Przywrócić Pamięć
W styczniu 2019 roku powstało Stowarzyszenie ,,Przywrócić pamięć', które wywodzi się ze Społecznego Komitetu ,,Przywrócić pamięć''. Członkowie powstałego stowarzyszenia jako główne cele prowadzenia działalności społecznej obrali sobie następujące zadania:
-trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń, osób związanych z bogatą historią miasta i powiatu
-edukacja młodego pokolenia przez czynny udział w uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenie
-dokumentowanie tradycji i historii miasta i powiatu w formie publikacji
AKTUALNOŚCI:
„Ocalić od zapomnienia” – projekty dofinansowane
W 2024 roku Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”, w ramach otrzymanego dofinansowania na realizacją zadania publicznego w zakresie ”Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”, zrealizuje dwa projekty po nazwą : „Sybiracy – pamięć wciąż trwa” oraz „Zasłużeni – niezapomniani”. W związku z realizacją projektów w siedzibie biblioteki głównej, przy której działa stowarzyszenie odbyło się spotkanie członków tejże organizacji. Głównym tematem było omówienie przebiegu realizacji projektów w poszczególnych miesiącach oraz przygotowanie ramowego przebiegu uroczystości obu projektów.
Ogółem dofinansowanie dwóch projektów to kwota 10 000 tyś. Realizacja projektów jest współfinansowana przez Gminę Miasto Golub-Dobrzyń.
czytaj dalej na temat: „Ocalić od zapomnienia” – projekty dofinansowane85. lecie Pomnika-Figury Matki Bożej (1939-2024)
Z inicjatywy Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce w 1914 roku, 25 maja o godz. 17.00 przed Figurą Matki Bożej przy Placu Tysiąclecia została odmówiona Litania Loretańska. Figura Matki Bożej została wzniesiona jako votum wdzięczności za ocalenie mieszkańców Dobrzynia n/Drwęcą w 1914 roku, a jej uroczyste odsłonięcie i poświęcenie odbyło się 27 maja 1939 roku..
Grupa mieszkańców miasta w podzięce za ufundowanie i postawienie Figury Matki Bożej w ten sposób pragnęła uczcić pamięć fundatorów figury oraz kapłanów, którzy wpisali się w jej historię, błogosławionego ks. biskupa Leona Wetmańskiego (1886-1941), proboszcza parafii w latach 1909-1932 ks. Czesława Rogackiego, proboszcza parafii w latach 1932-1939 ks. Ignacego Charszewskiego.
czytaj dalej na temat: 85. lecie Pomnika-Figury Matki Bożej (1939-2024)Rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 roku ludność żydowska zamaknięta w Getcie Warszawskim podjęła heroiczną walkę przeciwko niemieckim okupantom. Rozpoczęte w tym dniu powstanie przeszło do historii jako największy i najbardziej dramatyczny zryw zbrojny ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej. W 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim przedstawiciele władz samorządowych Starosta Powiatowego, Urzędu Miasta, Gminy Golub-Dobrzyń, Zespołu Szkół nr 2, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” pod pomnikiem upamiętniającym Żydów Dobrzynia i Golubia złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci, oddając hołd bohaterom powstania.
czytaj dalej na temat: Rocznica powstania w getcie warszawskim10.04.1940 - 10.04.2010 – Pamiętamy!
Dziś na Placu Tysiąclecia w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 14. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości wzięły udział przedstawiciele: władz samorządowych z terenu powiatu golubsko-dobrzyńskiego, jednostek organizacyjnych, policji, straży, szkół oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Pod Tablicą Smoleńska delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Na uroczystościach Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” reprezentowała Ewa Kaźmierkiewicz.
Jednocześnie należy nadmienić, że w 10. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wydało publikację „10.04.2010 Golub-Dobrzyń Pamięta – część druga”. Autorem publikacji był Edward Bartkowski członek stowarzyszenia. W publikacji został przedstawiony rys historycznych najnowszych dziejów Polski, poczynając od agresji Niemiec na Polskę - 1.09.1939 r., a kończąc na napaści Rosji Sowieckiej 17.09.1939 r. W dalszej części opracowania przedstawiono dramat polskiej delegacji, która w 2010 r. zmierzając na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W ostatniej części publikacji opisano uroczystości z 10 kwietnia 2013 r. podczas, których został odsłonięty i poświęcony „pomnik-tablica,” upamiętniający wszystkie ofiary tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.
Publikacja skierowana została w szczególności do młodego pokolenia Polaków, po to aby przybliżyć im prawdę historyczną o tragicznych losach polskiego narodu w najnowszych dziejach Polski.
czytaj dalej na temat: 10.04.1940 - 10.04.2010 – Pamiętamy!
Książka na wiosnę!
21 marca br. w parku miejskim przy Placu Tysiąclecia została ponownie otwarta szafa z książkami. Tym miłym akcentem, w pierwszy dzień wiosny pragniemy zachęcić mieszkańców miasta do czytania i ułatwić im dostęp do książek. Dzięki tej akcji uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Szafa z książkami będzie otwarta w okresie od marca do października br. Zachęcamy mieszkańców miasta do włączenia się do bookcrossingowej akcji pod takim hasłem:
Działaj z nami, uwalniaj książki.
To takie proste! Dzięki Tobie świat może stać się jedną wielką biblioteką.
Odkrywaj! czytaj! Uwalniaj! DOŁĄCZ DO NAS!
Inicjatorem postawienia szafy z książkami w parku miejskim jest Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”. Akcja uwalniania książek prowadzona jest wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną.
czytaj dalej na temat: Książka na wiosnę!