Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Zakup nowości

Utworzono dnia 02.11.2017

W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych, nasza biblioteka w tym roku otrzymała dotacje w kwocie 5863 zł. W październiku br. dokonaliśmy pierwszej transzy zakupu książek z beletrystyki, biografii, historii i literatury podróżniczej. Nowości książkowe można już wypożyczać w Czytelni MiPBP przy ul. Żeromskiego 11 i Filii Osiedle Młodych przy ul. Mickiewicza 6. Już w najbliższym czasie zakup książek trafi do Wypożyczalni i Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu.

czytaj dalej na temat: Zakup nowości

Pani Jesień

Utworzono dnia 02.11.2017

Dnia 31.10.2017 r wraz z p. Piotrem Jaworskim z filii w Gałczewku, odwiedziliśmy pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej w Golubiu-Dobrzyniu. Przy pysznej drożdżówce, którą poczęstowała nas pani dyrektor Magdalena Zygnarowska wyklejaliśmy liśćmi „Panią Jesień”. Wizytę przygotowała filia Osiedle Młodych.

czytaj dalej na temat: Pani Jesień

Pamiętamy o Arturze Reiske

Utworzono dnia 02.11.2017

W sobotnie południe (28.10.2017 r.) Ewa Kaźmierkiewicz, Marian Pniewski ze Społecznego Komitetu „Przywrócić pamięć”, zastępca drużynowej Magda Jaworska oraz harcerze z golubsko-dobrzyńskiej drużyny harcerskiej uporządkowali grób przedwojennego burmistrza miasta Golubia. Grób małżeństwa Erny i Artura Reiske znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu. Po zakończeniu prac porządkujących nagrobek zasłużonego mieszkańca Golubia-Dobrzynia zapalono znicze. Artur Reiske w okresie międzywojennym był burmistrzem Golubia. W 1939 roku napisał i wydał pierwszą monografię Golubia pt. „Golub na przestrzeni dziejów”. W czasie wojny brał udział w ruchu oporu, był członkiem NSZ. W latach powojennych był nauczycielem, a później dyrektorem Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnego w Golubiu-Dobrzyniu. Z przyczyn politycznych w 1952 r. musiał opuścić Golub-Dobrzyń, wyjechał do Torunia. Zmarł w 1959 roku. W imieniu Społecznego Komitetu „Przywrócić pamięć” dziękuję za pomoc i zaangażowanie harcerzom z Hufca ZHP im. Fryderyka Chopina w Golubiu-Dobrzyniu: Magdzie Jaworskiej – przybocznej z 113 golubsko-dobrzyńskiej drużyny harcerskiej „Bractwa Zwinnej Jaszczurki”, Mateuszowi Gogolińskiemu, Szymonowi Jagielskiemu z 27 golubsko-dobrzyńskiej drużyny harcerskiej „Zdobywcy szlaku” im. Jana Pawła II.

czytaj dalej na temat: Pamiętamy o Arturze Reiske

XIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej pt. „Chmury przeminą, niebo zostanie” już za nami

Utworzono dnia 27.10.2017

Jego celem jest propagowanie twórczości poetów polskich, ukazanie wielowątkowości poezji polskiej, uzmysławianie młodym ludziom przynależności kulturowej, stworzenie młodym ludziom szansy na upowszechnianie kultury języka i kształtowanie wrażliwości literackiej. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 27 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z następujących szkół: W kategorii szkół gimnazjalnych: Zespół Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół Miejskich – Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Golubiu-Dobrzyniu, Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gałczewie – Gimnazjum, Parafia pw. Michała Archanioła w Lipnicy, Zespół Szkół w Radominie – Publiczne Gimnazjum im. F. Chopina w Radominie, Zespół Szkół w Zbójnie; w kategorii szkół ponadgimnazjalnych swoich przedstawicieli miały: Zespół Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny – Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół im. Lecha Wałęsy w Kowalewie Pomorskim.
Powołane jury w składzie : Krzysztof Pieczka, Agnieszka Kowalska, Maria Kurpiel wyłoniło najlepszych recytatorów: w kategorii szkół gimnazjalnych: I miejsce przypadło Małgorzacie Skrzynieckiej – Parafia pw. Michała Archanioła w Lipnicy, II lokatę zajęła Ewa Cipkowska reprezentująca Zespół Szkół Miejskich – Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Golubiu-Dobrzyniu, a III miejsce przypadło Agnieszce Błaszkiewicz z Gimnazjum Zespołu Szkół w Radominie. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsi byli: I miejsce – Milena Sanecka z Zespołu Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, II miejsce – Agnieszka Piskorska z Zespołu Szkół im. Lecha Wałęsy w Kowalewie Pomorskim, III miejsce Sandra Arentowicz z Zespołu Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu. Jury wyróżniło także za ciekawą interpretację następujące osoby: Julia Rutkowska z Zespołu Szkół Miejskich – Szkoła Sztuk Pięknych, Patrycja Kosińska i Patrycja Różalska – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gałczewie i Julia Kozerska z Zespołu Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu. Jak co roku uczestnicy swoje utwory prezentowali w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą, za współpracę księdzu prałatowi Jarosławowi Kuleszy serdecznie dziękujemy. Patronat nad Konkursem objął i nagrody ufundował Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Pan Mariusz Piątkowski. Dziękujemy młodzieży za przepiękną recytację, opiekunom i nauczycielom za przygotowanie ich do występu oraz Urzędowi Miasta – Działowi Promocji za pomoc. Zapraszamy za rok.

czytaj dalej na temat: XIII Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej pt. „Chmury przeminą, niebo zostanie” już za nami

Spotkanie z uczniami

Utworzono dnia 27.10.2017

26.10.2017 r. uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu pod opieką nauczycielki Pani Anny Radeckiej odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

Podczas lekcji bibliotecznej dzieci wysłuchały opowiadanie Leo Buscaglia pt. „Jesień liścia Jasia”.

W żywej dyskusji na temat jesieni, przemijania, życia dzieci wyraziły swoje zdanie na poruszane tematy.

Końcowym zadaniem było wykonanie wyklejanki z liści, z uwzględnieniem pokazania za pomocą odpowiednich liści swojego nastroju. Nastroje dzieci były rożne ale przeważały jesienne.

Lekcję przeprowadziła starszy kustosz Joanna Metel-Peplińska.

czytaj dalej na temat: Spotkanie z uczniami

Rozrywka i edukacja słuchaczy UTW

Utworzono dnia 27.10.2017

15.10.2017 r słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu artystów z Ukrainy zagranego w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

Kolejny wykład, jak zwykle w Bibliotece, wygłosił 25.10.2017 mgr Tomasz Kądziorski „Bałkańskie Krajobrazy – Czarnogóra” tak brzmiał tytuł wykładu podczas którego autor słowem i obrazem przeniósł słuchaczy w klimat i zabytki tego niewielkiego, uroczego kraju. W najbliższym programie działań Uniwersytetu to wyjazd 24.11.2017 grupy słuchaczy do Torunia na występ chóru „Aleksandrowa”, a już 29.10.2017 r wykład pod tytułem „Zielona apteka. Rośliny, które nam służą” wygłosi prof. WSG dr inż. Cezary Kościelak.

Spotkanie DKK

Utworzono dnia 27.10.2017

To było kolejne spotkanie klubowiczów z naszego DKK, na którym omówiliśmy książkę Katarzyny Grocholi pt. „Przeznaczeni”. Ożywiona dyskusja, która wyłoniła się podczas omawiania przeczytanej książki podzieliła klubowiczów na dwie grupy. W pierwszej znaleźli się ci, którym książka sprawiła wielką przyjemność i przyjęli ją bardzo pozytywnie. Natomiast druga grupa oceniła ją bardzo krytycznie. W ramach działalności DKK zamówiliśmy następną partię książek z WBP i KK w Toruniu: Pryzwen M – „Haśka”, Klejzerowicz A. – „Sąd Ostateczny”, Hoffman A. – „Muzeum osobliwości”, Hannah S – „Błąd w zeznaniach”, Signorini A. – „Zbyt dumna, zbyt krucha”, Cyglan H. – „Za cudze grzechy” T.1 i T.2. Na następne przedświąteczne spotkanie DKK zapraszamy 11.12.2017 o godz. 11.00.

Biedroneczki lubią książeczki

Utworzono dnia 27.10.2017

12 października 2017 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży po raz kolejny odbyła się lekcja biblioteczna dla przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 2 im. Marii Konopnickiej.

Tym razem czteroletnie „Biedronki” wysłuchały opowieści o nieśmiałym kaczorku z książki Malachy Doyle - „Kaczorek, który wstydził się kwakać”. Dzieci dowiedziały się czym jest nieśmiałość i jak z nią walczyć. Jak zawsze spotkanie okraszone było zabawami animacyjnymi.

Lekcję przeprowadziła starszy kustosz Joanna Metel-Peplińska.

czytaj dalej na temat: Biedroneczki lubią książeczki

Duża popularność wystawy zdjęć o Wiśle

Utworzono dnia 24.10.2017

Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa zdjęć w Miejskiej Książnicy, którą odwiedziło już około 200 osób. Młodzież naszego miasta ma możliwość oglądania wystawy związanej z Rokiem Rzeki Wisły pt „Czas jak rzeka – w Roku Rzeki Wisły” Wystawa pokonkursowa została nam udostępniona przez WOAK w Toruniu. Golub-Dobrzyń uczcił Rok Rzeki Wisły czytaniem: Przegląd Pięknego Czytania dla klas I-III szkół podstawowych, a Toruń konkursem fotograficznym. 

czytaj dalej na temat: Duża popularność wystawy zdjęć o Wiśle

Z wizytą w naszej bibliotece

Utworzono dnia 11.10.2017

Uczniowie z klasy II "p" Gimnazjum Zespołu Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu z Panią mgr Dorotą Rutkowską obejrzeli wystawę przywiezioną z WOAK-u w ToToruniu "Czas jak rzeka w Rpku Rzeki Wisły" Wizyta zaowocowała nowymi pomysłami i mamy nadzieję, że uda się je nam zrealizować. Dziękujemy za odwqiedziny.

czytaj dalej na temat: Z wizytą w naszej bibliotece

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny