Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

W karnawałowe ostatki

Utworzono dnia 22.05.2016

9 lutego 2016 r. odbyło się ciekawe spotkanie słuchaczy Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z młodzieżą zrzeszoną w zespole „Muzyki dawnej”, prowadzonego przez mgr Annę Kuc, działającego przy Zespole Szkół Nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy zaprezentowanej przez młodzież muzyki oraz obejrzeliśmy wykonane w takt tej muzyki dawne dworskie tańce.
Po występie młodzieży w tany ruszyli również słuchacze UTW. Pojawiły się nawet deklaracje włączenia do zespołu „Muzyki dawnej” seniorów.

czytaj dalej na temat: W karnawałowe ostatki

Relacje polityczne między Polską a Rosją - wykład

Utworzono dnia 22.05.2016

 

Uczniowie szkół: Zespołu Szkół Nr  1 im. Anny Wazówny i Zespołu Szkół Nr 2 z Golubia-Dobrzynia oraz Zespołu Szkół im. Lecha Wałęsy z Kowalewa-Pomorskiego wzięli udział w wykładzie zorganizowanym w MiPBP. Poprowadził go Pan Witold Jankowiak z ODM w Toruniu. Temat spotkania był bardzo ciekawy: „Relacje polityczne między Polską a Federacją Rosyjską”. Młodzież biorąca w nim udział na pewno poszerzyła swoją wiedzę na temat Rosji, stosunków i kontaktów między Polską a Rosją na przestrzeni wieków, uwarunkowań gospodarczych, społecznych, politycznych. Wiadomości przekazywane przez wykładowcę dopełniają i rozszerzają wiedzę uczniów, systematyzują ją. Następny wykład odbędzie się 17.03 o godz. 11:00 temat spotkania ; „Relacje polityczne między Polską a Niemcami”.

czytaj dalej na temat: Relacje polityczne między Polską a Rosją - wykład

Ozdabiamy pączki

Utworzono dnia 22.05.2016

Dnia 1.02.2016r. odbyły się kolejne zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr.2 w Golubiu-Dobrzyniu. Tym razem dzieci pod okiem Pani Magdy Jaworskiej ozdabiały pączki. Pączki były wykonane z masy solnej.

czytaj dalej na temat: Ozdabiamy pączki

Podsumowanie Ferii

Utworzono dnia 22.05.2016

18.01.2016 – Zajęcia i gry na miejscu

19.01. – „Na szkle malowane” – zajęcia plastyczne prowadzone przez bibliotekarza gminy z filii Gałczewko Piotra Jaworskiego – Dzieci malowały motywy wybrane przez siebie.

21.01. – Zajęcia wspólne ze Świetlicą Socjoterapeutyczną. Wykonywanie maski karnawałowej według własnego pomysłu. Zajęcia prowadzone przez Pana Piotra Jaworskiego i Panią Magdę Jaworską.

22.01. – Spotkanie z Panią policjant Justyną Skrobiszewską z Komendy Powiatowej w Golubiu-Dobrzyniu. Tematem pogadanki bezpieczeństwo dzieci podczas ferii i zagrożenia płynące z Internetu.

25.01. – Wykonywanie kukiełek do teatrzyku i krótkie przedstawienie przygotowane przez dzieci pod kierunkiem Pani Magdy Jaworskiej.

26.01. – Gry i zabawy planszowe; wykonywanie bałwana z kolorowych wycinanek.

27.01. – „Królewna Śnieżka” – przedstawienie nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Ostrowitem w Przedszkolu Publicznym Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu.

28.01. – Wykonywanie serduszka walentynkowego z masy solnej. Zajęcia pod kierunkiem Pana Piotra Jaworskiego.

29.01. – Zakończenie ferii przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Zajęcia wspólne ze Świetlicą Socjoterapeutyczną na terenie OSIR-u. Konkursy, quiz sportowy. Zajęcia w bibliotece z Panią Magdą Jaworską – lepienie kolorowego, papierowego smoka.

czytaj dalej na temat: Podsumowanie Ferii

Ferie Zimowe 2016

Utworzono dnia 22.05.2016

Podczas minionych ferii na czytelników Oddziału dla Dzieci i Młodzieży czekało wiele atrakcji Oprócz wcześniej wymienionych dzieci uczyły się skręcania balonów. Pod okiem bibliotekarki i animatorki Joanny Metel-Peplińskiej rozwijały kreatywne i logiczne myślenie, a także sprawność manualną i umiejętność doboru kolorów, tworząc balonowe zwierzaki i inne wzory. Nie zabrakło również innych ciekawych zabaw.

Wrażliwości na przyrodę i zwierzęta dzieci uczyły się na spotkaniu z hodowcą psów Panią Barbarą Bettin z hodowli King Jasmin. Dzieci dowiedziały się o zasadach bezpieczeństwa podczas kontaktów z psami, poznały zwyczaje psów, a także zobaczyły psa wystawowego. Po wycieczce do teatru ostatnim elementem ferii w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży było wspólne śpiewanie.

czytaj dalej na temat: Ferie Zimowe 2016

Przywrócić pamięć  ciąg dalszy historii

Utworzono dnia 22.05.2016

Rodziny osób wywiezionych do łagrów w ZSRR w 1945 roku w sobotnie przedpołudnie (30.01.2016) spotkały się przed golubskim kościołem aby uczcić pamięć ludzi, którzy zmarli w obozie Siewierna Griwa. Urna z ziemią z łagru została umieszczona obok pomnika, ks. Proboszcz Andrzej Zblewski poświęcił urnę i wszyscy zebrani odmówili wspólną modlitwę, po której nastąpiło złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy. Dalsza część uroczystości odbyła się w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Żeromskiego 11, gdzie o godz. 11.30 odbyło się spotkanie z Panem Leszkiem Masłowskim mieszkańcem Chełmży, który w lutym 1945 r w wieku 17 lat został zabrany z ulicy przez NKWD i wywieziony do łagru Siewierna Griwa – rejon Szatura. Pan Leszek jest autorem książki „Zraniona młodość – wspomnienia Sybiraka”. Nasze spotkanie dotyczyło wspomnień naszego gościa z jego pobytu w łagrze. Tragiczny los, jaki spotkał Pana Masłowskiego był też udziałem wielu mieszkańców naszego miasta, którzy z powodu głodu, zimna i chorób zmarli w trakcie podróży do łagru oraz podczas pobytu w nim. Dalsza część spotkania była poświęcona dzisiejszemu obrazowi wsi Siewierna Griwa i miejscu gdzie obecnie można składać kwiaty i zapalać znicze. Tę część spotkania poprowadził Pan Cezary Marciniak, który pracuje w Siweiernej Griwie i z miejsca gdzie teraz znajduje się las przywiózł nam ziemię, która została umieszczona w urnie. Na zakończenie spotkania wykonano wspólne zdjęcie rodzin biorących udział w uroczystości.

czytaj dalej na temat: Przywrócić pamięć  ciąg dalszy historii

Zelda

Utworzono dnia 22.05.2016

W poniedziałkowe przedpołudnie (1.02.2016r.) w siedzibie biblioteki odbyło się drugie spotkanie klubowiczów z DKK. W gronie miłośników książek omówiliśmy książkę autorstwa Nancy Milford „Zelda – wielka miłość Scotta Fitzgeralda”. Biografię, która wymagała siedmiu lat przygotowań przez autorkę uznaną jako jedną z lepszych biografek słynnych Amerykanek wywołała ożywioną dyskusję. Były słowa Krytyczne, że książka zawiera zbyt dużo niepotrzebnych szczegółów ale i takie, które wyraziły zachwyt nad starannością, dokładnością w uchwyceniu osobowości Zeldy. Kolejne pozycje wybrane do przeczytania na nasze spotkanie (7.03.2016r.) to książka Davida Beldacciego „Niewinny”.

czytaj dalej na temat: Zelda

Stres ma wielkie oczy

Utworzono dnia 22.05.2016

27 stycznia 2016 r. słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali bardzo ciekawego wykładu „Stres ma wielkie oczy – jak sobie radzić w sytuacjach stresowych”, który wygłosił psycholog mgr Bartosz Gwizdała – wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

czytaj dalej na temat: Stres ma wielkie oczy

Wyjazd do Baju Pomorskiego

Utworzono dnia 22.05.2016

Po trzydniowych warsztatach teatralnych i spotkaniach z aktorami: panem Radosławem Garncarczykiem i Krystianem Bieczyńskim, którzy byli w naszej bibliotece 28.01.2016 r uczestnicy ferii zorganizowanych w MiPBP wyjechali do Baju Pomorskiego na sztukę „Dziób w dziób”.
Obejrzeli widowisko o ważnym przesłaniu społecznym. Zetknęli się z różnymi formami sztuki aktorskiej, które połączone dały niesamowity efekt i wzbogaciły uczestników o nowe doznania kulturalne. Muzyka inspirowana muzyką klasyczną i filmową, fantastyczne lalki, „wiszące miasto”, unoszący się nad sceną dym stworzyły klimat do przedstawienia współczesnego dramatu sięgającego do tradycji bajki zwierzęcej.
Mamy nadzieję, że po wspólnym wyjeździe więcej rodziców zdecyduje się za namową najmłodszych na wyjazdy do teatru.

czytaj dalej na temat: Wyjazd do Baju Pomorskiego

Warsztaty teatralne

Utworzono dnia 22.05.2016

Od poniedziałku (25), do środy (27) odbyły się warsztaty teatralne. MiPBP zwróciła się z prośbą do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury o pomoc w zorganizowaniu zajęć w czasie ferii w naszej instytucji. Dzięki uprzejmości Kierownictwa WOAK-u  nasi najmłodsi mogli spotkać się z aktorami: Panem Robertem Garncarkiem i Krystianem Bieczyńskim i poznać tajniki sztuki teatralnej. Książka i teatr są ze sobą ściśle powiązane więc edukacja teatralna rozwija wyobraźnię, mobilizuje do kreatywnego działania i mamy nadzieję, że zachęci też do sięgnięcia po książkę. Mamy też nadzieję, że w przyszłości rozwinie się dobrze współpraca między WOAK-iem w Toruniu a MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu, która zachęci młodszych ludzi do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym naszego miasta i powiatu.

czytaj dalej na temat: Warsztaty teatralne

Zegar

Imieniny