Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przywrócić Pamięć

Czcionka:

W styczniu 2019 roku powstało Stowarzyszenie ,,Przywrócić pamięć', które wywodzi się ze Społecznego Komitetu ,,Przywrócić pamięć''. Członkowie powstałego stowarzyszenia jako główne cele prowadzenia działalności społecznej obrali sobie następujące zadania:

-trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń, osób związanych z bogatą historią miasta i powiatu

-edukacja młodego pokolenia przez czynny udział w uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenie

-dokumentowanie tradycji i historii miasta i powiatu w formie publikacji

 

AKTUALNOŚCI:

Pożegnanie Pani Kornelii

Utworzono dnia 15.01.2020

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 5 stycznia 2020 roku w wielu 89 lat zmarła Pani Kornelia Trędewicz – córka Józefa Trędewicza wywiezionego do 1945 do obozów pracy w ZSRR. W dniu 11 stycznia br delegacja z Koła Rodzin Sybiraków uczestniczyła w ceremonii pogrzebowej w Kościele pw. Św. Katarzyny i na cmentarzu w Golubiu, gdzie została pochowana. Pożegnaliśmy wspaniałego człowieka, serdeczną i ciepłą osobę, która na długo pozostanie w naszych sercach. Pani Kornelia była a nami od momentu założenia 2014 r. Społecznego Komitetu „Przywrócić Pamięć”, później zamienionego na Koło Rodzin Sybiraków. Uczestniczyła w spotkaniach naszego Koła, a gdy stan jej zdrowia uległ pogorszeniu i nie wychodziła już z domu, odwiedzaliśmy Panią Kornelię w jej mieszkaniu. Wielokrotnie udzielała nam cennych informacji o jej ukochanym Golubiu, jego mieszkańcach i ważnych wydarzeniach z historii miasta. Będzie nam brakowało tych spotkań, w których zawsze wracaliśmy do wspomnień.

Sybiracy z Golubia-Dobrzynia

 
czytaj dalej na temat: Pożegnanie Pani Kornelii

Tablica pamiątkowa – dr Franciszek Ciszewski

Utworzono dnia 02.12.2019

      11 listopada w Święto Niepodległości  z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca doktora Franciszka Ciszewskiego. Burmistrza Dobrzynia nad Drwęcą,  posła na Sejm pierwszej kadencji Drugiej Rzeczypospolitej ale przede wszystkim lekarza oddanego posłudze drugiemu człowiekowi.    

    Po uroczystej mszy św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzniu, odsłonięcia tablicy umieszczonej na kamienicy przy ul. Plac Tysiąclecia 16 dokonał praprawnuk dr Ciszewskiego Tomasz Wesołowski. W ten sposób nasze stowarzyszenie upamiętniło wybitną postać ziemi dobrzyńskiej,  mieszkańca Dobrzynia nad Drwęca, znakomitego lekarza, działacza politycznego i społecznego.

  Z ramienia naszego stowarzyszenia serdecznie dziękuję tym osobom, które włączyły się w realizację naszego  zadania.

     Szczególne słowa podziękowania składam praprawnukowi doktora Franciszka Ciszewskiego - Tomaszowi Wesołowskiemu za przekazanie nam cennych informacji o swoim przodku. Osobne słowa podziękowania kieruję do  Mariana Warszewskiego, obecnego właściciela kamienicy, na której została umieszczona tablica pamiątkowa.

Dziękuję również Sławkowi Jasienieckiemu za wykonanie projektu tablicy.

              Ufundowanie tablicy pamiątkowej zostało dofinansowane ze środków Gminy Miasto Golub-Dobrzyń.

Kaźmierkiewicz Ewa

Przewodnicząca

Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”

czytaj dalej na temat: Tablica pamiątkowa – dr Franciszek Ciszewski

Artur Reiske – Pamiętamy

Utworzono dnia 15.11.2019

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” przed Świętem, Wszystkich Świętych został uporządkowany grób Artura i Erny Reiske, który znajduje się na cmentarzu komunalnym w Toruniu. W pracach porządkowych udział wzięły: Ewa Kaźmierkiewicz (Stowarzyszenie „Przywrócić Pamięć”, Agnieszka Błażejewska (Urząd Miasta – Wydział Promocji), Barbara Wasiluk (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna).
W imieniu naszego Stowarzyszenia dziękuję Burmistrzowi Miasta Panu Mariuszowi Piątkowskiemu za transport i oddelegowanie pracownika.

Wystawa zdjęć 700-lecia Golubia w 1939 r

Utworzono dnia 10.07.2019

W ramach prowadzonej działalności został przygotowany projekt pt. ,,Chronimy miejsca pamięci Golubia-Dobrzynia-część druga”. Na realizację zadań otrzymano dofinansowanie z Urzędu Miasta w kwocie 6000,00 zł. Z okazji 80-lecia powstania i poświęcenia Figury Matki Boskiej w Dobrzyniu n/Drwęcą 23 maja br. odbyły się uroczystości z udziałem księży, władz samorządowych i mieszkańców miasta. Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą kapłanów, wpisujących się w dzieje figury. Kolejną ważną uroczystością było otwarcie 8 czerwca br. wystawy w swej tematyce nawiązującej do obchodów 700-lecia Golubia w 1939 r. Na wystawie zostały zaprezentowane po raz pierwszy fotografie pochodzące z prywatnej kolekcji Piotra Tuliszewskiego, a wykonane przez przedwojennego fotografa z Golubia-Felicjana Przybyszewskiego.

Ostatnia zaplanowana impreza ma odbyć się 11.11.2019 r. Po głównych uroczystościach kościelno-patriotycznych zostanie odsłonięta tablica poświęcona przedwojennemu lekarzowi Franciszkowi Ciszewskiemu.

czytaj dalej na temat: Wystawa zdjęć 700-lecia Golubia w 1939 r

80-lecie poświęcenie figury

Utworzono dnia 28.05.2019

Uroczyste obchody 80-lecia powstania i poświęcenia Pomnika-Figury Matki Bożej w Dobrzyniu n/Drwęcą odbyły się 23.05.2019 r. Inicjatorem uroczystości było Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” i Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia. 26 maja 1939 roku na dobrzyńskim rynku została odsłonięta Figura Matki Bożej, jako wotum wdzięczności za ocalenie mieszkańców przed rozstrzelaniem. W trakcie uroczystości aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał ks. Bp. Diecezji Płockiej Mirosław Milewski. Udział w obchodach święta wzięły władze samorządowe powiatu i gminy Golub-Dobrzyń, delegacje jednostek organizacyjnych miasta, harcerze, stowarzyszenia i poczty sztandarowe. Biblioteka aktywnie włączyła się w te obchody i tej okazji został wydany folder, w którym znalazły się informacje związane z historią powstania i dzieje figury.

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny