Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Bajkowo w DPS

Utworzono dnia 10.04.2018

Dnia 29.03.2018 pracownik Filii OM – p. Ewa Serkowska wraz z bibliotekarzem z ZS nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu p. Wiesławem Dąbkiem odwiedzili Dom Pomocy Społecznej. Pan Wiesław czytał mieszkańcom Ośrodka klasyczne bajki wyświetlane na dużym ekranie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i aplauzem pensjonariuszy.

Senior też badacz. Zaproszenie na warsztaty

Utworzono dnia 05.04.2018

Fundacja Instytutu Dyskursu i Dialogu oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku zapraszają do wzięcia udziału w projekcie „Senior też badacz ! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie”. Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie UTW”. Zapraszamy osoby zainteresowane do siedziby Biblioteki przy ulicy Żeromskiego 11. Pierwsze zajęcia odbędą się 13.04.2018 w godz. 9.00 – 15.00 (z przerwą cateringową).

czytaj dalej na temat: Senior też badacz. Zaproszenie na warsztaty

Konkurs z Architektury Krajobrazu

Utworzono dnia 04.04.2018

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół figury Matki Bożej na Placu Tysiąclecia. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do uczniów i absolwentów Techników Architektury Krajobrazu w Zespole Szkół nr 2 i mieszkańców miasta. Szczegółowe informacje dotyczące konkursy znaleźć można w Regulaminie (Załączniki)

czytaj dalej na temat: Konkurs z Architektury Krajobrazu

Wesołego Alleluja

Utworzono dnia 26.03.2018

Przedświąteczne spotkanie UTW

Utworzono dnia 23.03.2018

„Na czym polega fenomen Tatr i Zakopanego” – to tytuł wykłady, który wygłosił 21.03.2018 wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy mgr Tomasz Kądziorski. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy i oglądaliśmy; utwierdzając się w przekonaniu, że istotnie nie ma w świecie miasta u podnóża gór, które posiada tak różnorodną i ciekawą ofertę wypoczynku, jednocześnie dla stu dwudziestu tysięcy turystów. Na zakończenie wykładowca i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku złożyli sobie Wielkanocna, wiosenne życzenia.

Kobiety Naszej Małej Ojczyzny

Utworzono dnia 22.03.2018

To już czternaste spotkanie z okazji Dnia Kobiet pań, które aktywnie działają w organizacjach w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Tym razem w dniu 14.03.2018 spotkanie miało miejsce w Świetlicy wiejskiej w Radominie. Zaproszonych gości przywitała przewodnicząca Koła SBP Pani Ewa Kaźmierkiewicz. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Radomin Pan Piotr Wolski dziękując paniom za zaproszenie. W imieniu Rady Gminy panie przywitał przewodniczący Pan Janusz Wiwatowski. Obaj panowie podziękowali paniom za aktywną działalność w swoich miejscowościach, złożyli okazjonalne życzenia, wręczając paniom symbolicznego kwiatka. Grupa przedszkolaków „Folkowe nutki” pod kierownictwem Anny Krzykowskiej dla zaproszonych gości przygotowała występ muzyczno-taneczny. Po słodkim poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Radominie prowadzonym przez Hannę Szwaracką, przedstawiciel poszczególnych KGW i stowarzyszeń omówiły działalność w minionym roku. W tym roku organizatorami spotkania kobiet aktywnie działających były: SBP w Golubiu-Dobrzyniu, Gminna Biblioteka Publiczna w Radominie i Koło Gospodyń Wiejskich w Radominie. W przyszłym roku (2019) spotkanie pt „Kobiety Naszej Małej Ojczyzny” zaplanowano w Gałczewku (Gmina Golub-Dobrzyń).

Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej. Studium przypadków

Utworzono dnia 16.03.2018

We wtorek 13.03.2018 roku odbył się wykład dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Prowadził do dr Krystian Chołaszczyński, temat spotkania: „Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej. Studium przypadków” Wydarzenie organizowane było przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Słuchaczami byli uczniowie szkół: Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Anny Wazówny. Młodzież mogła usłyszeć o przykładach bohaterskich postaw Polaków, którzy z narażeniem swojego życia, swoich najbliższych, społeczności, w których żyli ratowali współobywateli żydowskiego pochodzenia. Młodzież również obejrzała wystawę, która jest jeszcze w naszej bibliotece. Zainteresowanych zapraszamy do jej obejrzenia. Dr Krystianowi Chołaszczyńskiemu dziękujemy za ciekawy wykład, opiekunom grup i młodzieży za uczestnictwo i zapraszamy na następne spotkania, które będą organizowane przez RODM w Toruniu i MiPBP.

A my czytamy

Utworzono dnia 16.03.2018

Było to drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omówiliśmy książkę Alice Hoffman pt. „Muzeum Osobliwości”. To druga książka w/w autorki, którą przeczytani nasi klubowicze, wcześniej omawialiśmy książkę „Gołębiarki”. W nowej powieści pisarka dokładnie oddała realia panujące na początku XX wieku w Coney Island. Pokazała też niełatwe życie emigrantów-robotników oraz działanie związków zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz pracujących mężczyzn i kobiet. W ważne wydarzenia historyczne, które miały miejsce w nowo rodzącym się Nowym Jorku pisarka włączyła wątek miłosny – miłość dziewczyny syreny i młodego fotografa. Książka warta polecenia czytelnikom. Następne spotkanie DKK odbędzie się 23.04.2018 o godz. 11.00. Do przeczytania wybraliśmy książkę Pryzwan „Haśka” – Poświatowska we wspomnieniach i listach.

ZAPRASZAMY

Utworzono dnia 13.03.2018

ZAPRASZAMY

Utworzono dnia 12.03.2018


Centrum Sztuki Filmowej w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu ZAPRASZA

 

Kiedy: 7 marca (środa), godz. 18.00
SZTUKA O WOLNOŚCI: „Wolnym być… Sztuka i niepodległość”
Pierwszy z czterech wykładów poświęconych tematowi wolności w sztuce. Cykl nawiązuje do wystawy I po co nam ta wolność, którą od kwietnia będzie można oglądać w CSW.
Wykład poprowadzi Jerzy Brukwicki.
Wstęp wolny!

Kiedy: 15 marca (czwartek), godz. 18.00
Najpierw zadbaj o treść #3: Emocje w rapie
„Tylko emocje mówią prawdę dla mnie” – jak polscy raperzy opisują uczucia?
Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Najpierw zadbaj o treść!”, przyjrzymy się tekstom, w których polscy raperzy próbują opisać swoje emocje i uczucia. Prześledzimy zarówno kawałki delikatne i osobiste, jak i takie, które dotyczą ciemniejszej strony ludzkiej natury.
Prowadzenie: Piotr Paczkowski
Wstęp wolny!

Kiedy: 20 marca (wtorek), godz. 18.00
Historia mody: Francja-elegancja
Pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego modzie francuskiej. Zaczynamy od stylu Ludwika XIV, który wprowadził spore zmiany w ubiorze. Za jego panowania doszło też do największego nasilenia w zdobieniach męskiego stroju. Wiek XVII to tylko początek barwnej opowieści o francuskiej modzie i jej projektantach.
Prowadzenie: Krzysztof Trojanowski
Wstęp wolny!

Kiedy: 21 marca (środa), godz. 18.15
Spotkanie psychoanalizy z picturebookiem
Kolejne spotkanie z Iwoną Chmielewską i Jolantą Liczkowską-Czakyrową i rozmowa o problemach związanych z naszą codzienną egzystencją. Tym razem omówimy książkę Gość francuskiej autorki Marie Dorleans.
Wstęp wolny!

Kiedy: 22.03. (czwartek), godz. 17.00
Orient Express – Przystanek Palestyna
Kolejne spotkanie w nowej odsłonie i kolejny kraj ze swoją historią, problemami i bogatą kulturą. Tym razem rozmowa dotyczyć będzie Palestyny, a gościem spotkania będzie Bashar Shaer – lekarz, który od lat mieszka i pracuje w Bydgoszczy.
Wstęp wolny!

Kiedy: 26 marca (poniedziałek), godz. 18.00–21.00
Wieczór Scrabblowy
Zapraszamy wszystkich fanów Scrabble do Czytelni na wieczorne, wiosenne rozgrywki! Dla wytrawnych graczy to okazja, żeby zmierzyć się z innymi pasjonatami w tzw. realu, a nie przed ekranem komputera, a dla początkujących – początek wspaniałej przygody z najpopularniejszą i najbardziej uzależniającą grą słowną na świecie.
Wstęp wolny!

 

Zegar

Imieniny