Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

Przedwakacyjne spotkanie DKK

Utworzono dnia 22.06.2022

To było już ostanie w tym półroczu spotkanie klubowiczów z DKK. Na tym spotkaniu dokończyliśmy omawianie książki Wiesława Myśliwskiego „Ucho igielne” oraz jednomyślnie wybraliśmy tę właśnie powieść, za numer jeden z ostatnio przeczytanych i recenzowanych książek w naszym DKK. Na wrześniowe spotkanie, które odbędzie się 19 września br. do omówienia wybraliśmy dwie pozycje książkowe J. Burton – „Wyznanie” i A. Jarniewski – „Nie mieszkam w igloo”. Na zakończenie spotkania koordynator klubu  Ewa Kaźmierkiewicz życzyła klubowiczom mile spędzonych wakacji, wyjątkowych podróży oraz wakacyjnego odpoczynku i relaksu.

Majowe spotkanie z książkami

Utworzono dnia 17.05.2022

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów z DKK, który od kilkunastu lat działa przy naszej bibliotece. Na początku podzieliliśmy się wrażeniami ze spotkania z Panem Robertem Małeckim - autorem poczytnych kryminałów, którego niedawno gościliśmy w bibliotece. Kolejnym stałym już punktem spotkania było omówienie przez klubowiczów przeczytanych pozycji książkowych: W. Myśliwskiego - „Ucho igielne” M. Sthura, B. Nowickiej - „Stuhrmówka ...”.

Na tle dotychczasowych osiągnięć literackich Wiesława Myśliwskiego "Ucho Igielne" jest jego najbardziej złożoną książką. Autor jakiego jeszcze nie znaliśmy, pozostaje – paradoksalnie – wciąż ten sam. Pochylony nad ludzkim losem pisarz nieodmiennie zadaje nam kolejne, warte przemyślenia pytania. Oto jedno z nich - „Może samotność sami sobie zadajemy jako niezgodę na świat, w którym przyszło nam żyć? Może jej źródło kryje się w naszej bezbronności wobec tego świata”.

Natomiast w drugiej omawianej książce Maciej Stuhr w rozmowie z Beatą Nowicką wspomina rodzinny dom, czasy studenckie i początki kariery. Opowiada o kulisach pracy na estradzie, w filmie i teatrze. O pułapkach, jakie niesie za sobą znane nazwisko oraz popularność. O przekonaniach i wartościach. Należy tez nadmienić, że "Stuhrmówka : A imię jego czterdzieści i cztery" to wydanie poszerzone o rozmowy tyczące ostatnich czterech lat. W tym czasie Maciej Stuhr ponownie się ożenił, po raz drugi został ojcem, zagrał wiele ciekawych ról, zrobił doktorat. Ostanie w tym półroczu spotkanie DKK odbędzie się 20 czerwca o godz. 11.

 

Spotkanie autorskie z mistrzem kryminałów

Utworzono dnia 13.05.2022

11.05 2022 r. pierwszy raz po długim okresie pandemii, zainaugurowaliśmy spotkania dla mieszkańców naszego miasta. Pisarzem, który zagościł w naszej bibliotece był  Robert Małecki, słynny z tworzenia literatury kryminalnej i thrillerów. Jest On uważany za jednego z najlepszych specjalistów w tej branży. Politolog, filozof i dziennikarz i – co najważniejsze – autor bestselerowych powieści kryminalnych fantastycznie opowiadał o kulisach swojego tworzenia, dzielił się  uwagami i dylematami, które napotyka, dyskutował z czytelnikami i odpowiadał na wszystkie pytania, jakie zadawali obecni na spotkaniu, które poprowadziła Pani Marta Siwicka – pracownik Biblioteki Wojewódzkiej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.  Mogło się ono odbyć  dzięki projektowi pozyskanemu przez Książnicę Kopernikańską z Instytutu Książki w ramach działalności w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy do naszej instytucji po książki Roberta Małeckiego, którego twórczość została doceniona i nagradzana: Nagrodą Wielkiego Kalibru, nagrodą Kryminalnej Piły. Pisarz jest zdobywcą „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”, otrzymał też wyróżnienie na Festiwalu Kryminalna Warszawa za powieść „Skaza” i – co jak podkreślił - dla Niego jest najważniejsze - nagrodę w plebiscycie  Czytelników Magazynu Pocisk dla najlepszego polskiego debiutu kryminalnego w 2016 roku za książkę „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Była to piękna inauguracja spotkań w naszej bibliotece i prawdziwa uczta dla dusz spragnionych wydarzeń kulturalnych i spotkań z ciekawymi ludźmi.

 

czytaj dalej na temat: Spotkanie autorskie z mistrzem kryminałów

Pisali o nas...

Utworzono dnia 29.04.2022

Dzień Kobiet w DKK

Utworzono dnia 08.03.2022

To było w tym roku pierwsze spotkanie klubowiczów z DKK. Koordynator Ewa Kaźmierkiewicz przywitała panią Agnieszkę, która na tym spotkaniu dołączyła do grona naszych klubowiczów. Samo spotkanie rozpoczęto recenzją książki R. Postorino pt. „Przy stole z Hitlerem”. Jest to historia prawdziwa, której nikt wcześniej nie zdecydował się opowiedzieć. Inspirowana życiem Margot Wölk, degustatorki posiłków Hitlera, wstrząsająca powieść, która prowokuje pytania o współudział zwykłych ludzi w zbrodniach. Drugą pozycją książkowa, którą recenzowali klubowicze to pozycja autorstwa  A. Dziewit-Meller pt. „Od jednego Lucypera”. To pełna bolesnych wspomnień historia pewnej śląskiej rodziny, naznaczonej czymś na kształt klątwy, przeżywanej i opowiadanej przez kobiety. Przy recenzowaniu książek klubowicze mieli podzielone zdania, a wokół tematów poruszonych w książkach toczyła się burzliwa dyskusja, Miłym akcentem kończącym spotkanie, były życzenia złożone z okazji Dnia Kobiet od męskiego grona naszego klubu, kawa i ciasto dopełniły ten miły gest. Kolejne spotkania DKK zaplanowano na 11 kwietnia br.

Świątecznie w DKK

Utworzono dnia 14.12.2021

Ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w miłej świątecznej atmosferze. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne oraz podziękowała za tak aktywne uczestnictwo na spotkaniach klubu. Miłą niespodzianką przygotowaną przez prowadzących klub było wręczenie klubowiczom upominku świątecznego. Na spotkaniu podsumowano także działalność DKK i wybrano pozycje książkowe, które były ciekawe i najbardziej przypadły do gustu klubowiczom, a były to książki : Romana Warszewskiego  „Dzikowska - pierwsza biografia legendarnej podróżniczki” oraz Janiny Lesiak - „Ja Bona”. Kolejne spotkania klubu odbędzie się w lutym 2022 roku, na którym będą już omawiać nowe pozycje książkowe.

czytaj dalej na temat: Świątecznie w DKK

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2022 2 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny