Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Koło Miejskie SBP

Czcionka:

Koło Miejskie
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
w Golubiu-Dobrzyniu

 

AKTUALNOŚCI:

Wyjazd do Kowalewa

Utworzono dnia 03.06.2019

W ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 29.05.2019 r. został zorganizowany wyjazd studyjny do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalewie Pom. Oprócz bibliotekarzy z miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego udział w spotkaniu integracyjnym wzięli udział bibliotekarze szkolni z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny, Zespołu Szkół Nr 2 i Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu. Dołączyli do nas także klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Po zwiedzeniu Ośrodka Kultury i biblioteki nastąpiła wymiana doświadczeń między bibliotekarzami. Miłą niespodzianką było wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Pana Jerzego Koralewskiego, który przedstawił tą współczesną i dawniejszą historię Kowalewa. Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy Pani Dyrektor Barbarze Niewidział za tak miłe przyjęcie naszej grupy. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzenie Ośrodka Terapii Zajęciowej. Organizatorami wyjazdu studyjnego do biblioteki była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna i Zarząd Koła SBP w Golubiu-Dobrzyniu.

Kobiety naszej małej ojczyzny

Utworzono dnia 01.04.2019

W Świetlicy Wiejskiej w Nowogrodzie odbyło się cykliczne spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Na uroczystość zaproszono panie aktywnie działające w organizacjach pozarządowych w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodzie. Zaproszonych gości przywitała przewodnicząca Koła SBP Ewa Kaźmierkiewicz. W imieniu Starosty Powiatu życzenia dla Pań złożył Roman Mirowski – członek Zarządu Powiatu. Do życzeń i podziękowań dołączyła Pani Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia – Róża Kopaczewska. Oprócz bibliotekarzy z powiaty w spotkaniu uczestniczyły Panie ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi, Kół Gospodyń Wiejskich, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W ostatniej części spotkania prowadzone były rozmowy na tematy związane z działalnością stowarzyszeń i wzajemnie wymieniały się doświadczeniami. Oprócz Koła Miejskiego SBP organizatorami święta była Gminna Biblioteka Publiczna w Nowogrodzie i Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu. Degustację potraw przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Nowogród. Ostatnim punktem spotkania było zwiedzanie GBP w Nowogrodzie.

Emerytura tuż, tuż !

Utworzono dnia 01.10.2018

W dniu 23.09.2018 r. pożegnaliśmy Panią Danutę Wrzesińską, która po kilkudziesięciu latach pracy odeszła na zasłużoną emeryturę. W bibliotekarstwie koleżanka Danuta przepracowała 22 lata, kierując filią w Ostrowitem – GBP Nowogród. W gronie najbliższych współpracowników, Wójta Gminy G-D Pana Marka Ryłowicza, przewodnicząca Koła SBP w Golubiu-Dobrzyniu Pani Ewa Kaźmierkiewicz podziękowała Danucie Wrzesińskiej za życzliwość, troskę z jaką otaczała czytelników, Bibliotekę i książki. Z okazji przejścia na emeryturę życzyła spełnienia marzeń, dalszego rozwoju osobistego i wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym.

Wizyta bibliotekarzy z Torunia

Utworzono dnia 12.06.2018

Zarząd Koła SBP zaprosił bibliotekarzy z Koła Miejskiego Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu , na jednodniową wycieczkę do Golubia-Dobrzynia i okolic. W dniu 06.08.2018r. 30 osobowa grupa bibliotekarzy rozpoczął swoją wizytę od zwiedzenia siedziby MPBP przy ul.Zeromskiego 11. Drugim punktem odwiedzin było zwiedzanie Zamku Golubskiego. Przewodnikiem po dziejach zamku był Pan Piotr Kwiatkowski , który naszym gościom przekazał dożo ciekawych informacji historycznych, nie zapominając o pobycie na zamku Królewny Anny Wazówny. Następnie bibliotekarze z góry zamkowej mogli podziwiać piękno miasta i okolic. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie starówki golubskiej, tu przewodnikiem był Pan Janusz Surmacewicz , który przywitał gości w Domku pod Kapturkiem. Oprowadzając wycieczkę po starówce opowiedział historię dwóch miast granicznych Golubiu i Dobrzyniu. Po tej części wizyty grupa bibliotekarzy udała się do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, gdzie przywitał ich Fryderyk Chopin z tablicy multimedialnej. Pani przewodnik opowiedziała o dwukrotnym (1824-1825) wakacyjnym pobycie młodego Fryderyka Chopina w Szafarni i jego fascynację muzyką ludową, którą później wykorzystał w swoich utworach. Goście mogli tu wysłuchać kilka krótkich utworów skomponowanych przez młodego Fryderyka. Golub-Dobrzyń i okolice zachwyciły bibliotekarzy z Torunia. W miły i relaksujący dzień mogli zakończyć swoją część z obchodów Dnia Bibliotekarza. Naszych gości na przyszły rok zaprosiliśmy do udziału w pieszym rajdzie do Nowogrodu.

„Z książką” do Nowogrodu

Utworzono dnia 05.06.2018

Zarząd Koła SBP działający przy MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu w ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek zorganizował dla bibliotekarzy i zaprzyjaźnionych stowarzyszeń rajd pieszy do Nowogrodu. W majowy słoneczny dzień (26.05.2018 r.) o godz. 8.00 rano wyruszyliśmy 20-osobową grupą do Nowogrodu. Maszerowaliśmy ok 5 kim, podziwiając uroki krajobrazu, a trasa rajdu wiodła przy jeziorze Słupno. Przewodnikiem naszej grupy był Pan Zenon Bocianowski, emerytowany nauczyciel i pasjonat historii Nowogrodu i okolic. W trakcie marszu przekazał nam wiele ciekawych informacji o miejscach, po których wędrowaliśmy. Po zakończeniu rajdu w Remizie Strażackiej w Nowogrodzie odbył się piknik dla uczestników naszej pieszej wędrówki. Serdecznie dziękujemy Panu Bocianowskiemu za oprowadzenie nas po urokliwych miejscach i poświęcony czas. Osobne podziękowanie kierujemy do Zarządu Banku Spółdzielczego w Golubiu-Dobrzyniu za pomoc w organizacji rajdu.

Kobiety Naszej Małej Ojczyzny

Utworzono dnia 22.03.2018

To już czternaste spotkanie z okazji Dnia Kobiet pań, które aktywnie działają w organizacjach w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Tym razem w dniu 14.03.2018 spotkanie miało miejsce w Świetlicy wiejskiej w Radominie. Zaproszonych gości przywitała przewodnicząca Koła SBP Pani Ewa Kaźmierkiewicz. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Radomin Pan Piotr Wolski dziękując paniom za zaproszenie. W imieniu Rady Gminy panie przywitał przewodniczący Pan Janusz Wiwatowski. Obaj panowie podziękowali paniom za aktywną działalność w swoich miejscowościach, złożyli okazjonalne życzenia, wręczając paniom symbolicznego kwiatka. Grupa przedszkolaków „Folkowe nutki” pod kierownictwem Anny Krzykowskiej dla zaproszonych gości przygotowała występ muzyczno-taneczny. Po słodkim poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Radominie prowadzonym przez Hannę Szwaracką, przedstawiciel poszczególnych KGW i stowarzyszeń omówiły działalność w minionym roku. W tym roku organizatorami spotkania kobiet aktywnie działających były: SBP w Golubiu-Dobrzyniu, Gminna Biblioteka Publiczna w Radominie i Koło Gospodyń Wiejskich w Radominie. W przyszłym roku (2019) spotkanie pt „Kobiety Naszej Małej Ojczyzny” zaplanowano w Gałczewku (Gmina Golub-Dobrzyń).

Zegar

Kalendarium

Październik 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny