Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Przywrócić Pamięć

Czcionka:

W styczniu 2019 roku powstało Stowarzyszenie ,,Przywrócić pamięć', które wywodzi się ze Społecznego Komitetu ,,Przywrócić pamięć''. Członkowie powstałego stowarzyszenia jako główne cele prowadzenia działalności społecznej obrali sobie następujące zadania:

-trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń, osób związanych z bogatą historią miasta i powiatu

-edukacja młodego pokolenia przez czynny udział w uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenie

-dokumentowanie tradycji i historii miasta i powiatu w formie publikacji

 

AKTUALNOŚCI:

Pamięci Marianie Wąsewicza

Utworzono dnia 22.03.2023

22 marca br. minęła druga rocznica śmierci Mariana Wąsewicza, przyjaciela Koła Rodzin Sybiraków i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”. Tak trudno pisać w czasie przeszłym o Marianie. Brakuje nam jego obecności w działalności naszych stowarzyszeń, był nieocenionym źródłem informacji o historii Golubia, jego mieszkańcach oraz wydarzeniach mających miejsce w życiu naszego miasta. Niejednokrotnie korzystaliśmy z jego materiałów, opracowań oraz zdjęć przy organizacji uroczystości związanych z lokalną historią Golubia-Dobrzynia. Szczególnie kolega Marian zaangażowany był w przygotowanie materiałów do wydania książki o deportacjach mieszkańców miasta i okolic w 1945 roku do ZSRR. My Rodziny Sybiraków zawsze będziemy mu wdzięczni za wkład pracy włożony w powstanie pomnika osób deportowanych  do obozów pracy w Związku Radzieckim. Zawsze zostanie on w naszych sercach i pamięci jako pasjonat historii miasta oraz życzliwy i serdeczny kolega.

czytaj dalej na temat: Pamięci Marianie Wąsewicza

Upamiętnienie deportacji do ZSRR

Utworzono dnia 21.07.2022

Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” w ramach złożonego projektu otrzymało dofinansowanie w zakresie realizacji zadania publicznego pt. „ Pięć lat działalności Koła Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu”. Kwota otrzymanej dotacji w 2022 roku wyniosła 5 000 zł. Przyznanie dotacji pozwoli na zorganizowanie uroczystych obchodów Światowego Dnia Sybiraka, połączonego z pięcioletnią  działalnością KRS. W trakcie uroczystości odbędzie się nadanie imienia placu przy zbiegu ul. Wodnej i Zamkowej „Skwer Sybiraków”, odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz promocja tomiku poezji Mariana Pniewskiego – syna Sybiraka. W czerwcu w Urzędzie Miasta odbyło się popisanie umowy, którą podpisali: Burmistrz Miasta – Mariusz Piątkowski i prezes Kola Rodzin Sybiraków – Ewa Kaźmierkiewicz. Uroczystości odbędą się 16 września br. (piątek), a rozpocznie je  msza św. w kościele p.w. św. Katarzyny  Aleksandryjskiej w Golubiu o godz. 10.00.

czytaj dalej na temat: Upamiętnienie deportacji do ZSRR

Zrealizowane projekty w 2021 roku

Utworzono dnia 08.06.2022

W ramach pozyskanych środków finansowych, związanych z realizacją zadania publicznego w zakresie „Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”,  mogło zrealizować w 2021 roku projekt pod nazwą „Dbamy o historię Miasta Golubia-Dobrzynia poprzez uzupełnianie tablic i postawienie ławeczki”.

W  tej części zadania zostały wykonane dwie tablice historyczne;  pierwsza stanęła u zbiegu ulic: gen. Hallera i  Zamkowej,  druga zaś stanęła na skarpie przy ul. Piaskowej i zawiera informacje historyczne dotyczące synagogi w Dobrzyniu n/Drwęca. Do dziś zachowały się tylko podpory od ogrodzenia, które wykonane były z białej cegły i zaprawy. Przed ustawieniem tablicy teren ten został wcześniej uporządkowany przez pracowników Urzędu Miasta.

Głównym celem, który towarzyszył ufundowaniu tablicy było upamiętnienie miejsca modlitwy i zgromadzeń religijnych ludności żydowskiej.

Zdjęcie synagogi umieszczone na tablicy pochodzi z  prywatnych zbiorów Szymona Wiśniewskiego .

 

czytaj dalej na temat: Zrealizowane projekty w 2021 roku

Uwalniamy książki !!!

Utworzono dnia 21.03.2022

Dziś tj. 21 marca br. w parku miejskim przy Placu Tysiąclecia została ponownie otwarta szafa

z książkami. Tym miłym akcentem, w pierwszy dzień wiosny pragniemy zachęcić mieszkańców miasta do czytania i ułatwić im dostęp do książek. Dzięki tej akcji uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Szafa z książkami będzie otwarta w okresie od marca do października br. Zachęcamy mieszkańców miasta do włączenia się do bookcrossingowej akcji pod takim hasłem:

Działaj z nami, uwalniaj książki.
To takie proste! Dzięki Tobie świat może stać się jedną wielką biblioteką.
Odkrywaj! czytaj! Uwalniaj! DOŁĄCZ DO NAS!

Inicjatorem postawienia szafy z książkami w parku miejskim jest Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”. Uroczyste otwarcie szafy, miało miejsce 24 lipca 2021 roku podczas Pikniku „Eko-Anka”

 

czytaj dalej na temat: Uwalniamy książki !!!

Pamięci Jana Jagodzińskiego (1928-2017)

Utworzono dnia 21.03.2022

Tu się urodziłem, tu się wychowałem,

Tu radości, smutki, były mym udziałem,

Tu są ojców groby, kąty sercu znane,

To jest Golub-Dobrzyń, miasto ukochane!...

                                                                                 „ Mój Golub-Dobrzyń” - 1995


 

20 marca 2017 roku w wieku 89 lat zmarł Jan Jagodziński. W tym roku mija 5 lat od śmierci Pana Jana – nauczyciela, poety, społecznika, Dobrzynianina, miłośnika historii miasta. Był on także wielkim piewcą Ziemi Dobrzyńskiej, Jego twórczość poświęcona była historii, zarówno tej przeszłej i teraźniejszej Naszej Małej Ojczyzny. Zostawił po sobie dziesiątki wierszy, z których następne pokolenia mogą czerpać wiedzę, nie tylko o naszym mieście, ale też o regionie. W ubiegłym roku w dniu imienin Jana, tj. 24.04 2021 r., z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” w parku miejskim w Dobrzyniu, została odsłonięta ławeczka upamiętniająca Zasłużonego Mieszkańca Miasta - Pana Jana Jagodzińskiego. Pamiętając o tej rocznicy 21 marca br. na grobie Pana Jana zapłonął znicz pamięci, a na „Ławeczce Jana” położono różę.

 Pamięci  poety dedykujemy wiersz autorstwa Marina Pniewskiego pt. „Ławeczka pana Jana”.

 

czytaj dalej na temat: Pamięci Jana Jagodzińskiego (1928-2017)

Zrealizowanie projekty w 2021 roku

Utworzono dnia 10.01.2022

W 2021 roku Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”, w ramach pozyskanych środków finansowych związanych z realizacją zadania publicznego w zakresie ” Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego” mogło zrealizować dwa projekty po nazwą : „Dbamy o historię Miasta Golubia-Dobrzynia poprzez uzupełnianie tablic i postawienie ławeczki „ i „Kultura po mieście hula”. W pierwszym zadaniu zostały wykonane dwie tablice historyczne, jedna z nich stanęła u zbiegu ulic: gen. Hallera i ul. Zamkowej, druga będzie umieszczona na skarpie przy ul,. Piaskowej. W drugiej części tego zadania w parku miejskim została postawiona ławeczka „Jana Jagodzińskiego”, zasłużonego mieszkańca miasta. Realizacja drugiego projektu pt. „Kultura po mieście hula”, to zorganizowanie w lipcu wspólnie z Urzędem Miasta imprezy pod nazwą: „Eko – Anka”. W ramach tej imprezy posprzątano lasek miejski wokół muszli koncertowej, otwarto strefę relaksu z 18 leżakami i 8 skrzyniami z kwiatami ustawionymi w parku. Dokonano uroczystego otwarcia szafy z książkami tzw Bookcrossing, zorganizowano kiermasz książek dla dzieci, przeprowadzono konkursy, warsztaty oraz zajęcia animacyjne dla dzieci. Realizacja projektów była współfinansowana przez Gminę Miasto Golub-Dobrzyń.

 

 

czytaj dalej na temat: Zrealizowanie projekty w 2021 roku

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2023 9 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny