Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przywrócić Pamięć

Czcionka:

W styczniu 2019 roku powstało Stowarzyszenie ,,Przywrócić pamięć', które wywodzi się ze Społecznego Komitetu ,,Przywrócić pamięć''. Członkowie powstałego stowarzyszenia jako główne cele prowadzenia działalności społecznej obrali sobie następujące zadania:

-trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń, osób związanych z bogatą historią miasta i powiatu

-edukacja młodego pokolenia przez czynny udział w uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenie

-dokumentowanie tradycji i historii miasta i powiatu w formie publikacji

 

AKTUALNOŚCI:

69 lat wspólnej historii Golubia-Dobrzynia

Utworzono dnia 15.05.2020

Połączenie Golubia i Dobrzynia n/Drwęcą nastąpiło na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 roku (Dz.U. nr 23, poz. 200). Treść rozporządzenia brzmiała: „Miasto Dobrzyń nad Drwęcą i Golub w powiecie wąbrzeskim, województwie bydgoskim łączy się w jedno miasto Golub-Dobrzyń w tym powiecie i województwie”.
Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 15 maja 1951 roku. Dziś mija 69 lat od połączenia obu miast w jeden ośrodek miejski. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców Golubia-Dobrzynia do obejrzenia filmiku pt. „Golub-Dobrzyń w obrazach współczesności”, którego autorem jest Marian Pniewski, miłośnik lokalnej historii i przyjaciel biblioteki.

 

Film Golub-Dobrzyń w obrazach współczesności

czytaj dalej na temat: 69 lat wspólnej historii Golubia-Dobrzynia

„Ocalić od zapomnienia” – kapliczki

Utworzono dnia 04.05.2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w ramach rozpoczętego cyklu w 2010 roku wydała folder pt. „Ocalić od zapomnienia – historyczny rys zabytkowych kapliczek”.

W tym roku Biblioteka wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przywrócić pamięć” kontynuując  wcześniejsze  działania, podjęła się przeprowadzenia  prac  porządkowych kapliczki.  W akcję z ramienia stowarzyszenia włączyła się Ewa Kaźmierkiewicz, a z biblioteki Magdalena Leszczyńska. Obie panie przeprowadziły prace porządkowe kapliczki z Pietą znajdującej się przy zbiegu ul. Podmurnej i Kościelnej (obok Sądu Rejonowego).  Obecnie znajduje się ona w złym stanie technicznym i wymaga renowacji. Przeprowadzone prace porządkowe wokół kapliczki polegały na usunięciu zbędnej roślinności, która zasłaniała jej wygląd. Kolejnym etapem działań będzie pozyskanie środków finansowych umożliwiających  renowację, a tym samym przywrócenie jej pierwotnego wyglądu. Głównym celem  podjętych działań jest upamiętnianie i  dbanie o miejsca , które są cząstką naszej religii, kultury i wpisane są historię naszego miasta i regionu.

Ocalić od zapomnienia” – stare domy

Utworzono dnia 04.05.2020

dscf4661.JPGW okresie międzywojennym mieszkańcami Dobrzynia n/Drwęcą i Golubia była społeczność żydowska. Z tego okresu do dnia dzisiejszego nie zachowała się żadna synagoga oraz inne budynki związane z religią  żydowską. Oprócz kamienic, w których mieszkali  Żydzi do dziś zachowało się kilka drewnianych domów typowych dla zabudowy przedwojennego Dobrzynia n/Drwęcą. Dla zachowania pamięci o ludziach, którzy tu mieszkali i tworzyli społeczność tego miasta wykonano serię zdjęć. Dzisiaj te domy są w bardzo złym stanie technicznym i część z nich została przeznaczona do rozbiórki.  Jest to już ostatni moment, aby na fotografii zatrzymać czas i pokazać przyszłym pokoleniom obraz przedwojennego miasta naszych przodków. Domy, którym wykonano zdjęcia za kilka lat znikną z krajobrazu naszego miasta. Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wraz z Biblioteką w ramach podjętej akcji w zdjęciach chce zatrzymać w „kadrze” fotografie domów, aby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć Dobrzyń n/Drwęcą i Golub z okresu przedwojennego.

 
czytaj dalej na temat: Ocalić od zapomnienia” – stare domy

Pożegnanie Pani Kornelii

Utworzono dnia 15.01.2020

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 5 stycznia 2020 roku w wielu 89 lat zmarła Pani Kornelia Trędewicz – córka Józefa Trędewicza wywiezionego do 1945 do obozów pracy w ZSRR. W dniu 11 stycznia br delegacja z Koła Rodzin Sybiraków uczestniczyła w ceremonii pogrzebowej w Kościele pw. Św. Katarzyny i na cmentarzu w Golubiu, gdzie została pochowana. Pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, serdeczną i ciepłą osobę, która na długo pozostanie w naszych sercach. Pani Kornelia była a nami od momentu założenia 2014 r. Społecznego Komitetu „Przywrócić Pamięć”, później zamienionego na Koło Rodzin Sybiraków. Uczestniczyła w spotkaniach naszego Koła, a gdy stan jej zdrowia uległ pogorszeniu i nie wychodziła już z domu, odwiedzaliśmy Panią Kornelię w jej mieszkaniu. Wielokrotnie udzielała nam cennych informacji o jej ukochanym Golubiu, jego mieszkańcach i ważnych wydarzeniach z historii miasta. Będzie nam brakowało tych spotkań, w których zawsze wracaliśmy do wspomnień.

Sybiracy z Golubia-Dobrzynia

 
czytaj dalej na temat: Pożegnanie Pani Kornelii

Tablica pamiątkowa – dr Franciszek Ciszewski

Utworzono dnia 02.12.2019

      11 listopada w Święto Niepodległości  z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca doktora Franciszka Ciszewskiego. Burmistrza Dobrzynia nad Drwęcą,  posła na Sejm pierwszej kadencji Drugiej Rzeczypospolitej ale przede wszystkim lekarza oddanego posłudze drugiemu człowiekowi.    

    Po uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzniu, odsłonięcia tablicy umieszczonej na kamienicy przy ul. Plac Tysiąclecia 16 dokonał praprawnuk dr Ciszewskiego Tomasz Wesołowski. W ten sposób nasze stowarzyszenie upamiętniło wybitną postać ziemi dobrzyńskiej,  mieszkańca Dobrzynia nad Drwęca, znakomitego lekarza, działacza politycznego i społecznego.

  Z ramienia naszego stowarzyszenia serdecznie dziękuję tym osobom, które włączyły się w realizację naszego  zadania.

     Szczególne słowa podziękowania składam praprawnukowi doktora Franciszka Ciszewskiego - Tomaszowi Wesołowskiemu za przekazanie nam cennych informacji o swoim przodku. Osobne słowa podziękowania kieruję do  Mariana Warszewskiego, obecnego właściciela kamienicy, na której została umieszczona tablica pamiątkowa.

Dziękuję również Sławkowi Jasienieckiemu za wykonanie projektu tablicy.

              Ufundowanie tablicy pamiątkowej zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasto Golub-Dobrzyń.

Kaźmierkiewicz Ewa

Przewodnicząca

Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”

czytaj dalej na temat: Tablica pamiątkowa – dr Franciszek Ciszewski

Artur Reiske – Pamiętamy

Utworzono dnia 15.11.2019

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” przed Świętem, Wszystkich Świętych został uporządkowany grób Artura i Erny Reiske, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Toruniu. W pracach porządkowych udział wzięły: Ewa Kaźmierkiewicz (Stowarzyszenie „Przywrócić Pamięć”, Agnieszka Błażejewska (Urząd Miasta – Wydział Promocji), Barbara Wasiluk (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna).
W imieniu naszego Stowarzyszenia dziękuję Burmistrzowi Miasta Panu Mariuszowi Piątkowskiemu za transport i oddelegowanie pracownika.

Zegar

Kalendarium

Maj 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny