Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Wakacje z biblioteka ciąg dalszy…

Utworzono dnia 11.07.2024

W kolejnym dniu zajęć  dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 im. Marii Konopnickiej w Golubiu- Dobrzyniu odbyły czytelniczą podróż z  bohaterm czytanej książeczki pt. „Pepe leci samolotem” autorstwa Anny- Karin Garhamn. Następnie nasi goście zabrały się za rysowanie swoich walizek i rzeczy, które same chciałyby ze sobą zabrać w podróż samolotem. Maluchy aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie zabierały głos w dyskusji dotyczącej podróży oraz bohatera opowiadania. Grupa 5- latków z uśmiechem na twarzach wróciła do przedszkola.

czytaj dalej na temat: Wakacje z biblioteka ciąg dalszy…

Ciekawostki dla turystów!

Utworzono dnia 11.07.2024

Czy wiesz że…

- fundatorem kościoła w Dobrzyniu nad Drwęcą w 1823 r. był Antoni Wybraniecki, właściciel miasta,

- Golub był pierwszym miastem na Pomorzu, do którego 17 stycznia 1920 wkroczyła „Błękitna Armia” gen. J. Hallera,

- w  budynku Szkoły Podstawowej im. Dziewanowskich w Płonnem znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej.

 

Walory krajoznawczo-turystyczne                     

Golub-Dobrzyń jest atrakcyjny pod względem turystycznym nie tylko z uwagi na bogactwo zabytków, ale również ze względu na walory przyrodnicze. Wiele malowniczych i czystych jezior to niewątpliwy atut regionu. Najlepiej zagospodarowane są jeziora Okonin i Grodno, które w sezonie przyciągają rzesze turystów. Dużą atrakcyjnością turystyczną charakteryzuje się też rzeka Drwęca będąca chętnie uczęszczanym szlakiem kajakowym. Przystanie dla kajakarzy znajdują się w Golubiu-Dobrzyniu, przy ul. Zamurnej oraz w Elgiszewie (przy moście). Atutem powiatu golubsko-dobrzyńskiego są lasy, które występują na obszarach o urozmaiconej rzeźbie terenu oraz w sąsiedztwie jezior i rzek. Stwarza to bardzo korzystne warunki do rozwoju różnych form turystyki.  Niezwykle interesujący pod względem przyrodniczym jest obszar doliny Drwęcy, stanowiący ichtiologiczny rezerwat przyrody. Utworzony on został w 1961 r. jako wodny rezerwat przyrody pod nazwą „Rzeka Drwęca”, głównie dla ochrony tarlisk ryb łososiowatych. Na zboczach doliny znajduje się rezerwat przyrody Bobrowisko. Spotkać tu można wiele rzadkich, chronionych gatunków roślin i zwierząt. W regionie jest ponad 50 pomników przyrody.

Tekst: Ewa Kazimierkiewicz

Zdjęcia: Ewa Kazimierkiewicz, Marian Pniewski

 

 

czytaj dalej na temat: Ciekawostki dla turystów!

Wakacyjna wizyta

Utworzono dnia 10.07.2024

W ten słoneczny lipcowy dzień w bibliotece gościliśmy Panią Dyrektor, opiekunów i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej. Tematem przewodnim była rola biblioteki, jej działalność na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz praca bibliotekarza. Nasi goście zwiedzili poszczególne agendy biblioteczne. Nie obyło się oczywiście bez wykonania rysunków o tematyce wakacyjnej. Na zakończenia koordynator spotkań Pani Ewa Kaźmierkiewicz podziękowała, za wieloletnią współpracę wręczając gościom drobne upominki. Na kolejne zajęcia zostaliśmy zaproszeni  do DPS, a odbędą się one we wrześniu br.

czytaj dalej na temat: Wakacyjna wizyta

Spektakl komediowy "Ristorante"

Utworzono dnia 10.07.2024

Wakacje z biblioteką

Utworzono dnia 09.07.2024

W Filii Osiedle Młodych odbyły się wakacyjne zajęcia dla dzieci. Podczas spotkania dziewczynki miały okazję pogłębić swoją wiedzę na temat powstawania książki. Dzisiejsze zajęcia rozpoczęliśmy  krótką pogadanką o książce. Dziewczynki chętnie uczestniczyły w rozmowie, a w dalszej części zajęć układały rozsypankę z haseł, które dotyczyły omawianego tematu. Najprzyjemniejszą częścią było projektowanie i tworzenie  plakatu, który ukazuje proces powstawania książki od autora poprzez wydawnictwo i drukarnię, aż do czytelnika. Nie obyło się oczywiście bez gier i zabaw i tak połączyliśmy edukację i zabawę, co sprawiło, że szybko minął nam czas zajęć. Na kolejne spotkanie zapraszamy w czwartek (tj. 11.07.2024r.) od godziny 10:00 do 13:00.

czytaj dalej na temat: Wakacje z biblioteką

Strefa relaksu!

Utworzono dnia 09.07.2024

W lipcowy piękny i słoneczny dzień zapraszamy przed siedzibę naszej biblioteki na czytanie na leżakach, na których wyłożone są pozycje książkowe.

czytaj dalej na temat: Strefa relaksu!

Ciekawostki dla turystów – warto wiedzieć!

Utworzono dnia 09.07.2024

Szlaki turystyczne

 

                                                                                                               

Szlak św. Jakuba

 

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to trasa pielgrzymkowa, która ma ponad 3000 lat tradycji. Wiedzie do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W województwie kujawsko-pomorskim wzór znaku z to żółta muszla morska umieszczona na niebieskim tle. Polska droga szlaku św. Jakuba prowadzi przez powiat golubsko-dobrzyński. W miejscowości Płonne, znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba, obok którego w średniowieczu najprawdopodobniej przebiegał szlak pielgrzymkowy. Od 2009 roku organizowana jest piesza pielgrzymka z kościoła parafialnego pw. św. Jakuba w Płonnem do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

 

 

 

Szlak Fryderyka Chopina

 

Kujawsko-Pomorski Szlak Fryderyka Chopina powstał w ramach obchodów roku Chopinowskiego w 2010 roku i obejmuje 21 miejscowości, które związane są z życiem kompozytora i bliskich mu osób. Ważnymi punktami na mapie szlaku jest Ośrodek Chopinowski w Szafarni i park etnograficzny w Kłóbce. Szczególnie znana jest, znajdująca się w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Szafarnia - miejsce, które odwiedził Fryderyk dwukrotnie w  latach 1824 i 1825 r. Warto przemierzyć ten szlak, po to, by poznać uroki okolic Golubia-Dobrzynia i historię życia kompozytora.

 

Tekst: Ewa Kaźmierkiewicz

Zdjęcia: Wikipedia.org

 

czytaj dalej na temat: Ciekawostki dla turystów – warto wiedzieć!

Ciekawostki kulinarne – krótkie przepisy z kuchni regionalnej

Utworzono dnia 08.07.2024

 

Co jadali nasi dziadkowie?

 

„Ryba z Kija” - sporządzana po lewej i prawej stronie Drwęcy.         

Składniki:

-dwie płotki

-trochę naci pietruszki, koperku, macierzanki, lub parę igieł rozmarynu

-sól, pieprz

-trochę oleju

Sposób sporządzenia: ryby oprawiamy, następnie myjemy i smarujemy olejem. Posiekanymi ziołami nacieramy płotki od zewnątrz i od środka. Polewamy je olejem i nadziewamy na kij i pieczemy nad ogniskiem. Należy pamiętać aby ryba nie była bezpośrednio w ogniu. Rybę piec należy z jednej i drugiej strony (nad ogniem) około 8 minut.

Uwaga !

W ten sam sposób  przyrządzona ryba może być upieczona na grillu.                                                                                                                   

 

„Zagraj”

Składniki:

      - kilka ziemniaków

      - kluski zacierki (jedno jajko zmieszane z odpowiednią ilością mąki)

      - kawałek słoniny

      - sól

Sposób przyrządzenia: w osolonej wodzie gotujemy ziemniaki, a gdy będą miękkie wpuszczamy zacierki, po wypłynięciu zacierek krasimy je wcześniej stopioną słoniną z cebulą. Proste ale dobre.

 

Tekst: Ewa Kaźmierkiewicz

Wykorzystane materiały źródłowe: Grążawski P. – Tradycyjna ludowa sztuka przyrządzania posiłków, a także zioła i inne rośliny w aptece i kuchni. Golub-Dobrzyń, 2012, Wikipedia.org

        

 

 

        

 

 

czytaj dalej na temat: Ciekawostki kulinarne – krótkie przepisy z kuchni regionalnej

Ciekawostki dla turystów – warto wiedzieć!

Utworzono dnia 04.07.2024

Legendy Zamku Golubskiego

Zaklęte schody

Jedna z legend opowiada o zaklętych schodach, znajdujących się w Zamku Golubskim. W wielu zamkach średniowiecznych panował zwyczaj, że do komnat mieszkalnych, mieszczących się na piętrach, wjeżdżano na koniach. Dopiero tam z nich schodzono i służba odprowadzała konie do stajni. Rycerze wjeżdżali konno na piętro nie z powodu lenistwa, tylko ze względu na ciężkie zbroje, w jakie byli ubrani. Schody w Zamku Golubskim są niezwykłe i zaczarowane, bo kto nimi raz przejdzie, to w ciągu najbliższego roku,

w chwili dla siebie poważnej, może zarżeć jak koń. Jak głosi współczesna legenda, różne już były z tego powodu śmieszności

i nieporozumienia. Ktoś tam zarżał przy oświadczynach, inny znów przed pocałunkiem dziewczynę rżeniem wystraszył.

To oczywiście tylko legenda i wierzyć w nią trzeba, choć ponoć prawdą to jest co opowiada.

 

Tekst: Ewa Kaźmierkiewicz

Materiały źródłowe:

Kwiatkowski Z: Legendy i duchy Zamku Golubskiego. Golub-Dobrzyń, 1994

Wikimedia Commons

czytaj dalej na temat: Ciekawostki dla turystów – warto wiedzieć!

Czy wiesz że … Ciekawostki dla turystów

Utworzono dnia 03.07.2024

       ​Czy wiesz że … 

             – komturem na Zamku Golubskim w latach 1308-1312 był Luther Welf von Braunschweig-Lüneburg (1275-   1335), wielki mistrz zakonu krzyżackiego,

–  w 1422 roku miała miejsce „wojna golubska”, którą w kronice opisał Jan Długosz,

–  starostwo golubskie w latach 1524-1611 dzierżawiła rodzina Kostków,

–  Anna Wazówna została pochowana w Toruniu, sarkofag królewny znajduje się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,

– w maju 1623 Król Polski Zygmunt III Waza wraz z dworem gościł w Golubiu,

– na wieży kościelnej w Golubiu znajduje się dzwon „Zygmunta”  (1623), jeden z trzech takich dzwonów w Polsce,

– tzw. „kolubryna Kmicicowska” z filmu „Potop” znajduje się na placu Zamku Golubskiego.

czytaj dalej na temat: Czy wiesz że … Ciekawostki dla turystów

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Wrzesień 2024 6 wydarzeń w tym miesiącu

Imieniny