Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

Mistrzyni kryminału w DKK

Utworzono dnia 30.01.2020

W poniedziałek 27.01.2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawialiśmy książkę Camili Lackberg „Morderstwa i woń migdałów”. Ten zbiór tekstów szwedzkiej pisarki, uważanej już za mistrzynię kryminału, zawiera kilka opowiadań, kurs pisania powieści oraz krótki portret autobiograficzny. Nie wszystkim czytelnikom jednak odpowiadał tak zaproponowany utwór. Klubowicze uznali, że zdecydowanie lepiej czytuje się im jej kryminalne powieści, aniżeli te krótkie formy prozatorskie, które zaserwowała w „Morderstwach…” Była to ostatnia pozycja z „pakietu”, przygotowanych na II półrocze 2019 roku książek, do wspólnego omawiania. Teraz, z niecierpliwością, czekamy na następne !

Świąteczne spotkanie DKK

Utworzono dnia 11.12.2019

Było to już ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece. Pierwszym punktem było omówienie książki autorstwa Agaty Tuszyńskiej „Narzeczona Schulza”. Dyskusja, która potem się rozwinęła dotyczyła trudnej i niespełnionej miłości Juszy (Józefiny Szelińskiej) do malarza i pisarza Brunona Szulza. W dalszej części spotkania koordynatorka Klubu złożyła życzenia Bożonarodzeniowe oraz wręczyła drobny świąteczny upominek, dziękując klubowiczom za całoroczne spotkania DKK, życząc na koniec Szczęśliwego Nowego Roku 2020. 27.01.2020 (poniedziałek) godz. 11.00 pierwsze spotkanie w Nowym Roku. Zapraszamy.

Jesienne czytanie w DKK

Utworzono dnia 07.11.2019

Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze omawiali publikację z bestsellerowej serii „Prawdziwe historie”, o „Damach polskiego imperium”. Autor – Kamil Janicki po raz kolejny sięga do niezwykłych życiorysów kobiet, które wiodły żywot u boku, a nierzadko w cieniu swoich mężów, Piastów, pierwszych władców państwa polskiego. Próbuje przedstawić je jako kobiety, które zbudowały mocarstwo, ale też ukazuje ich przyziemną historię i codzienność – były wszakże matkami, damami dworu, kochankami; miały swoje troski, radości, ba nawet marzenia… Co spowodowało, że niektóre z nich zaznaczyły się tak mocno w historii Polski, a niektóre historia całkowicie pominęła ? Zainteresowanych odsyłamy do książki. Poszukującym ciekawej lektury – polecamy. Nie będą się nudzić !

Dziewczyna z pociągu – DKK

Utworzono dnia 11.09.2019

Na pierwszym, po wakacjach, spotkaniu DKK – 9.09.2019 r. – omawialiśmy thriller angielskiej pisarki Pauli Hawkins pt. „Dziewczyna z pociągu”. Książka wywołała falę dyskusji, gdyż klubowicze nie byli zgodni co do oceny jej treści. Jednym przypadła do gustu, innym mniej. Zgodnie jednak przyznali, że powieść była pełna napięcia, a zakończenie niezwykle zaskakujące. Kolejna książka do przeczytania to „Damy polskiego imperium. Prawdziwe historie”. Spotykamy się 28.10.2019 o godz. 11.00.

Kornel Makuszyński – O jednym takim, któremu ukradziono słońce – spotkanie DKK

Utworzono dnia 19.06.2019

Na ostatnim, przed wakacjami spotkaniu DKK, w poniedziałek 17 czerwca uczestnicy omawiali książkę Mariusza Urbanka pt „Makuszyński…” Jest to opowieść o życiu i twórczości pisarza niezwykłego, o wielkim sercu, tak naprawdę dość mało znanego szerokiemu odbiorcy. Zazwyczaj kojarzy się on z literaturą dziecięcą, którą wszyscy znamy (Szaleństwa Panny Ewy, Szatan z siódmej klasy czy Przygody Koziołka Matołka), mało kto jednak wie, że oprócz tego próbował swych sił Makuszyński w poezji i publicystyce. Czasy jego „świetności” przypadały na lata międzywojna – był wówczas prawdziwym mecenasem literatury, choć nie brakowało mu adwersarzy i wrogów. Książka wywołała gorącą dyskusję na temat pisarza, zwłaszcza jego powojennych losów i niesprawiedliwości jaka spotkała go ze strony władzy ludowej. Śmiało rzec można, że był pisarzem niedocenionym. Klubowicze „zatrzymali” się też na chwilę nad okresem dwudziestolecia międzywojennego, który dla literatury polskiej był czasem wyjątkowej obfitości. Książka M. Urbanka, obok innych jego pozycji znajduje się w zbiorach naszej biblioteki, gorąco zatem zachęcamy naszych czytelników do ciekawej lektury.
Na wrześniowe spotkanie do przeczytania wybraliśmy książkę Pauli Hawkins "Dziewczyna z pociągu".

 
czytaj dalej na temat: Kornel Makuszyński – O jednym takim, któremu ukradziono słońce – spotkanie DKK

Czytanie nie nudzi

Utworzono dnia 08.05.2019

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 6.05.2019 r., omawiano powieść jednej z poczytnych pisarek amerykańskich Jodie Picoult pt. „Bez mojej zgody”. Jest to poruszająca historia młodej dziewczyny, poczętej metodą in vitro w celu utrzymania przy życiu starszej siostry, chorej na białaczkę. Autorka dotyka wrażliwego pod wieloma względami tematu – choroby, moralnego wyboru, ale przede wszystkim dramatu dziewczyny, w której budzi się bunt i świadomość własnych potrzeb i pragnień. Książka okazała się bardzo emocjonująca, ale i kontrowersyjna, co wywołało żarliwą dyskusję wśród klubowiczów. Przy herbatce i ciasteczkach przerzucano się argumentami „za i przeciw”. Potem wszyscy zgodnie ustawili się w kolejce po następną pozycję do czytania. Następne spotkanie – 17.06.2019 r.Zapraszamy

Zegar

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny