowe spotkanie do przeczytania wybraliśmy książkę Pauli Hawkins "Dziewczyna z pociągu".

 
czytaj dalej na temat: Kornel Makuszyński – O jednym takim, któremu ukradziono słońce – spotkanie DKK

Czytanie nie nudzi

Utworzono dnia 08.05.2019

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 6.05.2019 r., omawiano powieść jednej z poczytnych pisarek amerykańskich Jodie Picoult pt. „Bez mojej zgody”. Jest to poruszająca historia młodej dziewczyny, poczętej metodą in vitro w celu utrzymania przy życiu starszej siostry, chorej na białaczkę. Autorka dotyka wrażliwego pod wieloma względami tematu – choroby, moralnego wyboru, ale przede wszystkim dramatu dziewczyny, w której budzi się bunt i świadomość własnych potrzeb i pragnień. Książka okazała się bardzo emocjonująca, ale i kontrowersyjna, co wywołało żarliwą dyskusję wśród klubowiczów. Przy herbatce i ciasteczkach przerzucano się argumentami „za i przeciw”. Potem wszyscy zgodnie ustawili się w kolejce po następną pozycję do czytania. Następne spotkanie – 17.06.2019 r.Zapraszamy

Wspomnienia żony himalaisty – DDK

Utworzono dnia 13.03.2019

Tematem marcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była pozycja Beaty Sabały – Zielińskiej „Jak wysoko sięga miłość. Życie po Broad Peak – rozmowa z Ewą Barbeką”. Książka jest swoistym zapisem rozmowy i wspomnieniem Ewy Barbeki o jej mężu, znanym himalaiście Macieju Barbece, który zginął 6.03.2013 r. w Karakorum, na stokach Broad Peak. Pani Ewa opowiada w niej o niezwykłej pasji swojego męża, o jego wielkiej miłości do gór, ale także o codziennym życiu z Maciejem, o rodzinie, dzieciach i o ich pięknej, choć trudnej miłości. Jest tam mowa o wyzwaniach, o zmaganiach, ale i o zrozumieniu i cierpliwości. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o kobiecie kruchej i delikatnej, która stanęła do rywalizacji z potęgą Himalajów i choć tę rywalizację przegrała, to ocaliła w sobie nieskazitelną miłość do męża i zgodę na to, co jest nam przeznaczone.
Wszyscy klubowicze jednogłośnie przyznali, że książka się bardzo podobała, że jest warta przeczytania i godna polecenia wszystkim, których interesuje i porusza opowieść o losach ludzi niezwykłych. Do zobaczenia na następnym spotkaniu 6.05.2019 r.

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny