Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Ostatki – co to?

Utworzono dnia 12.02.2024
Czcionka:

"Jakże Cię nie żałować, miły Mięsopuście, jedna spyra w gruchu była, a druga w kapuście !"

Ostatki – zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce „śledzikiem”. Inaczej Mięsopust – trzy ostatnie dni karnawału. Szczyt zabawy następował w ostatki, czyli w tak zwane zapusty, a inaczej kuse dni. Pod koniec zabawy stawiano tak zwany podkurek, to jest posiłek składający się z jaj, mleka i śledzi, który miał symbolizować przejście od mięsopustnych do prostych potraw. Najważniejszym z dni jest wtorek, znany w Polsce jako śledzik, ostatki czy kusaki. W Wielkopolsce i na Kujawach nazywano ten dzień podkoziołkiem.

Osoby, które chciałyby więcej dowiedzieć się o zwyczajach i obyczajach związanych z zapustami, zapraszamy po lekturę do biblioteki.

Śledź w oleju z cebulką

Składniki:

50 dag matiasów solonych
5-6 łyżek mleka
5 łyżek oliwy z oliwek( może być olej np. słonecznikowy lub rzepakowy)
2 duże cebule

Sposób przyrządzenia:

Cebulkę posiekać na drobno. Filety za śledzi wymoczyć w mleku przez godzinę. Opłukać, osuszyć na ręczniku papierowym, włożyć do słoika warstwami na przemian z cebulą. Zalać śledzie oliwą lub olejem i włożyć do lodówki. Najlepiej przygotować 2-3 dni przed podaniem, aby śledzie się dobrze zamarynowały. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Małgorzata Caprari – „Kuchnia Polska : 1500 przepisów”

Życzymy smacznego!

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny