Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 25.09.2023

Zapewne wielu z Państwa ogląda ekranizację powieści Marii Rodziewiczówny pt. „Dewajtis” i śledzi losy głównego bohatera, młodego Żmudzina, Marka Czertwana.
Przy tej okazji chcemy „nieśmiało” przypomnieć, że w naszych zbiorach znajduje się, obok wielu innych książek tej autorki, ów „Dewajtis” i polecamy go dzisiaj Państwu w naszym kąciku.
Warto przypomnieć, że za tę powieść Maria Rodziewiczówna została nagrodzona w 1888 r. nagrodą Kuriera Warszawskiego, a wiele pisarskich, ówczesnych sław (m.in. Żeromski, Konopnicka) z uznaniem wyrażało się o utworze pisząc, że (…) Pierwszym, a najważniejszym słowem sprawozdania o utworze tym musi być to, że się go czyta od początku do końca jednym tchem(...) i, że(…) nikt nie opisuje u nas miłości tak dobrze jak Rodziewczówna(…)
Dodajmy tylko, że w swojej koncepcji i wyrazie „Dewajtis” podobny jest wielkiemu dziełu pozytywistycznemu „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej.
Zachęcamy więc, aby zajrzeć do książki, w celu porównania czy serial oddaje ten specyficzny klimat XIX-wiecznej Żmudzi i atmosferę tamtych czasów.

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Wrześniowy zakup książek

Utworzono dnia 20.09.2023

W tym miesiącu do naszych bibliotek zakupiliśmy nowości wydawnicze za ponad 6 tyś zł. W pakiecie nowości znalazły się pozycje poczytnych autorów książek z literatury pięknej polskiej i obcej oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Po zainwentaryzowaniu i opracowaniu, książki trafią na półki biblioteczne. Nowości książkowe trafią do wszystkich bibliotek na terenie miasta, a po ich wypożyczenie zapraszamy w pierwszych dniach października.

czytaj dalej na temat: Wrześniowy zakup książek

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 19.09.2023

Uprzejmie informujemy, że
w dniach 19.09.2023 r. – 22.09.2023 r.
Wypożyczalnia MiPBP przy ul. Hallera 13 będzie
NIECZYNNA.
Po wypożyczenia książek zapraszamy do biblioteki głównej przy ul. Żeromskiego 11 i Filii Osiedle Młodych przy ul. Mickiewicza 6.
Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj dalej na temat: UWAGA CZYTELNICY

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 12.09.2023

„Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcii Marqueza to książka, którą dziś chcielibyśmy zaproponować Państwu w naszym kąciku. Ta pełna uroku i namiętności powieść rozgrywa się na przestrzeni 50 lat i opowiada o niełatwej, ale niesamowitej miłości dwojga, na pozór nie pasujących do siebie, ludzi. Ich uczucie przechodzi różne fazy: od zadurzenia, przez głęboką namiętność, po miłość idealną. Myli się ten, kto myśli, że to romans jakich wiele. Dzięki specyficznemu stylowi pisarskiemu autora, historia znacznie różni się od niektórych banalnie napisanych współczesnych romansów.

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

„Nad Niemnem” - Narodowe czytanie 2023

Utworzono dnia 11.09.2023

W sobotę 9 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Golubiu – Dobrzyniu odbyła się już 8 edycja Narodowego Czytania w naszym mieście. Tak, jak w poprzednich latach wzięły w  nim udział mieszkańcy naszego miasta, przedstawiciele różnych grup społecznych, stowarzyszeń, kół zainteresowań i  samorządów. W tym roku utworem, który był czytany w całej Polsce była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Przebieg całej uroczystości był bardzo podniosły, czytający byli bardzo dumni i zaszczyceni tym, że zaproszono ich do udziału w oddaniu hołdu powieści, która została napisana w duchu patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, poszanowaniu tego co polskie i poczuciu tożsamości narodowej. Osobą, która przygotowała scenariusz była Ewa Kaźmierkiewicz - zastępca dyrektora Biblioteki, a słowo wstępne należało do emerytowanej nauczycielki i wicedyrektor szkoły w Gałczewku Pani Danuty Sołtys. Spotkanie otworzyły: Wicestarosta Powiatu Golubsko – Dobrzyńskiego – Danuta Malecka, Dyrektor MiPBP w Golubiu – Dobrzyniu - Barbara Wasiluk i Wicedyrektor Biblioteki – Ewa Kaźmierkiewicz.

Osobami czytającymi byli :
URZĄD MIASTA GOLUBIA-DOBRZYNIA

  • Mariusz Piątkowski – Burmistrz Miasta
  • Tuszyńska Janina – Prezes  Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
  • Dec Barbara – Przewodnicząca  Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Oddział Golub-Dobrzyń
  • Knyszyńska Barbara – Czytelnik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu
  • Sołtys Danuta – Dyskusyjny Klub Książki

STAROSATWO  POWIATOWE GOLUB-DOBRZYŃ

  • Jarmuła Barbara – Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego
  • insp. Grugiel Krzysztof – Komendant Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu
  • sekc. Talkowska Lidia – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu-Dobrzyniu
  • Brzostowska Agnieszka – Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu Dobrzyniu
  • Malon Agnieszka – Kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu

URZĄD GMINY GOLUB-DOBRZYŃ

  • Krawczyk Magdalena – Czytelnik w Filii Ostrowite
  • Bawoł Joanna–  Bibliotekarz - Filia Wrocki
  • Czarnecka Elżbieta – Czytelnik Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowogrodzie
  • Jaworski Piotr – Bibliotekarz - Filia Gałczewko
  • Kowalska Beata – Czytelnik w Filii Gałczewko

            W drugiej części spotkania goście zostali zaproszeni na skosztowanie tortu zamówionego specjalnie na tę imprezę i kawę.  W miłej atmosferze wymieniano się myślami i spostrzeżeniami na temat naszych arcydzieł narodowych, zebrani mieli też możliwość obejrzenia ekranizacji pierwszego odcinka filmu  „Nad Niemnem”.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok.

 

czytaj dalej na temat: „Nad Niemnem” - Narodowe czytanie 2023

ZAPRASZAMY

Utworzono dnia 04.09.2023

Zakończenie Golubsko-Dobrzyńskich Wakacji

Utworzono dnia 04.09.2023

​Pod takim tytułem 2 września br. przy Hali Sportowej OSiR odbyła się impreza dla dzieci w trakcie, której można było skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych z myślą o dobrej zabawie. Ze strony  naszej biblioteki dla najmłodszych przygotowaliśmy głośne czytanie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy  oraz gry i zabawy ruchowe, w których dzieci chętnie brały udział. Natomiast do wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”  na 11 dużych plansz można było domalować znajdującą się tam rzecz lub zwierzę. Za udział w zajęciach przygotowanych przez bibliotekę dzieci otrzymały drobne upominki.  I w taki oto edukcyjnno-rekracyjny dzień dzieci mogły pożegnać wakacje.

 

czytaj dalej na temat: Zakończenie Golubsko-Dobrzyńskich Wakacji

Z ogromnym smutkiem...

Utworzono dnia 31.08.2023

Nigdy więcej wojny!!!

Utworzono dnia 31.08.2023

W 84. rocznicę agresji III Rzeszy na Polskę i tym samym wybuchu II Wojny Światowej nasza biblioteka przygotowała wystawę upamiętniającą wrzesień 1939 roku. Materiały przygotowane dla Państwa mają upamiętnić to smutne wydarzenie i przypominać o tragedii wojennej naszego narodu.

1 września 1939 roku w godzinach porannych Wehrmacht uderzył na Polskę wzdłuż granicy polsko-niemiecko-słowackiej. Wojnę rozpoczęło zbombardowanie Wielunia o godz. 4.35. Następnie, o godz. 4.45, niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte. Tego samego dnia, we wczesnych godzinach rannych, Niemcy uderzyli na Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku, aresztowali pierwszych 250 Polaków mieszkających w Gdańsku.

W ciągu pierwszych trzech dni polskie wojska przegrały bitwę graniczną i zostały zmuszone do odwrotu na całej linii frontu. 3 września Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom.

6 września wojska polskie rozpoczęły wycofywanie się na drugi brzeg Wisły. Następnego dnia wojska polskie w bitwie pod Iłżą zostały rozbite. Trzy dni później nad Bzurą doszło do największej bitwy kampanii wrześniowej. W bitwie tej walczyły dwie polskie armie „Poznań” i „Pomorze”, z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii Południe („Süd”). 8 września rozpoczęła się bitwa o Warszawę, zakończona kapitulacją stolicy 28 września.

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 30.08.2023

Zegar

Imieniny